Jump to content

Εθνικο Συνταγολογιο OnLine


pro

Recommended Posts

Ειχα μια διευθυνση απο το σαιτ του ΕΟΦ στην οποια υπηρχε μια μηχανη αναζητησης ιδιοσκευασματων και φαρμακευτικων ουσιων και σου εβγαζε τα τι υπαρχει, τιμες, οδους χορηγησης, αν κυκλοφορει ακομη κλπ... Εχω χασει τη διευθυνση και ψαχνοντας βρηκα μονο ενα CD που πρεπει να ειναι κατι αντιστοιχο και το οποιο πρεπει να το πουλανε (δεν ειμαι σιγουρος). Εχει κανεις τη συγκεκριμενη διευθυνση???

emthanx προκαταβολικως!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο εψαχνα! το τριτο δεν λειτουργει ομως.... Υπερευχαριστω Alex77!!!! :D:D:D

Τροποποιήθηκε από makischa
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικα ΔΕΝ εψαχνα αυτο! (η ωρα βλεπεις...) emstupid ... αυτο το εχει και στο σαιτ του εοφ, και υπαρχει και σε pdb (το βρηκα στα εκ των ων ουκ ανεφ βιβλια)... Αυτο που ψαχνω ειναι αυτο http://www.ifet.gr/e_list/index.htm online

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.bnf.org/bnf/bnf/current/openat/

Τωρα λειτουργει ? Αυτο να χρησιμοποιεις μαζι με το Pharmakon του Mednet. Το σαιτ του ΕΣ ειναι για τα μπαζα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο λειτουργει μια χαρα και φαινεται πολυ καλο κιολας...!

Αυτο που θελω αυτη τη στιγμη ειναι ενα κωλοσαιτ ελληνικο (μαλλον του εοφ η ιφετ) στο οποιο ειχε μια μηχανη αναζητησης και εβαζες "paracetamol" πχ και σου εβγαζε Panadol Tabs | paracetamol 500mg | Blister x 20 | σε κυκλοφορια | 10ευρω, Panadol αναβραζον ......., Panadol Extra.............., Depon............ κοκ.... και φυσικα μπορουσες να κανεις και το αντιθετο, δλδ απο σκευασμα να δεις τιμη και ουσια...

Τροποποιήθηκε από makischa
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Το μονο τετοιο ελληνικο σαιτ που ξευρω ειναι το Pharmakon της Mednet. Το ΕΣ δεν εχει εμπορικα ονοματα (βαριοντουσαν να τα βαλουν τα ρεμαλια).

Τον προγραμμα των συνταγογραφουμενων που ποσταρες δεν το'χω δοκιμασει. Παντως ο καλυτερος φαρμακευτικος οδηγος ειναι μακραν το BNF.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Thanks again Alex!

θα το βρω ομως αυτο που ψαχνω που θα μου παει... Ειναι πολυ καλο και σου δινει και τη δυνατοτητα να βρεις ΠΑΡΟΜΟΙΑ σκευασματα σε πολυ χαμηλοτερες τιμες, τα οποια κατα πασα πιθανοτητα δε θα ακουσεις ποτε σε συνεδρια κλπ

Τροποποιήθηκε από makischa
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Τα παρομοια σκευασματα σε πολυ χαμηλοτερες τιμες, στην Ελλαδα λεγονται "φασον" και τα απορριπτουν μετα βδελυγμιας οσοι γιατροι σεβονται τον εαυτο τους. Υπαρχει ενας πολυ καλος λογος γι'αυτο και ειναι το οτι τα περισσοτερα απο αυτα κατασκευαζονται απο Ελληνικες εταιρειες χωρις υψηλα ποιοτικα στανταρ και με μονο γνωμονα την χαμηλη τιμη. Μην κοιτας αυτα που γινονται πχ στην Αγγλια. Εκει τα φαρμακα που δεν παραγονται απο εταιρειες "φιρμες" και εχουν χαμηλη τιμη, ειναι ελεγμενα. Στην Ελλαδα οχι. Φιλικη επαγγελματικη συμβουλη :Stay away απο τα "φασον" Ελληνικα φαρμακα...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω με τι ποιοτικα standards και ελεγχους φτιαχνονται στο Ελλαντα τα "φασον" αλλα στις προηγμενες χωρες τα generic ειναι εφαμιλλα των μεγαλων εταιριων (πολλες φορες φτιαχνονται και στα ιδια εργαστηρια) μετα απο τη ληξη των πατεντων και η μονη διαφορα τους ειναι οτι δεν υπαρχει το brand name με οτι αυτο μπορει να κουβαλαει μαζι του για γιατρο και ασθενη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει τελικά κάποιο λογισμικό να κάνει αυτόματη αναζήτηση σε ελληνικά φάρμακα; Αυτό ο e-κατάλογος που διαφημίζει ο ΙΦΕΤ είναι καλός; Έχει κάποιος το CD για να μας το δώσει; (αν και το site δεν υποστηρίζει την πειρατεία λογισμικού το ξέρουμε- μην μας κάνετε παρατήρηση αντμινς μας :P :P )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΟ ΒΡΗΚΑ!!!!!!!!!!!!

Λοιπον στο σαιτ του ΕΟΦ www.eof.gr, κατω κατω εχει μια γραμμη με κατι εικονιδια. Το τελευταιο δειχνει μια μοριακη δομη. Αν κλικαρεις πανω εκει σου ανοιγει η υπηρεσια που εψαχνα...

http://drugsearch.eof.gr/drugsearch/faces/...ces/Welcome.jsp

:):D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει τελικά κάποιο λογισμικό να κάνει αυτόματη αναζήτηση σε ελληνικά φάρμακα; Αυτό ο e-κατάλογος που διαφημίζει ο ΙΦΕΤ είναι καλός; Έχει κάποιος το CD για να μας το δώσει; (αν και το site δεν υποστηρίζει την πειρατεία λογισμικού το ξέρουμε- μην μας κάνετε παρατήρηση αντμινς μας :P :P )

Υπάρχει σε δωρεάν έκδοση 15 λεπτών ο κατάλογος αυτός (το CD με τον κωδικό κάνει 50 (!!!) ευρώπουλα).

http://www.ifet.gr/e_list/setupel.exe

Νομίζω δε σε νοιάζει να'ναι μόνο 15 λεπτά - ένα φάρμακο θα θες να δεις τη φορά. Το δοκίμασα, δε μου φάνηκε ιδιαίτερα εύχρηστο. Χρησιμοποιώ το συνταγολόγιο του 2000 σε iSilo (PocketPC) και για να βρίσκω όλα τα φάρμακα για μια ουσία ή την ουσία ενός φαρμάκου (χρειάζεται αν σε έχουν χώσει ελεγκτή γιατρό στο αγροτικό) χρησιμοποιώ τη λίστα του ΟΠΑΔ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
emarup Τα παρομοια σκευασματα σε πολυ χαμηλοτερες τιμες, στην Ελλαδα λεγονται "φασον" και τα απορριπτουν μετα βδελυγμιας οσοι γιατροι σεβονται τον εαυτο τους. Υπαρχει ενας πολυ καλος λογος γι'αυτο και ειναι το οτι τα περισσοτερα απο αυτα κατασκευαζονται απο Ελληνικες εταιρειες χωρις υψηλα ποιοτικα στανταρ και με μονο γνωμονα την χαμηλη τιμη. Μην κοιτας αυτα που γινονται πχ στην Αγγλια. Εκει τα φαρμακα που δεν παραγονται απο εταιρειες "φιρμες" και εχουν χαμηλη τιμη, ειναι ελεγμενα. Στην Ελλαδα οχι. Φιλικη επαγγελματικη συμβουλη :Stay away απο τα "φασον" Ελληνικα φαρμακα...

Φίλε Alex77,

Έχεις δίκιο.

Τα Ελληνικά αντίγραφα λέγονται φασόν.

Αυτό που φαίνεται όμως πως δεν ξέρεις είναι ότι τα guidelines για την παρασκευή των αντιγράφων καθώς

και ή έγκρισή τους από τον ΕΟΦ είναι under the European Legislation.

Δεν είναι τυχαίο που τα ελληνικά εγκεκριμένα φάρμακα θεωρούνται αυτομάτως εγκεκριμένα κατόπιν γραφειοκρατικών διαδικασιών και στις υπόλοιπες χώρες τιης EE. Δεν νομίζω οτι οι Γερμανοί πχ. θα δέχονταν

να κυκλοφορούν φάρμακα αναξιόπιστα στην χώρα τους, θέτοντας σε κίνδυνο την δημόσια υγεία.

Think about it, η Ελλάδα ακολουθεί και συμορφώνεται και το ίδιο είναι αναγκασμένες να κάνουν και

οι εταιρείες που δραστηριοποιούνται σε αυτήν και εντός συνόρων της EE.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεκτη η παρατηρηση. Στη χωρα της παρατυπιας ομως δεν μπορεις να αποφασιζεις για κατι τοσο σοβαρο εχοντας τη "συμμορφωση" σε κανονες ως δεδομενη. Ασε που εχω γνωστο που εχει μια μικρη φαρμακευτικη και ξερω εκ των εσω πως λειτουργουν καποιες απο αυτες.

Οσον αφορα τα φαρμακα που εξαγονται προς χωρες που ελεγχουν την ποιοτητα τους, δεν εχω αμφιβολια πως θα ειναι αριστα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεκτη η παρατηρηση. Στη χωρα της παρατυπιας ομως δεν μπορεις να αποφασιζεις για κατι τοσο σοβαρο εχοντας τη "συμμορφωση" σε κανονες ως δεδομενη. Ασε που εχω γνωστο που εχει μια μικρη φαρμακευτικη και ξερω εκ των εσω πως λειτουργουν καποιες απο αυτες.

Οσον αφορα τα φαρμακα που εξαγονται προς χωρες που ελεγχουν την ποιοτητα τους, δεν εχω αμφιβολια πως θα ειναι αριστα.

Φίλε Alex77,

Να σου επισημάνω οτι οι παγκωσμίως οι θεσμοί πλαισιώνονται από κανόνες γραπτούς

ή άγραφους.

Η συμμόρφωση ή μη στους κανόνες αυτούς επιφέρει και τις ανάλογες κυρώσεις.

Μελέτη που έγινε λίγα χρόνια πριν μεταξύ των 15 μελών της ΕΕ με θέμα την διαφθορά έδειξε

οτι η Ελλάδα κατέχει την τρίτη η τέταρτη θέση με την Γερμανία να είναι πιο διεφθαρμένη από

την Ελλάδα και την Ιταλία που νομίζουμε μαφιόζικη λιγότερο από την Ελλάδα.

Όσον αφορά τις πολυεθνικές φαρμακευτικές εταιρείες στην Αμερική εισέβαλαν σε εργοστάσιο

της Βristol Mayers Squib ειδικές δυνάμεις της αστυνομίας κατόπιν εισαγγελικής απόφασης να

suspend την λειτουργία του εργοστασίου διότι δεν πληρούσε/συμμορφωνόταν τους όρους/κανόνες

toy Αμερικανικού FDA περί ποιότητας παρασκευής των φαρμάκων της.

Eπίσης δεν έχεις υπόψιν σου για τις συνεργασίες των πολυεθνικών εταιρειών με Ινδικές

καθώς επίσης δεν γνωρίζεις οτι οι δραστικές ουσίες των περισσότερων φαρμάκων έχουν

χώρα προέλευσης την Ινδία.

Εκ πρώτης όψης θα έλεγες οτι η Ινδία είναι υποανάπτυκτη και πώς συμβαίνει αυτό κτλ.

Συμβαίνει γιατί πληρούν τις διεθνείς προυποθέσεις. Και εάν μιλήσουμε για διαφθορά και εκεί θα

σου πω οτι τα συμφέροντα είναι πολύ μεγάλα ώστε αν υπήρχε σοβαρή βάση στις υποψίες περί πλαγίας

"συμμόρφωσης" , οι πολυεθνικές θα είχαν ήδη παρέμβει και αναχαιτήσει τα σχέδια των Ινδών.

Μερικά πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται εκ πρώτης όψης.

Τα συμφέροντα των πολυεθνικών στρέφονται προς τα φασόν φάρμακα λόγω έλλειψης νέου R&D

και πόρων των κρατών παγκοσμίως να στηρίξουν με επιτυχία την προσφορά ελεύθερης/δωρεάν δημόσιας υγείας στους ασφαλισμένους τους.

Τα φασόν δεν είναι μία κακή απομίμηση των πρωτοτύπων και τα ελληνικά φασόν είναι πλέον ευρωπαϊκά φασόν.

Μιλάμε πάντα για τον κανόνα.

Οι εξαιρέσεις παγκοσμίως υπάρχουν για να τον επιβαιβεώνουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά η Γερμανία φαίνεται ως πιο διεφθαρμένη επειδή έχει πολλούς , Έλληνες, Τούρκους, Ιταλούς ,Γιουγκοσλάβους κ.α.

Αυτοί είναι που κάνουν τη διαφθορά και αρχίζουν σιγά σιγά να διαφθείρουν και τους Γερμανούς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά η Γερμανία φαίνεται ως πιο διεφθαρμένη επειδή έχει πολλούς , Έλληνες, Τούρκους, Ιταλούς ,Γιουγκοσλάβους κ.α.

Αυτοί είναι που κάνουν τη διαφθορά και αρχίζουν σιγά σιγά να διαφθείρουν και τους Γερμανούς

Zieg Heil! emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Healthangel, δεν ειμαι σε θεση να πω αν το "τρεντ" που υπαρχει στην Ελλαδα κατα των φασον ειναι καιρος να αλλαξει. Αυτα που γραφεις μπορει να ισχυουν και οντως τα φασον μπορει να εχουν βελτιωθει. Υπαρχει ομως ια συσσωρευμενη εμπειρια που λεει ως ειναι καλυτερα να μην τα χρησιμοποιουμε. Με αυτη τη εμπειρια σαν δεδομενο, θα ηθελα να παρει θεση το υπουργειο και τα ασφαλιστικα πριν εγω παρω την ευθυνη να "γραψω" Elkostop και Flemoxil.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Healthangel, δεν ειμαι σε θεση να πω αν το "τρεντ" που υπαρχει στην Ελλαδα κατα των φασον ειναι καιρος να αλλαξει. Αυτα που γραφεις μπορει να ισχυουν και οντως τα φασον μπορει να εχουν βελτιωθει. Υπαρχει ομως ια συσσωρευμενη εμπειρια που λεει ως ειναι καλυτερα να μην τα χρησιμοποιουμε. Με αυτη τη εμπειρια σαν δεδομενο, θα ηθελα να παρει θεση το υπουργειο και τα ασφαλιστικα πριν εγω παρω την ευθυνη να "γραψω" Elkostop και Flemoxil.

Alex77,

Δέχομαι τον τρόπο που αντιμετωπίζεις στην τελευταία απάντησή σου το θέμα των generics

σύμφωνα με την εμπειρία σου.

Η omeprazol όμως δεν κατασκευάζεται από κανένα ελληνικό εργοστάσιο καθώς είναι σε pellets.

Mόνο το encapsulation μπορεί να γίνεται εδώ αλλά μετά ακολουθεί η βιοισοδυναμία.

Τέτοια προϊόντα δεν είναι στην ίδια κατηγορία με άλλα φασόν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Παιδιά ξέρει κανείς αν υπάρχει site όπου μπορείς να πάρεις πληροφορίες για φάρμακα; Προφανώς υπάρχει αλλά δεν ξέρω διευθύνσεις.Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Κατά προτίμηση να είναι στα ελληνικά. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά ξέρει κανείς αν υπάρχει site όπου μπορείς να πάρεις πληροφορίες για φάρμακα; Προφανώς υπάρχει αλλά δεν ξέρω διευθύνσεις.Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Κατά προτίμηση να είναι στα ελληνικά. Ευχαριστώ πολύ.

Υπάρχουν πάρα πολλά τέτοια sites, αν ψάξεις σε search engines δεν θα δυσκολευθείς να βρείς. Δυστυχώς πολλά γράφουν ανοησίες και αρκετά δεν ενημερώνονται.

Προτείνω το BNF (British National Formulary) ως εξαιρετικά αξιόπιστο και το RxList ως μια ακόμη εναλλακτική. Στον ελληνικό χώρο, το site του ΕΟΦ θα σε οδηγήσει στα γνωστά λημέρια του Εθνικού Συνταγολόγιου (2003...χμμμμμ)

URLs αν βαριέσαι να ψάξεις:

http://www.bnf.org/bnf/ (θέλει εγγραφή)

http://www.rxlist.com/

και http://www.eof.gr/E_S_2004/ES_cover.htm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

Παιδια το ketorolac στην ελλαδα ποια εμπορικη ονομασια εχει?Ξερει κανεις?Γιατι δεν το βρισκω στο συνταγολογιο?

στην ιταλια ηταν Toradol

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.