Jump to content

Βιβλια για το αγροτικο


mulholland

Recommended Posts

Εχει κανεις να προτεινει κανενα βιβλιο για το αγροτικο η' ισως και για τον γιατρο στο στρατο.Θα με ενδιεφερε καποιο με πρακτικες πληροφοριες,κατι σαν vademecum...

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 7 months later...

Βρήκα κάτι στα oxfordακια:

Το oxford handbook of accident and emegercy medicine, εκτός από το γνωστό oxford handbook of clinical medicine
Είναι πολυ καλογραμμενα και χρησιμα εγχειριδια !

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπική γνώμη....

αν τελείωσες αθήνα πάρε μαζί σου το βιβλίο της θεραπευτικής και το συνταγολόγιο του ΕΟΦ σε όσο πιο τελευταία έκδοση μπορείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η γνωμη μου...

Το καλυτερο βιβλιο για μενα ηταν το τεπ ,που καθομουν ολη μερα κι εβλεπα στις αρχες μεχρι αργα το βραδυ.Απο κει και περα σιγουρα χρειαζεται ενα εγχειριδιο επειγουσας ιατρικης,θεραπευτικη,συνταγολογιο αλλα και τιμοκαταλογος φαρμακων που εγω αγορασα γιατι ειναι πιο χρησιμος στη συνταγογραφηση.επισης καλο ειναι ειναι και το ιατρικη στην πραξη του Δ.Τουσιμη.

Επαναλαμβανω ομως΄....εγω εμαθα παρα πολλα στο τμημα επειγοντων του νοοκομειου και στα εξ.ιατρεια που πηγαινα γιατι καιγομουν να μαθω εφ οσον διαλεξα αγονο.

Τροποποιήθηκε από timwria
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ θα πρότεινα το Oxford Handbook of Emergency Medicine και το Current Medical Diagnosis And Treatment (CMDT 2006). Αλλά αν είστε από Ιατρική Αθήνας διαβάστε οπωσδήποτε το ΓΕΝΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ του Murtagh απο Πασχαλίδη που το παίρναμε στο 5ο έτος.... Στο αγροτικό εξάλλου γενική ιατρική θα κάνουμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τα παιδια απο Ιταλια που τελειωνουν συστηνω, ανεπιφυλακτα, το ''Manuale di medicina d'emergenza'' απο τη Mcgraw-Hill, autori:Francesco Della Corte, Federico Olliveri, Francesco Enrichens. Το βιβλιο αυτο μου το συστησε φετος ο γιατρος που ειχα για tutor στο τριμηνο του tirocinio post-laurea. Ειχα τη τυχη να κανω το μηνα της χειρουργικης στο pronto soccorso του νοσοκομειου. Ευχομαι σε ολους να τυχει μια αναλογη εμπειρια. Ειδα σχεδον τα παντα, μεχρι και aneurisma dissecante coinvolgente l'aorta dal piano sopravalvolare fino biforcazione delle iliache! Το βιβλιο αυτο συνοδευεται απο ενα πολυ ωραιο CD που περιεχει βιντεακια στα οποια περιγραφεται βημα-βημα οποιαδηποτε procedura d'urgenza, απο το πως να βαλεις φλεβοκαθετηρα μεχρι drenaggio toracico. Επισης, στο cd εχει ολα τα, συχνοτερα χρησιμοποιουμενα, φαρμακα σε ενα τμημα επειγουσας ιατρικης με ενδειξεις, αντενδειξεις, δοσολογια, υπολογισμο εγχυσης κτλ. Κοστιζει κοντα στα 80euro αλλα λεει...

Σημ. Δεν παιρνω ''μιζα'' απο τη Mcgraw-Hill.

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
αφαίρεση του "όχι φραγκολεβαντίνικα κλπ"
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Πολύ καλό είχα βρει ένα βιβλίο μικρό σχετικά (γύρω στις 300 σελίδες) με τίτλο: ''Αντιμετώπιση Επειγόντων Περιστατικών στο Αγροτικό Ιατρείο'', εκδ. Επιστημονικής Εταιρείας Φοιτητών Ιατρικής Ελλάδας. Δεν κατάφερα να μάθω αν και από που μπορεί κανείς να το προμηθευτεί, ή να μάθει για νεότερη έκδοση (το δικό μου είναι δανεικό και αγύριστο από έναν συνάδελφο και είναι έκδοση του 1995). Είναι πάντως πολύ καλό, και θα ήθελα αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω να μας το έλεγε.

Επίσης για όσους έρχονται από Ιταλία έχω να πω ότι όταν τελείωσα εγώ, πριν περίπου 10 χρόνια, όλοι είχαμε πάντα μαζί μας το μικρό και συνοπτικό Prontuario του Nicola Gugliucci, καθηγητή στο πανεπιστήμιο της Νάπολι. Πάρα πολύ καλό, το έχω ακόμα πλάι μου

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω τελικα απο τα πολλα βιβλια που εχω κατεληξα να συμβουλευομαι το ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ του Δ. Τουσιμη,εκδοσεις Πασχαλιδη. Τα υπολοιπα ειναι παλια,περιττα,λενε πολλα και οπως και να χει αλλα πραγματα εχουμε αναγκη στο αγροτικο και ειδικα στο αγονο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

πάντως για τις εφημερίες στο αγροτικό προτιμήστε Asterix

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω το Asterix είναι καλή λύση. Από κει και πέρα, ένα Palm / Pocket PC με το Epocrates δεν είναι κακή ιδέα. Ακόμα, το "Πλήρης Κλινική Συμβουλή σε 5 λεπτά" και κάποιο βιβλίο ερμηνείας εργαστηριακών εξετάσεων μπορεί να βοηθήσει.

Για τις εφημερίες, υπάρχει ένα πολύ ωραίο βιβλίο "On Call" που περιγράφει όμορφα τη μπακάλικη ΔΔ που κάνει κανείς στις 4 το πρωί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Ποιο κατα τη γνωμη σας ειναι το καλυτερο manual για τα φαρμακα?Τι λετε για τα: manual θεραπευτικης του Carey, ιατροφαρμακευτικος οδηγος του Λιτσα, ΕΟΦ? Εχετε κανενα αλλο να προτεινετε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην πράξη, το Εθνικό Συνταγολόγιο είναι αρκετά καλό βοήθημα, στα πρότυπα του βρετανικού BNF.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην πραξη χρειαζεται ενας τιμοκαταλογος φαρμακων, περα απο το συνταγολογιο που εχουν και τα φαρμακεια. Mαλιστα εχει βγει και καινουριος τωρα. Πριν καταργηθει η λιστα σου εδειχνε κιολας ποια ηταν εντος.πολυ καλο παντως για να βλεπεις αμεσως τι ειναι αυτα που γραφεις Μονο τις ουσιες εννοειται.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό το φούξια του 2003 που έχω εγώ έχει και τιμές... Πόσο συχνά χρειάζεται να το ανανεώνουμε και από πού;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν βγαίνει καινούριο ή κατάλογος συνταγογραφούμενων ιδιοσκευασμάτων, διατίθενται δωρεάν από τους κατά τόπους ιατρικούς συλλόγους. Δεν βλέπω πραγματικά το λόγο να αγοράζει κανείς τα βιβλία του Λίτσα ή οτιδήποτε άλλο.

Για manual Θεραπευτικής καλύτερα κανένα Washington ή κάτι τέτοιο. Συνταγογράφηση μπορεί άνετα να γίνει με γνώση των ουσιών και τα δωρεάν επίσημα έγγραφα του Κράτους, απλά για να μαθαίνετε και το εμπορικό όνομα του σκευάσματος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δυστυχως το συνταγολογιο του 2003 δεν καλυπτει μονο του.χρειαζεσαι κατι πιο ενημερωμενο.εγω προσωπικα δεν βολευτηκα στη δουλεια μου με τα δωρεαν του κρατους.

αυτες ειναι γνωμες παντως....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν εχει βγει ακομα νεο συνταγολογιο, ετσι ειπαν στον ιατρικο συλλογο πριν καμια 10 μερες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

"current emergency diagnosis and treatment" της σειρας lange..

το βιβλιο ειναι κορυφαιο.. εχει μεσα τα παντα..

Τροποποιήθηκε από dog_of_war
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Μήπως κάποιος πιο ενημερωμένος από μένα , ξέρει κάποιο site ή κάτι σχετικό με ηλεκτρονική μορφή, για εκμάθηση και μελέτη ΗΚΓ;

Ξέρετε ερμηνεία , παραδείγματα κτλπ.

Ευχαριστώ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πήγενε σε ένα νοσοκομείο 2-3 μέρες και θα δείς τα πάντα!!!Τα 100 πρώτα είναι δύσκολα!!!

Άμα δεν τα δείς στην πράξη διαβάζοντας άκρη δεν θα βγάλεις!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Έχοντας ήδη βιβλία για τις εφημερίες στην κλινική:

1. "Ιατρική στην πράξη" του Τουσίμη, εκδόσεις Πασχαλίδη

2. "Clinical Medicine" των Longmore, Wilkinson, Turmezei και Cheung, εκδόσεις Oxford University Press

3. "Κλινικός Οδηγός Παθολογία" των Braun και Dormann εκδόσεις Πασχαλίδης

4. "Ταχεία ερμηνεία του ΗΚΓ" του Hampton, εκδόσεις Πασχαλίδη

5. Εθνικό Συνταγολόγιο του ΕΟΦ 2003

Θα είχε κάποιος που έχει ήδη κάνει άγονο αγροτικό, να κάνει κάποια άλλη πρόταση?

Θα εκτιμούσα αν είχατε προτάσεις βιβλίων στα Ελληνικά..

ΥΓ: να προσθέσω απλά για εμάς τους υπόλοιπους, ότι ξεκίνησα με το 3ο το οποίο είναι πολύ δυνατό ειδικά για τις αρχές!!, και τελικά συνέχισα με τα 1, 2 και 4... βέβαια, το 2ο που είναι και το καλύτερο είναι δυστυχώς στα αγγλικά και μου έχουν πει ότι η ελληνική μετάφραση είναι για κλάματα...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχω το 4 και 5 και εγκρινω

απο κει και μετα

"πρωτες βοηθειες και επειγοντα περιστατικα στο αγροτικο ιατρειο",διονυσης κουφουδακης,εκδοσεις λιτσας(το καινουργιο)

και

"oxford handbook κλινικης ιατρικης",εκδοσεις λιτσας

τελος,"συμβουλος ενεργειων του αγροτικου γιατρου",απο χερι σε χερι

ολα στα ελληνικα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.