Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Η Διερμηνέας


Recommended Posts

The Interpreter

Η Διερμηνέας

Είδος Δράσης, Δράμα

Σκηνοθέτης Sydney Pollack

Πρωταγωνιστές Nicole Kidman , Sean Penn , Catherine Keener , Max Minghella , Jesper Christensen

Η Silvia Broome κατάγεται από τη φανταστική χώρα του Motombo στην Αφρική και εργάζεται ως διερμηνέας στον Οργανισμό Ηνωμένων Εθνών. Ζώντας στον πολυεθνικό μικρόκοσμο του ΟΗΕ προσπαθεί να αφήσει πίσω της τα δύσκολα χρόνια που έζησε στη χώρα της, που κυβερνιέται από ένα σκληρό δικτάτορα. Όταν η Silvia θα βρεθεί τυχαία ένα βράδυ στο κτίριο θα ακούσει άθελά της κάποιους που σχεδιάζουν τη δολοφονία αυτού του δικτάτορα. Επειδή καταλαβαίνει πως κινδυνεύει και η δική της ζωή, η Silvia καταφεύγει στο FBI που αναθέτει την υπόθεσή της στον πράκτορα Tobin Keller. Εκείνος είναι από την αρχή δύσπιστος και αρχίζει να εξερευνά το παρελθόν της Silvia που μοιάζει να έχει τα δικά της κίνητρα για να διαρρεύσει αυτό που άκουσε. Και οι δύο όμως θα πρέπει να βρουν την αλήθεια πριν την προγραμματισμένη ομιλία του δικτάτορα στη γενική συνέλευση του ΟΗΕ...

Αλλοι το χαρακτηριζουν θριλερ,αλλοι δραμα......παντως σιγουρα ειναι δραση!Δε ειναι ασχημουτσικο,καλη πλοκη.....περασε αρκετα ευχαριστα η ωρα.

empopcornempopcornempopcorn /5

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θαααα διαφωνήσω με τους παραπάνω! :P

η ταινία φέρει την σφραγία Πόλακ κατά την ταπεινή μου πάντα άποψη, σε φωτογραφία, χρώματα, σκηνοθεσία και λοιπά...

την βρήκα αρκετά ενδιαφέρουσα και ευχάριστη και μεταξύ θρίλερ και δράματος θα την χαρακτήριζα ένα πολύ ωραίο "αστυνομικό" έργο!

πολύ καλές ερμηνείες, όμορφη πλοκή, αξιοσέβαστο σύνολο! :)

emstaremstaremstar .5 /5 με άνεση :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όχι, απλά τυγχάνει να έχω δει τις άπειρες ταινίες, σε τηλεόραση (ακόμη και 12ωρα συνεχόμενων προβολών), σινεμά (κάποια εποχή 2 την εβδομάδα χαλαρα) και βίντεοκλαμπ (σε βαθμό που κάποια χρονιά ένα βίντεοκλαμπ μου έκανε και χριστουγενιάτικο δώρο) και να έχω ένα προσωπικό σύστημα αξιολόγησης που βασίζεται σε 2 χαρακτηριστικά....

το "είδος" της ταινίας και την "διασκέδαση" που μου προσφέρει...

έτσι βλέποντας ένα φιλμ οπουδήποτε, απλά έχοντας υπόψιν μου τί πάω να δω κάθε φορά σε συνδυασμό με το γεγονός του πολύπλευρου του χαρακτήρα μου (μπορώ να "διασκεδάσω" με -σχεδόν- οποιοδήποτε είδος ταινίας-λχ σιχαίνομαι τις ψευτοκουλτουριάρικες) επικεντρώνομαι εύκολα κατά τη διάρκειά του στα ωραία του χαρακτηριστικά όποια και αν είναι αυτά...

έτσι είναι αρκετά δύσκολο κάποια ταινία να μην μου αρέσει καθόλου.

από εκεί και πέρα την γνώμη μου γράφω, κάποιοι συμφωνούν και αναλόγως, ανεξάρτητα αν μου άρεσε ή όχι, την αφήνουν ή όχι να τους επηρεάσει...

;)B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.