Jump to content

[TAINIOKΡΙΤΙΚΗ] Το Βασίλειο Των Ουρανών


Recommended Posts

"Kingdom Of Heaven" emstar emstar emstar

Του Ρίντλεϋ Σκοτ, με τους Ορλάντο Μπλουμ, Λίαμ Νίσον, Τζέρεμυ Άιρονς, Μπρένταν Γκλίσον, Εύα Γκριν κ.α.

Συντετριμμένος από την αυτοκτονία της γυναίκας και το θάνατο του παιδιού του, αλλά και κυνηγημένος για το φόνο ενός ιερέα, ο Μπέιλιαν (Μπλουμ) ακολουθεί τον (πρόσφατα ανακαλυφθέντα) πατέρα του (Νίσον) στις Σταυροφορίες. Στην πορεία, ο τελευταίος πεθαίνει και έτσι ο γιος του γίνεται βαρόνος ενός φρουρίου στην Ιερουσαλήμ, την οποία θα πρέπει αργά ή γρήγορα να προστατεύσει από τους Σαρακηνούς...

Η "λονδρέζα" αδερφή μου με πληροφόρησε πως χτες ήταν η αγγλική πρεμιέρα. Μαθαίνοντας ότι παίζεται στο συνοικιακό σινεμά, έτρεξα με φούρια. Μισή ώρα αργότερα, στη σκοτεινή αίθουσα του "Αττάλου" μετά λύπης διαπίστωσα, ότι δεν υπήρχε λόγος να ξοδέψω θερμίδες....

Η ταινία είναι καταρχήν από χαρακτηρολογικής άποψης, αλλά και από πλευράς πλοκής, απίστευτα βολική: ο ήρωας αναδύεται "από τα αλώνια στα σαλόνια" αποκτώντας τιμές και αξιώματα με...εξωγήινη ευκολία, ενώ και η μετάβασή του από τραγικό σιδηρουργό σε φιλεύσπλαχνο άρχοντα και ικανότατο στρατηλάτη γίνεται επίσης σχεδόν αυτόματα, χωρίς κανένα μεταβατικό στάδιο προσαρμογής, ενδοιασμών ή αδυναμίας.

Το "βόλεμα" επεκτείνεται δυστυχώς και στην προβληματική της ταινίας: βεβαίως θα ήταν ανέυθυνο και αφελές να μη γίνει ούτε νύξη στον ιμπεριαλιστικό/ φονταμενταλιστικό χαρακτήρα των Σταυροφόρων και ο Σκοτ το γνωρίζει καλά αυτό, αλλά οι αναφορές του είναι τόσο προσεκτικές, τόσο "ασφαλείς", που το φιλμ καταντά σχεδόν ενοχλητικά απολιτικό. Και είναι κρίμα, μια και στους ταραγμένους καιρούς που ζούμε, που η σύγκρουση ανατολής και δύσης είναι κάθε άλλο παρά παρελθόν, θα χρειαζόμασταν μια γενναία ταινία, έστω και ιστορική, να πάρει κάποια θέση.

ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ (μια λέξη που θα ακούσετε πολλάκις στο "Βασίλειο") δεν είναι για πέταμα. Καταρχήν προσφέρει τα "στανταρ", δηλαδή εντυπωσιακά πανοραμίκ, χορταστικές μάχες, gore και κάποιο ίχνος ρομαντισμού. Έπειτα έχει έναν Ρίντλεϋ πίσω από την κάμερα να διηγείται την ιστορία με σύνεση και αφηγηματική οικονομία, χωρίς μελοδραματισμούς και στόμφο. Χρησιμοποιεί δε και τα πολύ ωραία crispy φίλτρα που χρησιμοποιούσε και στα Hannibal, Black Hawk Down (και δεν είναι το μόνο¨για όσους αναρωτηθούν, η υπέροχη μουσική που ακούγεται στη σκηνή του θανάτου του βασιλιά είναι το Vide Cor Meum, το οπερατικό κομμάτι που έγραψε ο Τσίμερ για τη δεύτερη περιπέτεια του αγαπητού ψυχίατρου-κανίβαλου...). Ένα καστ αξιοζήλευτο και καθόλα ταιριαστό για ιστορική ταινία (γίνεται τέτοια χωρίς το Νίσον ή τον Άιρονς;;;;) και ένα μπάτζετ που δεν ξοδεύτηκε άσκοπα. Τα παραπάνω μας δίνουν 2 αστεράκια. Το τρίτο προήλθε από το θεσπέσια αντι-ηρωικό και ανθρώπινο φινάλε και μια τάση του σεναριογράφου Μόναχαν να τα χώνει στη θρησκεία... emdevil (τι; να χαμηλώσω το Hotel California; βαρέθηκες να το ακούς; )

Μια (αναπόφευκτη) σύγκριση, ωστόσο, με το "Μονομάχο" του 2000 αφήνει το δεύτερο ασυζητητί νικητή, αν μη τι άλλο για την τραγικότητα του Έλιου Μάξιμου και την ερμηνευτική ανωτερότητα του Κρόου. Καλός ο Μπλουμ, αλλά έχει πολλά να μάθει...

Το "Βασίλειο Των Ουρανών" είναι ένα λιτό και γνήσια αντιπολεμικό έπος. Δεν είναι ωστόσο τίποτα το πρωτοποριακό ή το αξιομνημόνευτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:( Μας πρόλαβεεες...

:rolleyes: Η ταινία είναι επική. Αν εξαιρέσει κανείς το σιδερά που γίνεται ιππότης στο άψε σβήσε, και κατορθώνει να επιβιώσει ως το τέλος, αντίθετα με πολλούς άλλους που είχαν περάσει τη ζωή τους εκπαιδευόμενοι, όλο το υπόλοιπο σκηνικό αποπνέει έναν υπερ-ρεαλισμό μαζί με την απαραίτητη εξωφρενική βία, τους χιλιάδες κομπάρσους και τα φοβερά σκηνικά.

-_- Τα όσκαρ για το "Βασίλειο των Ουρανών" είναι μάλλον σίγουρα: η ταινία πλησιάζει το Lord of the Rings σε σκηνογραφία, η μουσική είναι φοβερή, το σενάριο πιασάρικο και οι ηθοποιοί πολύ καλοί για το είδος της ταινίας.

B) Πέρα από αυτό, μπορούμε να μιλήσουμε για τα περιττά πλάνα που επαναφέρεται η κάμερα στην -κούκλα- πριγκίπισσα/Βασίλισσα Σιβύλλα, ως να ήταν η Αντζελίνα Τζολί του "Αλέξανδρου", για τα άλματα της δράσης, τον πολυμήχανο και αθάνατο σιδερά, το Ριχάρδο το Λεοντόκαρδο στο τέλος που δε μας λέει ότι πήρε τον πούλο στη σταυροφορία του ο Ρίντλεϊ και άλλα πολλά. Αλλά θα χάσουμε την ουσία, που είναι μία: Ρίντλεϊ πότε επιτέλους θα σκηνοθετήσεις ένα ανάλογο έπος με θεματολογία από τη Βυζαντινή αυτοκρατορία;;; Μπροστά στο Βουλγαροκτόνο και τους άλλους τι να μας πουν οι ρακένδυτοι σταυροφόροι...

empopcorn empopcorn empopcorn empopcorn /5 γιατί είναι η καλύτερη ταινία δράσης τα τελευταία 5 χρόνια μετά το Lord of the Rings!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε ξερω ρε παιδια,ολα αυτα τα εργα μου θυμιζουν λιγο πολυ τη Ζηνα και τον Ηρακλη.Ειναι too much...Συμφωνω με το Σαραντο στο εξης:Εαν παρουσιαζουν ετσι μια μεριδα ψιλοτυχαρπαστων ιμπεριαλιστων οπως ηταν οι Σταυροφοροι,δηλαδη τοτε τι πρεπει να γυρισουν για τους γενναιους του Λεωνιδα,τις μαχες με τους Περσες και τους πολεμους της Βυζαντινης αυτοκρατοριας???Αλλα τα συμφεροντα...Ξερεις... emlookaround

Πιστευω οτι τετοιες ταινιες γυριζονται για να εμψυχωνουν και το εθνικο αισθημα του καθε λαου αντιστοιχα ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξαιρετική ταινία!!! :) :) :)

Πανέμορφη φωτογραφία και σκηνοθεσία, πολύ ωραία μουσική, ρεαλισμός και προσπάθεια να κρατηθεί όσο γίνεται πιο κοντά στα ιστορικά γεγονότα.

Την βρήκα ιδιαίτερα υποβλητική με ίσως τις πιο ωραίες απεικονίσεις μεσαιωνικών μαχών που έχω δει ποτέ.

Ιδιαίτερα μου άρεσε ότι δεν έδινε τρομερή βάση στους χαρακτήρες και στόχος (επιτυχημένος) ήταν να περιγράψει την εποχή, το μέρος, τον πόλεμο...

Τρομερός Σκοτ, η ταινία είναι πολύ καλύτερη της Τροίας και σίγουρα δεν πρέπει να την χάσετε γιατί θα χάσει αρκετά στην τηλερόαση! :)

emstaremstaremstaremstar .5 /5 άαανετα! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ρε είστε καλά;;; Μήπως φταίει το πτυχίο; embaaa

Η ταινία ήταν για πολλά γέλια...όλο το βίλατζ έκραζε...ειδικά στη φάση που βρήκε ο μάγος νερό στην ερημιά, κάποιος είπε ότι όπου ναναι θα βάλει και ADSL ... :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup εμείς την είδαμε Στερ, βράδυ με μια αίθουσα που σε σεβαστό ποσοστό είχε τις δικές μας ηλικίες...

πιθανώς οι φαν της Ζήνας που κατακλύζουν το Βίλατζ να είχαν πρόβλημα με την κατανόηση και τις ιστορικές και αντιπολεμικές προεκτάσεις....

κανείς δεν έκραζε σε εμάς και μάλιστα δεν ακουγόταν το παραμικρό...η ατμόσφαιρα ήταν καθαρά υποβλητική! :)

:splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευτυχως οι περισσοτερες κριτικες ειναι με το μερος μου.Κωνσταντινε,σιγουρα εντυπωσιαζει κατι οταν εχουν ριξει τοσα πολλα εκατομμυρια,αλλα αυτο που λες οτι δεν ξεφευγει απ'την ιστορια...Ελεος... :rolleyes: Ισως τοσο οσο και ο αρχοντας των δακτυλιδιων!!!! :lol:

Λοιπον σας γραφω κριτικη του Ν.Κουρμουλη:

'Ο σερ,πλεον Ριντλει Σκοτ προσπαθει εδω και καιρο να μεινει στο υψος του τιτλου του,αλλα δεν τα καταφερνει με επιτυχια.Προσφατα,με την ταινια 'ο μονομαχος' ξεκινησε τους υγιεινους περιπατους μεσα σε μια δηθεν ιστορικη μνημη,για να επαναφερειμε θριαμβευτικη ελαφροτητα τα μπλοκμπαστερ του σπαθιου και της χλαμυδας,που καποτε λατρεψε το Χολυγουντ.Ετσι ανοιξε η Κεκοπορτα για μια ανακυκλωμενη μοδα,που περιλαμβανει ως προσφατα παραδειγματα,την αληστου μνημης 'Τροια' του Βολφγκανγκ Πετερσεν καθως και τον αμφιλεγομενο 'Μεγαλεξανδρο' του Ολιβερ Στοουν.

Αυτη τη φορα η 'αυτου εξοχοτης' τοποθετει την καμερα του στους αγιους τοπους,την εποχη των πρωτων σταυροφοριων(το 1186),οταν οι Χριστιανοι κατακτητες της Ιερουσαλημ αρχισαν να συγκρουνται με τις ορδες του χαρισματικου Αραβα ηγεμονα Σαλαντιν.Αντιθετα απο ολες τις προσδοκιες,ο σκηνοθετης του εμβληματικου 'Μπλειντ Ρανερ' και του τρομακτικου 'Αλιεν' φαινεται οτι εχει χασει το σθενος και την δημιουργικοτητα του,αφου φτανει στο σημειο να μην μπορει να ορθωσει το αναστημα του μπροστα στο αιματοβαμμενο θυσιαστηριο της χριστιανικης αλλοφροσυνης,που πανω της στηριχθηκαν και θεμελιωθηκαν τα πρωτα ευρωπαικα κρατη..Η προσεγγιση του Ριντλει Σκοτ ειναι αρκουντως χλιαρη και απεχει παρασαγγας απο το ηρωικο ελεγειακο επος του Ακιρα Κουροσαβα,ενω η κινηματογραφικη των μαχων ειναι ελλιπης,χωρις το μεγαλειο που τους αρμοζει(αξεπεραστος ο Πιτερ Τζακσον σε αυτον το τομεα).Το πρωην ξωτικο του 'Αρχοντα των δακτυλιδιων',Ορλαντο Μπλουμ,δεν πειθει ουτε λεπτο,καθως βρισκεται συνεχως εκτος τοπου και χρονου,κανοντας τον ιστορικο 'Ελ σιντ' να κοκκινιζει απο ντροπη.Το σεναριο διαθετει πολλες υπεραπλουστευσεις και γενικοτητες,σκιαγραφωντας καποιους 'κακους' να'ι'τες ιπποτες να υπονομευουν συνεχως τη διαγραφομενη φιλια και αδερφοσυνη(!) μεταξυ σταυροφορων και Σαρακηνων.Μια αφελης οσο και κομφορμιστικη εκδοχη ενος βαρβαρικου επους,που αναλωνεται σε ψηφιακα εφε της ξεπετας και κανει πολλους απο εμας να σκεφτουμε πως θα ηταν το ολο εγχειρημα αν το σκηνοθετουσε ο 'ακολαστος' Πολ Βερχοφεν.'

ΟΥΦ!!!Αυτα....

ΤΙΙΙ???Δε σ'αρεσει Η ΖΗΝΑ??????????

ουτε κι εμενα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ξεκινήσω σημειώνοντας ότι δεν ήξερα ότι κάνουμε διαγωνισμό :)...

θα συνεχίσω πώς αν θεωρείς τις μάχες του Άρχοντα (να σημειώσω επίσης ότι χτες είδα για 6η φορα το 3-extended και πώς έχω τα έχω δει κατά μ.ο. 10 φορές το καθένα και τις περισσότερες σε extended) "καλύτερες" σε επίπεδο ρεαλισμού, τότε υπάρχει πρόβλημα! :)

Η ταινία έχει ρεαλιστικές μάχες με υπέροχη φωτογραφία τελεία. Καμία υπερβολή και πιστή στο πόσο ζυγίζει ένα Long sword και στο πώς με αυτό ο κάτοχός του ξιφομαχούσε τον μεσαίωνα...

Αναφέρει την άλωση της Ιερουσαλήμ από τους σταυροφόρους όπου την ρήμαξαν, αναφέρει ότι πήγαν εκεί για χρήμα, αναφέρει την διαφθορά της αυλής και την επιρροή της εκκλησίας, τα αναφέρει όλα αυτά και δεν εμφανίζει τους Άραβες ως κακούς.

Αν σε δύο και κάτι ώρες περίμενες κάτι σε "επικό" Κουροσάβα, να θυμίσω πως η πραγματικότητα απέχει πολύ από τις ταινίες και ότι ο Σκοτ μάλλον την πλησίασε περισσότερο... (για αυτό ίσως φάνηκε και απλή). Ο πραγματικός πόλεμος αν αποτυπωθεί σε κάμερα είναι βαρετός με σκηνοθετικά κριτήρια...

Για ταινία δύο και κάτι ωρών ήταν υπερπλήρης από νοήματα, πρόσεχε να μην "υπερδραματοποιήσει" καταστάσεις όσο μπορούσε (μην καταλήξει και ντοκυμαντερ), απλοική όσο απλοικός είναι και ο πραγματικός πόλεμος...

Τώρα αν θέλουμε να την σχολιάσουμε μέσα από κομμουνιστικές σκοπιες για τους κακούς ιμπεριαλιστές Ευρωπαίους που αιματοκύλισαν τους Άραβες και τα λοιπά και τα λοιπά και τα λοιπά, λυπάμαι αλλά η ταινία δεν γυρίστηκε στην ΕΣΣΔ για να την δείξουν στα γκούλαγκ... :) αλλά προσπάθησε να είναι ρεαλιστική και ταυτόχρονα "ωραία"....

Τα κατάφερε :)

Βέβαια τί να πω και εγώ.. σάμπως έχω ξαναματαδεί πολεμικές ταινίες ή εποχής; embaaa

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ,τι να πω κι εγω...Μια κριτικη εβαλα...Στον μεσαιωνα δεν εχω ζησει,και το μονο σπαθι που εχω σηκωσει ειναι η μικρη μου ξιφολογχη,δηλαδη,400 γραμμαρια πραγματακι... :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup  Ρε είστε καλά;;; Μήπως φταίει το πτυχίο;  embaaa

Η ταινία ήταν για πολλά γέλια...όλο το βίλατζ έκραζε...ειδικά στη φάση που βρήκε ο μάγος νερό στην ερημιά, κάποιος είπε ότι όπου ναναι θα βάλει και ADSL ... :splaaaats:

The UK audience laughed their shit out as well..

Don't have those bloody greek fonts to write like an anthrwpos, but I'll just quote the last dialogue:

-I am the blacksmith

-I am the King of England

-I am the blacksmith

Teleia and pavla, the movie was a kavla :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ,τι να πω κι εγω...Μια κριτικη εβαλα...Στον μεσαιωνα δεν εχω ζησει,και το μονο σπαθι που εχω σηκωσει ειναι η μικρη μου ξιφολογχη,δηλαδη,400 γραμμαρια πραγματακι... :antegeia:

καλά ντε! :) μη βαράς! :P

ξέχασα να αναφέρω ότι η Ζήνα είναι μια χαρά σειρά.... έχει αρκετό γέλιο.... ειδικά οι ιαχές που έκανε σε εκείνα τα τριπλα φλοκ μετά δεκαπλού φλικ .... :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε συνέντευξη του Ορλάντο Μπλουμ στο 7 της "Ε" αναφέρεται ότι το αρχικό κατ ήταν 3ωρο++...μάλλον εκεί θα βρίσκονται όλες οι "τρύπες" στην πλοκή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Χτες ειδα την ταινια σε village.Καλη ηταν.Χωρις μελοδραματοποιησεις,υπερβολές κοκ.Aν και ο κοσμος το ειχε παρει στο χαβαλε(κλασικα συμβαινει αυτο στο village εξαιτιας της μαριδας που μαζευει ακομα και στις βρασινες παραστασεις!). Ακουστηκαν και κατι χασμουρητα απο πισω ασε που καποιοι πηγαν για ποπ κορν καποια στιγμη!

Μονομαχος-Βασιλειο των ουρανων 1 !

Ωραια σκηνικα,εντυπωσιακη και ρεαλιστικη η μαχη στο τελος.Βεβαια καμια σχεση με τις μαχες του αρχοντα των δακτυλιδιων αν και πιστευω οτι ειναι ψιλοατυχης τετοια συγκριση.Το διωρο περναει ευχαριστα!

Ερχεται ταινιαρα!Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΚΟΣΜΩΝ του Spieldberg! empopcornempopcorn

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμπαθητική ταινία με πολύ καλές σκηνές μάχης. Οι μάχες μου άρεσαν πολύ. Λίγο πιό βαθιά, θα μπορούσε κάποιος να θαυμάσει την αλλαγή που συμβαίνει σε έναν φαινομενικά ασήμαντο άνθρωπο όταν αποφασίσει να ακολουθήσει το σκοπό του και να αναλάβει τις ευθύνες που αυτός συνεπάγεται. Λίγο με προβλημάτισε το καμουφλαρισμένο μασονικό moto: Ποιός χρειάζεται τον Θεό; Όλοι μαζί ενωμένοι μπορούμε να φτιάξουμε το βασίλειο των ουρανών. Επίσης μου άρεσε εκεί που ο βασιλιάς έβγαλε το γάντι και έβαλε τον Ναΐτη να του φιλήσει το χέρι, μπλιάξ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.