Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Πήτερ Σέλλερς Για Πάντα


Remy Fincher

Recommended Posts

"The Life And Death Of Peter Sellers" emstar emstar emstar emstar emstar

Του Στήβεν Χόπκινς, με τους Τζέφρι Ρας, Έμιλυ Γουώτσον, Σαρλίζ Θέρον, Στήβεν Φράι, Στάνλεϊ Τούτσι.

Πρώτα ήρθε το "Τhings You Can Tell Just By Looking At Her" του Ροντρίγκο Γκαρσία (γιου του Μαρκές). Μετά, το υπέροχο "13 Απόψεις Για Την Ευτυχία" της Τζιλ Σπρέχερ, το "Αmerican Splendor" και μόλις πέρσι το "Angels In America" του Μαϊκ Νίκολς που σαρωσε τα Έμμυ. Για φέτος, το ΗΒΟ μας ετοίμασε ένα από τα καλύτερα biopics της χρονιάς, που θα 'κόβε τον κώλο του Aviator και του Ray (για το Kinsey δεν είμαι σίγουρος, για λεπτομέρειες στην προσεχή κριτική μου) αν, εντελώς αψυχολόγητα, δεν αποφάσιζαν να το αφήσουν για καλωδιακή "κατανάλωση".

Από τα πρώτα του βήματα ("What's New, Pussycat?"), τη διασημότητα ("Pink Panther"), την ακμή ("Τhe Party", "Dr. Strangelove") και την παρακμή του (όλα τα σίκουελ του Πάνθηρα, "Να είσαι εκεί, κ. Τσανς") η ταινία προχωρά για να καλύψει σε 2 ώρες αυτό ακριβώς που λέει ο τίτλος της, τη ζωή και το θάνατο ενός από τους γνωστότερους και πιο δημοφιλείς κωμικούς της χρυσής εποχής του Χόλλυγουντ, χωρίς θεοποίηση, ούτε απομυθοποίηση του αντικειμένου της. Με ακρίβεια, αιχμηρότητα και μπόλικες δόσεις σουρεαλισμού, ο Χόπκινς στήνει ένα έξοχο ψυχογράφημα της ιδιάζουσας προσωπικότητας του Σέλλερς: της παρορμητικότητας, του εγωισμού, της αλαζονείας του, της αιώνιας παιδικότητας του και της αναγκης του να επιβεβαιώνεται και να εξυπηρετείται από τους άλλους χωρίς ανταλλάγματα¨ την αναζήτηση της ευτυχίας που τελικά δεν κατάφερε να βρει. Χαντακωμένος από στην πληθώρα των διαφορετικών καρικατούρων που ενσάρκωσε, κατεστραμμένος από τους ρόλους που του χάρισαν χρήματα και δόξα και βυθισμένος στην κατάθλιψη, ο Σέλλερς αποδιώχνει με την παροξυσμική συμπεριφορά του την οικογένεια του, τους φίλους του, τους έρωτές του. 'Ολα αυτά για μια απέλπιδα προσπάθεια για να βρει τον εαυτό του. "Ο Σέλλερς ήταν σαν ένα άδειο δοχείο. Άλλα ακόμα και τα δοχεία, κάποτε γεμίζουν".

Η τεχνική αρτιότητα της παραγωγής, η σκηνοθετική ματιά του Χόπκινς και σπουδαίο καστ στους δεύτερους ρόλους απλά πλαισιώνει την απίθανη ερμηνεία του Τζέφρι Ρας. Ο Ρας ΓΙΝΕΤΑΙ ο Σέλλερς, και αν οι τηλεταινίες μπορούσαν να συμμετάσχουν στα Όσκαρ, ο Φοξ-Ρέι Τσαρλς θα τον έβρισκε σίγουρα απέναντί του...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αλήθεια είναι οτι περίμενα καιρό μια ταινία που να αφορά τη ζωή του Πήτερ Σέλλερς. Έδω έχουν βγει ταινίες που διαπαραγματεύονται τη ζωή λιγότερων σημαντικών ανθρώπων. Όμως το ερώτημά μου είναι: Η συγκεκριμένη ταινία προσεγγίζει το μύθο του Πήτερ Σέλλερς ικανοποιητικά; Η είναι μια ακόμη βιοταινία του σωρού.

Προσωπικά η καλύτερη βιογραφική ταινία που έχω δει είναι των Doors του Στόουν(άσχετο αλλά το θυμήθηκα τώρα)

Α και κάτι άλλο:

Γιατί παρακμή οι Ροζ Πάνθηρες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αλήθεια είναι οτι περίμενα καιρό μια ταινία που να αφορά τη ζωή του Πήτερ Σέλλερς. Έδω έχουν βγει ταινίες που διαπαραγματεύονται τη ζωή λιγότερων σημαντικών ανθρώπων. Όμως το ερώτημά μου είναι: Η συγκεκριμένη ταινία προσεγγίζει το μύθο του Πήτερ Σέλλερς ικανοποιητικά; Η είναι μια ακόμη βιοταινία του σωρού.

Προσωπικά η καλύτερη βιογραφική ταινία που έχω δει είναι των Doors του Στόουν(άσχετο αλλά το θυμήθηκα τώρα)

Α και κάτι άλλο:

Γιατί παρακμή οι Ροζ Πάνθηρες;

Καλά ρε, κοτζαμ πέντε αστέρια, δεν τα βλέπεις;;;; Και είναι ακριβώς αυτό το "μύθος" που δε θα βρεις σ'αυτην την ταινία....

Δεν αναφέρομαι στην πρώτη ταινία, αλλά στα σίκουελ του Πάνθηρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.