Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Εγώ, το Ρομπότ (I, Robot)


Recommended Posts

Την ταινία είδα avant premiere σπίτι μου (700MB DivX 5.1), οπότε έχασα κατά τι την κινηματογραφική ατμόσφαιρα.

(αρχίζω όπως το Hellboy, ε; )

Η υπόθεση δεν είναι και τόσο απλή. Ο Will Smith είναι ένας αστυνομικός που δεν εμπιστεύεται τα ρομπότ σε μια εποχή (2035) που υπάρχουν περίπου 5 άνθρωποι για κάθε ρομπότ. Δεν ειν' καλό αυτό, ιέεετσ; Όταν ο Dr. Alfred Lanning, αρχιεπιστήμονας ρομποτικής στην U.S. Robotics, την εταιρία που τα κατασκευάζει (μην κοιτάτε το μοντεμάκι σας με δυσπιστία παρακαλώ) πέφτει από τον 100ό όροφο και γίνεται χαλκομανία, ένα ολόγραμμά του ζητάει να έρθει ο Σπούνερ (Will Smith) για να διελευκάνει την υπόθεση αυτοκτονίας-εγκλήματος.

Η ταινία τα'χει όλα. Προβληματισμούς για την τεχνολογία, ψηφιακά εφέ, έρωτα ντεντέκτιβ-ψυχολόγου, σωτηρία της ανθρωπότητας, καλό τέλος με ανατρεπτικό μέσο (είναι κακό το ρομπότ; είναι κακοί οι άνθρωποι; που βρίσκεται πια η κακία σε αυτή τη γη; ), και ρομποτικές αρχές και άλλες εμπνεύσεις από τον Isaac Asimov. Βάλτε και την αποκάλυψη Bridget Moynahan στο ρόλο της ψυχολόγου και το dvd στο player κατευθείαν!

Α, και η VIKI έχει φάτσα σαν το Shodan (System Shock)! Καλτ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Same love,different guy.....Την προτείνω (και θέλω ένα Audi σαν της ταινίας ρεεεεεεε!!!)

(Τί σου κάνει η γαμω-DSL στο τέλος-τέλος :D )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την ταινία είδα avant premiere σπίτι μου (700MB DivX 5.1), οπότε έχασα κατά τι την κινηματογραφική ατμόσφαιρα.

(αρχίζω όπως το Hellboy, ε; )

:splaaaats: Καλά Σαράντο,τις τελευταίες μέρες πρέπει να έχεις ρέψει στο DVD,έχοντας βγάλει σε 1 ημέρα κριτική για 4 ταινίες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.