Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Sin City


Avatar

Recommended Posts

Αφού μιλάμε για comics-to-movies, αυτό εδώ πάει να τα κάνει

όλα σκόνη! Βασισμένο στις ομώνυμες ιστορίες του δεύτερου αγαπημένου μου

συγγραφέα του είδους Frank Miller και σκηνοθετημένο από τον ίδιο

και τον Robert Rodriguez. Το παρακάτω βίντεο προβλήθηκε στο Comic Con, δεν

είναι ακριβώς τρέιλερ φτιάχτηκε περισσότερο για να ελκύσει τους κομιξάδες και παρόλο

που έχει πολύ δρόμο μπροστά του (θα βγει τον Απρίλιο του 2005) φαίνεται από τώρα εκπληκτικό!!! Το download είναι 54ΜΒ αλλά πιστέψτε με αξίζει τον κόπο! Μην περιμένετε να δείτε ένα superhero movie αλλά ένα υπερστυλάτο, σκοτεινό, βίαιο φιλμ.

Κάντε κλικ εδώ για να το κατεβάσετε.

Μερικές ακόμη πληροφορίες:

SIN CITY

(dimension films)

Release Date: April 1, 2005

Director: Robert Rodriguez, Frank Miller

Cast: Bruce Willis, Jessica Alba, Mickey Rourke, Maria Bello, Kate Bosworth, Josh Hartnett, Benicio del Toro, Brittany Murphy, Elijah Wood, Clive Owen, Rosario Dawson, Rick Gomez

Plot: A collection of interweaving stories all based in the corrupt, crime infested hell-hole that is Basin City. Heavily influenced by film-noir, the main storylines concern a hulking brute called Marv, who is seeking the murderer of a beautiful woman who was killed while asleep in bed with him (along with the help of her twin sister); a photographer called Dwight who is callously used by a manipulative woman and seeks revenge, only later accidentally killing a hero cop and having to cover it up; and a soon-to-be-retiring policeman called Hartigan who is incarcerated for a crime he didn't commit only to find, on his release, the girl he was protecting when he was framed is under threat from a sinister psychopath.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

"Sin City" emstar emstar emstar,5

Των Ρόμπερτ Ροντρίγκεζ και Φρανκ Μίλλερ

Με τους Μπρους Γουίλις, Μίκυ Ρουρκ, Κλάιβ Όουεν, Μπενίσιο Ντελ Τόρο, Μπρίταννυ Μέρφι, Τζέσικα Άλμπα, Ροζάριο Ντώσον, Νικ Σταλ, Ελάιτζα Γουντ, Μάικλ Μάντσεν κ.α.

Βασισμένο στην ομώνυμη σειρά κόμικς του Φρανκ Μίλλερ, πρόκειται για τρεις ιστορίες που εκτυλίσσονται στη baSIN CITY, μια πόλη γεμάτη μοχθηρούς παρανόμους, διεφθαρμένους αστυνομικούς και έκπτωτους "αγγέλους". Στη μια, ο Χάρτιγκαν (Γουίλις) σώζει την εντεκάχρονη Νάνσι Κάλαχαν (Άλμπα) από τα χέρια ενός παιδεραστή γιου γερουσιαστή (Σταλ) για να βρεθεί αντιμέτωπος με την οργή του τελευταίου. Στη δεύτερη ο Μαρβ (Ρουρκ) εκδικείται το φόνο της πόρνης Γκόλντι από το...λυκάνθρωπο Κέβιν (Γουντ). Στην τελευταία ο Μακάρθυ (Όουεν) βοηθά τις πόρνες της Όλντ Τάουν να ξελασπώσουν μετά το θάνατο του αστυνομικού Ράφερτυ (Ντελ Τόρο)...

Aπό τις πλέον αναμενόμενες ταινίες της φετινής χρονιάς και αφού αρκετά ερέθισε τις σινεφίλ ορέξεις μας με τα χορταστικά του τρέηλερ, το Sin City βγήκε τελικά στις (αμερικάνικες) αίθουσες και στο Ίντερνετ (από όπου προμηθεύτηκα και τη δική μου κόπια). Είναι αντάξιο των προσδοκιών μας;

Καθόλου έυκολη ερώτηση. Τα 3,5 αστεράκια που βλέπετε παραπάνω είναι μια πολύ αυστηρή βαθμολογία, με την οποία πιθανότατα εσείς (και κυριώς οι φαν του κόμικ) θα διαφωνήσετε. Αιτιολογώ λοιπόν:

Η λέξη "εντυπωσιακό" είναι όντως λίγη για να περιγράψει επαρκώς την οπτική μεγαλοπρέπεια του Sin City, ο δε όρος "eye candy" την υποβαθμίζει. Από εικονοπλαστικής άποψης συνεπώς πρόκειται για την πιο πετυχημένη μεταφορά κόμικ στην ιστορία του κινηματογράφου, μια και σε αφήνει άναυδο με την ομορφιά των κάδρων, τη θεσπέσια μαυροάσπρη και ευρηματική φωτογραφία και τη διάχυτη κόμικ αισθητική. Το Sin City είναι μια συνεχής επίθεση στις αισθήσεις και θα ικανοποιήσει γι'αυτό το διψασμένο για χορογρφαφημένη δράση, gore και γυμνό (ανδρικό, επομένως) κοινό αλλά και το σινεφίλ που θα δει ένα σωρό γνωστές φυσιογνωμίες να παρελαύνουν επί της οθόνης.

Από την άλλη βέβαια, στον τομέα της προβληματικής της, μετά λύπης μου βρήκα την ταινία κενή, ρηχή: ενώ θα μπορούσε να είχε εκμεταλλευτεί την τραγικότητα των ηρώων της - τα σκοτεινά πλάσματα που αναζητούν τη λύτρωση, τη διέξοδο στο "φως" μέσα από (εν προκειμένω) την αγάπη, εν τούτοις τους αφήνει για χάρη του θεάματος να περιφέρονται στη βροχερή, βρώμικη, "αμαρτωλή" μεγαλούπολη δέρνοντας και σκοτώνοντας (και κάτι ακόμη, αλλά διατίθεμαι να διατηρήσω το επίπεδο). Φαίνεται ότι οι Ροντρίγκεζ και Μίλλερ θέλησαν τόσο πολύ να κάνουν το πόνημά τους οπτικά θελκτικό, που ξέχασαν όλα τα υπόλοιπα.

Αν και σίγουρα αξίζει τα χρήματα και το χρόνο σας, το Sin City, παραδομένο στο επιτηδευμένο υπερστυλιζάρισμα και το φτηνό (αν και αποτελεσματικό) αισθησιασμό, είναι μια ακόμη ευκαιρία χαμένη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σκεφτόμουν κι εγώ τι κριτική να γράψω για την ταινία εδώ και μέρες. Μοιράζομαι τον προβληματισμό του NM25, καθώς ναι μεν η εντυπωσιακή, εξώκοσμη βία του Sin City, τα ασπρόμαυρα πλάνα που γίνονται επιλεκτικά έγχρωμα, τα επιλεγμένα -αλλά απίστευτα- ειδικά εφέ και η κομιξική αντιμετώπιση της πραγματικότητας καθηλώνει το θεατή, αλλά...

Και μπαίνουμε στο αλλά. Οι χαρακτήρες δεν παρουσιάζονται ρηχοί σε καμία περίπτωση, παρά το ότι πχ το πρώτο επεισόδιο (και η εισαγωγή) παίρνει πολύ μικρή ανάπτυξη και σχεδόν δεν καταλαβαίνει κανείς τι γίνεται. Ο σχιζοφρενής Μαρβ σκιαγραφείται πιστεύω πολύ καλά και αυτό που νιώθει για τη Γκόλντι - και τον οδηγεί σε μια επίδειξη ασυγκράτητης, πρωτόγονης βίας που έχουμε να δούμε από εποχές Στρατιώτη Ράιαν πιστεύω - είναι σίγουρα βαθύτερο, παρά το σύντομο της γνωριμίας τους.

Τα σκοτεινά πλάνα καθηλώνουν το θεατή στην καταιγιστική κατά περιπτώσεις δράση, ενώ το εντυπωσιακό καστ για ταινία μεταφοράς κόμικ δικαιολογεί και με το παραπάνω την επιλογή του. Σίγουρα είναι μια ταινία που πρέπει να δούμε ΚΑΙ στο σινεμά για να την κρίνουμε σφαιρικά. Σίγουρα αποδίδει το πνεύμα του κόμικ, και βεβαίως θα μπορούσε να σταθεί και χωρίς αυτό. Δε βαθμολογώ -ακόμα- αλλά είμαι ανάμεσα στο 3,5 και στο 5/5, γιατί μας άξιζε μια τέτοια μεταφορά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aπό τις πλέον αναμενόμενες ταινίες της φετινής χρονιάς και αφού αρκετά ερέθισε τις σινεφίλ ορέξεις μας με τα χορταστικά του τρέηλερ, το Sin City βγήκε τελικά στις (αμερικάνικες) αίθουσες και στο Ίντερνετ (από όπου προμηθεύτηκα και τη δική μου κόπια).

Η επισήμανσή σου αυτή, δεν δηλώνει πράξη παρανομίας!?Δεν θα ήταν καλύτερα να έγραφε πιο νομότυπα το κείμενο?Εκτός εάν το επιτρέπουνε οι κανόνες του φόρουμ, οπότε συγνώμη!?

Ρωτώ, γιατί είμαι και εγώ moderator σε 2 μεγάλα φόρουμ εδώ στην Ελλάδα, και τουλάχιστον εκεί θα σου το διόρθωνα το κείμενο στην συγκεκριμένη φράση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η επισήμανσή σου αυτή, δεν δηλώνει πράξη παρανομίας!?Δεν θα ήταν καλύτερα να έγραφε πιο νομότυπα το κείμενο?Εκτός εάν το επιτρέπουνε οι κανόνες του φόρουμ, οπότε συγνώμη!?

Ρωτώ, γιατί είμαι και εγώ moderator σε 2 μεγάλα φόρουμ εδώ στην Ελλάδα, και τουλάχιστον εκεί θα σου το διόρθωνα το κείμενο στην συγκεκριμένη φράση.

Κάνεις λόγο για μια "παράνομη" μεν, πάγια δε τακτική σχεδόν οποιουδήποτε κινηματογραφόφιλου. Εφόσον η ταινία δεν έχει βγει ακόμη στην Ελλάδα, εγώ πώς θα μπορούσα να το είχα δει αλλιώς; Δεν είναι πασιφανές ότι το κατέβασα;

Αν θέλεις να συνεχίσουμε περί πειρατείας, ανοίγω ξεχωριστό τόπικ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάνεις λόγο για μια "παράνομη" μεν, πάγια δε τακτική σχεδόν οποιουδήποτε κινηματογραφόφιλου. Εφόσον η ταινία δεν έχει βγει ακόμη στην Ελλάδα, εγώ πώς θα μπορούσα να το είχα δει αλλιώς; Δεν είναι πασιφανές ότι το κατέβασα;

Αν θέλεις να συνεχίσουμε περί πειρατείας, ανοίγω ξεχωριστό τόπικ.

Δεν διαφωνώ με αυτό.Για αυτό είπα πιο νομότυπα.Θα μπορούσες απλώς να μην το γράψεις αυτό που έχω σε bold.Δεν νομίζω ότι είσαι υποχρεωένος να λες εαν το είδες και μάλιστα πως και από που!

Και συγνώμη για την off topic επισήμανσή μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΟ ΒΡΗΚΑΜΕ ΤΟ ΒΡΩΜΙΚΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΤΟΥ!!!!! :P Δεν πειραζει νμ,θα σου φερνω ολα τα καινουρια dvd στην ψυρρου,που θα βλεπεις στο μικρο σου λαπτοπακι σαν ενας αλλος Βαβυλης... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχουμε μια σχετικά ελαστική πολιτική στο συγκεκριμένο θέμα (αντίθετα πχ με το greek-torrents ;) ). Το "προμηθεύτηκα" είναι μια σχετικά ουδέτερη φράση. Μπορεί να σημαίνει πχ παρήγγειλα το DVD (που μάλλον δεν έχει βγει ακόμα).

Το Greekmeds είναι κατά της πειρατείας λογισμικού κ.α., δεν προμοτάρει την ανταλλαγή τέτοιων αρχείων και ασφαλώς δεν περιέχει τέτοια link κλπ κλπ κλπ. Βεβαίως, δεν θα τροποποιήσουμε και ποστ που γράφουν "είδα σε DivX το...". Ας έρθει κάποια εταιρεία διανομής να μας πει ότι είναι παράνομο...

ΥΓ: Εξάλλου, και εγώ και ο NM25 θα είχαμε δει το Sin City στην πρεμιέρα εδώ στο σινεμά, όπως μας κόβω, αλλά αντίθετα με τη Διερμηνέα η ταινία θα φτάσει κατά τι αργότερα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχουμε μια σχετικά ελαστική πολιτική στο συγκεκριμένο θέμα (αντίθετα πχ με το greek-torrents  ;) ). Το "προμηθεύτηκα" είναι μια σχετικά ουδέτερη φράση. Μπορεί να σημαίνει πχ παρήγγειλα το DVD (που μάλλον δεν έχει βγει ακόμα).

Και όχι μόνο...για να είμαι ακριβής. ;)

Συμφωνώ με την εδώ άποψη, σχετικά με την πειρατεια και την επικροτώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

78m.jpg

B) Το Sin City πάντως έχει σαρώσει στο IMDB και στο US Box Office.

Rating 8.3/10 (21,859 votes) δεν είναι καθόλου λίγο, ενώ η ταινία έκανε $67.3M ως τώρα και συνεχίζει (όχι ιδιαίτερα δυναμικά θα'λεγε κανείς). Το MPAA rating ίσως ευθύνεται γι' αυτό: Rated R for sustained strong stylized violence, nudity and sexual content including dialogue.

B) Έχει φτάσει στο 103 των καλύτερων ταινιών όλων των εποχών με βαθμολογία 8.0 (η μόνη ταινία του 2005 στη λίστα).

B) Πάμε στην πρεμιέρα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

NM25 μου άρεσε πολύ η συγκεκριμένη κριτική σου. Ήταν πολύ επαγγελματική, με την έννοια της σφαιρικότητας και αιτιολόγησης στις παρατηρήσεις. Μήπως ασχολείσαι κάπως πιο ειδικά με το χώρο;

Εγώ -αν τα καταφέρω από άποψη χρόνου- θα ήθελα να πάω στην πρεμιέρα. Πάντως σίγουρα θα την δώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@S.K. Συμφωνώ μαζί σου ως προς το ότι ο χαρακτηρισμός R μειώνει τις πιθανότητες εισπρακτικής επιτυχίας μιας ταινίας, γι'αυτό και όλα τα μπλοκμπάστερ (π.χ. King Arthur) στοχεύουν στο χαρακτηρισμό PG-13 (Απαραίτητη η Γονική Συναίνεση). Βεβαίως υπάρχουν και εξαιρέσεις, όπως τα Matrix (Reloaded ιδιαίτερα) και τα Πάθη του Χριστού (the biggest R-rated film of all time).

Βέβαια, η είσοδος της ταινίας στο τοπ250 του IMDb είναι περισσότερο ένδειξη της δημοτικότητάς της παρά καλλιτεχνικό επίτευγμα: έτσι εξηγείται γιατί ταινίες-θρύλοι όπως ο Πολίτηε Κέιν ή το Όσα Παίρνει ο Άνεμος βρίσκονται σε χαμηλότερη θέση από τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών ή τον Πόλεμο των Άστρων. Π.χ. είναι δυνατόν το Sin City να βρίσκεται στην 103 και το Full Metal Jacket στην 107;;;;

@NIKITA Thank you emblush. H αλήθεια είναι ότι έχω μια κάποια πώρωση... :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νικιτα,αυτο συμβαινει διοτι χαλαρα ο Νμ ειναι απ'τους λιγους στην Ελλαδα με τετοιες γνωσεις και παθος για την εβδομη τεχνη!!!ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!!! B)

Και ειναι και μικρος,φαντασου στα 30 του,θα τι ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ο ιδιος!!! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Κατ'αρχας εν μερει με εχουν καλυψει οι προλαλησαντες...Κατα δευτερον δεν με πειθουν οι Εξης συγκεκριμενοι:Benicio tel toro(το παιζει πολυ υπερβολικα),Bruce Willis(Die hard all over again),και πιο πολυ απ'ολους αυτος που κανει τον παιδεραστη.Δεν πειθει ΚΑΘΟΛΟΥ.Ειναι σαν τον τραγουδιστη των Cure και πιο πολυ σαν μαζοχα,αλλα οχι παιδεραστης...Και ως ηθοποιια,βραστα,παιζει ευτυχως λιγο.

Η Sin city ειναι η πολη που θα ηθελα ομολογουμενως να ζω,(αλλα να ειχα γκομενο το Marf για προστασια και Brutal sex).

Βασικα εχει ως εξης:Ολοι οι αντρες ειναι ματσο ηρωες και ολες οι γυναικες ναζιαρες η σκληρες πορνες.Δηλαδη κανονικοτατο κομιξ.

Αλλα ΓΟΥΣΤΑΡΩ!!!

Μην πατε με την κοπελα σας,αν θελετε σεξ το ιδιο βραδυ.Μην εχετε φαει ακριβως πριν.Μην φατε αργοτερα...Μην το πολυσκεφτεστε.

ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΤΟΟΟΟΟΣΟ ΑΣΧΗΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!(λεμε τωρα...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
Η επισήμανσή σου αυτή, δεν δηλώνει πράξη παρανομίας!?Δεν θα ήταν καλύτερα να έγραφε πιο νομότυπα το κείμενο?Εκτός εάν το επιτρέπουνε οι κανόνες του φόρουμ, οπότε συγνώμη!?

Λες και ενας αντε δυο κατεβαζουν ταινιες απο το Internet.....Μπες λιγο dc++ και αν βρεις free slot για καινουργια ταινια(πολλες φορες και παλια) σφυρα μου κλεφτικα μη μας καταλαβουνε....Το Sin City το εχω δει κανα διμηνο τωρα οπως και χιλιαδες αλλοι! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταφερα επιτελους να παω να το δω......εδω στους τρελους emitaly βγηκε πριν 3 βδομαδες περιπου στους κινηματογραφους B)

Δε ειμαι φαν των κομικς κ πηγαινα με πολλα "ωχ,ωχ τι θα δω σημερα :blink: "

Φωτογραφια,σκηνικα πολυ καλα!!!!Σκηνες που λενε οτι σκληρες.....@@.....εγω γελαγα τρελα (Κωστα ετοιμασου για πολυ γελιο :lol::lol::lol: ) ειδικα οταν ακουγα κατι "ααααχ ωωωωωχ :wacko: "

Το ασπρομαυρο φοβομουνα οτι θα με κουραζε....τελικα ομως ηταν ωραιο.Σε μερικες στιγμες εβαζαν κανα χρωματακι κυριως κοκκινο και πορτοκαλοκιτρινο -_-

Ο Ρουρκ δε ειναι αγνωριστος......εξαλλου με τη μαπα πουυ εχει :splaaaats: Τον Ντελ Τορο εχουν κανει καλα B)

Κυριοι ετοιμστειτε να δειτε πολλους καλους emkwlos:lol:emgoal

Αντε τρεχτε να το δειτε οταν βγει στις αιθουσες

Επομενο που θα δω ειναι Μπατμαν...... emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
emstaremstaremstaremstar .5 /5 -_-
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emstaremstaremstaremstaremstar /5, ακατέβατα

Συγκλονιστική ταινία. Αν:

1) έχετε διαβάσει τα κόμικ του Frank Miller (η ταινία είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΟΛΟΪΔΙΑ)

2) σας αρέσει η σκηνοθεσία τύπου Rodriguez/Tarantino

3) θέλετε να δείτε μια εκπληκτική ταινία

4) όλα τα παραπάνω,

ΔΕΙΤΕ την. Πρόκειται για τη μοναδική ταινία στη ζωή μου που είδα 2 φορές στο σινεμά και το άξιζε απόλυτα. Η φωτογραφία απλά αξεπέραστη

An old man dies, a young woman lives...fair trade

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Τέλειο! Αν κάπως πρέπει να σερβίρεται η βία, πρέπει έτσι, ωμή, κυνική και με χιούμορ! Από φωτογραφία κτλ κτλ δεν το συζητώ καν! 5/5

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ξαναδα χθες.....φταιει οτι μολις ειχα φαει,φταιει οτι ειχα εναν ολοκληρο καναπε μονη μου,φταιει οτι το ειδα στα αγγλικα,φταιει οτι ειχα καλη παρεα <_< ..........παντως αυτη τη φορα μου αρεσε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπως παντα αργοπορημενη....αλλα δεν ειναι δυνατον να μη γραψω κ γω κατι για την Πολη της Αμαρτιας, την πολη των πολεων, την ακυβερβητη πολιτεια, μια μαυρη τρυπα που εχει ρουφηξει τις ασχημες πλευρες καθε πολης του κοσμου. Απο τις συμπυκνωμενες διαστροφες ολων αυτων γεννηθηκε στη φαντασια του Μιλλερ η ασπρομαυρη αυτη κουκιδα γης...Εκει που το one night stand ειναι η πιο ειλικρινης μορφη αγαπης, εκει που η πορνεια ειναι η πιο τιμια συναλλαγη, εκει οπου ενα 11χρονο κοριτσακι θα ερωτευτει τον 50χρονο σωτηρα του κ θα του αφιερωσει τη καρδια της...Τα χρωματα φευγαλεες λαμψεις μαγικων εικονων...γυναικειων...γιατι μεσα στον βουρκο, σε καθε βουρκο η ομορφια μιας γυναικας η πιο υψηλη αξια...τα κοκκινα χειλη...τα πυρινα μαλλια...τα γαλαζια ματια που πετανε φωτιες...Ανθρωποι που διψουν για λιγη αγαπη, για ενα αληθινο χαδι...Ακομα κ στην κολαση θα βρεις ειλικρινα συναισθηματα, θα βρεις τον φονια που θα κυνηγησει με μανια τον δολοφονο μιας τυχαιας πορνης...θα βρεις την εφηβη που προδιδει οχι για τα λεφτα, αλλα για μια διεξοδο, για το οραμα της διεξοδου που οπως ειναι αναμενομενο το οραμα αυτο συντριβεται...Ο παιδεραστης νεος μεταμορφωνεται στο κιτρινωπο σκουληκι σε μια εξομοιωση του μεσα προς τα εξω, ετσι οπως ειναι το δικαιο να γινει...Η διαφθορα των εξουσιων σε καθε μορφη...Ο Γουντ μια αλληγορια του Αντεροβγαλτη...Ο Γουιλις ενας εκπεσσων αγγελος...

Για μενα μια υπεροχη ταινια.... :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.