Jump to content

οι ερωτήσεις του Προυστ


Recommended Posts

[.....ΕΡΙΚ ΚΛΑΠΤΟΝ, 59

Ζωντανός μύθος της ροκ μουσικής. «Είμαι, απλώς, προέκταση της κιθάρας μου», δήλωσε κάποτε. Αυτόν τον μήνα διοργάνωσε στο Ντάλλας 3ήμερο φεστιβάλ κιθάρας και όλα τα έσοδα πήγαν υπέρ ενός κέντρου αποτοξίνωσης από το αλκοόλ και τα ναρκωτικά που ίδρυσε ο ίδιος στην Αντίγκουα. Στο τελευταίο τεύχος του περιοδικού «Vanity Fair», ο ηλικίας 59 ετών ρόκερ και bluesman, απαντά στις λεγόμενες «ερωτήσεις του Προυστ».

- Πώς ορίζετε την απόλυτη ευτυχία;

- Να ζεις τη στιγμή.

- Ποιος ο μεγαλύτερος φόβος σας;

- Η τρέλα.

- Ποιον εν ζωή άνθρωπο θαυμάζετε;

- Τον Τζ. Τζ. Κέιλ.

- Τι απεχθάνεστε στους ανθρώπους;

- Την αλαζονεία.

- Τι εκτιμάτε σ' αυτούς;

- Τη γενναιοδωρία.

- Ποιον εν ζωή άνθρωπο απεχθάνεστε;

- Τον Ρούπερτ Μέρντοκ.

- Ποιο είναι το πολυτιμότερο πράγμα που έχετε;

- Η υγεία μου.

- Ποια αξία εκτιμάτε στον άνδρα;

- Την ακεραιότητα.

- Και στη γυναίκα;

- Το πάθος.

- Πώς θα θέλατε να πεθάνετε;

- Ψαρεύοντας. ......]

απο την Ελευθεροτυπία ,28/5/04

:rolleyes: πώς σας φαίνεται η ιδέα να γίνουμε κι εμείς....προυστικοί;;;;

Να δώσουμε , δηλαδή, τις δικές μας απαντήσεις στις "ερωτήσεις του Προυστ" ;;

1.- Πώς ορίζετε την απόλυτη ευτυχία;

2. - Ποιος ο μεγαλύτερος φόβος σας;

3.- Ποιον εν ζωή άνθρωπο θαυμάζετε;

4. - Τι απεχθάνεστε στους ανθρώπους;

5. - Τι εκτιμάτε σ' αυτούς;

6.- Ποιον εν ζωή άνθρωπο απεχθάνεστε;

7.- Ποιο είναι το πολυτιμότερο πράγμα που έχετε;

8. - Ποια αξία εκτιμάτε στον άνδρα;

9.- Και στη γυναίκα;

10. - Πώς θα θέλατε να πεθάνετε;

:Demrose

υγ: μήπως γνωρίζει κανείς τι ειναι αυτές οι "ερωτήσεις του Προυστ" ;;; Σήμερα , για πρώτη φορά , τις εντόπισα διαβάζοντας το παραπάνω αρθράκι στην εφημερίδα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τέλειο θέμα τικ τακ.όπως πάντα βεβαίως βεβαίως,

λοιπον έχουμε και λέμε.προς το παρον θα απαντούσα

1.να είμαι πάντα πολύ ερωτευμένη (άρα στην κοσμάρα μου )που ακόμη και τα κακά να τα βλέπω αναγκαία κακά που θα φέρουν την άνοιξη και να παθιάζομαι σε ότι κάνω

2.να σταματήσω να κάνω όνειρα τρελά και να μην έχω πάθος και να αρχίσω να ζω μια ζωή που δε με απογει'ωνει

3.τον Πάνο Καρνέζη (συγγραφ'εας των μικρών ατιμιών )κυρίως λόγω του τρόπου ζωής του και μερικούς μεγάλους ηθοποιούς επειδή κάνουν πράξη κάτι που ονειρεύομαι

4.να κρίνουν κάτι που τους είναι ξένο σαν κακό και την ανικανότητα να συγχωρούν(βέβαια τα όρια του καθενός είναι σεβαστα άσχετα αν μου αρέσουν )

5.να μη βολεύονται και να κυνηγάνε τα όνειρα

6.τον Μπους και τους εμπόρους ναρκωτικών

7.την υγεία μου αλλά επειδή τη θεωρω λανθασμένα δεδομένη , την εκδήλωση αγάπης αυτών που εκτιμω και αγαπώ

8.να μπορεί να δείχνει τι πραγματικά είναι άσχετα από τα κατα καιρούς πρότυπα ανδρισμού που του πασσάρουν και το χιούμορ

9.τον ανιδιοτελή τρόπο που αγαπάνε αν θέλουν

10.γριούλα αγκαλιά με τον άνδρα της ζωής μου κοιτάζοντας ένα λιβάδι γεμάτο κόκκινα λουλούδια ή σε μια βαρκάδα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.Σαν την πραγματοποίηση του πιο τρελού ονείρου.

2.Η αδυναμία μου να ανταπεξέλθω σε διάφορες καταστάσεις.

3.Τον Τσόμσκι! :lol:

4.Τη ματαιοδοξία

5.Τη γεναιοδωρία και την ειλικρίνεια

6.Την Ολμπράιτ! emdevil

7.Την οικογένειά μου και τους φίλους μου.

8.Ό,τι και σε κάθε άνθρωπο, πάνω από όλα ειλικρίνεια και αλτρουισμός.

9.Το ίδιο.

10.Ευτυχισμένη και πλήρης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Marcel Proust was born to bourgeois parents living in Paris. His father was a doctor and his mother came from a rich and cultured Jewish family. Beginning in his childhood and continuing throughout his life, Proust suffered from chronic asthma attacks.

His literary talent became evident during his high school (lycée) years. He began to frequent salons such as that of Mme Arman, a friend of Anatole France. Under the patronage of the latter, Proust published in 1896 his first book, Jours, a collection of short stories, essays and poems. It was not very successful.

Proust had begun in autumn 1895 a novel which he later abandoned in autumn 1899 and never finished. It was finally published in 1952 as Jean Santeuil.

After this second setback, Proust devoted several years to translating and annotating the works of the English art historian John Ruskin. He published a number of articles on Ruskin, as well as two translations: La Bible d'Amiens in 1904

Overcome by the death of his mother in September 1905, Proust set aside his literary pursuits for a few months.

In February of 1907 he published in Le Figaro an article entitled "Sentiments filiaux d'un parricide", in which he attempted to analyze two elements which would be fundamental to his future psychological approach to literature: memory and guilt. Other articles which appeared during the period 1907-1908 are considered to be preliminary to his novel, into which they were later incorporated.

Early in 1908 Proust wrote for Le Figaro a series of pastiches in which he imitated the style of Balzac, Michelet, Flaubert, Sainte-Beuve and other prose writers of the nineteenth century.

Basic references for

Proust studies

During this time he began his novel, although he fully intended to continue to write essays of literary, artistic and sociological criticism. One of these was supposed to be devoted to Sainte-Beuve. Gradually, however, all of his planned projects became part of a single larger work. During the summer of 1909 Proust developed the essay entitled "Contre Sainte-Beuve" into a novel which he would continue to write for the rest of his life. In May of 1913 he adopted for this novel the title À la recherche du temps perdu.

The first part, Du Côté de chez Swann, was published in November 1913. War delayed À l'ombre des jeunes filles en fleurs until June 1919, but it won the Prix Goncourt in December of that year. For the last three years of his life Proust never stopped working on the novel, and it was during these years that three more volumes appeared: Le côté de Guermantes I (October 1920), Le côté de Guermantes II - Sodome et Gomorrhe I (May 1921), Sodome et Gomorrhe II (April 1922).

Proust died of pneumonia on November 18, 1922. The remaining volumes of his novel, which he had finished but not completely revised, were published by his brother Robert, with the help of Jacques Rivière and Jean Paulhan, directors of La Nouvelle Revue Française. These volumes were La Prisonnière (1923), Albertine disparue (1925) and Le Temps retrouvé (1927).

In his own lifetime the merit of Proust's novel was debated by those who perceived its brilliance and those who claimed it was unreadable. Today it is recognized as one of the major literary works of French expression.

--V. Greene

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.- Πώς ορίζετε την απόλυτη ευτυχία;

καταρχάς δεν είναι στιγμή ,αλλά μακρά περίοδος. Μια μακρά περίοδος που έχει έρθει μετά από προσπάθεια, συνειδητοποίηση και στην οποία ο εαυτός έχει μετατραπεί σε πηγή άπλετης ικανοποίησης ,που διαχέεται σε όλους τους τομείς που επηρεάζει η «εγκόσμια» παρουσία : από τη ρουτίνα της καθημερινότητας και τις εφήμερες αγωνίες ως τις σχέσεις με τους συνανθρώπους και τις βαθύτερες ψυχικές αναζητήσεις….

2. - Ποιος ο μεγαλύτερος φόβος σας;

να δεχτεί πλήγματα η αξιοπρέπειά μου

3.- Ποιον εν ζωή άνθρωπο θαυμάζετε;

το Λαζόπουλο

4. - Τι απεχθάνεστε στους ανθρώπους;

το ότι μπορούν να εμφανίσουν κακές, ύπουλες προθέσεις για συνανθρώπους τους.

5. - Τι εκτιμάτε σ' αυτούς;

το ότι όταν αισθανθούν την ανάγκη να υπερασπίσουν μια αξία ή όταν θέλουν να πραγματώσουν έναν ευγενή σκοπό μπορούν και συντάσσονται σε ομάδες γεμάτες δυναμικότητα , αλτρουισμό , αλληλοσεβασμό

6.- Ποιον εν ζωή άνθρωπο απεχθάνεστε;

τον άνθρωπο εκείνο που «βασανίζει», «βιάζει», «καταρρακώνει» έναν συνάνθρωπό του είτε είναι εκφραστής πολιτικής εξουσίας είτε είναι προϊστάμενος είτε είναι «γονιός» ….είτε….είτε….

7.- Ποιο είναι το πολυτιμότερο πράγμα που έχετε;

η διάθεση μου ,ακόμη όταν τα πράγματα δεν μου εμπνέουν αισιοδοξία , να ελπίζω , να πιστεύω ότι θα έρθει και η καλή όψη των πραγμάτων….και φυσικά η οικογένειά μου , που ενώ επιδιώκω να είμαι ανεξάρτητη ( και καλά να κόψω τον ομφάλιο λώρο…) ξέρω πάντα μέσα μου ότι δεν θα είμαι ποτέ μόνη μου στη ζωή…δεν χρειάζεται η φυσική τους παρουσία, η σκέψη τους και μόνο αρκεί και υπερβαίνει τους φραγμούς χρόνου και τόπου και…ύπαρξης. Επίσης, τα φιλαράκια μου , γιατί … «τους φίλους τους δίνει ο Θεός», όπως λεει και η παροιμία…

8. - Ποια αξία εκτιμάτε στον άνδρα;

ότι όταν αποφασίσει να «δοθεί» σε κάποιον (σύντροφο, παιδί, φίλος ) επιστρατεύει όλες τις καλές δυνάμεις του: την αισιοδοξία, το χιούμορ , το ενδιαφέρον, την πίστη.

9.- Και στη γυναίκα;

την αξία της περιπλοκοτητας…που εμφανίζεται σε όλα τα επίπεδα ( από το βιολογικό , τους κοινωνικούς ρόλους , το ψυχισμό , τις προσδοκίες και...και...και...)

10. - Πώς θα θέλατε να πεθάνετε;

θα ήθελα να υπήρχε αυτός ο τρόπος θανάτου: αφού φτάσω σε μια ηλικία με μια «ικανοποιητική» ή έστω «μέσα στο μέσο όρο» συγκομιδή εμπειριών και έχω διατηρήσει σώας τας φρένας να γίνει ένα τσαφ! και να εξαφανιστώ απ’αυτόν τον «κόσμο τον καλό, το χιλιομπαλωμένο» και όλο αυτό να μην φαντάζει παράξενο ή απροσδόκητο….Ούτε κηδείες, ούτε δάκρυα…ούτε κονιάκ….

:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

01. Στο απλό & απέριττο

02. Να χαθεί το νόημα

03. Το Διονύση Σαββόπουλο

04. Την αχαριστία

05. Την αντίληψη

06. ;

07. Η σκέψη

08. Τη σταθερότητα

09. Τη μητρότητα

10. Ξαφνικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υγ: μήπως  γνωρίζει κανείς τι ειναι αυτές οι "ερωτήσεις του Προυστ" ;;; Σήμερα , για πρώτη φορά , τις εντόπισα διαβάζοντας το παραπάνω αρθράκι στην εφημερίδα...

Έψαξα λιγάκι στο νετ για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με "τις ερωτήσεις του Προυστ". Aνεκάλυψα ότι...

- Όταν ο Προυστ ήταν, περίπου, 13 ετών, η συνομήλική του Antoinette Faure του ζήτησε να απαντήσει σε ~15 ερωτήσεις που ήταν γραμμένες σε ένα μικρό κόκκινο αγγλικό άλμπουμ, το οποίο είχε τίτλο "Confessions. An Album to Record Thoughts, Feelings, & c" (το ερωτηματολόγιο, με τις απαντήσεις που έδωσε ο Προυστ, βρέθηκε από τον γιο της Antoinette Faure, ο οποίος και το δημοσίευσε το 1924).

- Αρκετά χρόνια αργότερα, όταν ο Προυστ ήταν περίπου 20 ετών, συμπλήρωσε ένα ακόμη ερωτηματολόγιο. O ίδιος έγραψε στο πάνω μέρος της σελίδας "Marcel Proust par lui-meme" .

- Έχει ενδιαφέρον να δει κανείς τις απαντήσεις που έδωσε ο ίδιος ο Προυστ...

- Σήμερα κυκλοφορούν αρκετές παραλλαγές των παραπάνω ερωτηματολογίων. Π.χ. στην πίσω σελίδα του περιοδικού Vanity Fair.

- Κάπου διάβασα ότι το πρώτο ερωτηματολόγιο με τις απαντήσεις του Προυστ, πουλήθηκε σε δημοπρασία στο Παρίσι, έναντι του ποσού των $200.000...!

-Οι παραπάνω ερωτήσεις της τικτακτούλας είναι μερικές από τις (~31) ερωτήσεις που περιείχε το δεύτερο ερωτηματολόγιο.

Αυτάαααααααααααααααα... :)

" The real voyage of discovery consists not in seeking new landscapes but in having new eyes".

Marcel Proust

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.- Πώς ορίζετε την απόλυτη ευτυχία;

2. - Ποιος ο μεγαλύτερος φόβος σας;

3.- Ποιον εν ζωή άνθρωπο θαυμάζετε;

4. - Τι απεχθάνεστε στους ανθρώπους;

5. - Τι εκτιμάτε σ' αυτούς;

6.- Ποιον εν ζωή άνθρωπο απεχθάνεστε;

7.- Ποιο είναι το πολυτιμότερο πράγμα που έχετε;

8. - Ποια αξία εκτιμάτε στον άνδρα;

9.- Και στη γυναίκα;

10. - Πώς θα θέλατε να πεθάνετε;

1. Να κάνεις στη ζωή σου αυτό που πάντα ήθελες χωρίς να βαριέσαι.

2. Να συμβιβαστώ.

3. Το δάσκαλό μου emlove1

4. Την αδιαφορία.

5. Την τρυφερότητα και την αγάπη για τη ζωή και τους άλλους.

6. Τη Ντόρα Μπακογιάννη και την κλίκα της!!!! :P:Demdevil:bloodomen:

7. Ο εαυτός μου όπως είναι.

8. Τα δάκρυα.

9. Τον τσαμπουκά.

10. Θέλω να έχω καταφέρει να γίνω αυτό που θέλω, να πεθάνω νέα κι όμορφη για να με θυμούνται έτσι, να πεθάνω από μη φυσικό θάνατο, να δωρίσουν τα όργανά μου, να με κάψουν και να σκορπίσουν την τέφρα μου... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.- Πώς ορίζετε την απόλυτη ευτυχία;

2. - Ποιος ο μεγαλύτερος φόβος σας;

3.- Ποιον εν ζωή άνθρωπο θαυμάζετε;

4. - Τι απεχθάνεστε στους ανθρώπους;

5. - Τι εκτιμάτε σ' αυτούς;

6.- Ποιον εν ζωή άνθρωπο απεχθάνεστε;

7.- Ποιο είναι το πολυτιμότερο πράγμα που έχετε;

8. - Ποια αξία εκτιμάτε στον άνδρα;

9.- Και στη γυναίκα;

10. - Πώς θα θέλατε να πεθάνετε;

:D  emrose

1. Να είσαι τόσο υγιής, ώστε να μπορείς να χαίρεσαι τις μικρές χαρές της ζωής, και τα προβλήματά σου να είναι τέτοια, ώστε το βράδυ να μην σε κάνουν να στριφογυρίζεις στο κρεβάτι, ψάχνοντας για τη λύση... Αν σ αυτό προσθέσεις και μία αγκαλιά...είσαι πάρα πολύ κοντά...

2. Να φτιάξω μία οικογένεια που θα θυμίζει αυτήν στην οποία μεγάλωσα..

3. Το Στιβεν Χώκινγκ, αν ψάχνουμε για διάσημους, αλλά στην πραγματικότητα μία φίλη μου... (δεν έχουν σημασία οι λόγοι)

4. Την κακία και την υστεροβουλία... Το ψέμα... Και ,κυρίως, το να κρύβουν όλα αυτά πίσω από ένα χαμόγελο, ικανό να ξεγελάσει πολλούς... (αυτό είναι το πιο επικίνδυνο)

5. Την ειλικρίνεια (σε βαθμό ωμότητας!), το πάθος, το κοφτερο χιουμορ και την τρέλα (με την καλή έννοια... εκείνη την τρέλα που θα σε κάνει να φύγεις στις 3 το πρωι, για να δεις την ανατολή από εκείνη την αγαπημένη παραλία, χωρίς να σκεφτείς ότι είναι 200 χιλιόμετρα μακριά)

6. Τη νονά μου

7. Οι φίλοι μου

8. Τη σταθερότητα και την τολμη

9. Την καλοσύνη και την τολμη

10. Ξέροντας ότι δεν άφησα τη ζωή μου να πάει χαμένη... ότι δεν ξόδεψα απλώς το χρόνο μου... ότι δεν τον άφησα να μου γλιστρήσει από τα χέρια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.- Πώς ορίζετε την απόλυτη ευτυχία;

2. - Ποιος ο μεγαλύτερος φόβος σας;

3.- Ποιον εν ζωή άνθρωπο θαυμάζετε;

4. - Τι απεχθάνεστε στους ανθρώπους;

5. - Τι εκτιμάτε σ' αυτούς;

6.- Ποιον εν ζωή άνθρωπο απεχθάνεστε;

7.- Ποιο είναι το πολυτιμότερο πράγμα που έχετε;

8. - Ποια αξία εκτιμάτε στον άνδρα;

9.- Και στη γυναίκα;

10. - Πώς θα θέλατε να πεθάνετε;

1. Μια τεράστια σοκολάτα.

2. Να παχύνω (...κι άλλο).

3. Τον Άγιο Πέτρο (της τηλεόρασης).

4. Να είναι καλύτεροι από μένα.

5. Την ικανότητα να σπαταλάνε σωστά τα λεφτά τους.

6. Την γκόμενα που θα μου φάει τον γκόμενο.

7. Η βλακεία των άλλων.

8. Να ελέγχει ικανοποιητικά τη στύση του.

9. Να ελέγχει ικανοποιητικά τη στύση του.

10. Στα ψέματα.

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

01. Στο απλό & απέριττο

02. Να χαθεί το νόημα

03. Το Διονύση Σαββόπουλο

04. Την αχαριστία

05. Την αντίληψη

06. Την Μπάρμπαρα Μπους

07. Η σκέψη

08. Τη σταθερότητα

09. Τη μητρότητα

10. Ξαφνικά

Είσαι καταπληκτικός!!!

Ειδικά το 2 έγραψε!!!

emiloveyouemiloveyouemiloveyouemiloveyouemiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.- Πώς ορίζετε την απόλυτη ευτυχία;

2. - Ποιος ο μεγαλύτερος φόβος σας;

3.- Ποιον εν ζωή άνθρωπο θαυμάζετε;

4. - Τι απεχθάνεστε στους ανθρώπους;

5. - Τι εκτιμάτε σ' αυτούς;

6.- Ποιον εν ζωή άνθρωπο απεχθάνεστε;

7.- Ποιο είναι το πολυτιμότερο πράγμα που έχετε;

8. - Ποια αξία εκτιμάτε στον άνδρα;

9.- Και στη γυναίκα;

10. - Πώς θα θέλατε να πεθάνετε;

1. Η ισορροπία ανάμεσα στο όνειρο και την πραγματικότητα

2. Να κάνω άρρωστο παιδί ή να μου πεθάνει κάποιο παιδί

3. Είναι πολλοί, άσημοι, αλλά όχι και ασήμαντοι ... αυτούς που μπορούν να κάνουν ατιμία και δε θέλουν.

4. Την ατιμία

5. Την αλήθεια, ακόμη και αν αυτή μπορεί να ακουστεί σκληρή

6. Το ανάποδο του 3 και όσο περνάει από το χέρι μου, αυτοί θα περάσουν πολύ άσχημα μαζί μου. :bloodomen:

7. Την υγεία μου και τη στυαθερότητα στον προσανατολισμό μου

8. Να είναι σταθερός και τίμιος και όχι τραμπούκος (έχουμε πήξει από δαύτους)

9. Να είναι ειλικρινής και τίμια και να μην εξυφαίνει δολοπλοκίες

10. Δε με ενδιαφέρει το πως (ίσως ένας άσχημος θάνατος να είναι και τρόπος εξιλέωσης των αμαρτιών μας από το θεό), αλλά θά 'θελα να με θυμούνται με αγάπη και σεβασμό. :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

10. Θέλω να έχω καταφέρει να γίνω αυτό που θέλω, να πεθάνω νέα κι όμορφη για να με θυμούνται έτσι, να πεθάνω από μη φυσικό θάνατο, να δωρίσουν τα όργανά μου, να με κάψουν και να σκορπίσουν την τέφρα μου... :)

;) Πρόσεξε όμως γιατί υπάρχει ο κίνδυονς να μην γίνουν με τη σειρά που λες,οπότε:

emstar μπορεί να δωρίσεις τα όργανά σου και να πεθάνεις έτσι αφύσικα και μετά να σε κάψουν

emstar να σε κάψουν,να σου πάρουν τα όργανα(στην εντατική) και μετά να πεθάνεις αφύσικα

emstar να σε κάψουν,να σκορπίσουν την τέφρα σου και μετά να διαπιστώσουν ότι δεν μπορούν να πάρουν τα όργανά σου

emarup στις 2 παραπάνω περιπτώσεις εφόσον θα είσαι και καμμένη θα σε θυμούνται ως μούμια και όχι νέα και όμορφη

emstar να πεθάνεις αφύσικα,να σε κάψουν και μετά να διαπιστώσουν ότι έπρεπε να είχαν πάρει τα όργανά σου

emrockon Σε κάθε περίπτωση πρέπει να προσέχουμε τι ευχόμαστε,διότι μπορούν να συμβούν και όλ'αυτά μαζί,αλλά όχι με τη σωστή σειρά.Αν πάλι θέλεις να γίνεις δωρητής οργάνων μην το αμελείς και βγάλε κάρτα,ώστε να μην υπάρχει γραφειοκρατική σύγχυση για το αν θέλεις να δώσεις τα όργανά σου ή όχι(μπορεί λ.χ. η συναίνεσή σου να γίνει γνωστή μετά από το σκόρπισμα της τέφρας σου).Μπορείς λοιπόν να συμπληρώσεις το σχετικό έντυπο που θα βρεις σε οποιοδήποτε νοσκομείο και να το στείλεις στον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων,και αυτό ισχύει και για όλους εσάς που δεςν δηλώσατε ότι θέλετε να πεθάνετε νέοι.Κι αν σου κάτσει; emexetaseis

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Δηλώνω ότι ήμανε απογραφεύς και αν χρειαστεί να κάνω τη σχετική δήλωση, θα το κάνω (έχουν μείνει ακόμα τα φυλλαδιάκια σπίτι μου).

Δηλώνω επίσης ότι αυτά που ευχήθηκα, τα ευχήθηκα με τη σειρά που θέλω να πραγματοποιηθούν: έτσι, οι ευχές μου θα πραγματοποιηθούν και με τη σωστή σειρά. Διότι το υπεύθυνο περί τις ευχές άστρο οφείλει να τις πραγματοποιεί τηρώντας αυστηρή χρονολογική προτεραιότητα, γιατί αλλιώς κινδυνεύουν να μπαχαλευτούν οι αιτήσεις και 1. να πραγματοποιηθεί άλλη αντ'άλλων ευχή και 2. να υπάρξει έγγραφη καταγγελία περί της δυσλειτουργίας της Υπηρεσίας αστρικών Ευχών, με κίνδυνο να βγει το θέμα στο Μάκη, και δεν πα να'σαι άστρο μετά, δε γλιτώνεις με τπτ!!! emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

QUOTE(tik-tak @ 29 May 2004, 01:36 )

1.- Πώς ορίζετε την απόλυτη ευτυχία;

2. - Ποιος ο μεγαλύτερος φόβος σας;

3.- Ποιον εν ζωή άνθρωπο θαυμάζετε;

4. - Τι απεχθάνεστε στους ανθρώπους;

5. - Τι εκτιμάτε σ' αυτούς;

6.- Ποιον εν ζωή άνθρωπο απεχθάνεστε;

7.- Ποιο είναι το πολυτιμότερο πράγμα που έχετε;

8. - Ποια αξία εκτιμάτε στον άνδρα;

9.- Και στη γυναίκα;

10. - Πώς θα θέλατε να πεθάνετε;

Και τώρα οι απαντήσεις: :D

1.Δεν υπάρχει απόλυτη ευτυχία κατά τη γνώμη μου. Πάντως κάτι που θα μπορούσε να πλησιάσει σ'αυτό το ιδανικό είναι ένας άνθρωπος που σ'αγαπά τόσο όσο και εσύ, ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο, και φυσικά ένα σπίτι με θέα τη θάλασσα...

2.Ότι θα χάσω την υγεία μου...

3.Θαυμάζω όλους εκείνους τους ανθρώπους που ξεκίνησαν από το μηδέν και κατέκτησαν την "κορυφή" τους με μόνο σύμμαχο το μυαλό τους.

4. Την αγάπη για το χρήμα, τη μιζέρια, τα ταπεινά ελατήρια.

5.Την πίστη μέχρι τέλους σε ένα ιδανικό, την εργατικότητα, την ντομπροσύνη, την ειλικρίνεια.

6.Τον Bush και τα τσιράκια του,θέλει και ρώτημα;

7.2 πράγματα: την υγεία μου και το άλλο το μυαλό μου

8. Μου αρέσει ο άντρας να είναι άντρας με όλη τη σημασία της λέξης, να είναι ιππότης και πάνω από όλα να είναι μάγκας, με την καλή έννοια πάντα.

9.Να είναι ειλικρινής, όχι κατίνα, να έχει επίπεδο, να είναι κυρία.

10.Όρθια και ξαφνικά, οπωσδήποτε νέα, ποτέ δε συμπάθησα τα γηρατειά....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.- Πώς ορίζετε την απόλυτη ευτυχία;

2. - Ποιος ο μεγαλύτερος φόβος σας;

3.- Ποιον εν ζωή άνθρωπο θαυμάζετε;

4. - Τι απεχθάνεστε στους ανθρώπους;

5. - Τι εκτιμάτε σ' αυτούς;

6.- Ποιον εν ζωή άνθρωπο απεχθάνεστε;

7.- Ποιο είναι το πολυτιμότερο πράγμα που έχετε;

8. - Ποια αξία εκτιμάτε στον άνδρα;

9.- Και στη γυναίκα;

10. - Πώς θα θέλατε να πεθάνετε;

1. Συνοδεύεται από μια αίσθηση γαλήνης και ένα ηλίθιο χαμόγελο στα χείλη... Η απόλυτη ευτυχία για 'μένα θα ερχόταν έπειτα από την πραγματοποίηση βασικών ονείρων μου κι από την διατήρηση της επιθυμίας μου να ΄μπορώ να κοιτάζω πάντα λίγο "ψηλότερα" ακόμα...

2. Ο μεγαλύτερος φόβος μου... Χμμμ... Το να βλέπω τους ανθρώπους που αγαπώ να "χάνονται..." emcry

3. Την μανούλα

4. Το ότι με τον έναν ή τον άλλον τρόπο τελικά όλοι ελεγχονται και κατευθύνονται από το αναγκαίο κακό που λέγεται "χρήμα" και τελικά ξεχνούν ή αγνοούν άλλα βασικά στοιχεία για τη ζωή τους.

5. Την δύναμη της συνείδησής τους.

6. Χμ... Σύνολο ανθρώπων (χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει πως δεν δίνω ευκαιρίες)- τους αχάριστους και τους ψεύτες.

7. Αγάπη

8. Δεν πολυπιστεύω πως υπάρχουν άλλες αξίες που να χαρακτηρίζουν τους άντρες κι άλλες τις γυναικες. Και ούτε περιμένω ένα πράγμα από έναν άνθρωπο. Εκτιμώ τους ανθρώπους για διαφορετικά πράγματα τον καθένα. Δεν μπορώ να περιοριστώ σε μια λέξη..

9. Απάντησα ήδη στο 8...

10. Στον ύπνο μου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.- Πώς ορίζετε την απόλυτη ευτυχία; - Να τα χω καλά με το Νίκο, να μην έχω τύψεις

2. - Ποιος ο μεγαλύτερος φόβος σας; - Μήπως δεν τα συνδυάσω όλα καλά στη ζωή μου

3.- Ποιον εν ζωή άνθρωπο θαυμάζετε; - Δεν τον ξέρετε

4. - Τι απεχθάνεστε στους ανθρώπους; - Όταν δε βλέπουν το διπλανό τους

5. - Τι εκτιμάτε σ' αυτούς; - Όταν δε βλέπουν μόνο τον ευατό τους

6.- Ποιον εν ζωή άνθρωπο απεχθάνεστε; - Θά θελα, αλλά δε μου βγαίνει

7.- Ποιο είναι το πολυτιμότερο πράγμα που έχετε; - Η οικογένειά μου

8. - Ποια αξία εκτιμάτε στον άνδρα; - Να εκτιμά και να σέβεται τη γυναίκα

9.- Και στη γυναίκα; - Να ξέρει να συμπαρίσταται, να ξέρει να είναι μάνα

10. - Πώς θα θέλατε να πεθάνετε; - Χωρίς να έχω στεναχωρήσει αυτούς που αγαπώ,

κοιτώντας τη θάλασσα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.- Πώς ορίζετε την απόλυτη ευτυχία;

Η ευτυχία είναι στα μικρά πράγματα

2. - Ποιος ο μεγαλύτερος φόβος σας;

Το να μετανοιώνω...

3.- Ποιον εν ζωή άνθρωπο θαυμάζετε;

Δε νομίζω ότι υπάρχει κανείς

4. - Τι απεχθάνεστε στους ανθρώπους;

Την υποκρισία

5. - Τι εκτιμάτε σ' αυτούς;

Την αφέλεια

6.- Ποιον εν ζωή άνθρωπο απεχθάνεστε;

Βαριά κουβέντα

7.- Ποιο είναι το πολυτιμότερο πράγμα που έχετε;

Η σκέψη μου

8. - Ποια αξία εκτιμάτε στον άνδρα;

Να είναι άνδρας

9.- Και στη γυναίκα?

Να είναι γυναίκα

10. - Πώς θα θέλατε να πεθάνετε;

Στον ύπνο μου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Τέλειο το τόπικ ... κρίμα να μένει στα αζήτητα!

1. Δε νομίζω πως υπάρχει απόλυτη ευτυχία, μόνο μικρές νιφάδες ... όταν μια μου καθήσει στη μύτη το νοιώθω, μέχρι να την αγγίξω έχει λιώσει ...

2. Μεγαλύτερος φόβος να επιβεβαιώνονται οι χειρότερες εκδοχές.

3. Θαυμάζω απεριόριστα τον Αναστάσιο Αλβανίας που καταφέρνει να συνδυάζει λόγια και έργα.

4. Στους ανθρώπους απεχθάνομαι την κακοήθεια όπως και αν επιλέγουν να τη βγάζουν προς τους άλλους.

5. Εκτιμώ την ευγένεια της ψυχής που πάντα βρίσκει τρόπο να βγει προς τα έξω.

6. Κανέναν τόσο ώστε να του δώσω την ικανοποίηση να τον αναφέρω ΕΔΩ :P

7. Δε μπορώ να σκεφτώ τίποτα πιο πολύτιμο από την υγεία.

8. Να έχει μπέσα.

9. Να είναι καλή μάνα όταν αξιωθεί να γίνει μάνα.

10. Χωρίς να υποφέρω και με δικούς μου ανθρώπους κοντά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.Πώς ορίζετε την απόλυτη ευτυχία;

2. - Ποιος ο μεγαλύτερος φόβος σας;

3.- Ποιον εν ζωή άνθρωπο θαυμάζετε;

4. - Τι απεχθάνεστε στους ανθρώπους;

5. - Τι εκτιμάτε σ' αυτούς;

6.- Ποιον εν ζωή άνθρωπο απεχθάνεστε;

7.- Ποιο είναι το πολυτιμότερο πράγμα που έχετε;

8. - Ποια αξία εκτιμάτε στον άνδρα;

9.- Και στη γυναίκα;

10. - Πώς θα θέλατε να πεθάνετε;

1.Στιγμές. Ένα φιλί το πρωί που ξυπνάς, μια αγκαλιά όταν πονάς, πεταλούδες και λοιπά φτερουγίσματα μέσα σου, πάρτι στην παραλία με τους φίλους σου, παγωμένες φέτες καρπούζι κάτω από τον καυτό ήλιο, ένα τελευταίο τσιγάρο κοιτώντας τον ήλιο που δύει, ένα σπίτι με θέα τη θάλασσα, να μην πάψεις ποτέ να επιθυμείς,να αγαπάς και να αγαπιέσαι και ας μην κρατάει για πάντα...

2.Μήπως συμβιβαστώ και επίσης μήπως δεν κάνω ποτέ ένα παιδί

3.Το θείο μου και την καλύτερή μου φίλη...για διαφορετικό λόγο τον καθένα...αλλά εσείς δεν τους ξέρετε...

4.Τη δειλία, την υποκρισία, το ψέμα

5.Να είναι ειλικρινείς πρώτα από όλους με τον εαυτό τους. Να μην αφήνουν το φόβο τους να τους στερεί τα όνειρά τους. Να τολμούν και ας φοβούνται απίστευτα πολύ όσα τολμούν

6.Το Μπους και την Κοντολίζα του. Δεν ξέρω ποιον από τους δύο απεχθάνομαι περισσότερο.

7.Η υγεία μου.

8.Την ακεραιότητα

9.Την ευθύτητα...έλεος πια με τα νιαουρίσματα

10.Ακαριαία, χωρίς αρρώστιες και προειδοποιήσεις. Να κοιμηθώ αφού περάσω μια τέλεια μέρα με τα παιδιά μου και τα εγγόνια μου και να μην ξυπνήσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:anavwfwties: AGOMAHODAS :anavwfwties:

1.φύγε εύ έλα εσύ emblush

2.η ζυγαριά emdribble

3.τον Αλκίνοο :blink:

4.την παλιαρρώστια

5.το γέλιο

6.το Μητσοτάκη :blink: ε! και τον Μπους βεβαίως βεβαίως

7.ο μπέμπης και η Takamine μου

8.την πρωτοβουλία

9.τη γαλήνη

10.δε θέλω, αν είναι ας γίνει απότομα emdrunk

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

1.- Πώς ορίζετε την απόλυτη ευτυχία;

Στιγμές αυθεντικότητας...

2. - Ποιος ο μεγαλύτερος φόβος σας;

Να χάσω τον σκοπό της ζωής μου, να επανέλθει η ακμή μου, η αδράνεια

3.- Ποιον εν ζωή άνθρωπο θαυμάζετε;

Συγκεκριμένα, τον Αρκά. Γενικά, τους ανθρώπους με πολύ θάρρος και όχι θράσος, αυτούς που διεκδικούν τα όνειρά τους, αυτούς που τολμούν.

4. - Τι απεχθάνεστε στους ανθρώπους;

Τη μιζέρια, την άρνηση να ζήσουν.

5. - Τι εκτιμάτε σ' αυτούς;

Το ειλικρινές χαμόγελο, το πάθος,τη δύναμη ν'αγαπούν και κυρίως να αγαπιούνται.

6.- Ποιον εν ζωή άνθρωπο απεχθάνεστε;

Χαχαχαχα σας φαίνομαι για άτομο που μπορώ να μισήσω κάποιον;;; Όχι , δε μισώ κανέναν.

7.- Ποιο είναι το πολυτιμότερο πράγμα που έχετε;

Το χιούμορ μου.

8. - Ποια αξία εκτιμάτε στον άνδρα;

Ελευθερία, σεβασμός (προς εαυτόν και άλλους), χιούμορ,εντιμότητα,κατανόηση

9.- Και στη γυναίκα;

Τα ίδια με τον άντρα.

10. - Πώς θα θέλατε να πεθάνετε;

ΔΕ ΘΕΛΩ! Αν βέβαια, αν λέμε, συμβεί και σε μένα κάποια στιγμή, θέλω απλά να είναι η σωστή στιγμή.

:Pemoopsemiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.- Πώς ορίζετε την απόλυτη ευτυχία;

Υγιής,πλούσιος,με οικογένεια με τη γυναίκα των δικών μου ονείρων,με 3 κόρες,στο εξωτερικό.Και τα αγαπημένα μου πρόσωπα επίσης υγιή να χαίρονται για μένα.

2. - Ποιος ο μεγαλύτερος φόβος σας;

Πάρα πολλοί οι φόβοι,από το πιο σημαντικό ως το πιο ασήμαντο.Και όλοι εξίσου μεγάλοι..Ο αναπάντεχος θάνατος,είτε δικός μου είτε αγαπημένων προσώπων-το να μην πετύχω τα όσα θέλω-το να μην αντέξω κάποια ήττα-να με προδώσουν-να πάθει κάτι το πρόσωπό μου-οι κατσαρίδες και οι αράχνες-να με φάει καρχαρίας-να δω κάποιον με τρομακτική όψη με το που θα ξυπνήσω-να μην προλάβω να πω τα όσα θέλω να πω σε ορισμένα άτομα.έχει κι άλλα,αλλά βαριέμαι.

3.- Ποιον εν ζωή άνθρωπο θαυμάζετε;

τη μητέρα μου-όσους τα λένε έξω από τα δόντια χωρίς να νοιάζονται για το τίμημα

4. - Τι απεχθάνεστε στους ανθρώπους;

την ψευτιά-ανειλικρίνεια.

5. - Τι εκτιμάτε σ' αυτούς;

την ευθύτητα-την αλήθεια-το να δίνουν όταν δεν ξέρουν τι και αν θα πάρουν!

6.- Ποιον εν ζωή άνθρωπο απεχθάνεστε;

πολύ κόσμο μιλάμε!

7.- Ποιο είναι το πολυτιμότερο πράγμα που έχετε;

μυστικό χαχαχα

8. - Ποια αξία εκτιμάτε στον άνδρα;

πίστη-ειλικρίνεια

9.- Και στη γυναίκα;

αφοσίωση-να θέτει σωστά τις προτεραιότητές της-να ξέρει να κάνει δουλειές σπιτιού κι ας της πάρω μετά φιλιππινέζα-να μην είναι ύπουλη με τις φίλες της-μη ανταγωνιστική-ξέφυγα από την ερώτηση που λέει μόνο για αξίες-καλό σεξ-ξεφεύγω κι άλλο-να μη με πιέζει-περιγράφω ιδανική γυναίκα πια-τζούλια σε ποθώ!

10. - Πώς θα θέλατε να πεθάνετε;

στα γεράματά μου ανώδυνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.- Πώς ορίζετε την απόλυτη ευτυχία;

Όταν η ζωή σου ξαφνικά ξεκαθαρίζει και αποκτά ένα "νόημα" και σκοπό, οπότε μπορείς πια να ξαποστάσεις και να αφεθείς... Θέλει όμως πολύ κόπο και προσπάθεια για να επιτευχθεί.

2. - Ποιος ο μεγαλύτερος φόβος σας;

Η ουσιαστική μοναξία.

3.- Ποιον εν ζωή άνθρωπο θαυμάζετε;

Τους αφοσιωμένους.

4. - Τι απεχθάνεστε στους ανθρώπους;

Ό,τι ψεύτικο.

5. - Τι εκτιμάτε σ' αυτούς;

Την ειλικρίνεια και την κατανόηση.

6.- Ποιον εν ζωή άνθρωπο απεχθάνεστε;

Δε λέω.

7.- Ποιο είναι το πολυτιμότερο πράγμα που έχετε;

:wub:

8. - Ποια αξία εκτιμάτε στον άνδρα;

Εντιμότητα... σε όλα.

9.- Και στη γυναίκα;

Αρκεί που είναι γυναίκα... τι άλλο χρειάζεται? αληθινή γυναίκα ομώς..

10. - Πώς θα θέλατε να πεθάνετε;

Έχοντας ζήσει μια γεμάτη ζωή, πλάι σε δικούς μου ανθρώπους και έχοντας κλείσει όλους μου τους "λογαριασμούς" κάθε είδους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Μια στιγμή στην οποία δε θέλεις να βρίσκεσαι πουθενά αλλού από όπου βρίσκεσαι, να κάνεις ο,τιδήποτε άλλο αυτό που κάνεις, να είσαι με κανέναν άλλο εκτός από αυτόν/ αυτούς που είσαι... κι αν οι στιγμές αυτές είναι πολλές, τότε είσαι όντως τυχερός.

2) Τρελαίνομαι στην ιδέα του θανάτου και πεθαίνω στην ιδέα της τρέλας. Go figure.

3) Γούντυ Άλλεν.

4) Τη... διπλωματία τους. ;)

5) Την ειλικρίνεια... και την απουσία της εκεί που πρέπει :P

6) Ένα πολύυυυ οικείο μου πρόσωπο ανεβοκατεβαίνει στο τοπ3, μαζί με έναν καραγκιόζη και μια σκρόφα.

7) Το σωσμένο αντίγραφο του σεναρίου μου... απλώς θα τίναζα τα μυαλά μου στον αέρα αν το έχανα...

8,9) Αξιοπρέπεια, και στα δυο φύλα.

10) Στον ύπνο μου... γέρος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.