Jump to content

[ταινιοκριτική : Ρ20]


tik-tak

Recommended Posts

Ρ20

Κωμωδία του Λάκη Λαζόπουλου

Πρωταγωνιστούν: Λ.Λαζόπουλος, Β.Χαραλαμπόπουλος, Τ.Τρύπη,Τζ. Μπότση

Ο 45χρονος θεολόγος , παντρεμένος με συνάδελφο φιλόλογο εδώ και 14 χρόνια, αντιμετωπίζει ένα σημαντικό πρόβλημα που έχει σοβαρές επιπτώσεις στη ψυχολογία του, στο γάμο του, στη ζωή του : δεν μπορεί να κάνει σεξ με τη γυναίκα του τα τελευταία 2 χρόνια…Όμως , το πρόβλημα αυτό αφορά αποκλειστικά στη σύζυγό του ή συλλήβδην το γυναικείο φύλο???

Την απάντηση σ’αυτό το ερώτημα , αλλά και τις απόπειρες επίλυσης έχουν αναλάβει ένας Λαρισαίος σεξολόγος και ο Σαλονικιός κρεοπώλης-ψυχολόγος…

Συμπαραστάτης στην επίπονη αυτή προσπάθεια είναι ο επιστήθιος αλλοπρόσαλλος ερωτύλος φίλος του, καθηγητής γαλλικών (με λαρισαίικη προφορά )

Αν μπορούσα να αποδώσω το θέμα της ταινίας με μια φράση αυτή θα ήταν :

εκπλήσσει καλύτερα, όποιος εκπλήσσει τελευταίος!!

Αυτό που μπορεί κάποιος να απολαύσει ή/ και να εκτιμήσει στην ταινία δεν είναι τόσο οι ερμηνείες ( αν και ο Λάκης καταφέρνει να αναδείξει την απόγνωση, τη μιζέρια χωρίς να χάνεται ο αυτοσαρκασμός του ήρωά του ,ενώ ο Χαραλαμπόπουλος δεν μου φάνηκε υπερβολικός , όπως έχω διαβάσει σε κριτικές ) και το θέμα , αλλά οι ατάκες και οι σουρεαλιστικές σκηνές!!!!

Εκεί , ίσως κρύβεται ο «άσσος» της ταινίας που άλλες φορές αναδεικνύεται προκαλώντας το κατόπιν σκέψης γέλιο και όχι ξερό χάχανο , ενώ άλλες , δυστυχώς, χάνεται.

Μια ταινία , που ενώ βλέπεις τα καλά στοιχεία της ( έξυπνες ατάκες, ευρηματικότητα, σουρεαλιστικές πρωτόγνωρες σκηνές ) δεν φεύγεις από την αίθουσα με την αίσθηση «ολοκληρωμένης ταινίας»…

Μια καλή πρόταση για όσους θέλουν να περάσουν ευχάριστα την ώρα τους σκεπτόμενοι ότι με αυτόν τον τρόπο ενισχύουν τον ελληνικό κινηματογράφο…

Θα μπορούσα να το βαθμολογήσω με 2 / 5

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Θα λεγα πως μεγαλυτερη μαλακια δεν εχω δει...αλλα οσο θα συνεχισουν να γυριζονται ελληνικες ταινιες ποτε δεν ξερεις!!! Ευτυχως που υπαρχουν ενας Βουλγαρης και ενας Γιανναρης και δεν εχουμε αυτο-εξευτελιστει εντελως!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.