Jump to content

Πρόστιμο 1 ευρώ για κάθε χειρόγραφη συνταγή


pa77

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Μόλις διάβασα το ΦΕΚ 41/τ.Α'/άρθρο 21,παρ.4 της 1/3/12 (ή αλλιώς εφαρμοστικός νόμος για την υγεία), όπου λέει με λίγα λόγια πως κάθε χειρόγραφη συνταγή του ΕΟΠΥΥ φέρει πρόστιμο για τον ιατρό 1 ευρώ! Μόνο την ημέρα έκδοσης του ΦΕΚ έγραψα πάνω από 40 χειρόγραφες καθότι αγροτικός σε 4 χωριά (με ένα μόνο ιατρείο και χωρίς υπολογιστή).

Πουθενά δεν αναφέρεται εξαίρεση των αγροτικών ιατρών... Ξέρει κανένας κάτι; Από Δευτέρα τι θα κάνουμε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Last Reply

οι αγροτικοι θα γραφετε χειρογραφα μεχρι να σας βαλουν κομπιουτερ.,,,,που θα αργισει πολυ εκεινη η ωρα που θα σας βαλουν κομπιουτερ.χαλαρωσε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά αν δεν έχεις κάτι ημιεπίσημο (ανακοίνωση, δελτίο τύπου) ή επίσημο (ΦΕΚ, υπουργική απόφαση) δεν νομίζω πως κανείς αγροτικός μπορεί να την λάβει υπόψιν του. Από την στιγμή που ένας νόμος κοινοποιείται με ΦΕΚ, αποτελεί νόμο του κράτους και η μη γνώση του νόμου, δεν σημαίνει ανυπαιτιότητα έναντι αυτού. Ούτε και το γεγονός πως δεν έχω υπολογιστή...

Η λογική του "χαλάρωσε" είναι εύκολη αν δεν θίγεται ο δικός σου μισθός... Έχεις διαβάσει κάτι που να αφήνει να εννοηθεί πως εξαιρούνται οι αγροτικοί; Εγώ προσωπικά δεν βρήκα κάτι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν το ειπα το ''χαλαρωσε'' ετσι για να το παιξω εξυπνος.ανεργοσ ειμαι.δεν εχω μισθο και εγω.απλα το σεπτεβριο που τελειωσα το αγροτικο ,τοτε που ειχε βγει η συνταγογραφηση η ηλεκτρονικη...μας ελεγαν τα ιδια οτι μονο ετσι...οχι χειρογραφα....αλλα στην καθημερινη πραξη σε μεγαλο νησι του αιγαιαου πιστεψε με ''κλεινουν το ματι''ολοι ακομα και αυτοι που βγαζουν τπουσ νομους.απλα στο πα να σε καθησυχασω γτ αυτο επικρατει σε μια απομακρυσμενη περιοχη μεχρι να εκσυχρονιστει.ασχετο παραδειγμα ο νομος λεει σαν αγροτικοι δεν συνταγογραφουμε στο ικα!τοτε εννοω που ημουν εγω(που δε3ν ειχε εοππυ ακομα).πιστεψε με ολοι οι αγροτικοι για να βοηθησουμε τον κοσμο εκει γραψαμε απειρες συνταγες ικα παρολο που ταν παρανομο!εννοειται υποψιν του διοικητη.επομενως επειδη δυστυχωσ δεν εχω κατι επισημο η ημιεπισημο να σου πω αλλα σου λεω την απλη καθημερινοτητα....,γιαυτο καλο θα ναι να ενημερωθεισ και να ρωτησεις οποιοσ ειναι υπευθυνος εκει στα μερη σου να σαι κατοχυρωμενος ωστε αν σου πει ναι ,να μπορεις να γραφεις χειρογραφα.ολοι οι αγροτικοι εκει να ζητησετε χειρογραφα να σας δωσουν απτην διοικηση εκει του κεντρου υγειας χαρτι που να σας λεει να συνταγογραφειτε χειρογραφα.αν βεβαια σας πουν οκ.απλα ρωτηστε τους υπευθηνους.αυτα φιλε μου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ με το ό,τι όλοι κάνουμε μικρές παρατυπίες. Δεν μπορώ να στείλω 80χρονη γιαγιά σπίτι της χωρίς φάρμακα επειδή δεν έφερε την γνωμάτευση.

Από την άλλη δεν μπορούμε να πληρώνουμε εμείς τις εμπνεύσεις του Λαβάρου (που ήδη τις πληρώνουμε με τις περικοπές).

Δυστυχώς το ιατρείο αν και δεν έχει υπολογιστή είναι στα 9 χλμ. από το νοσοκομείο και 27 από το ΚΥ, οπότε αν προκύψουν πρόστιμα δεν θα δουν την διευκόλυνση αλλά θα πουν πως είχα την εναλλακτική να τους στείλω στο νοσοκομείο που γίνεται συνταγογράφηση.

Την Παρασκευή στην προσπάθεια μου να βρω άκρη τηλεφωνικά στον ΕΟΠΥΥ (ΙΚΑ της περιοχής) ή στο νοσοκομείο κανείς δεν είχε ακούσει καν κουβέντα. Άλλο σύμπαν!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι ανθρωποι που βγαζουν τουσ νομους τςρα τελευταια εχουν ξεφυγει!εδω εβγαλε νομο να μην συνταγογραφουμε οι ειδικευομενοι!και πως θα γραφω εστω μια αντιβιωση στα τεπ ?θα τον στελνω τον ασθενη στον επιμελητη?η θα του συνταγογραφω με κωδικο ηλεκτρονικης συνταγογραφησης (που θα χει μονο ο επιμελητης)(θα μας τον δανιζει!?χαχα).τι να πω.μπουρδελο το νεο συστημα ειναι.αστα να πανε φιλε μου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το σύστημα είναι μπάχαλο αλλά αντί να αφήσουν κάποιους που ξέρουν τα προβλήματα να παίρνουν τις αποφάσεις, τις παίρνουν οι πολιτικοί χωρίς να ρωτήσουν κανέναν ειδικό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκ του πονηρού γίνονται όλα...Στο χαρτί που μας στείλανε αναφέρει οτι οι ειδικευόμενοι δε θα συνταγογραφούν για να μειωθεί το κόστος συνταγογράφησης.Πώς όμως θα γίνει αυτό?Πολύ απλά γιατί οι ασθενείς που θα έρχονται στα ΤΕΠ θα πληρώνουν από την τσέπη τους τα φάρμακα που θα τους συνταγογραφούνται, αφού ούτε οι ΙΚΑτζήδες ούτε οι οι γενικοί γιατροί τους τα συνταγογραφούν σε δεύτερο χρόνο.Αυτή είναι η πραγματικότητα και τη ζούμε καθημερινά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε παιδια το thread εγινε για συγκεκριμενο προβλημα που προεκυψε κ μας καιει εμάς τους αγροτικούς... Έχετε δικιο σε αυτα που λετε αλλα προσπαθω να δω τι θα κανουμε απο αυριο δευτερα, κι οχι να λυσουμε το θεμα των ειδικευομενων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε παιδια το thread εγινε για συγκεκριμενο προβλημα που προεκυψε κ μας καιει εμάς τους αγροτικούς... Έχετε δικιο σε αυτα που λετε αλλα προσπαθω να δω τι θα κανουμε απο αυριο δευτερα, κι οχι να λυσουμε το θεμα των ειδικευομενων

κατά λάθος γράφτηκε εδώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικα τι ισχυει?γραφουμε κ χειρογραφα?σημερα πηρα τον υπευθυνο αγροτικων στην περιοχη μου...κ ειπε αφου δεν εχεις (ουτε καν θερμανση)θα γραφεις χειρογραφα...η υποδιευθυντρια του ΚΥ μου ειπε πως θα πλουτισει το κρατος...αυτο δεν χρειαζομαστε ολοι οι ελληνες τωρα?την σκυλοεβρισα απο μεσα μου, ενω της απαντουσα πως αν αφορουσε το μισθο σας δεν νομιζω να απανταγατε ετσι...ο διευθυντης του ΚΥ ειπε πως αφου δεν τους εχει αποσταλλει επισημα καποιο εγγραφο,συνεχιζουμε κανονικα...χειρογραφα...τελικα τι κανουμε?????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε, έχεις έγγραφη ενημέρωση για την απαγόρευση της συνταγογράφησης; Όχι. Ε, τότε συνέχισε να συνταγογραφείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε, έχεις έγγραφη ενημέρωση για την απαγόρευση της συνταγογράφησης; Όχι. Ε, τότε συνέχισε να συνταγογραφείς.

Αυτο ισχυριστηκε κ ο διευθυντης του ΚΥ...ομως αφου εχει αναρτηθει στο διαδικτυο δεν σημαινει συνυπευθυνοτητα η μη εφαρμογη του νομου?ο μισθος εχει πεσει κατακορυφα!οταν ξεκινησα ειδικοτητα το 2009 επαιρνα με τις εφημεριες 2100 - 2200...τωρα πρεπει να πληρωνω κιολας!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σου ζήτησε εγγράφως ο Διευθυντής του Κ.Υ. να επιστρέψεις τα συνταγολόγια που έχεις;

Σου κοινοποίησε κάποια απόφαση;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Από την στιγμή που βγήκε σε ΦΕΚ είναι νόμος του κράτους

2. Ό,τι κι αν λέει ο δ/ντης δεν έχει σημασία αφού ο νόμος του κράτους είναι ο μόνος νόμος (όπως όταν ο δ/ντης σου ζητάει κάτι παράνομο κ εσύ τον αγνοείς)

Σε εμάς το νοσοκομείο στο οποίο υπάγομαι δεν είχε ιδέα, ο Δ/ντης του ΚΥ δεν είχε επίσης ιδέα (απλά "κάπου το είχε ακούσει") και οι φαρμακοποιοί της περιοχής επίσης δεν είχαν ιδέα με εξαίρεση έναν που μου είπε πως ο ΠΦΣ του είπε να αρνηθούν να κάνουν ηλεκτρονικές τις συνταγές μας κ να εισπράττουν το πρόστιμο.

Τελικά εγώ θα ακολουθήσω μια μεσοβέζικη λύση. Αφού ενημέρωσα τους 50+ παρευρισκόμενους ασθενείς για το τι συμβαίνει, κράτησα το τηλέφωνο τους κ τον αριθμό συνταγών που τους έγραψα για να "εισπράξω" σε περίπτωση προστίμου. Βέβαια κανείς δεν σου λέει πως θα γίνει έτσι και δεν θα την κάνουν μπραφ, από την άλλη να δω μετά που θα ξαναγράψουν φάρμακα ;)

Πάντως οι περισσότεροι το είδαν λογικά (10 ευρώ σε ιδιώτη για συνταγογράφηση έναντι 1 στον αγροτικό αν μπει πρόστιμο) και μάλιστα ήθελαν να πληρώσουν μπροστά (πράγμα που βέβαια αρνήθηκα ως παράνομο)...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6956371069_1fc4966476.jpg

Χειρόγραφες συνταγές δεν αποζημιώνονται από τους φορείς κοινωνικής ασφάλισης.

Δηλαδή θα τις δέχονται οι φαρμακοποιοί, θα τις περνάνε στο σύστημα ως ηλεκτρονικές και δε θα αποζημιώνονται.

Και πιστεύετε πως ενδιαφέρει τον φαρμακοποιό αν θα πληρώσει ο ιατρός ένα ευρώ/συνταγή όταν οι ίδιοι δε θα λάβουν χιλιάδες ευρώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6956371069_1fc4966476.jpg

Χειρόγραφες συνταγές δεν αποζημιώνονται από τους φορείς κοινωνικής ασφάλισης.

Δηλαδή θα τις δέχονται οι φαρμακοποιοί, θα τις περνάνε στο σύστημα ως ηλεκτρονικές και δε θα αποζημιώνονται.

Και πιστεύετε πως ενδιαφέρει τον φαρμακοποιό αν θα πληρώσει ο ιατρός ένα ευρώ/συνταγή όταν οι ίδιοι δε θα λάβουν χιλιάδες ευρώ.

Πιστεύω πως από την στιγμή που την κάνουν ηλεκτρονική οι ίδιοι, τότε αποζημιώνονται. Δεν μπορούν να την στείλουν στο ταμείο όπως είναι...

Εσένα απλά σε τιμωρεί το σύστημα με 1 ευρώ για να μην γράφεις στο χέρι.

Γενικά μπάχαλο για άλλη μια φορά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε λέει όμως κάτι τέτοιο.

Ξεκάθαρα αναφέρει ότι αν δεν είναι ηλεκτρονική από το γιατρό δε θα αποζημιώνεται.

Άρα βάσει του παραπάνω, αν γραφτεί χειρόγραφη συνταγή και εκτελεστεί από τον φαρμακοποιό, θα πληρώσει το πρόστιμο ο γιατρός και ο φαρμακοποιός δε θα λάβει τα χρήματα από το ταμείο.

Κάτι μου λέει πως θα βγει εγκύκλιος που θα εξαιρεί τους ιατρούς σε Π.Ι. και πιθανόν και σε Κ.Υ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανονικα πρεπει να εξαιρεθουν οι αγροτικοι...η απορια μου ειναι πως θα πληρωνει το προστιμο ο γιατρος στο φαρμακοποιο?θα ερχεται ο φαρμακοποιος κ θα το ζηταει?μπαρουφα μου φαινεται...κ συμφωνω πως σε ολη τη διαδικασια τη μεγαλυτερη ζημια θα την εχουν οι φαρμακοποιοι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανονικά θα έπρεπε να γίνουν πολλά.

Για τα πρόστιμα έλεγε πως αν είσαι μισθωτός σου παρακρατούνται από τον μισθό, ενώ αν είσαι ιδιώτης στον ΕΟΠΥΥ τότε χρεώνονται στον λογαριασμό σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρόστιμο 1 ευρώ για κάθε συνταγή που δεν είναι ηλεκτρονική

Προθεσμία έως την 1n Ιουνίου δίνει το υπουργείο Υγείας στους γιατρούς να προμηθευτούν τον ανάλογο ηλεκτρονικό υπολογιστή για να συνταγογραφούν ηλεκτρονικά τα φάρμακα των ασφαλισμένων.

Μέχρι τότε υποχρεώνεται ο φαρμακοποιός να περνάει τις χειρόγραφες συνταγές ηλεκτρονικά στο σύστημα. Ομως τόσο ο φαρμακοποιός όσο και ο γιατρός έχουν ποινή ενός ευρώ ο καθένας για την κάθε συνταγή, στην περίπτωση αυτή φθάνει στον Ασφαλιστικό Οργανισμό χωρίς να έχει περαστεί σε ένα από τα δύο ηλεκτρονικά συστήματα συνταγογράφησης, αυτό του ΙΚΑ ή του ΟΓΑ.

Εάν είναι γιατρός του ΕΣΥ τότε το ποσό θα αφαιρείται από τη μισθοδοσία του. Εάν είναι συμβεβλημένος με τα Ταμείο, τότε θα αφαιρείται από τον λογαριασμό του! To ίδιο ισχύει και για τον φαρμακοποιό! «Εάν μετά την In Ιουνίου ο γιατρός δεν έχει ενταχθεί στο ηλεκροντκό σύστημα, τότε χάνει το δικαίωμα συνταγογράφησης στους ΦΚΑ». Επιπλέον, κάθε μήνα το παραπάνω ηλεκτρονικό σύστημα θα εκδίδει αναφορές για καθέναν γιατρό ξεχωριστά. Σε αυτές καταγράφεται ο βαθμός συμμόρφωσής τους στη χρήση γενοσήμων, στον όγκο της συνταγογράφησης, στα θεραπευτικά πρωτόκολλα κλπ.

Μάλιστα, αυτές οι αναφορές «κοινοποιούνται στους γιατρούς με επισημάνσεις και προειδοποιήσεις για συμμόρφωση», όπως αναφέρεται χαρακτηριστικά στην υπουργική απόφαση η οποία προστέθηκε στο νόμο που ψηφίστηκε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η μόνη απάντηση που πήρε συνάδελφος είναι από το ΙΚΑ Αιγίου, όπου είπαν πως ο νόμος θα ισχύσει από 1/4/12 μαζί με την αρχική λίστα ουσιών των 20 φαρμάκων. Επίσης ανέφεραν πως περιμένουν τροποποιήσεις (λογικό). Δεν ξέρω βέβαια από που έβγαλαν την ημερομηνία 1/4 αλλά τουλάχιστον κάποιος φάνηκε να ξέρει κάτι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απόφαση εξπρές: Πλαφόν στα φάρμακα για τους γιατρούς!

Περιορισμούς στις συνταγές φαρμάκων που θα μπορούν να γράφουν οι γιατροί και συγκεκριμένα οι αγροτικοί και όσοι δεν έχουν λάβει ακόμη ειδικότητα αλλά εργάζονται κανονικά, αποφάσισε να βάλει το υπουργείο Υγείας. Αιτία η συνεχιζόμενη αύξηση της φαρμακευτικής δαπάνης που φαίνεται πως αρχίζει να ξεφεύγει παρά τα αλλεπάλληλα μέτρα που λαμβάνονται το τελευταίο διάστημα.

Στο στόχαστρο μπαίνουν οι αγροτικοί γιατροί αλλά και οι ανειδίκευτοι γιατροί οι οποίοι στις περισσότερες περιπτώσεις και κυρίως στην περιφέρεια,

συνταγογραφούν φάρμακα για δεκάδες ασθενείς. Γεγονός καθόλου τυχαίο βέβαια αν σκεφτεί κανείς ότι σε πολλές μικρές πόλεις και χωριά δεν υπάρχουν ειδικευμένοι γιατροί με συνέπεια οι κάτοικοι των περιοχών αυτών να καταφεύγουν στους αγροτικούς γιατρούς μόνο για τα απαραίτητα φάρμακά τους.

Το ακριβές πλαφόν πάντως και τον αριθμό των φαρμάκων που θα μπορεί να χορηγεί κάθε γιατρός θα τον καθορίσουν σήμερα Τρίτη το υπουργείο Υγείας με εγκύκλιο που αναμένεται να εκδώσει.

Η ηγεσία του υπουργείου Υγείας, όπως ισχυρίζεται σε κύκλους, κατέληξε στην απόφαση αυτή μετά από καταγγελίες φαρμακοποιών και εταιρειών που ανέφεραν ότι στην περιφέρεια η συνταγογράφηση είναι ανεξέλεγκτη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από το καλό στο καλύτερο πάμε... Έτσι κι αλλιώς με γνωματεύσεις δεν γράφαμε; Δεν είναι δικές μας συνταγές... Εγώ λέω ο αγροτικός θα πρέπει να κάθεται στο "ιατρείο" του και να μην κάνει τίποτα.

Αν πάρει ανάσα πέρα του πλαφόν, πρόστιμο. Αν μιλήσει πέρα του πλαφόν, πρόστιμο κοκ.

Μόνο έτσι δεν θα σπαταλούμε το χρήμα του Λοβέρδου για την υγεία των ποταπών ασθενών. Και μην σκεφτεί κανένας αγροτικός να ανάψει φως ή θέρμανση όσο κάθεται!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.