Jump to content

Ετοιμοτητα σε μη αγονο?


depal

Recommended Posts

Ειμαι σε αγροτικο που απεχει απο την πολη 16 χλμ...μενω σε αποσταση 7 χλμ απο το χωριο...το ΕΚΑΒ σε καθε κληση περιστατικου απο το χωριο με καλει κ ζηταει να παω πρωτος κ να εκτιμησω το περιστατικο ωσπου να ερθει κ στη συνεχεια να το συνοδευσω με το ασθενοφορο...ειναι αυτο μεσα στις αρμοδιοτητες μου?κανονικα δεν καλυπτεται το χωριο απο την πολη?το ΚΥ που ανηκει το χωριο ειναι πιο μακρυα απο την πολη...35 απο την πολη κ 20 απο το χωριο...οποτε το χωριο εφυπηρετειται απο το ΕΚΑΒ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρωμα η δουλεια συναδελφε...μαλλον το ΕΚΑΒ προσπαθει να καλυψει τις ελλειψεις προσωπικου του με τετοιες πρακτικες...Πρεπει να απευθυνθεις στο Διευθυντη του Κ.Υ. που ανηκεις.Λογικα απο τη στιγμη που το Κ.Υ.δεν εμπλεκεται στην διαδικασια,θα σε καλυψουν απολυτα.Γι'αυτους ισχυει το "μακρυα απο τον κ..ο μας και οπου θελει ας ειναι".Υπαρχει αλλωστε και η σχετικη νομοθεσια περι αγροτικου ιατρειου που εχει συζητηθει ξανα στο παρελθον στο forum.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο οτι ξερω σχετικα με τη νομοθεσια του αγροτικου δεν εμπλεκομαι πουθενα...επειδη εχω κανει κ κομματι ειδικοτητας κ γενικο κ μερος ειδικου...σε αλλο μερος...αυτο που βλεπω με το ΕΚΑΒ εδω ειναι μεταβιβαζω την ευθυνη...το θεμα ειναι πως νομικα κ γραφειοκρατικα θα καλυφθω...μια συζητηση που εκανα με γενικους μου ειπαν πως εχει γινει καθεστως να παιρνει το ΕΚΑΒ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πλεον οι αγροτικοι υπαγονται στο νεο μισθολογιο.

Αρα δεν παιρνουν επιδομα ετοιμοτητας.

Αρα το ωραριο σου (εκτος αν εφημερευεις) τελειωνει στις 4.

μετα τις 4 κλεισε το κινητο και μη σε νοιαζει τιποτα.

και μην ψαρωνεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το ΕΚΑΒ σε καθε κληση περιστατικου απο το χωριο με καλει κ ζηταει να παω πρωτος

Δε τους έχεις στείλει ακόμα στο διάολο; :angry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πλεον οι αγροτικοι υπαγονται στο νεο μισθολογιο.

Αρα δεν παιρνουν επιδομα ετοιμοτητας.

Αρα το ωραριο σου (εκτος αν εφημερευεις) τελειωνει στις 4.

μετα τις 4 κλεισε το κινητο και μη σε νοιαζει τιποτα.

και μην ψαρωνεις.

ακριβως αυτο

+

Ενω -σιγουρα- οι ΕΚΑΒιτες κανουν απεργιες για τα εργατικα τους δικαιωματα απαιτουν απο εσενα να δουλευεις 24 ωρες το 24ωρο, 7 μερες την εβδομαδα ; υπαρχει τετοια κατηγορια εργαζομενου ; Ημαρτον

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστω ολους...ομως θα πρεπει να πρωτοκολλησω προς ΚΥ...προς ΕΚΑΒ...τι ισχυει?Καταφερα να επικοινωνησω με προηγουμενους αγροτικους του χωριου κ μου ειπαν πως αυτο μονο εδω γινεται κ εκεινοι αυτο που εκαναν ηταν οτι δεν σηκωναν το τηλεφωνο κ επαιρναν μετα απο 15 λεπτα πισω στο ΕΚΑΒ...οποτε σε αυτο το διαστημα ειχε φυγει το ασθενοφορο...μονο ενας μου ειπε (απο τους τρεις που μιλησα)....οτι ειμαι υποχρεωμενος να παω σε περιπτωση θανατου κ να βεβαιωσω το θανατο - χωρις βεβαια να δωσω πιστοποιητικο θανατου...γιατι αλλιως το ΕΚΑΒ δεν μπορει να βαλει μεσα τον ασθενη - νεκρο...μαλιστα μου ειπε πως στην προσπαθεια του το ΕΚΑΒ να καλυψει τον κωλο του μπορει να μου κανει αναφορα...αν ειναι δυνατον...λες κ δουλευω για το ΕΚΑΒ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το ωραριο σου ληγει στις 4. ΤΕΛΟΣ!!!!!

ουτε θα πρωτοκολλησεις εγγραφα, ουτε θα ζητησεις την καλυψη του κεντρου υγειας ουτε θα μιλησεις με τον διοικητη.

ελεος δηλαδη. εδω και χρονια διαβαζω εδω μεσα το καθε παραλογο και αντε να τους πειτε αι στο διαολο φοβαστε και την σκια σας.

αν αυριο σου ζητησουν να πηγαινεις και καθε κυριακη εκτος ωραριου και δωρεαν στο γηπεδο της τοπικης ομαδας ως ιατρος εσυ να πηγαινεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ειπα να πηγαινω...με εχουν φωναξει 5 φορες κ πηγα μονο την πρωτη που δεν ηξερα τι γινοντανε...δεν ξαναπηγα...απλα θεωρω ξηγημενο να το κοψω μαχαιρι μια κ καλη...σε ποιον να το ξεκοψω?στον τηλεφωνητη του ΕΚΑΒ..?για αυτο ρωταω αν ειναι να πρωτοκολλησω κατι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ειπα να πηγαινω...με εχουν φωναξει 5 φορες κ πηγα μονο την πρωτη που δεν ηξερα τι γινοντανε...δεν ξαναπηγα...απλα θεωρω ξηγημενο να το κοψω μαχαιρι μια κ καλη...σε ποιον να το ξεκοψω?στον τηλεφωνητη του ΕΚΑΒ..?για αυτο ρωταω αν ειναι να πρωτοκολλησω κατι...

αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι οταν σου ζητανε κατι ξεκαθαρα εκτος αρμοδιοτητων σου δεν εισαι υποχρεωμενος ουτε καν να ασχοληθεις με το θεμα.

αν ξεκινησεις με πρωτοκολλα, εγγραφα κτλ θα μπλεχτεις απο μονος σου χειροτερα.

σε ποιον να ξηγηθεις? σε αυτον που θελει να σε χωσει? πεστου το ωραριο μου τελειωσε και κλειστο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επανερχομαι στο θεμα δυστυχως για να σας πω τι ειπωθηκε σημερα...με πηραν απο το ΕΚΑΒ για ενα λιποθυμικο κ ειπα δεν εφημερευω καλημερα κ το εκλεισα...μετα απο δυο λεπτα με ξαναπαιρνουν κ μου λενε ειναι εντολη διοικητη κ διευθυντη ιατρικης υπηρεσιας να καλυπτονται τα χωρια ολη μερα απο τον αγροτικο...απαντησα πως γραπτως δεν μου εχει κοινοποιηθει τπτ κ πως η εντολη καποιων αιρετων προσωπων δεν μπορει να υπερκαλυψει νομους κ υπουργικες αποφασεις...ξαναειπα καλημερα κ το εκλεισα...να δω τι θα γινει αυριο...καλα δεν εκανα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επανερχομαι στο θεμα δυστυχως για να σας πω τι ειπωθηκε σημερα...με πηραν απο το ΕΚΑΒ για ενα λιποθυμικο κ ειπα δεν εφημερευω καλημερα κ το εκλεισα...μετα απο δυο λεπτα με ξαναπαιρνουν κ μου λενε ειναι εντολη διοικητη κ διευθυντη ιατρικης υπηρεσιας να καλυπτονται τα χωρια ολη μερα απο τον αγροτικο...απαντησα πως γραπτως δεν μου εχει κοινοποιηθει τπτ κ πως η εντολη καποιων αιρετων προσωπων δεν μπορει να υπερκαλυψει νομους κ υπουργικες αποφασεις...ξαναειπα καλημερα κ το εκλεισα...να δω τι θα γινει αυριο...καλα δεν εκανα?

οι προφορικες εντολες τελειωσαν. μονο γραπτα.

ακομα και γραπτα ας σου φερουν αποφαση και του περιφερειαρχη.

αν δεν σε πληρωσουν εφημερια για εκεινη την ημερα μετα το ωραριο σου δεν πας πουθενα.

εισαι ενας ΑΠΛΟΣ δημοσιος υπαλληλος. δεν σε διαχωριζει τιποτα απο εναν υπαλληλο του υπουργειου γεωργιας πχ.

αν θελουν να εχουν τις υπηρεσιες σου ας σε πληρωσουν αναλογα.

Υ.Γ. εννοειται οτι αν για λογους ιατρικης δεοντολογιας θες να πας και παλι δικαιωμα σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε ευχαριστω για τις συμβουλες...ανακουφιζομαι...λογικα εντος των ημερων θα μου στειλουν εγγραφως την αποφαση του διοικητη κ του διευθυντη ιατρικης υπηρεσιας...κ θα πρεπει να απαντησω...εννοειται πως δεν θα περασει ετσι...δεν θα την παλεψω να ζω ετσι...σε λιγους μηνες ανοιγει η θεση μου για το υπολοιπο της ειδικοτητας...δεν θα το ολοκληρωσω ουτως η αλλως ολο το αγροτικο...το πολυ πολυ να παραιτηθω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στοιχημα μια μπυρα στο καφενειο του χωριου οτι δεν υπαρχει τετοια γραπτη κ πρωτοκολλημενη εντολη.

και στοιχημα (αλλη μια μπυρα..)οτι θα σε καλεσει ο υπευθυνος ιατρικης υπηρεσιας (ο οποιος ,στανταρακι, τις εφημεριες τις κανει απ'το σπιτι του) για να σε νουθετησει (<<γιατρε μου ,τι ειναι αυτα ?>>κοκ )

Ριχτο και συ στη κλαψα και τη τρελη (δεν μου φτανουν να ζησω τα 700 ευρω,η μανα μου ειναι αρρωστη,η γυναικα εγκυος,δε μας δωσαν πεναλτι).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δν παιζει.Ξερουν οτι ειναι παρανομο.Η πιεση θα ναι καθαρα ψυχολογικη προς εσενα (οπως και ηδη ειναι...)

Γιατι θα μπορουσε να υπαρχει τετοια εντολη?η προσληψη ελεγε ξεκαθαρα οτι μπορει η διαμονη να ειναι σε ακτινα 15 χλμ κ οτι το απογευμα το χωριο καλυπτεται απο τον οικειο σχηματισμο ΚΥ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχουν διοικητές, επιστημονικοί διευθυντές και υπάλληλοι γραφείων που νομίζουν ότι μιλάνε σε "γατάκια". Σε κάποιες περιπτώσεις η δική μας ανοχή, έχει επιτρέψει να θεωρούνται δεδομένα πολλά παράλογα (όπως "προφορική" μετακίνηση από ΠΙ για εφημερία σε ΚΥ, χωρίς καταβολή οδοιπορικών και χωρίς κάλυψη σε περίπτωση "στραβής" στην περιοχή ευθύνης του ΠΙ).

Εδώ που υπηρετώ, δεν υπάρχει κανένα άγονο, αλλά 3 ΠΙ από τα 6 θεωρούνται βάσει μιας απόφασης ΔΣ ως "24ωρης ετοιμότητας" λόγω της μεγάλης απόστασης από το ΚΥ. Για τα συγκεκριμένα μάλιστα, "προβλέπονται εφημερίες στο ΠΙ, αλλά για να πληρωθείτε πρέπει να είναι μόνο Σαββατοκύριακα, αφού όόόόόλες τις άλλες μέρες είστε σε ετοιμότητα". Επιπρόσθετα η κυρία υπεύθυνη γραφείου προσωπικού και παραλίγο ανταγωνίστρια του Κούγια ερμηνεύει νόμους κατά το δοκούν και ωρύεται ότι "όλοι οι ΥΥΥ, άγονοι, γόνιμοι, 24ωροι, άσπροι, μαύροι και πολύχρωμοι πρέπει να διαμένουν εντός της περιοχής ευθύνης και να ανταποκρίνονται σε οποιαδήποτε κλήση 24/7. Συγκεκριμένα το ωράριο σας παιδάκια τελειώνει τα μεσάνυχτα της Παρασκευής!!!"

Οταν ανακοίνωσα ότι η κατάργηση επιδόματος ετοιμότητας συνεπάγεται και την παύση της ετοιμότητας έκανε μια grand mal με βολβοστροφή και έκτοτε αγνοείται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οταν ανακοίνωσα ότι η κατάργηση επιδόματος ετοιμότητας συνεπάγεται και την παύση της ετοιμότητας έκανε μια grand mal με βολβοστροφή και έκτοτε αγνοείται.

τελικα η καταργηση του επιδοματος ετοιμοτητας βγηκε σε καλο για τους αγροτικους και οι υπευθυνοι ουτε που το καταλαβανε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιπρόσθετα η κυρία υπεύθυνη γραφείου προσωπικού και παραλίγο ανταγωνίστρια του Κούγια ερμηνεύει νόμους κατά το δοκούν και ωρύεται ότι "όλοι οι ΥΥΥ, άγονοι, γόνιμοι, 24ωροι, άσπροι, μαύροι και πολύχρωμοι πρέπει να διαμένουν εντός της περιοχής ευθύνης και να ανταποκρίνονται σε οποιαδήποτε κλήση 24/7.

Να της ζητήσεις να σου αγοράσει το καινούριο ipnone για να σε βρίσκει....όταν θα έχει μπαταρία το κινητό. :rolleyes:

Εννοείται πως επιβάλλεται η ναρκοθέτηση των ορίων της περιοχής ευθύνης για να μην απομακρύνεται ο κακός αγροτικός. :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχουν διοικητές, επιστημονικοί διευθυντές και υπάλληλοι γραφείων που νομίζουν ότι μιλάνε σε "γατάκια". Σε κάποιες περιπτώσεις η δική μας ανοχή, έχει επιτρέψει να θεωρούνται δεδομένα πολλά παράλογα (όπως "προφορική" μετακίνηση από ΠΙ για εφημερία σε ΚΥ, χωρίς καταβολή οδοιπορικών και χωρίς κάλυψη σε περίπτωση "στραβής" στην περιοχή ευθύνης του ΠΙ).

Εδώ που υπηρετώ, δεν υπάρχει κανένα άγονο, αλλά 3 ΠΙ από τα 6 θεωρούνται βάσει μιας απόφασης ΔΣ ως "24ωρης ετοιμότητας" λόγω της μεγάλης απόστασης από το ΚΥ. Για τα συγκεκριμένα μάλιστα, "προβλέπονται εφημερίες στο ΠΙ, αλλά για να πληρωθείτε πρέπει να είναι μόνο Σαββατοκύριακα, αφού όόόόόλες τις άλλες μέρες είστε σε ετοιμότητα". Επιπρόσθετα η κυρία υπεύθυνη γραφείου προσωπικού και παραλίγο ανταγωνίστρια του Κούγια ερμηνεύει νόμους κατά το δοκούν και ωρύεται ότι "όλοι οι ΥΥΥ, άγονοι, γόνιμοι, 24ωροι, άσπροι, μαύροι και πολύχρωμοι πρέπει να διαμένουν εντός της περιοχής ευθύνης και να ανταποκρίνονται σε οποιαδήποτε κλήση 24/7. Συγκεκριμένα το ωράριο σας παιδάκια τελειώνει τα μεσάνυχτα της Παρασκευής!!!"

Οταν ανακοίνωσα ότι η κατάργηση επιδόματος ετοιμότητας συνεπάγεται και την παύση της ετοιμότητας έκανε μια grand mal με βολβοστροφή και έκτοτε αγνοείται.

Η ετοιμοτητα 24/7 ειναι για να φανει πως κανουν εργο κ για να καλυψουν κ@λους οι εκαστοτε διευθυντες κ υπευθυνοι ιατρικης υπηρεσιας...εμας ποιος μας καλυπτει νομικα?αν π.χ. μπω σε ασθενοφορο απογευμα ημερας που δεν εφημερευω κ γινει οτιδηποτε...εμενα ποιος με καλυπτει?αφου νομικα θα φαινομαι ταλιμπαν...εγω πια το κινητο μετα το μεσημερι το κλεινω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν π.χ. μπω σε ασθενοφορο απογευμα ημερας που δεν εφημερευω κ γινει οτιδηποτε...εμενα ποιος με καλυπτει?αφου νομικα θα φαινομαι ταλιμπαν...

κανείς και ποτέ δε σε καλύπτει όταν μπαίνεις σε ασθενοφόρο ως αγροτικός, είναι παράνομο να διακομίζεις ασθενή ως αγροτικός.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχουν διοικητές, επιστημονικοί διευθυντές και υπάλληλοι γραφείων που νομίζουν ότι μιλάνε σε "γατάκια". Σε κάποιες περιπτώσεις η δική μας ανοχή, έχει επιτρέψει να θεωρούνται δεδομένα πολλά παράλογα (όπως "προφορική" μετακίνηση από ΠΙ για εφημερία σε ΚΥ, χωρίς καταβολή οδοιπορικών και χωρίς κάλυψη σε περίπτωση "στραβής" στην περιοχή ευθύνης του ΠΙ).

Εδώ που υπηρετώ, δεν υπάρχει κανένα άγονο, αλλά 3 ΠΙ από τα 6 θεωρούνται βάσει μιας απόφασης ΔΣ ως "24ωρης ετοιμότητας" λόγω της μεγάλης απόστασης από το ΚΥ. Για τα συγκεκριμένα μάλιστα, "προβλέπονται εφημερίες στο ΠΙ, αλλά για να πληρωθείτε πρέπει να είναι μόνο Σαββατοκύριακα, αφού όόόόόλες τις άλλες μέρες είστε σε ετοιμότητα". Επιπρόσθετα η κυρία υπεύθυνη γραφείου προσωπικού και παραλίγο ανταγωνίστρια του Κούγια ερμηνεύει νόμους κατά το δοκούν και ωρύεται ότι "όλοι οι ΥΥΥ, άγονοι, γόνιμοι, 24ωροι, άσπροι, μαύροι και πολύχρωμοι πρέπει να διαμένουν εντός της περιοχής ευθύνης και να ανταποκρίνονται σε οποιαδήποτε κλήση 24/7. Συγκεκριμένα το ωράριο σας παιδάκια τελειώνει τα μεσάνυχτα της Παρασκευής!!!"

Οταν ανακοίνωσα ότι η κατάργηση επιδόματος ετοιμότητας συνεπάγεται και την παύση της ετοιμότητας έκανε μια grand mal με βολβοστροφή και έκτοτε αγνοείται.

Η ετοιμοτητα 24/7 ειναι για να φανει πως κανουν εργο κ για να καλυψουν κ@λους οι εκαστοτε διευθυντες κ υπευθυνοι ιατρικης υπηρεσιας...εμας ποιος μας καλυπτει νομικα?αν π.χ. μπω σε ασθενοφορο απογευμα ημερας που δεν εφημερευω κ γινει οτιδηποτε...εμενα ποιος με καλυπτει?αφου νομικα θα φαινομαι ταλιμπαν...εγω πια το κινητο μετα το μεσημερι το κλεινω...

......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν π.χ. μπω σε ασθενοφορο απογευμα ημερας που δεν εφημερευω κ γινει οτιδηποτε...εμενα ποιος με καλυπτει?αφου νομικα θα φαινομαι ταλιμπαν...

κανείς και ποτέ δε σε καλύπτει όταν μπαίνεις σε ασθενοφόρο ως αγροτικός, είναι παράνομο να διακομίζεις ασθενή ως αγροτικός.

Οταν εφημερευει δεν καλυπτεται ο αγροτικος σε διακομιδη?σε ολη την Ελλαδα ετσι γινεται...τι να πω πια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.