Jump to content

Ειδικευόμενος και 2η απασχόληση


Recommended Posts

Ανάλογα με το Νοσοκομείο κατα το διορισμό για ειδικότητα προσκομίζεις υπεύθυνη δήλωση ότι "Δεν ασκώ ελεύθερο επάγγελμα, ούτε

κατέχω άλλη έμμισθη θέση" ή "Δεν κατέχω άλλη έμμισθη θέση στο Δημόσιο, Ν.Π.Δ.Δ., Ο.Τ.Α. και Δημόσιους Οργανισμούς" ή "Δε διατηρώ ιδιωτικό ιατρείο ούτε κατέχω άλλη έμμισθη θέση στο Δημόσιο" και διάφορα παρεμφερή. Γνωρίζει κανείς τι λέει ο Νόμος και τι ακριβώς σημαίνει αυτό στην πράξη? Για παράδειγμα τι θα πει "δεν ασκώ ελεύθερο επάγγελμα"? το επάγγελμα του ιατρού ή οποιοδήποτε. Μπορώ ή δεν μπορώ δηλαδή να έχω ταυτόχρονα και δική μου μικρή επιχείρηση πχ οπωροπωλείο? ή να προσφέρω ιατρικές υπηρεσίες σε ιδιωτική κλινική? Από την άλλη τι θα πει "Δεν κατέχω άλλη έμμισθη θέση στο Δημόσιο"? Μπορώ δηλαδή να συνάψω έμμισθη σύμβαση έργου με το πανεπιστήμιο ή συμμετοχής σε ερευνητικό πρόγραμμα? ή να απασχολούμαι στο 11888? Παρακαλώ τα φώτα σας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φ.Ε.Κ. 143, τεύχος Α' της 7ης Οκτωβρίου 1983

Νόμος 1397 : Εθνικό Σύστημα Υγείας

Άρθρο 38

Οι ειδικευόμενοι απαγορεύεται να ασκούν ελεύθερο επάγγελμα, εκτός από αυτά που έχουν σχέση με συγγραφική ή καλλιτεχνική δημιουργία. Επίσης απαγορεύεται να κατέχουν οποιαδήποτε δημόσια ή ιδιωτική θέση.

3584524705_84271119c3_o.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή όλα τα παραδείγματα που ανέφερα προηγουμένως είναι μη συμβατά με την ιδιότητα του ειδικευομένου? Πώς μπορεί, εκτός από συγγραφική ή καλλιτεχνική δημιουργία, νόμιμα ο ειδικευόμενος να ενισχύσει το εισόδημά του?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στις αποδείξεις δαπανών (μέχρι 4.000 ευρώ το χρόνο) ξέρετε αν μπορεί να γίνει εξαίρεση?

Τι ακριβώς εννοείς; Σε ποιο θέμα αναφέρεσαι;

αποδείξεις δαπανών κόβουν συνήθως εταιρείες σε άτομα που δεν είναι απαραίτητο να είναι ασφαλισμένοι και να έχουν μπλοκ αποδείξεων, δεν ασκούν δηλ. κανονικά ελεύθερο επάγγελμα. Για αυτό έλεγα μήπως αυτό μπορεί να ισχύσει και στην περίπτωση της ειδικότητας, δηλ. να είναι ένας τρόπος να προσφέρεις υπηρεσίες νόμιμα και να μην είναι μαύρα (εκτός εάν κάνω λάθος και θεωρείται ελεύθερο επάγγελμα αν σου κόψουν τέτοια απόδειξη)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στις αποδείξεις δαπανών (μέχρι 4.000 ευρώ το χρόνο) ξέρετε αν μπορεί να γίνει εξαίρεση?

Τι ακριβώς εννοείς; Σε ποιο θέμα αναφέρεσαι;

αποδείξεις δαπανών κόβουν συνήθως εταιρείες σε άτομα που δεν είναι απαραίτητο να είναι ασφαλισμένοι και να έχουν μπλοκ αποδείξεων, δεν ασκούν δηλ. κανονικά ελεύθερο επάγγελμα. Για αυτό έλεγα μήπως αυτό μπορεί να ισχύσει και στην περίπτωση της ειδικότητας, δηλ. να είναι ένας τρόπος να προσφέρεις υπηρεσίες νόμιμα και να μην είναι μαύρα (εκτός εάν κάνω λάθος και θεωρείται ελεύθερο επάγγελμα αν σου κόψουν τέτοια απόδειξη)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι και τα τυχερά παιχνίδια δεν είναι λύση, μπορεί κάποιος να μας δώσει παραδείγματα άλλης απασχόλησης που μπορεί να έχει ο ειδικευόμενος νόμιμα? ή να το πάρω απόφαση και να ξεκινήσω συγγραφές και μαθήματα ορθοφωνίας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομιζω οτι αυτο ισχυει για ολους τους δημοσιους υπαλληλους, οτι δηλ. δεν μπορουν να κατεχουν αλλη δημοσια θεση ή να ασκουν ελευθερο επαγγελμα. Τι γινεται ομως με αυτους που βρισκονται σε επισχεση εργασιας και ο νομος τους δινει το δικαιωμα να απασχοληθουν αλλου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν είναι το ίδιο με τους δημόσιους υπαλλήλους...υπάρχει δυνατότητα για τους δημόσιους υπαλλήλους να ασκούν ελεύθερο επάγγελμα εάν πάρουν σχετική άδεια από το ανώτερο μονομελές όργανο διοίκησης..αντίθετα, οι ειδικευόμενοι υπογράφουν σύμβαση ιδιωτικού δικαίου πλήρους κ αποκλειστικής απασχόλησης και δεν γίνεται...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λέω να ξεκινήσω να παίζω τέννις! Επιτρέπεται; :splaaaats:

Να τρώω; Να πηδάω;

Ηλίθιοι, παρωχημένοι κανόνες μιας άλλης εποχής...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σου πρότεινα να έρχεσαι περιοδικά Αγγλία να κάνεις locum.

Αν και δεν ειμαι σίγουρος για το πόσο νόμιμο είναι και αυτό.

Καλύτερα να απαντήσουν η ο Τασος ή ο Λύκος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δηλαδή μπορώ να πάω σε μία ιδιωτική κλινική και να κόβω απόδειξη σαν νανουριστής αλλά όχι σαν αναισθησιολόγος????? :withstupid:

Ή ένας χειρουργός μπορεί να δηλώνει body carver ή ένας παθολόγος να προσφέρεις φιλοσοφικές απόψεις πάνω σε διαφοροδιαγνωστικά ζητήματα.....!!!!!

Οι μόνοι που δεν χρειάζονται να κρύβονται με λίγα λόγια είναι οι πλαστικοί χειρουργεί μίας και αυτοί είναι εξ ορισμού καλλιτεχνική ειδικότητα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν εχω φωνη οποτε δεν μπορω να ασχοληθω με το τραγουδι...

να γραφω κατα το δραμα ενος κατατρεγμενου αντιστοιχα το δραμα των εν αναμονη και εν ενεργεια ειδικευομενων...μπορει να πουλησει?

ο veterinarian κατι ειχε κανει...

(δεν αναφερομαι σε αλλου ειδους καλλιτεχνικη δραστηριοτητα,γιατι τα φραγκα εκει ειναι ακομη πιο λιγα και θελει πολυ σπρωξιμο..ειπαμε

να κανουμε κατι για να μην πεινασουμε...οχι απλα για να τρεχουμε και να ξεχναμε την πεινα μας)οποιος διαφωνει ας κανει την αντιπαραθεση του.

μηπως πρεπει να γραψουν στο site πληροφοριες

1ον ατομα της νυχτας που ζητανε νεο αιμα και απο φωνη κορμαρα(για οποιον εχει ταλεντο στις φωνητικες χορδες)

και

2ον εκδοτικοι οικοι για το τι χρειαζεται για να εκδοσεις τις σελιδες σου (για οποιον εχει ταλεντο στην πενα)

για να μας καθοδηγησουν με την εμπειρια τους?

να μας προστατεψουν απο λαθη και παγιδες

και να μας βοηθησουν για τη δευτερη απασχοληση μας

και για καποιους που μπορει να κανουν και τα δυο, για την δευτερη και τριτη απασχοληση τους...

σε λιγο θα βγει τηλεπαιχνιδι οπου θα συμμετεχουν αποκλειστικα γιατροι για 50000 ευρω

κατι σαν το big brother?wipe out?ο τροχος της τυχης η και το master doc κατα το master chef?ακομα συζητιεται,δεν ξερω ακριβως...

προλαβετε τις συμμετοχες.

ελπιζω να βοηθησα.

οποιος εχει να παραθεσει πληροφοριες και ανηκει στα ατομα 1 και 2 ή γνωριζει αυτους, ας το κανει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά σοβαρά τώρα. Ο νόμος αναφέρεται σε "καλλιτεχνική - συγγραφική δημιουργία" αλλά αυτό κατά την άποψή μου είναι λίγο γενικόλογο (είναι πολύ ενδιαφέρον στοιχείο ο νόμος που παρέθεσε ο Αναστάσιος πιο πάνω). Μπορεί κάποιος να είναι ειδικευόμενος ιατρός και ταυτόχρονα να διδάσκει σε ωδείο τα απογεύματα (που δεν θα εφημερεύει); Δάσκαλος φλάουτου ας πούμε; Ή να κάνει ιδιαίτερα μαθήματα μουσικής κατ' οίκον σε παιδιά κλπ.; Μπορεί κάποιος να μου πει κάποιος αν γίνεται; Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά σοβαρά τώρα. Ο νόμος αναφέρεται σε "καλλιτεχνική - συγγραφική δημιουργία" αλλά αυτό κατά την άποψή μου είναι λίγο γενικόλογο (είναι πολύ ενδιαφέρον στοιχείο ο νόμος που παρέθεσε ο Αναστάσιος πιο πάνω). Μπορεί κάποιος να είναι ειδικευόμενος ιατρός και ταυτόχρονα να διδάσκει σε ωδείο τα απογεύματα (που δεν θα εφημερεύει); Δάσκαλος φλάουτου ας πούμε; Ή να κάνει ιδιαίτερα μαθήματα μουσικής κατ' οίκον σε παιδιά κλπ.; Μπορεί κάποιος να μου πει κάποιος αν γίνεται; Ευχαριστώ πολύ

Μπορείς κανονικά.όπως και να διδάσκεις σε ΙΕΚ.Στο νοσοκομείο που είμαι το κάνουν αρκετά παιδιά αλλά ακόμα περιμένουν να πάρουν λεφτά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά σοβαρά τώρα. Ο νόμος αναφέρεται σε "καλλιτεχνική - συγγραφική δημιουργία" αλλά αυτό κατά την άποψή μου είναι λίγο γενικόλογο (είναι πολύ ενδιαφέρον στοιχείο ο νόμος που παρέθεσε ο Αναστάσιος πιο πάνω). Μπορεί κάποιος να είναι ειδικευόμενος ιατρός και ταυτόχρονα να διδάσκει σε ωδείο τα απογεύματα (που δεν θα εφημερεύει); Δάσκαλος φλάουτου ας πούμε; Ή να κάνει ιδιαίτερα μαθήματα μουσικής κατ' οίκον σε παιδιά κλπ.; Μπορεί κάποιος να μου πει κάποιος αν γίνεται; Ευχαριστώ πολύ

Μπορείς κανονικά.όπως και να διδάσκεις σε ΙΕΚ.Στο νοσοκομείο που είμαι το κάνουν αρκετά παιδιά αλλά ακόμα περιμένουν να πάρουν λεφτά

Ευχαριστώ, πολύ ενδιαφέρον για να βγάλουμε κάνα 500άρι παραπάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν ο ειδικευόμενος δεν μπορεί να κατέχει οποιαδήποτε άλλη θέση τότε πως υπάρχουν ειδικευόμενοι-λέκτορες? Εκτός και αν είναι μύθος και δεν υπάρχουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν ο ειδικευόμενος δεν μπορεί να κατέχει οποιαδήποτε άλλη θέση τότε πως υπάρχουν ειδικευόμενοι-λέκτορες? Εκτός και αν είναι μύθος και δεν υπάρχουν...

μπορεί να είναι λέκτορες βάσει άλλου πτυχίου emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακόμα και έτσι να ήταν και πάλι κατέχουν άλλη θέση. Οι ειδικευόμενοι που είναι ταυτόχρονα εκπαιδευτές σε ΙΕΚ, ΕΚΑΒ και αλλού, ή γιατροί αγώνων, ή απασχολούνται σε ινστιτούτα αισθητικής και ιδιωτικές κλινικές? Ή ούτε αυτοί υπάρχουν...? Και αν οι τελευταίοι δουλεύουν μαύρα (ούτε για αυτό είμαι σίγουρος), οι πρώτοι το κάνουν επίσημα και φαντάζομαι πως τα δηλώνουν κιόλας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ειδικευόμενοι που αναφέρεις πληρώνονται από την οργανική τους θέση, του δημοσίου. Δεν πληρώνονται δύο φορές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

Τελικα δεν καταλαβα τι ισχυει.. Σαν ειδικευομενη μπορω να εργαζομαι παραλληλα κ σαν ιατρος σε ασφαλιστικη εταιρεια η οποια θα μου κοβει αποδειξη δαπανων? Η εταιρεια δεν θα με ασφαλιζει κ δεν θα εχω βιβλια εσοδων-εξοδων..

Αν γνωριζει καποιος θα με βοηθουσε πολυ, ειδικα σε αυτες τις δυσκολες εποχες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.