Jump to content

[υποψ.αγροτικός] τόπος διαμονής αγροτικού ιατρού


xrysa

Recommended Posts

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΟΡΙΖΕΙ ΟΤΙ Ο ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ΝΑ ΔΙΑΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΤΟΥ ΠΕΡΙΦΕΡΙΚΟΥ ΙΑΤΡΕΙΟΥ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΥΠΗΡΕΤΕΙ.

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΚΡΑΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ Ο ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΜΕΝΕΙ 80ΚΜ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΕΙ,ΕΝΩ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟ ΕΝΑ ΧΩΡΙΟ,ΝΑ ΑΝΑΓΚΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΖΕΙ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟ ΔΙΠΛΑΝΟ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΕΙ :blink:

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΤΕΛΙΚΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο νομος λεει οτι ο αγροτικος μπορει να μενει μεχρι 25χμ μακρυα απο την εδρα του αγροτικου του ιατρειου. Νομιζω εξαιρουνται τα αγονα, χωρις να το λεω με βεβαιοτητα το τελευταιο. Κοιτα, γενικα, απ τα κεντρα υγειας φοβεριζουν, απειλουν, εξαναγκαζουν να μενεις κοντα στην εδρα σου, για να σε εντοπιζουν οι ασθενεις σε περιπτωση αναγκης 24ωρες το 24ωρο, ωστε να μην φορτιζεται στις εφημεριες το κεντρο υγειας και οι επιμελητες να πληρωνονται ακοπα. Γνωστη τακτικη! Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ειναι λανθασμενη κινηση να μενεις στην εδρα σου... δεν θα βρεις στιγμη ηρεμια... θα σε κυνηγανε οποιαδηποτε ωρα για συνταγογραφηση, ακομα και τα σαββατοκυριακα...και εκεινες τις καλοκαιρινες νυχτες που μεθανε λιγο παραπανω....απαπαπα.... Παντως και αγροτικο ιατρο που εχει παρει αγονο, εχω δει να μενει τουλαχιστον 40χμ μακρυα...οποτε, αυτα ειναι σχετικα και αναλογα την περισταση! Ελπιζω να βοηθησα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι μοναδικές διατάξεις σχετικά με τη διαμονή καθορίζουν ότι ο αγροτικός ιατρός οφείλει να διαμένει στην περιοχή ευθύνης του, δηλαδή είτε στην έδρα του αγροτικού, είτε σε κάποιο από τα χωριά της "περιοδείας" του, εάν υπάρχει σπίτι που μπορεί να εξασφαλίσει βιώσιμη διαμονή. Σε κάθε άλλη περίπτωση μπορεί να διαμένει οπουδήποτε, αρκεί να έχει πάρει έγκριση από το ΔΣ του Νοσοκομείου ή του ΔΥΠΕ. Ο νόμος, επίσης, δεν καθορίζει κάποια διαφορά ως προς τα άγονα (σημείωση: κάθε επιπλέον υποχρέωση των αγροτικών που κάνουν άγονο είναι απλά μύθος, δεν υπάρχει τίποτε που να ξεχωρίζει τους άγονους από τους κανονικούς, αν εξαιρέσουμε το μισθολογικό και την δέυτερη αίτηση για ειδικότητα).

Κάθε χιλιομετρικό όριο που έχει ακουστεί (20, 25 ή 30 χιλιόμετρα) δεν γνωρίζω σε ποια διάταξη στηρίζεται.

Μιλάμε πάντα για τα τυπικά, γιατί στην ουσία όλα εξαρτώνται από την καλή διάθεση κατοίκων, Κέντρου Υγείας και άλλων παραγόντων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνω .Ολα εξαρτονται απο τους τοπικους φορεις αλλα και απο το ποσο απαιτητικοι ειναι οι κατοικοι αλλα και οι αναγκες.Εγω για παραδειγμα εκανα αγροτικο σε ενα χωριο με 1500 κατοικους το χειμωνα και το καλοκαιρι με 4000...Οποτε δε μπορουσα να φυγω.Κατι αλλο που θα ηθελα να σημειωσω ειναι οτι μην αρκεστειτε ποτε σε προφορικες /ελληνικες διαβεβαιωσεις του τυπου "ελα μωρε πηγαινε οπου θες και εγω ειμαι εδω βρε αδερφε"Αν γινει ποτε κατι (Μια φορα θα γινει,μονο μια)Ολοι υα τρεχουν να κρυφτουν και ο αγροτικος θα ειναι το εξιλαστηριο θυμα!Οποτε τα παντα εγγραφως φιλοι μου!Συμβουλη απο εναν παλιοτερο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

;) ευχαριστω παρα πολυ ολους που απαντησαν,τελικα επειδη οι αποψεις διιστανται και επειδη θελω να ειμαι καλυμμενη και να ξερω τι ισχυει πραγματικα θα ρωτησω στο υπουργειο υγειας η στο συνηγορο του πολιτη να μαθω ακριβως το νομο και αν μαθω τιποτα θα σας ενημερωσω. ;);)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπέρα. Πρώτο ποστ και επαναφέρω πάλι αυτό το θέμα, γιατί σήμερα μου δώσανε στο Κέντρο Υγείας ένα χαρτί από την Διοίκηση της 5ης Υ.ΠΕ. το οποίο αναφέρει:

"- Οι ιατροί που υπηρετούν στα Π.Ι. υποχρεούνται να παρέχουν τις υπηρεσίες τους καθημερινά σε πρωινή οκτάωρη απασχόληση...

- Μετά το πέρας του ωραρίου, θα διαμένουν είτε στην έδρα του Π.Ι. είτε στην περιοχή ευθύνης τους...

- Θα ζητηθούν από τους ιατρούς οι διευθύνσεις διαμονής τους καθώς και υπεύθυνες δηλώσεις που αποδεικνύουν τούτο...

- Η Διοίκηση της 5ης Υ.ΠΕ. Θεσσαλίας και Στερεάς Ελλάδας θα είναι ιδιαίτερα αυστηρή, εάν διαπιστωθούν παραβάσεις στην εφαρμογή των ανωτέρων οδηγιών,

η οποία θα ελέγχεται με τακτικούς και εκτάκτους ελέγχους."

Τα τονισμένα μέρη είναι έτσι στο χαρτί που πήρα και ομολογώ ότι πελάγωσα λίγο, γιατί δεν ξέρω κανέναν αγροτικό που να κάνει κάτι τέτοιο. Πιο πολύ με ανησυχεί το θέμα των ελέγχων. Θα ήθελα να μάθω αν έχει πάρει και κανένας άλλος το ίδιο έγγραφο ή αν έχουν γίνει έλεγχοι στο παρελθόν κ.λ.π. Είχα την εντύπωση ότι αυτό ίσχυε μόνο για τα άγονα, αλλά προφανώς είχα άδικο. Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας ενημερώσει. Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έλεγχοι γίνονταν πάντα ειδικά όταν έβγαινε νέος διευθυντής στο κ.υ. ή νεος διοικητής και ήθελε να κάνει αισθητή την παρουσία του..τελευταία δεν τρομοκρατούν κανέναν καθώς οι αγροτικοί απαντάνε και τι θα μου κάνετε? θα παραιτηθώ.. και με την έλλειψη αγροτικών (καλο ε; αν σκεφτείς πόσοι περιμένουν στην ουρά) η κατασταση διαιωνίζεται όπως πάνταέλεγχοι γίνονταν πάντα ειδικά όταν έβγαινε νέος διευθυντής στο κ.υ. ή νεος διοικητής και ήθελε να κάνει αισθητή την παρουσία του..τελευταία δεν τρομοκρατούν κανέναν καθώς οι αγροτικοί απαντάνε και τι θα μου κάνετε? θα παραιτηθώ.. και με την έλλειψη αγροτικών (καλο ε; αν σκεφτείς πόσοι περιμένουν στην ουρά) η κατασταση διαιωνίζεται όπως πάντα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ' ευχαριστώ πολύ, Amanda. Ας ελπίσουμε ότι δε θα χρειαστεί να φτάσουμε σε απειλές παραίτησης. Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο είμαστε υποχρεωμένοι να υπογράψουμε υπεύθυνες δηλώσεις με τη διεύθυνση διαμονής μας. Μερικοί μου είπανε ότι θα στηριχθούν στο "σπίτι βιώσιμης διαμονής" και θα ζητήσουν να τους δοθεί δωρεάν κατοικία εάν θέλει η Υπηρεσία να παραμείνουν στην έδρα του Π.Ι. Νομίζω ότι μερικά άγονα παρέχουν δωρεάν διαμονή στον αγροτικό ή κάνω λάθος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τους είχα βρει τότε που έκανα αγροτικό τους νόμους και είναι κατά κανόνα κάτι βασιλικά διατάγματα της δεκαετίας του '50. Λέγανε ένα σωρό βλακείες μέσα, για το που πρέπει να μένει και ποιές είναι οι αρμοδιότητες του ιατρού.

Αυτά τροποποιήθηκαν αργότερα με την δημιουργία των Κέντρων Υγείας. Κάπου εκεί μέσα έλεγε για 20 ή 25 χιλιόμετρα μακρυά από το ΠΙ, όπου θα έπρεπε να μένει ο αγροτικός ιατρός.

Αυτό που πρέπει να κάνει κανείς (επειδή αυτές τις παπαριές τις έκαναν και πριν 4 χρόνια) είναι τα εξής:

να πάει στη ΔΥΠΕ και να πάρει και να διαβάσει τους νόμους - είναι υποχρεωμένοι να τους δώσουν!

να δηλώσει πως του ήταν αδύνατο να βρει κατάλληλη κατοικία στο συγκεκριμένο μέρος

να δηλώσει πως δεν έχει κινητό τηλέφωνο

να τους παραπέμψει στους κανόνες λειτουργίας των Κέντρων Υγείας, όπου αναφέρεται ξεκάθαρα πως μετά το πέρας λειτουργίας των ΠΙ, το παρακείμενο Κέντρο Υγείας αναλαμβάνει αποκλειστικά την περίθαλψη των κατοίκων

Και το Υπουργείο και τα Κέντρα Υγείας και οι γενικοί γιατροί που υπηρετούν εκεί, προσπαθούσαν και προσπαθούν να ψαρώσουν τους αγροτικούς για να κάνουν ανέξοδα και εύκολα τη δουλειά τους. Είναι στο χέρι του καθενός αν θέλει να τον πιάσουν Κώτσο..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(emarup Να ποστάρω εδώ ή εκεί?Ας μείνει η συζήτηση εδώ,για να είναι καθαρό από σχόλια το άλλο,τα ΦΕΚ εκεί και μετά οι mod θα αποφασίσουν αν τα ενώσουν ή όχι :) )

__________________________________________________________________________

Ένα κατάλαβα το 2007 και το εμπέδωσα με το ξεκίνημα του 2008.

Όποιος έχει σχέση με την ιατρική,πρέπει να έχει σαν χόμπυ το να είναι δικηγόρος emcolgate

Εμείς γιατροί άνθρωποι είμαστε...και απαιτείται από το σύστημα να γνωρίζουμε νόμους,ΦΕΚ,διατάγματα,αποφάσεις? emeleos

Επί του θέματος...

"

- Οι ιατροί που υπηρετούν στα Π.Ι. υποχρεούνται να παρέχουν τις υπηρεσίες τους καθημερινά σε πρωινή οκτάωρη απασχόληση...

Θα φέρω 1 παράδειγμα,που το έψαξα πέρυσι πριν δηλώσω αγροτικό...

Το αγροτικό ιατρείο του χωριού "Πύργοι" στο νομό Κοζάνης,κάνει εφημερίες στο κέντρο υγείας Σερβίων.Το χωριό βρίσκεται στην μία άκρη του νομού και το ΚΥ στην άλλη.Ακολουθώντας πιστά τον ΚΟΚ και το όριο ταχύτητας,χρειάζεσαι τουλάχιστον μία ώρα για να πας από την εφημερία στο χωριό.Αν έχει χιόνι,χρειάζεσαι ακόμα 15 λεπτά για να βάλεις αλυσίδες μπαίνοντας στο χωριό,να φτάσεις μέχρι το ιατρείο.Άρα κατευθείαν το υποχρεωτικό 8ωρο,γίνεται 6 ώρες και 45 λεπτά.

Αυτά, αν σου έχει πάρει ο μπαμπάς σου αυτοκίνητο,διότι σε διαφορετική περίπτωση,χρησιμοποιώντας λεωφορεία,από Σέρβια στην Κοζάνη,από Κοζάνη στους Πύργους (έχει άραγε?) χωρίς να καθυστερήσεις ούτε 1 λεπτό,το 8ωρο δεν τηρείται με τίποτα emcolgate

Αυτά τα σκέφτηκαν πριν γράψουν τους κανονισμούς?Εκτός αν παρακάτω γράφει ότι emcolgate "ο αγροτικός θα παίρνει δώρο ένα μηχάνημα διακτίνησης ή 1 αυτοκίνητο για να μπορεί να μετακινείται από την εφημερία στο ΠΙ,ή θα του πληρώνουμε ταξί,ή μπορεί να αργήσει σύμφωνα με τη χιλιομετρική απόσταση μεταξύ ΠΙ και ΚΥ και σύμφωνα με τα δρομολόγια των ΚΤΕΛ" emcolgate

Εκτός αν εννοούν,φτάνεις πχ στις 9,θα καθήσεις ως τις 5 το απόγευμα... :unsure::huh::blink::wacko:

- Μετά το πέρας του ωραρίου, θα διαμένουν είτε στην έδρα του Π.Ι. είτε στην περιοχή ευθύνης τους...

Θα πληρωνόμαστε για αυτό το "stand by"? Σε ένα νησί που έκανε αγροτικό ένας συνάδελφος,υπήρχαν ημέρες που ήταν stand by με το κινητό του και κοντά στο στο νοσοκομείο,όμως πληρωνόταν γι'αυτό.

Στο χωριό μου στο νομό Κοζάνης,είχαμε γιατρό που έμενε Θεσσαλονίκη και πηγαινοερχόταν καθημερινά.Ούτε θυμάμαι αγροτικό γιατρό να έμεινε στο χωριό μας ποτέ.Έρχονται τα παιδιά,κάνουν το 8ωρο και φεύγουν.Μα και τί παραπάνω να κάνουν?Αφού τα αγροτικά ιατρεία δεν είναι εξοπλισμένα για να αντιμετωπίσουν πχ μια ανακοπή.Ξέρετε κανένα αγροτικό ιατρείο που έχει απινιδωτή?Ποιο επείγον περιστατικό μπορεί να αντιμετωπιστεί στο αγροτικό ιατρείο?Κανένα...

Ποιος ο λόγος να κάθεται ο αγροτικός στο χωριό,αφού δεν έχει τα μέσα να αντιμετωπίσει κάτι επείγον?

- Η Διοίκηση της 5ης Υ.ΠΕ. Θεσσαλίας και Στερεάς Ελλάδας θα είναι ιδιαίτερα αυστηρή, εάν διαπιστωθούν παραβάσεις στην εφαρμογή των ανωτέρων οδηγιών,

η οποία θα ελέγχεται με τακτικούς και εκτάκτους ελέγχους."

Και θα μας βρίσκουν καθημερινές σπίτι???Θα έχουμε χρόνο να είμαστε σπίτι?Εκτός φυσικά αν ακόμα και τα Σαββατοκύριακα υποχρεούμαστε να είμαστε όμηροι στο χωριό που δουλεύουμε μήπως και κάποιος θέλει μετά την εκκλησία να γράψει κάνα φάρμακο.Ε μια που βγήκε από το σπίτι,να πάει και στο γιατρό emcolgate

Να ρωτήσω...Μήπως μέσα στο forum υπάρχει κάποιος φοιτητής νομικής,να μου κάνει μια καλή τιμή να τον προσλάβω για δικηγόρο μου? emcolgate Με τα δικηγορίστικα δεν τα πάω καλά :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Ηθελα να ζητησω τα φωτα των παλιοτερων στο θεμα της διαμονης στο αγροτικο.Αν καποιος δεν εχει αυτοκινητο και το Π.Ι.

ειναι λιγο πανω απο 50 χλμ απο την πολη και κοντα στο Κ.Υ.,υπαρχει καποιος περιορισμος ως προς τον τοπο διαμονης η ειναι θεμα κα8αρα επιλογης του κα8ενος?Μπορει να μενει στην πολη και να πηγαινοερχεται?Με ενδιαφερουν πολυ οι εμπειριες σας σχετικα με το θεμα.Ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΔΩ υπάρχουν τα ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΙΑΤΡΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΥΠΑΙΘΡΟΥ και αναφέρεται ότι :

Οι αγροτικοί ιατροί των Περιφερειακών ιατρείων μπορούν να διαμένουν μέσα στα όρια ευθύνης του ιατρείου τους, εφόσον αδυνατούν να εξεύρουν κατάλληλη κατοικία στην κοινότητα διορισμού τους , μετά από έγκριση της υπηρεσίας στην οποία υπάγονται. (Το Α3α/οικ.5518/28-3-90 εγκ.Υ.Υ.&Π.

Μετά το πέρας του ωραρίου στα αγροτικά ιατρεία διαμένουν είτε στην έδρα του Ιατρείου είτε στην περιοχή ευθύνης τους εφόσον υπάρχει στέγη που πληροί στοιχειώδεις προϋποθέσεις διαμονής με εξαίρεση όσων συμμετέχουν σε πρόγραμμα εφημερίας της υπερκείμενης υγειονομικής μονάδας και μόνο για την ημέρα εφημερίας τους. Σε αντίθετη περίπτωση και μόνο με άδεια του εποπτεύοντος Νοσοκομείου (Ν.2071/92 άρθρο 23) δύνανται να διαμένουν και εκτός της περιοχής ευθύνης των. (Σχετ.το Υ4α/οικ.8972/6-8-96 έγγραφο του Υπουργείου Υγείας και Πρόνοιας)

Η πραγματικότητα λέει όμως πως μπορείς να μείνεις όπου θέλεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ουσιαστικά ρώτα τον προηγούμενο αγροτικό που έμενε. Επίσης ρώτα μέχρι που αφήνει ο διευθυντής του Κ.Υ. να πάτε, άρα και να μείνεις. Εμένα πχ δεν επέτρεπε να είσαι μακρύτερα από 15 χλμ από το αγροτικό σου η κατοικία σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμεις λιγο πολυ μπορουσαμε να μεινουμε οπου θελουμε

βεβαια,οι πιο πολλοι,μην πω ολοι δηλαδη,δεν μεναμε πανω απο 15 χλμ απτο κεντρο.

αποτι ξερω,μενεις ουσιστικα οπου θες.

τωρα,δεν χανεις να ρωτησεις και τον προηγουμενο αγροτικο που μενει αυτος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο νομό που εκανα αγροτικο (αρτα) σε ολα τα ιατρεια (εκτος απο ενα αγονο) ο ιατροσ μπορουσε να μενει οπου ηθελε ασχετα αν λογω αποστασεων δε βολευονταν να μενουν ολοι στην πρωτευουσα του νομου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν υπηρχε προηγουμενος αγροτικος θα τον ειχα ηδη ρωτησει,το θεμα ειναι οτι το Π.Ι. προκυρηχθηκε για πρωτη φορα,ειναι νεο ιατρειο. Πριν βρω σπιτι για το 3 μηνο μαλλον θα πρεπει να περασω το απο κεντρο υγειας να ρωτησω εκει.Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μας λες που έχεις πάρει ΠΙ. Γενικά, αν είσαι σε πολύ απομονωμένο ΠΙ μάλλον θα πρέπει να μένεις κοντά (συν το ότι συμφέρει). Αν όμως υπάρχει κοντά κωμόπολη ή πόλη, τότε κατα πάσα πιθανότητα θα μπορείς να μείνεις και πιο μακρυά. Εγώ μένω Κόρινθο, και το ΠΙ μου είναι η Λυκοποριά (ήτοι 55 km μακρυά), και εφημερεύω ΚΥ Ξυλ/ρου (ήτοι 40 km μακρυά). Δεν υπήρχε περιορισμός στους αγροτικούς του ΚΥ στο που θα μείνει ο καθένας (ανεξάρτητα αν διατίθετο ή όχι οικία στο χωριό - στο δικό μου δεν είχε τέτοιο πράγμα -). Το θέμα είναι να μην πέσεις σε κανα στραβόξυλο πρόεδρο χωριού... καμιά φορά αυτοί είναι χειρότεροι από τους δ/ντες των ΚΥ. Γιατί και δεν διαθέτουν σπίτι για το γιατρό, και τον θέλουν μονίμως εκεί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα,

ειμαι καινουργια στο φορουμ και εχω μεγαλωσει και σπουδασει στην Γερμανια. Θα χαιρομουν πολυ εαν μπορουσατε να μου δωσετε μερικα τιπς για οσα αφορα το αγροτικο και γενικα τι πρεπει να προσεξω, εαν τυχον μου δωσουν την θεση.

Τα ορθογραφικα μου λαθη μη τα βλεπετε...¨0).

Δηλωσα σ"ενα π.ι. χωρις να σκεφτω που θα γινονται οι εφημεριες και εαν θα χρειαστω Ι.Χ...

Πως και που μπορω να μαθω σε πιο Κ.Υ. υπαγεται το π.ι?(εκει δεν γινονται παντα οι εφημεριες?)

Σιγουρα θα εχω κι"αλλες ερωτησεις αλλα προς το παρων αυτες ειναι.

ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το "εαν μου δωσουν την θεση..." δεν το πολυκαταλαβα...

δεν ειδες το ονομα σου στον οριστικο πινακα στην σελιδα του υπουργειου??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συγνωμη,μαλλον εννοεις οτι δηλωσες στην καινουρια προκηρυξη ενω εγω καταλαβα οτι ειχες δηλωσει στην προηγουμενη...

οκ,λαθος μου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οχι,δεν το ξερω μα βρηκα αυτο

http://www.koutouzis.gr/driopi+ ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika -.htm

το αν θα χρειαστεις ι.χ. εχει να κανει και με το που θα μεινεις,μεσα στο χωριο η καπου κοντα μεν αλλα σε κωμοπολη η πολη γιατι εχει αλλες χαρες

γιατι δεν παιρνεις τηλεφωνο τον γιατρο που ηδη υπηρετει εκει να σου πει που ακριβως θα κανεις εφημεριες?

και που μενει αυτος...

α με λιγο ψαξιμο ειδα οτι υπαγεται στο κεντρο υγειας γαλατα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εσείς που ειστέ πιο ενημερωμένοι ξερετε αν υπαρχει περιπτωση να δωσουν διαμονη και σε κ.υ ή μονο σε π.ι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.