Jump to content

αγροτικό και αναβολή από το στρατό


groovecc

Recommended Posts

Υπαρχει πολυ σοβαρος λογος (οριακη αναβολη απο το στρατο) να παρουσιαστω στο αγροτικο μεχρι 1/6.Τα οριστικα αποτελεσματα θα ανακοινωθουν 10/5 και απ'οσο ξερω ακολουθει η υπογραφη απο την υπουργο,η εγκριση απο το Υπ. Οικονομικων (περιπου 1 εβδομαδα) και η αποστολη των διορισμων.Απο το υπουργειο μου ειπαν πως ολη η διαδικασια κραταει 1 μηνα,ισως και περισσοτερο,οποτε ειμαι εκτος προθεσμιων.Υπαρχει κατι που μπορω να κανω ωστε η διαδικασια να τελειωσει σε ενα 20ημερο?Θυμαμαι μια σχετικη αναφορα του Τασου σε παλιοτερο post των ειδικοτητων αλλα δεν μπορω να την εντοπισω.Καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που μάλλον μπορείς να κάνεις είναι να παραλάβεις εσύ ο ίδιος από το υπουργείο την απόφαση διορισμού και να μην περιμένεις με ΕΛΤΑ αλλά και πάλι δε νομίζω ότι κερδίζεις σημαντικά χρόνο γιατί στις υπογραφές καθυστερεί το θέμα. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο ας σε διαφωτίσει. Μήπως θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις τη λίστα των οριστικών αποτελεσμάτων με κάποιο τρόπο? Πρωτοκολλημένο επίσημο έγγραφο είναι. Λέω εγώ τώρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα πας από το τοπικό φρουραρχείο μια δυό μέρες πριν την κατάταξη με χαρτί από ορθοπαιδικό που θα γνωματεύει οξεία οσφυαλγία και θα τους πεις ότι θέλεις μία τρίμηνη αναβολή για λόγους υγείας. Τυπικές διαδικασίες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαλλον ο φίλος εννοεί ότι η αναβολή του ισχύει μέχρι 1/6/2011 κατά συνέπεια αν παρουσιαστεί αργότερα από 1/6/2010 στο νοσοκομείο για να υπογράψει τη σύμβαση , το πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α που του ζητείται κατά το διορισμό, δε θα αποδεικνύει σε αναβολή μεγαλύτερη του έτους ( άρα και δε θα μπορεί να ολοκληρώσει τη θητεία του αγροτικού ).

Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Σωστα ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπαρχει πολυ σοβαρος λογος (οριακη αναβολη απο το στρατο) να παρουσιαστω στο αγροτικο μεχρι 1/6.Τα οριστικα αποτελεσματα θα ανακοινωθουν 10/5 και απ'οσο ξερω ακολουθει η υπογραφη απο την υπουργο,η εγκριση απο το Υπ. Οικονομικων (περιπου 1 εβδομαδα) και η αποστολη των διορισμων.Απο το υπουργειο μου ειπαν πως ολη η διαδικασια κραταει 1 μηνα,ισως και περισσοτερο,οποτε ειμαι εκτος προθεσμιων.Υπαρχει κατι που μπορω να κανω ωστε η διαδικασια να τελειωσει σε ενα 20ημερο?Θυμαμαι μια σχετικη αναφορα του Τασου σε παλιοτερο post των ειδικοτητων αλλα δεν μπορω να την εντοπισω.Καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη.

Πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α' (η αναβολή στράτευσης θα πρέπει να είναι διάρκειας πλέον του ενός (1) έτους από την ημερομηνία λήξης της προκήρυξης), ή σχετική βεβαίωση οριστικής απόλυσης από τη Μονάδα τους (για άρρενες).

Η απόφαση τοποθέτησης των ιατρών υπηρεσίας υπαίθρου δεν πρόκειται να είναι έτοιμη 1 Ιουνίου.

Εγώ όμως δεν κατάλαβα τι σχέση έχει αυτό με το στρατό; :withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα.Αργησα να ποσταρω ξανα αφου για αγνωστο λογο δεν μπορω να τυπωσω κειμενο στο χωρο που προσφερεται για δημοσιευση σχολιου (ενω,π.χ. τιτλο κειμενου δεχεται κανονικα ) κι ετσι γραφω παλι απο PC φιλου.Οποιος μπορει να ξερει γιατι γινεται αυτο,παρεπιμπτοντως,ας βοηθησει.

Στην ουσια,τωρα,η αναβολη που εχω ειναι μεχρι 31/5/2011.Με το υπουργειο και το νοσοκομειο ειμαι ενταξει (η αναβολη που θελουν πρεπει να ειναι απλα πλεον του ενος ετους απο την ημερομηνια ληξης της προκηρυξης,δηλαδη τουλαχιστον μεχρι 30/3/2011 ),αλλα στην πραξη πρεπει να εχω τελειωσει το αγροτικο μεχρι 31/5/2011 για να παρουσιαστω στο στρατο.Ξερω πως ειναι σχετικα ευκολο να παρω μια αναβολη απο το φρουραρχειο του χρονου και να καθυστερησω για ενα εξαμηνο με το στρατο ωστε να εχω ολοκληρωσει το αγροτικο αλλα η λυση αυτη δε με εξυπηρετει αφου αμεσως μετα το αγροτικο ανοιγει η θεση ειδικοτητας.Αρα, η προσπαθεια μου πρεπει να επικεντρωθει στο να εχω παρουσιαστει στο αγροτικο μεχρι 1/6.

Θα ζητησω ξανα τη βοηθεια του Τασου,αφου θυμαμαι πως ειχε προτεινει σε συναδελφο που αντιμετωπιζε αναλογο προβλημα προθεσμιων με την ειδικοτητα του να επισπευσει τη διαδικασια πηγαινοντος ο ιδιος τα χαρτια του στο Οικονομικων για εγκριση,επιστρεφοντας τα στο Υγειας και παραλαμβανοντας απο εκει το διορισμο.Δεν ειμαι απολυτα σιγουρος για την ακριβεια οσων θυμαμαι αλλα καπως ετσι πρεπει να ηταν η λυση που του προτεινε.Μπορει μηπως ο ιδιος να μου δωσει λεπτομερειες?Εννοειται πως η βοηθεια οποιουδηποτε συναδελφου ξερει κατι,ειναι παραπανω απο καλοδεχουμενη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει γιατί πρέπει να παρουσιαστείς μέχρι 1/6/2010 (πράγμα που στο αποκλείω 100%).

Κάτι δεν καταλαβαίνω..... emstupid

Όσο αφορά την επίσπευση διαδικασίας διορισμού ειδικότητας.....τα όσα αναφέρεις δεν τα έχω πει ποτέ εγώ. :anavwfwties:

Σιγά μην πρότεινα να σου υπογράψω και την απόφαση :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο λογος που πρεπει να παρουσιαστω τοτε ειναι για να προλαβω να τελειωσω το αγροτικο στο διαθεσιμο (μεχρι να καταταγω) χρονο.

Δεν αποκλειω να μη θυμαμαι καλα και να τα εχει αναφερει καποιος αλλος.Εχουν,ωστοσο καποια βαση?Υπαρχει καποια αλλη προταση ωστε να επισπευσω τη διαδικσια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα.Αργησα να ποσταρω ξανα αφου για αγνωστο λογο δεν μπορω να τυπωσω κειμενο στο χωρο που προσφερεται για δημοσιευση σχολιου (ενω,π.χ. τιτλο κειμενου δεχεται κανονικα ) κι ετσι γραφω παλι απο PC φιλου.Οποιος μπορει να ξερει γιατι γινεται αυτο,παρεπιμπτοντως,ας βοηθησει.

Στην ουσια,τωρα,η αναβολη που εχω ειναι μεχρι 31/5/2011.Με το υπουργειο και το νοσοκομειο ειμαι ενταξει (η αναβολη που θελουν πρεπει να ειναι απλα πλεον του ενος ετους απο την ημερομηνια ληξης της προκηρυξης,δηλαδη τουλαχιστον μεχρι 30/3/2011 ),αλλα στην πραξη πρεπει να εχω τελειωσει το αγροτικο μεχρι 31/5/2011 για να παρουσιαστω στο στρατο.Ξερω πως ειναι σχετικα ευκολο να παρω μια αναβολη απο το φρουραρχειο του χρονου και να καθυστερησω για ενα εξαμηνο με το στρατο ωστε να εχω ολοκληρωσει το αγροτικο αλλα η λυση αυτη δε με εξυπηρετει αφου αμεσως μετα το αγροτικο ανοιγει η θεση ειδικοτητας.Αρα, η προσπαθεια μου πρεπει να επικεντρωθει στο να εχω παρουσιαστει στο αγροτικο μεχρι 1/6.

Θα ζητησω ξανα τη βοηθεια του Τασου,αφου θυμαμαι πως ειχε προτεινει σε συναδελφο που αντιμετωπιζε αναλογο προβλημα προθεσμιων με την ειδικοτητα του να επισπευσει τη διαδικασια πηγαινοντος ο ιδιος τα χαρτια του στο Οικονομικων για εγκριση,επιστρεφοντας τα στο Υγειας και παραλαμβανοντας απο εκει το διορισμο.Δεν ειμαι απολυτα σιγουρος για την ακριβεια οσων θυμαμαι αλλα καπως ετσι πρεπει να ηταν η λυση που του προτεινε.Μπορει μηπως ο ιδιος να μου δωσει λεπτομερειες?Εννοειται πως η βοηθεια οποιουδηποτε συναδελφου ξερει κατι,ειναι παραπανω απο καλοδεχουμενη.

Το φαντάστηκα ότι κάτι τέτοιο θα έπαιζε.

Από ο,τι καταλαβάινω δεν γνωρίζεις κάτι βασικό. Ότι ΔΕΝ παρουσιάζεσαι την επόμενη μέρα της λήξης της αναβολής σου.

Υπάρχουν 4 σειρές κατάταξης το χρόνο ( ελπίζω να μην έχει αλλάξει αυτό τα τελευταία χρόνια) στο στρατό ξηράς καθώς και στην αεροπορία ( για το ναυτικό νομίζω είναι διαφορετικά τα πράγματα με 6 σειρες )κάθε τρεις μήνες.

Αν εσένα η αναβολή σου λήξει 31/5 το λογικό είναι ότι θα σου σταλεί το χαρτί κατάταξης για τη σειρά του αυγούστου το συντομότερο , αν και μάλλον πιο πιθανό είναι να πας τελικά νοέμβρη. Πάρε ένα τηλέφωνο στη στρατολογία και ρώτα..

Ομολογώ ότι με έχεις μπερδέψει και μάλλον έχεις μπερδευτεί κι εσύ.

Όταν τελειώσεις το αγροτικό ,τι σκοπεύεις να κάνεις ;

Να παρουσιαστείς στο φανταρικό ( π.χ αύγουστο) και να κάνεις ανάκληση της θέσης της ειδικότητας μέχρι να απολυθείς;

Να διοριστείς στην ειδικότητα και να πάρεις αναβολή ξανα ;( αν σε παίρνει το θέμα ηλικίας ).

Το αγροτικό σου είναι άγονο και ανησυχείς μήπως σε πάρουν φαντάρο και δεν προλάβεις να πάρεις το χαρτί ολοκλήρωσης για να ισχύει η δήλωσή σου για το 2ο κομμάτι ; ( μην ανησυχείς δε γίνεται αυτό btw )

Γράψε τι θες να κάνεις ακριβώς, αλλά νομίζω ότι ανησυχείς άδικα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο λογος που πρεπει να παρουσιαστω τοτε ειναι για να προλαβω να τελειωσω το αγροτικο στο διαθεσιμο (μεχρι να καταταγω) χρονο.

Δεν αποκλειω να μη θυμαμαι καλα και να τα εχει αναφερει καποιος αλλος.Εχουν,ωστοσο καποια βαση?Υπαρχει καποια αλλη προταση ωστε να επισπευσω τη διαδικσια?

εφοσον η ναβολη σου τελειωνει 31/5 λογικα θα παρουσιαστεις το νωριτερο με την εσσο του αυγουστου του 2011 οποτε θα εχεις προλαβει να τελειωσεις το αγροτικο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον...

Εχοντας κανει μετατοπιση ημερομηνιας καταταξης παρουσιαζομαι εκτος κανονικων ΕΣΣΟ και μεσα στο επομενο δεκαημερο max απο την ημερομηνια ληξης της αναβολης.Αυτα απο τη στρατολογια.

Αυτο που θελω να κανω ειναι να παρουσιαστω για αγροτικο το αργοτερο μεσα στο πρωτο δεκαημερο Ιουνιου,να το τελειωσω σε ενα χρονο ,να υπηρετησω αμεσως μετα και να αρχισω ,τελος, ειδικοτητα χωρις να χρειαστει να κανω ανακληση διορισμου.

θελω να παρω βεβαιωση εκπληρωσης υπηρεσιας υπαιθρου ωστε να αφαιρεθει το εξαμηνο απο την ειδικοτητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετά από 13 ποστ κάτι πάει να γίνει....

3. Βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου κατά την κρίση της Υπηρεσίας δύναται να χορηγηθεί στις παρακάτω περιπτώσεις:

α) Σε περίπτωση που μετά την συμπλήρωση έντεκα ( 11 ) και πλέον μηνών πραγματικής υπηρεσίας υπαίθρου χορηγηθεί σε γιατρό που υπηρετεί, αναρρωτική (για σοβαρό λόγω) άδεια η οποία βεβαιώνεται από την Α/θμια Υγειονομική επιτροπή και αυτή καλύπτει τον υπόλοιπο μέχρι την εκπλήρωση χρόνο. Αποδεσμεύεται έτσι η θέση και υλοποιείται η τοποθέτηση και ανάληψη υπηρεσίας του επόμενου γιατρού.

β) Σε περίπτωση που γιατροί διέκοψαν την υπηρεσία υπαίθρου πριν από την δημοσίευση του ν. 3730/2008 ΦΕΚ 262 / Α΄ / 2008 και είχαν συμπληρώσει την τρίμηνη προεκπαίδευση σε νοσοκομείο και εξάμηνη υπηρεσία υπαίθρου σε Κ.Υ. ή Π. Ι.

γ) Σε γιατρούς που τοποθετήθηκαν για συνέχιση και ολοκλήρωση της υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου μετά την 16 – 04 – 2008 και ολοκλήρωσαν την ενεάμηνη υπηρεσία υπαίθρου προ της δημοσίευσης του ν. 3730/2008.

δ) Σε περίπτωση που ο υπολειπόμενος για την συμπλήρωση της προβλεπόμενης υπηρεσίας υπαίθρου χρόνος είναι μικρότερος των δεκαπέντε ημερών.

Μέχρι της 15 Ιουνίου σίγουρα θα μπορέσεις να λάβεις ο ίδιος την απόφαση τοποθέτησης από το Υπουργείου (εκτός απροόπτου).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σημαντικη η παραθεση σου Τασο.Δεν ηξερα οτι παιρνεις βεβαιωση και 15 ημερες πριν την κανονικη ληξη της θητειας.Παρ'ολα αυτα,τροπος να μειωθει εστω και λιγο το απαιτουμενο για το διορισμο χρονικο διαστημα?Εστω και λιγες μερες μπορει να εχουν σημασια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πας ΕΔΩ. Μετά στη Μαριλίζα.

Αν τις αρέσουν τα γλυκά ίσως κάτι γίνει.

Πρόσεχε μόνο μην γίνει ανασχημαστισμός και πάνε τζάμπα τα γλυκά :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.