Jump to content

[αγροτικό] αγροτικό και εγκυμοσύνη


makis01

Recommended Posts

Επειδή έψαξα και δεν βρήκα κάτι σχετικό.Τι γίνεται στις περιπτώσεις: 1)Που έρθει διορισμός διαμέσου εγκυμοσύνης , 2)Γίνει γέννα διαμέσου αγροτικού , 3)Υπάρξει γέννα λίγο πριν τον διορίσμο.(Μωρό 1-3 μηνών και μετά διορισμός.) . Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1)Που έρθει διορισμός διαμέσου εγκυμοσύνης , 2)Γίνει γέννα διαμέσου αγροτικού

Τί πάει να πει "διορισμός διαμέσου εγκυμοσύνης" και "γέννα διαμέσου αγροτικού"; Πώς να υπάρξει απάντηση ύστερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εσύ μπορεί να νομίζεις ότι γράφεις σωστά στα ελληνικά, αλλά αυτά που γράφεις δείχνουν ότι είτε δεν είναι η μητρική σου γλώσσα είτε για κάποιο λόγο δεν τα διδάχθηκες ή τα ξέχασες...

Αν θέλεις έγκυρη (=σωστή και σοβαρή) απάντηση, κάνε λίγο πιο περιφραστικά την ερώτηση για να την καταλάβουμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάποια γιατρός διοριστεί έγκυος, η διαδικασία έχει ως εξής:

1. Εργάζεται μέχρι και 2 μήνες πριν γεννήσει, οπότε και βγαίνει σε άδεια κυήσεως μετ' αποδοχών. Μπορεί να μην εργαστεί και να βγει σε αναρρωτική μετ'αποδοχών σε περίπτωση παθολογικής εγκυμοσύνης. Απαιτείται βεβαίωση από το γυναικολόγο.

2. Από τον τοκετό μέχρι και 3 μήνες μετά βγαίνει σε άδεια λοχείας μετ' αποδοχών. Αν έχουν περισσέψει μέρες από την άδεια κυήσεως (αν έχει γεννήσει λίγο νωρίτερα από την αναμενόμενη ημερομηνία τοκετού), δε χάνονται, προσμετρώνται και αυτές.

3. Έπειτα έχει 2 επιλογές: Είτε να επιστρέψει στη δουλειά, με μειωμένο ωράριο και δικαίωμα αποχής ή μείωσης εφημεριών, είτε να πάρει τη γονική άδεια ανατροφής των δημοσίων υπαλλήλων, που είναι 9 μήνες μετ' αποδοχών.

4. Ε, δεν έχει άλλο, τα κεφάλια μέσα!

Αυτά και να σας ζήσει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με το νέο νόμο όμως θα αλλάξουν πολλά.

Τουλάχιστον η θέση που θα μένει άδεια θα ξαναπροκηρύσσεται χωρίς να μπορεί να τη δηλώσει γενικός ιατρός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ και να είστε καλά Nectar και Τάσο. Η ανιδιοτέλεια με την οποία κάποιοι δίνουν τα φώτα τους εδώ μέσα , είναι ένα φως στο τούνελ της μιζέριας που διακατέχει το χώρο της ιατρικού κόσμου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ και να είστε καλά Nectar και Τάσο. Η ανιδιοτέλεια με την οποία κάποιοι δίνουν τα φώτα τους εδώ μέσα , είναι ένα φως στο τούνελ της μιζέριας που διακατέχει το χώρο της ιατρικού κόσμου.
όταν θα δεις τη χρέωση για την απάντηση στη μισθοδοσία του νοσοκομείου τότε θέλω να ξαναμιλήσεις για ανιδιοτέλεια :P
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με το νέο νόμο όμως θα αλλάξουν πολλά.

Τουλάχιστον η θέση που θα μένει άδεια θα ξαναπροκηρύσσεται χωρίς να μπορεί να τη δηλώσει γενικός ιατρός.

ε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup αμέ...αμέ

για να μην μένει κενό το ιατρείο

και η προηγούμενη ιατρός θα επανέρχεται στη θέση της μόλις ολοκληρώσει ο αντικαταστάτης τη θητεία του

προσωπικά το θεωρώ και λογικό <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Ερώτηση: Αν κάποια διακόψει το αγροτικό λόγω εγκυμοσύνης και επανέλθει , "όποτε επανέλθει" , ξαναπηγαίνει υποχρεωτικά στο ίδιο αγροτικό που διέκοψε ή μπορεί να ξαναδηλώσει ή κάτι άλλο συμβαίνει?

Αν κάποιος ξέρει και μπορεί να απαντήσει άμεσα θα του είμαι "Υπόχρεος" ,γιατί στο υπουργείο παίρνω εδώ και μία ώρα αλλά μιλάνε.

Από την παραπάνω απάντηση φαίνεται ότι επανέρχεται στο ίδιο αγροτικό. Ισχύει?

Ευχαριστώ :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην ίδια θέση επανέρχεται κανονικά. Μη βασίζεσαι και πολύ στην πληροφόρηση του υπουργείου. Εμένα πριν από λίγες μέρες πήγαν να με τρελάνουν. Μου έλεγαν κάτι παπαριές ότι δε δικαιούνται οι έγκυες αγροτικοί τα δικαιώματα των δημοσίων υπαλλήλων, γιατί δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι, ότι για να πάρεις γονική άδεια θες προϋπηρεσία 4 ετών και κάτι αδιανόητες μπούρδες. Πήγαμε να σαλτάρουμε οικογενειακώς... Όσο για το νοσοκομείο, μέχρι που μου είπαν ότι όταν επιστρέψω δε θα πρέπει να με πληρώνουν γιατί με έχουν πληρώσει στις άδειες κύησης-λοχείας!!! Σόυργελα... Φυσικά τους εξήγησα ότι το σύνταγμα θεσπίζει την αμοιβή της εργασίας κι έληξε πολιτισμένα το ζήτημα, αλλά τα νεύρα μου γίναν στο μεταξύ κρόσια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ερώτηση: Αν κάποια διακόψει το αγροτικό λόγω εγκυμοσύνης και επανέλθει , "όποτε επανέλθει" , ξαναπηγαίνει υποχρεωτικά στο ίδιο αγροτικό που διέκοψε ή μπορεί να ξαναδηλώσει ή κάτι άλλο συμβαίνει?

Αν κάποιος ξέρει και μπορεί να απαντήσει άμεσα θα του είμαι "Υπόχρεος" ,γιατί στο υπουργείο παίρνω εδώ και μία ώρα αλλά μιλάνε.

Από την παραπάνω απάντηση φαίνεται ότι επανέρχεται στο ίδιο αγροτικό. Ισχύει?

Ευχαριστώ :unsure:

Δεν άλλαξε τίποτα το τελευταίο δίμηνο emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μια άσχετη ερώτηση (δεν υπήρχε σχετικό topic): αν έχεις κάνει αίτηση για αγροτικό και μεταπτυχιακό και σε πάρουν και στα δύο, σε απόσταση που να μην μπορείς να τα παρακολουθείς ταυτόχρονα για ένα εξάμηνο, μπορείς να αναστάλεις το αγροτικό ή να πάρεις άδεια????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

καλησπέρα, γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τις αναρωτικές άδειες στην περίπτωση που μία αγροτικός μείνει έγκυος?

τι δικαιούται? Έμαθα ότι βάσει ΦΕΚ τις αναρωτικές άδειες μπορεί να σου τις δώσει γιατρός νοσοκομείου αλλά και ιδιώτης.Ισχύει? Γνωρίζετε ποιό είναι το ΦΕΚ αυτό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ, αλλά μία απορία να εκφράσω κι εγώ, γιατί για τους διορισμούς μας σε ειδικότητα/αγροτικό ζητάνε πιστοποιητικό υγείας το οποίο εκδίδεται μετά από γνωμάτευση ιατρών κρατικών νοσοκομείων ή Ι.Κ.Α.;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Σε ορισμένους νομούς όπως στον νομό Σερρών δέχονται και γνωματεύσεις από ιδιώτες, αρκεί να είναι θεωρημένες από τον ιατρικό σύλλογο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Μια φίλη (κλασσικό αλλά προφανώς όχι εγώ) είναι έγκυος στο αγροτικό. Τώρα προτίθεται να λάβει την άδεια λοχείας και τοκετού (119 μέρες). Στη συνέχεια θα λάβει την ειδική 9μηνη άδεια μητρότητας που δικαιούνται όλοι οι Δημόσιοι υπάλληλοι. Ωστόσο στο Γραφείο Προσωπικού της κάνουν νερά για την 9μηνη και θέλω να μου πείτε αν έχουν νομική υπόσταση αυτά που ισχυρίζονται. Εξαιρούνται οι αγροτικοί με κάποιο νόμο από το Δημοσιουπαλληλικό κώδικα όπως αυτός ισχύει για τους λοιπούς Δημοσιους υπαλλήλους? Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ να τους προσκομίσει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο Ν.3528/2007 ορίζονται οι άδειες μητρότητας , ανατροφής τέκνων και ειδικές άδειες διευκολύνσεων.

Άρθρο 52

Άδειες μητρότητας

1. Στις υπαλλήλους οι οποίες κυοφορούν, χορηγείται άδεια μητρότητας με πλήρεις αποδοχές δύο (2) μήνες πριν και τρεις (3) μήνες μετά τον τοκετό. Σε περίπτωση απόκτησης τέκνου πέραν του 3ου, η μετά τον τοκετό άδεια προσαυξάνεται κάθε φορά κατά δύο (2) μήνες. Η άδεια λόγω κυοφορίας χορηγείται ύστερα από βεβαίωση του θεράποντος ιατρού για τον πιθανολογούμενο χρόνο τοκετού.

2. Όταν ο τοκετός πραγματοποιείται σε χρόνο μεταγενέστερο από αυτόν που είχε πιθανολογηθεί αρχικά, η άδεια που είχε χορηγηθεί, παρατείνεται μέχρι την πραγματική ημερομηνία του τοκετού, χωρίς αυτή η παράταση να συνεπάγεται αντίστοιχη μείωση του χρόνου της άδειας που χορηγείται μετά τον τοκετό. Όταν ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε χρόνο προγενέστερο από αυτόν που είχε αρχικά πιθανολογηθεί, το υπόλοιπο της άδειας χορηγείται μετά τον τοκετό, ώστε να εξασφαλιστεί συνολικός χρόνος άδειας πέντε (5) μηνών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.