Jump to content

[γενικές πληροφορίες] Δήλωση ειδικού μέρους


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Last Reply

Απ'οσο γνωριζω,δηλωνεις το ειδικο μερος τις πρωτες μερες που αρχιζεις το γενικο.Οταν κανεις ομως αγονο,το δηλωνεις οταν τελειωνεις το τριμηνο.Ελπιζω να καλυφθηκες.Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος..

Α και ολοι μπορουν να δηλωσουν το ειδικο σε 2 νοσοκομεια,ανεξαρτητα απ'το αγροτικο,αρκει το ενα να δινει πληρη και το αλλο καποιο μερος.Κι απ'τα 2 νοσοκομεια προτεραιοτητα εχει αυτο που δινει πληρη.Δηλαδη αν σου ερθει διορισμος θα παραιτηθεις απο αυτο που δινει μερος ειδικοτητας(σε περιπτωση που εισαι ακομα εκει).Αλλα κατσε να δουμε,θα συμφωνησει κανενας μαζι μου? :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλωνεις το ειδικο κομματι μολις ξεκινησεις το τριμηνο και το δηλωνεις μονο σε 1 νοσοκομειο (σε συμφερει αυτο που δινει πληρη).

Οτα ξεκινησεις το γενικο κομματι θα δηλωσεις και σε δευτερο νοσοκομειο (αν εχεις δηλωσει στο πρωτο που δινει πληρη δηλωνεις αυτο που δινει μερικη) το ειδικο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν έχουμε και λεμε.Το ειδικό μέρος όταν κάνεις άγονο το δηλώνεις πλεον αμέσως και όχι μολις τελειώσει το τρίμηνο.Δηλάδη με το που θα παρουσιαστείς στο νοσοκομείο.Με το άγονο όμως μπορείς να δηλώσεις μόνο ένα νοσοκομείο για το ειδικό μέρος(είτε αυτό δίνει πλήρη είτε όχι).

Με το που θα ξεκινήσεις το γενικό κομμάτι μπορείς να δηλώσεις και το άλλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
Απ'οσο γνωριζω,δηλωνεις το ειδικο μερος τις πρωτες μερες που αρχιζεις το γενικο.Οταν κανεις ομως αγονο,το δηλωνεις οταν τελειωνεις το τριμηνο.Ελπιζω να καλυφθηκες.Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος..

Α και ολοι μπορουν να δηλωσουν το ειδικο σε 2 νοσοκομεια,ανεξαρτητα απ'το αγροτικο,αρκει το ενα να δινει πληρη και το αλλο καποιο μερος.Κι απ'τα 2 νοσοκομεια προτεραιοτητα εχει αυτο που δινει πληρη.Δηλαδη αν σου ερθει διορισμος θα παραιτηθεις απο αυτο που δινει μερος ειδικοτητας(σε περιπτωση που εισαι ακομα εκει).Αλλα κατσε να δουμε,θα συμφωνησει κανενας μαζι μου? :rolleyes:

το δηλώνεις μόλις διοριστείς στο νοσοκομείο για την τρίμηνη εκπαίδευση και όχι όταν την τελειώσεις.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Εχω δηλωσει ηδη για το ειδικο κομματι της ειδικοτητας σε νοσοκομειο που δινει πληρη.Μπορω να δηλωσω τη δευτερη αιτηση μου σε νοσοκομειο που να δινει παλι πληρη η' ειναι αναγκαιο να δηλωσω σε νοσοκομειο που να δινει μονο ενα κομματι της?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν μπορουσα να πω στο δευτερο νοσοκομειο πως δηλωνω ειδικοτητα για 1 χρονο ας πουμε παρολο που δινει πληρη?Θα μπορουσα να κανω κατι τετοιο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι καλησπέρα, είναι το πρώτο μου ποστ, αν και το φόρουμ το παρακολουθώ καιρό. Θέλω να κάνω μια ερώτηση που μου φαίνεται σχετική με το θέμα που συζητήθηκε εδώ. Έχω διοριστεί σε νοσοκομείο για να κάνω εννιαία ειδικότητα. Το νοσοκομείο αυτό δίνει πλήρη ειδίκευση, όμως για πολλούς και διάφορους λόγους δεν κρίνω πως θα ήτανε καλό για εμένα να συνεχίσω όλη μου την εκπαίδευση εκεί, αλλά ας πούμε μόνο τα δυο πρώτα χρόνια. Μπορώ να κάνω από τώρα αίτηση για άλλο νοσοκομείο που να δίνει πλήρη ειδίκευση, η πρέπει να κάνω αυτά τα δυο χρόνια και μετα αφού παραιτηθώ να κάνω τη νέα αίτηση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω την εξής απορία: Για το ειδικό μέρος μιας παθολογικής ειδικότητας,π.χ Ρευματολογίας ή Γαστρεντερολογίας, πόσες αιτήσεις μπορείς να κάνεις? Μόνο 1 ή υπάρχει δυνατότητα για 2? Sorry, αν έχει ξανααπαντηθεί κάπου αλλού...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εκτος και εχει αλλαξει κατι

μπορεις να δηλωσεις σε δυο νοσοκομεια,ενα που δινει πληρη και ενα που δινει μερικη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω την εξής απορία: Για το ειδικό μέρος μιας παθολογικής ειδικότητας,π.χ Ρευματολογίας ή Γαστρεντερολογίας, πόσες αιτήσεις μπορείς να κάνεις? Μόνο 1 ή υπάρχει δυνατότητα για 2? Sorry, αν έχει ξανααπαντηθεί κάπου αλλού...

Δύο , η μία απο τις οποίες θα γίνει σε νοσοκομείο που δίνει ΠΛΗΡΗ ειδικότητα και η άλλη σε νοσοκομείο που δίνει μόνο ένα κομμάτι. ( αν θες βέβαια - δε σε υποχρεώνει κανείς να δηλώσεις το μερικό κομμάτι )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Οι 2 αιτήσεις συμφέρουν μόνο στην περίπτωση που η θέση για το ένα μέρος ανοίγει νωρίτερα από εκείνη για πλήρη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι αλλα συνηθως η αναμονη ειναι μικροτερη στο νοσοκομειο που δινει μερικη ειδικοτητα σε σχεση με εκεινο που δινει πληρη. Ομως δεν εχεις να χασεις τιποτα ετσι και αλλιως.

Δεν εισαι υποχρεωμενη να πας στο πρωτο νοσοκομειο,αυτο δηλαδη που δινει τη μερικη ειδικοτητα.Οταν ανοιξει η θεση σε αυτο, αν θες διοριζεσαι, αν θες διαγραφεσαι-παραιτεισαι.Και αν τελικα εχεις διοριστει στο πρωτο νοσοκομειο,οταν ανοιξει η θεση σου για την πληρη,τοτε υποχρεωτικα παραιτεισαι και διοριζεσαι στο νοσοκομειο για την πληρη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Απορία:

Είμαι σε άγονο αγροτικό, άνοιξε η θέση μου για το γενικό μέρος, έχω δηλώσει φυσικά νοσοκομείο που δίνει πλήρη ειδικότητα για το ειδικό μέρος στην αρχή του άγονου αγροτικού, τώρα έχω στα "χέρια" μου τον Αρ.Πρωτ. για τον διορισμό στο γενικό μέρος, για τον οποίο διορισμό θα κάνω ανάκληση διορισμού. Μπορώ να δηλώσω με αυτόν τον Αρ.Πρωτ. νοσοκομείο που δίνει μερικό κομμάτι για το ειδικό μέρος ή θα πρέπει να περιμένω τον επόμενο Αρ.Πρωτ. με τον οποίο τελικά και θα ξεκινήσω το γενικό μέρος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο οτι γνωριζω ΟΧΙ δε μπορεις. και εγω αγονο εκανα και γιαυτο το ξερω.καλη δυναμη.και καλη συνεχεια φυσικα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Καλήσπερα, διαβασα παραπανω αλλα δεν εχω καταλαβει κατι και μαλλον φταιω εγω, αν δηλώνεις σαν γενικο μερος μιας χειρουργικης ειδικοτητας (πχ αγγειοιχ) τα 3 χρονια της γενικης χειρουργικης, μπορεις να κανεις 2 δηλωσεις?? 1 σε νοσοκομειο που δινει πληρη και 1 σε νοσοκομειο που δινει μερικη?? Ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων για το χρονο σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αρκετές ειδικότητες εχουν 2 μέρη: το πρωτο ειναι το γενικό μερος (παθολογία ή χειρουργική)

και το δευτερο ειναι το ειδικό μερος

(βλ ποστ #7 στο τοπικ: http://www.greekmeds...showtopic=29641 )

για το γενικό μερος κανεις μία μονο δήλωση.

Οταν ερθει ο διορισμός για το γενικό μερος, τότε δηλώνεις νοσοκομείο για το ειδικό μερος.

Για το ειδικό αυτό μερος υπάρχει η δυνατότητα της διπλής δήλωσης:σε νοσοκομείο που δίνει μερικό χρόνο του ειδικού μερους

και σε νοσοκομείο που δινει πληρη χρόνο ειδικού μερους και αν ερθει ο διορισμός νωρίτερα για το νοσοκομειο με μερικό χρόνο

τότε μπορείς να ξεκινήσεις εκεί μεχρι να ερθει ο διορισμός για το νοσοκομείο με πληρη χρόνο ειδικού μερους., οπότε και θα συνεχίσεις σε αυτό για να ολοκληρωσεις το ειδικό μερος/ειδικότητα.

Ταυτόχρονη δηλωση γενικού και ειδικού μερους (ωστε να τρεχουν παράλληλα) παρεχει το

αγόνο αγροτικο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!Μήπως ξερει κανεις αν δηλώνοντας το γενικο κομμάτι μπορούμε να σηλώσουμε ένα νοσοκομειο κεντρικο(Αθήνας-Θεσσαλονικης) κι ενα περιφερειακο;Η μόνο ένα νοσοκομειο?Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το γενικό κομμάτι δηλώνεις μοναχά ένα νοσοκομείο , όπου θέλεις εσύ-όπως κρίνεις εσύ.

Για το ειδικό κομμάτι , αφου διοριστείς στο γενικό μερος,τοτε μόνο κανεις 2 δηλώσεις και αυτες όπου θέλεις

με την προϋπόθεση το ενα νοσοκομείο να δινει μερικό χρονο ειδικού μερους και το αλλο να δινει πληρες ειδικό μερος

με το αγονο αγροτικό παρεχεται η δυνατότητα να δηλώσεις το ειδικό μερος ταυτόχρονα με το γενικό,

χωρις να περιμένεις να διοριστείς πρωτα στο γενικό μερος.

http://www.greekmeds...showtopic=29632

δειτε επίσης εδώ: http://www.greekmeds...showtopic=29641

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και κοπι παστα να το κάνεις τικτακ πάλι κάποιος θα ξαναρωτήσει: δλδ αν στο γενικό μέρος αν το ένα νοσοκομείο είναι 2όροφο κ το άλλο 3όροφο πειράζει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.