Jump to content

[αγροτικό] εφημερίες στο νοσοκομειο και όχι στο ΚΥ


jane#####

Recommended Posts

Παιδιά θέλω τη βοηθειά σας....κάνω αγροτικό σ ενα ΠΙ 100 χιλιόμετρα μακριά απο το νοσοκομέιο του νομού και με κάλεσε το νοσοκομείο το μήνα Απρίλη να εφημερεύσω στα ΤΕΠ του Νοσοκομείου...Δηλαδή να διανύω αυτην την απόσταση χωρίς καν να με ρωτήσει αν έχω αυτοκίνητο ή αν μπορώ να κάνω τόσα χιλιόμετρα και την επόμενη ημέρα μετά απο εφημερία να επιστρέφω πίσω.Την ίδια στιγμή στο ΚΥ που ανήκω εχουμε βγάλει εφημερίες κι είμαι κανονίκα στο πρόγραμμα.....Αν μπορεί κάποιος να μου πει οτιδήποτε θα βοηθήσει γιατί εχω πελαγώσει..Μπορω να το αρνηθω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κατι τετοια θεματα εκτος απο τις νομικες συμβουλες που θα σου δωσουν οι υπολοιποι χρειαζονται και λιγο τσαμπουκα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν σου στείλει χαρτί το νοσοκομείο που να ορίζει ότι για έκτατες υπηρεσιακές ανάγκες πρέπει να εφημερεύσεις εκεί τότε δεν μπορείς να αρνηθείς. Αν είναι στο μιλητό, κάνε ότι δεν άκουσες. Από 'κει και πέρα, ενημερώνεις τον δ/ντη του ΚΥ που είσαι, και αναλαμβάνει αυτός την ευθύνη για το πρόγραμμα των εφημεριών. Όπως και να έχει, πρέπει να έχεις στα χέρια σου "απόφαση" που να σε καλεί να εφημερεύσεις για συγκεκριμένες εφημερίες στο νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εφόσον υπάρχει γραπτή απόφαση της διοίκησης τότε δεν μπορείς να το αποφύγεις.

Το θέμα της μετακίνησης όμως μπορείς να το χειριστείς τόσο όμορφα που να δυσκολεύει τους αρμόδιους να σε μετακινήσουν.

Με την αστική συγκοινωνία θα αργείς πολύ μετά την εφημερία να επιστρέφεις στο Π.Ι., όπως και το να φτάνεις στην εφημερία μετά το πρωινό επτάωρο στο Π.Ι.

Φυσικά τα έξοδα μεταφοράς τα αναλαμβάνει το νοσοκομείο.....ΕΣΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εφόσον υπάρχει γραπτή απόφαση της διοίκησης τότε δεν μπορείς να το αποφύγεις.

Το θέμα της μετακίνησης όμως μπορείς να το χειριστείς τόσο όμορφα που να δυσκολεύει τους αρμόδιους να σε μετακινήσουν.

Με την αστική συγκοινωνία θα αργείς πολύ μετά την εφημερία να επιστρέφεις στο Π.Ι., όπως και το να φτάνεις στην εφημερία μετά το πρωινό επτάωρο στο Π.Ι.

Φυσικά τα έξοδα μεταφοράς τα αναλαμβάνει το νοσοκομείο.....ΕΣΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ!

Αυτο ειναι ο,τι καλυτερο ! ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΟΥΤΕ ΔΙΠΛΩΜΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ...ειναι ικανοι να σου δωσουν υπηρεσιακο και να τρως καθε μερα 200 χιλιομετρα στον δρομο....

Ιδιως το θεμα με την επιστροφη και τα μεσα μαζικης μεταφορας που θα καθιστουνε δυσκολη και πανω απο ολα ΑΡΓΗ την μεταβαση σου στη Π.Ι ειναι το σημειο κλειδι !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Yπαγομαι σε κεντρο υγειας,οπου λογω υπαρξης πολλων γενικων γιατρων,κανουμε μαξιμουμ 3-4 εφημεριες το μηνα ο καθενας,καποιοι και καμια.Επειδη το κλιμα δεν ειναι και τοσο καλο,προτιμω να κανω εφημεριες στο νοσοκομειο .Αν δηλωσω οτι δεν επιθυμω σαν αγροτικος να εφημερευω πλεον στο κεντρο υγειας,αλλα μονο στο νοσοκομειο θα εχω κυρωσεις?Μπορουν να με υποχρεωσουν να εφημερευω στο κεντρο υγειας,τη στιγμη που καλυπτουν ολες τις εφημεριες με 2 γενικους γιατρους και εγω μπαινω 3-4 φορες το μηνα σαν 3ος,ενω ολες τις αλλες μερες ειναι 2 ατομα?ευχαριστω για οποιαδηποτε πληροφορια εκ των προτερων..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να θεωρηθεί το χρηματικό ένταλμα πληρωμής που αφορά στην καταβολή αποζημίωσης σε αγροτικούς ιατρούς, λόγω πραγματοποίησης εφημεριών στο Νοσοκομείο θα πρέπει η απόφαση της προϊστάμενης αρχής να αναφέρει πως :"Για την κάλυψη του προγράμματος των εφημεριών στο Νοσοκομείο, λόγω επιτακτικών και άμεσων αναγκών, ο ιατρός υπηρεσίας υπαίθρου ....... που υπηρετεί στο Κ.Υ. ή Π.Ι. ...... θα συμμετέχει στο πρόγραμμα εφημεριών του Νοσοκομείου με ταυτόχρονη υποχρέωση κατά το πρωινό τακτικό ωράριο να εξυπηρετεί το Π.Ι. της περιοχής ευθύνης του."

Ο αγροτικός ιατρός δε δηλώνει που επιθυμεί να κάνει εφημερίες, είναι υποχρεωμένος να κάνει εφημερίες στο Π.Ι./Κ.Υ. που ανήκει ή στο Νοσοκομείο εφόσον το κρίνει η υπηρεσία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο αγροτικός ιατρός δε δηλώνει που επιθυμεί να κάνει εφημερίες, είναι υποχρεωμένος να κάνει εφημερίες στο Π.Ι./Κ.Υ. που ανήκει ή στο Νοσοκομείο εφόσον το κρίνει η υπηρεσία.

Ναι αλλα στην προκειμενη περιπτωση καλυπτουν ηδη τις εφημεριες και με το παραπανω χωρις εμενα,και μπαινω σαν 3ος μονο καποιες μερες το μηνα..απο την αλλη στο νοσοκομειο εχουν αναγκες για εφημεριες,και οταν εμαθαν πως μπαινω σαν τριτος στο κεντρο υγειας,μου ειπαν οτι ενδεχομενα δε θα πληρωθω...εχω χασει λιγο τη μπαλα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο αγροτικός ιατρός κάνει μόνο ενεργείς εφημερίες, οπότε και τις πληρώνεται κανονικά εφόσον είναι στο πρόγραμμα εφημεριών.

Εάν θέλουν να κάνεις εφημερίες στο νοσοκομείο ας το ζητήσουν επίσημα με έγγραφο προς το Κ.Υ. ώστε να είσαι καλυμμένος ως προς την πληρωμή τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.