Jump to content

[ανάκληση διορισμού] Ανακληση διορισμού: πότε,για πόσο, πόσες φορές


MedicusVagus

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά και Χρονια Πολλά σε όλους! Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Τα χαρτιά για το διορισμό μου έχουν φύγει για το υπουργείο πριν 1 μήνα. Μήπως είναι δυνατό να γίνει ανάκληση του διορισμού αυτού; Μπορώ να παραχωρήσω τη θέση στον επόμενο στη λίστα αναμονής και να μη χάσω τη σειρά μου στην αναμονή; Αν ναί, ποιά είναι η διαδικασία για να γίνει αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξαρτάται για ποιο λόγο. Γίνεται σίγουρα για

1. Μεταπτυχιακό - Διατριβή - ειδικότητα στο εξωτερικό

2. Αγροτικό - Στρατό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτή τη στιγμή κάνω FY2 στο UK. Στόχος μου είνα να παραμείνω εκεί, ΑΛΛΑ με την τροπή που έχουν πάρει τα πράγματα στην Αγγλία κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει μετέπειτα.

Γνωρίζει κανείς ποιά είναι η διαδικασία, τι δικαιολογητικά απαιτούνται, με ποιόν πρέπει να μιλήσω στην Ελλάδα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κατάλαβα καλά, θέλεις να παρατείνεις το διορισμό σου μέχρι τον Αύγουστο του 2008, οπότε θα ξέρεις αν θα συνεχίσεις στην Αγγλία. Πρέπει να ζητήσεις ανάκληση διορισμού με δικαιολογία ότι έχεις ένα χρόνο συμβόλαιο ειδικότητας στο εξωτερικό, και να τους στείλεις τα χαρτιά του συμβολαίου σου (επίσημα + μεταφρασμένα). Το αν θα το δεχτούν δεν το ξέρω, διότι αποκλιείεται να γνωρίζουν όλες τις αλλαγές που γίνονται στο NHS. Πάντως, εάν στο χαρτί του συμβολαίουυ σου αναγράφονται τα καθήκοντά σου (εφημερίες, ward rounds, clinics, operation list-if surgical rotation) θεωρητικώς δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από περιέργεια. Είναι για γενικό ή για ειδικό κομμάτι?

Γιατί αν ειναι για γενικό το δίλημμα είναι μεγάλο............. (λαμβανομένου υπ'όψιν τη δυσκολία να βρεις φουλ ειδικότητα στην Αγγλία)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Even if you manage to get a speciality training job after FY2 :

‘there will be a mixture of run-through training and ‘uncoupling’ in 2008, with some specialties offering run-through training and other specialties uncoupling by offering specialty training entrants two or three years of specialty core training followed by open competition for higher speciality training at ST3 / ST4. ‘

i.e. you may end up without a training job in the UK after a couple of years, even if you are initially successful!

From MMC website:

Offer of run-through training in 2008

Obstetrics and Gynaecology

Ophthalmology

Paediatrics and Child Health

General Practice

Public Health Medicine

Neurosurgery

Histopathology

Chemical Pathology

Medical Microbiology

Clinical Radiology

Offer with Uncoupling in 2008

General Medicine

Anaesthesia

Psychiatry

Occupational Medicine

Emergency Medicine

Cardiothoracic surgery

General surgery

Oral & Maxillofacial surgery

Otolaryngology (ENT)

Paediatric surgery

Plastic surgery

Trauma & orthopaedic surgery

Urology

Which specialty?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και με τη cianyde γενικά διαφωνώ επειδή παρουσιάζει πολύ απαισιόδοξα την κατάσταση, τώρα συμφωνώ. Προσωπικά δηλ πιστεύω ότι κάποιος ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να χάνει με τίποτα το γενικό κομμάτι. Και μόλις βάλει τα χαρτιά του για το ειδικό μπορεί να κάνει ότι θέλει...... core surgical training, msc, phd ότι τραβάει η ψυχή του.

Μην αφήνουμε όμως τα σίγουρα εεεε.!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκτός αν είναι ενιαία ειδικότητα, οπότε δε χρειάζεται να αγχώνεται για ειδικά κομμάτια και μπορεί απλά να παρατείνει το διορισμό :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με ενδιαφέρει η οφθαλμολογία. Άνοιξε η θέση μου για 1 χρόνο σε νοσοκομείο της περιφέρειας. Δε θέλω να παρατήσω την Αγγλία χωρίς να έχς δοκιμάσει καν την τύχη μου εκεί. Είναι ενιαία ειδικότητα οπότε δε χρειάζεται να ανησυχώ και πολύ. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Τι πρέπει όμως να κάνω για να πετύχω αυτό που θέλω; Που πρέπει να αποταθώ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάρε αντίγραφο του συμβολαίου σου και μετέφρασέ το. Μετά πήγαινε στο γραφείο των ειδικοτήτων στο Υπουργείο Υγείας, κάνε μια υπεύθυνη δήλωση ότι επιθυμείς χρονολογική παράταση διορισμού και έτοιμος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα αν ενδιαφέρεσαι να μείνεις για την ωραία εμπειρία του Φ2 και βαριά για κανένα FTSTA μετά οκ.

Αλλά χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω για πλήρη ειδικότητα οφθαλμολογίας στην Αγγλία λίγο δύσκολα, από τη δικιά μου εμπειρία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα παιδιά και Χρονια Πολλά σε όλους! Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Τα χαρτιά για το διορισμό μου έχουν φύγει για το υπουργείο πριν 1 μήνα. Μήπως είναι δυνατό να γίνει ανάκληση του διορισμού αυτού; Μπορώ να παραχωρήσω τη θέση στον επόμενο στη λίστα αναμονής και να μη χάσω τη σειρά μου στην αναμονή; Αν ναί, ποιά είναι η διαδικασία για να γίνει αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ίσως υπάρχει και άλλος τρόπος: αν δεν παραλάβεις ποτέ το διορισμό (έρχεται συστημένος και πρέπει να τον παραλάβεις ο ίδιος) τότε επιστρέφει στη νομαρχία η οποία στέλνει διορισμό στον επόμενο στη λίστα χωρίς να βγάλει εσένα από τη θέση που είσαι οπότε παραμένεις 1ος.Αν αυτό γίνει πολλές φορές όμως κινδυνεύεις από κάποιο σημείο και μετά να σε αγνοούν εντελώς και να στέλνουν το διορισμό στον 2ο κάθε φορά οπότε όταν το αποφασίσεις για επαναπατρισμό πρέπει να πας στη νομαρχία και να τους πεις για παράδειγμα ότι έλειπες εξωτερικό αλλά επέστρεψες και να δηλώσεις νέα διεύθυνση και τηλέφωνο επικοινωνίας.Πρόσεξε όμως δεν πρέπει να παραλάβει κανείς το διορισμό σου (στην περίπτωση δηλαδή που θα πάει στο πατρικό σου κλπ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Μου δημιουργήθηκε μια απορία. Ας πούμε οτι ο φιλός κάνει γενικό κομμάτι ειδικότητας (γεν.χειρουργική/παθολογία) στην Αγγλία και έχει συμβόλαιο εργασίας που αναγράφονται πάνω τα καθήκοντα του. Το παρουσιάζει Ελλάδα για να πάρει ανάκληση του διορισμού της ειδικότητας (πχ. της οφθαλμολογιας οπως λεει). Γίνεται να του δώσουν την παράταση σύμφωνα με τον νέο νόμο, παρόλο που το γενικό κομμάτι στο εξωτερικό είναι άσχετο της ειδικότητας του στην Ελλαδα (οφθαλμολογία); Αφού δεν απαιτείται γενικό μερός και δεν γίνεται να γραφτεί ως χρόνος ειδικότητας (ή γίνεται;). Νόμιζα πώς το σκεπτικό του νόμου ήταν να αποσυμφορηθούν κάπως οι λίστες αναμονής γράφοντας χρόνο ειδικότητας στο εξωτερικό.

Υγ: MedicusVagus, πες μας τι θα γίνει στο τέλος :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ίσως υπάρχει και άλλος τρόπος: αν δεν παραλάβεις ποτέ το διορισμό (έρχεται συστημένος και πρέπει να τον παραλάβεις ο ίδιος) τότε επιστρέφει στη νομαρχία η οποία στέλνει διορισμό στον επόμενο στη λίστα χωρίς να βγάλει εσένα από τη θέση που είσαι οπότε παραμένεις 1ος.Αν αυτό γίνει πολλές φορές όμως κινδυνεύεις από κάποιο σημείο και μετά να σε αγνοούν εντελώς και να στέλνουν το διορισμό στον 2ο κάθε φορά οπότε όταν το αποφασίσεις για επαναπατρισμό πρέπει να πας στη νομαρχία και να τους πεις για παράδειγμα ότι έλειπες εξωτερικό αλλά επέστρεψες και να δηλώσεις νέα διεύθυνση και τηλέφωνο επικοινωνίας.Πρόσεξε όμως δεν πρέπει να παραλάβει κανείς το διορισμό σου (στην περίπτωση δηλαδή που θα πάει στο πατρικό σου κλπ)

αν δεν παραλάβεις τον διορισμό και δεν έχεις την δικαιολογία του άγονου ή του στρατιωτικού διαγράφεσαι τελείως από τη λίστα.

δεν σου στέλνουν ξανά διορισμό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τροποποίηση και συμπλήρωση των Α9γ/38800/98

και

Υ10δ/οικ.43440/06 Υπουργικών αποφάσεων

Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ

ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

Έχοντας υπόψη:

1. Την παρ. 2, άρθρο 8 του ν. 123/1975 (ΦΕΚ 172/τ.Α΄/1975).

2. Τα π.δ/τα 415/1994 (ΦΕΚ 236/τ.Α΄/1994), 147/1997 και 204/98(ΦΕΚ 162/τ.Α'/98

3. Την υπ’ αριθμ. Α9γ/38800/1998 (ΦΕΚ 1232/τ.Β΄/1998) Υπουργική απόφαση.

4. Την υπ΄ αριθμ. Υ10δ/οικ. 43440/06(ΦΕΚ 507/τ.Β΄/06) Υπουργική απόφαση

5. Την υπ’ αριθμ. ΔΥ3α/οικ. 1143/1995 (ΦΕΚ 951/τ.Β΄/1995) κοινή υπουργική απόφαση «εξαίρεση διοικητικών πράξεων και εγγράφων από τον περιορισμό των τριών υπογραφών».

6. Την υπ’ αριθμ. ΔΥ(3-4)α/οικ.30356/14.3.2006 (ΦΕΚ 311/τ.Β΄/2006) Κοινή Απόφαση ανάθεσης αρμοδιοτήτων στους Υφυπουργούς Υγείας και Κοιν. Αλληλεγγύης.

7. Το γεγονός ότι από τις διατάξεις της παρούσας απόφασης, δεν προκαλείται δαπάνη, σε βάρος του κρατικού προϋπολογισμού, αποφασίζουμε:

Το εδάφιο V3 της αριθμ. 38800/98 Υπ. απόφαση συμπληρώνεται ως ακολούθως:

Χρονολογική παράταση πρόσληψης γιατρού μπορεί να εγκριθεί και για τους γιατρούς που κατα το χρόνο επίδοσης της απόφασης τοποθέτησης τους, τους έχει χορηγηθεί υποτροφία από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (Ι.Κ.Υ.) εφόσον προσκομίσουν σχετική βεβαίωση εντός της 15νθήμερης προκαθορισμένης ημερομηνίας από της παραλαβής της Υπουργικής Απόφασης τοποθέτησης πρόσληψης.

Η αρ.Υ10δ/43440/06 Υπ. απόφαση συμπληρώνεται ως ακολούθως:

Γιατροι που επιθυμούν να ειδικευτούν στις ειδικότητες των οποίων η άσκηση πραγματοποιείται με ενιαία τοποθέτηση, πλην των ειδικοτήτων της Παθολογίας και Γενικής Χειρουργικής, μπορούν να υποβάλλουν δύο αιτήσεις για σειρά προτεραιότητας σε νοσοκομεία που είναι αναγνωρισμένα να χορηγούν μειωμένη και πλήρη άσκηση αντίστοιχα.

Για τις ειδικότητες, στις οποίες απαιτούνται περισσότερα των δύο σταδίων ειδίκευσης επιτρέπεται, μετά την τοποθέτηση στον πρώτο προκαταρκτικό στάδιο, η υποβολή μιας αίτησης για κάθε από τα επόμενα στάδια ειδίκευσης. Κάθε μεταγενέστερη αίτηση ακυρώνει αυτοδίκαια την προηγούμενη του αντίστοιχου σταδίου ειδίκευσης.

Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ

ΑΘ. ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν δεν παραλάβεις τον διορισμό και δεν έχεις την δικαιολογία του άγονου ή του στρατιωτικού διαγράφεσαι τελείως από τη λίστα.

δεν σου στέλνουν ξανά διορισμό

Tότε γιατί υπάρχουν στις λίστες της νομαρχίας άτομα που έχουν καταθέσει δικαιολογητικά τη δεκαετία του 90;

Τροποποιήθηκε από adadim
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν έχουν προσκομίσει χαρτι για το 1 κομμάτι της ειδικότητας οπότε δεν φεύγει ποτέ διορισμός και μένουν στς λίστες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ενημερώνονται κάθε φορά για την κάθε θέση που ανοίγει; 'Οπου δηλαδή υπάρχει τέτοιο άτομο στη λίστα , πρώτα στέλνουν σε αυτόν το διορισμό , δεν τον αποδέχεται (ή δεν ξέρω τι κάνει ) και μετά καλούν τον επόμενο;Με λίγα λόγια αργεί ο διορισμός του αμέσως επόμενου στη λίστα;

Τροποποιήθηκε από adadim
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα άτομα που δεν έχουν προσκομίσει χαρτί ότι ολοκλήρωσαν το 1 τμήμα δεν θεωρούνται έτοιμα και δεν απσοτέλεται ο διορισμός τους αλλά παραμένουν στην λίστα μέχρι να προσκομίσουν χαρτί ότι έκαναν το 1 τμήμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα συνάδελφοι...Θα θελα σας παρακαλώ τα φώτα σας στο εξής θέμα: Στην προκήρυξη του Αυγούστου πήρα αγροτικό κ ενώ περιμένω να ρθει ο διορισμός,ανακαλούν οι 2 που είναι πάνω από εμένα στη λίστα αναμονής κ ξαφνικά βρίσκομαι υπο διορισμό.Τι μου προτείνετε να κάνω,αγροτικό κ να μπω κ γω ως ανακαλών στη λίστα αναμονής(αν γίνεται) ή παραίτηση από το αγροτικό κ αρχή ειδικότητας?(που σημειωτεον είναι πλήρης γεν. χειρουργική).Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν θες πλήρη ειδικότητα και φυσικά ξεκίνα ειδικότητα.

αν δεν έχεις άγονο αγροτικό δεν έχεις επιλογή παρά να εμφανιστείς στην ειδικότητα αλλίως διαγράφεσαι οριστικά και χάνεις τη θέση σου

αν έχεις άγονο αγροτικό μπορείς να επιλέξεις η να πας στην 1 κενουμενη θέση αφού τελειώσεις το αγροτικό ή να παραιτηθείς (σε παραίτηση αν έχεις και 2 αιτηση που την εβαλες λόγω αγονου πρέπει να την ακυρώσεις αν θες πλήρη χειρουργική και ηταν η μονη σου αιτηση δεν χανεις τιποτα)

κοιταζεις σε ποια κατηγορια εισαι και αποφασιζεις

κοίταξε με ποιον τρόπο τελειώνεις γρηγορότερα ειδικότητα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Μπορεις καποιος να μου εξηγησει με ποιους τροπους γινεται ανακληση του διορισμου σου και τι ακριβως αυτο σημαινει ?

Κανω μεταπτυχιακο τωρα στην Αθηνα και οπως φαινεται θα ξεκινησει το δευτερο κομματι της ειδικοτητας μου παλι στην Αθηνα νωριτερα απο οταν υπολογιζα και φοβαμαι οτι ενδεχομενως θα εχω προβλημα με το μεταπτυχιακο (αδυναμια ταυτοχρονης παρακολουθησης μαθηματων και παρουσιας τα πρωινα στο νοσοκομειο , αδυναμια να εξεταστω σε μαθηματα λογω παραλληλων εφημεριων, κτλ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείς να πάρεις παράταση της αναμονής αν θέλεις , χωρίς να χάσεις χρόνο, με την έννοια ότι όταν τελειώσεις το μεταπτυχιακό σου θα πάρεις την επόμενη θέση που θα ανοίξει....

Δες αυτόν το νόμο...

ΦΕΚ 1257/2007 τ.Β (Απόφαση με α/α 4)

Χρονολογική παράταση πρόσληψης γιατρού μπορε να εγκριθεί και για το χρονικό διάστημα, κατά το οποίο αυτός είτε δεσμεύεται συμβατικά με νοσηλευτικό ή ερευνητικό ίδρυμα της αλλοδαπής είτε παρακολουθεί μεταπτυχιακές σπουδές σε ιδρύματα της ημεδαπής ή αλλοδαπής, εφόσον προσκομίσει σχετική βεβαίωση,επίσημα μεταφρασμένη προκειμένου για ιδρύματα του εξωτερικού.Η διάρκεια της χρονολογικής παράτασης προσδιορίζεται από τον ενδιαφερόμενο με δήλωσή του που δεν ανακαλείται ούτε τροποποιείται και δεν δύναται να υπερβεί την τριετία ούτε να είναι μικρότερη του εξαμήνου.

6 μήνες - 3 χρόνια....ελπίζω να βολεύει! :rolleyes::)

Υ.Γ. Παιδιά ελπίζω το upload του ΦΕΚ που έκανα να επιτρέπεται...sorry αν όχι, διαγράψτε το... :rolleyes:

20070201257.pdf

Τροποποιήθηκε από Evanescent_doctor
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδια επειδη ειστε ενημερωμενοι θα ηθελα να ρωτησω κατι...

Αν καποιος εχει κανει Παθολογια 2 χρονια και μολις ξεκινησε Καρδιολογια (για ενα χρονο σε περιφεριακο Νοσοκομειο), και ανοιγει η θεση του τωρα για την πληρη ειδικοτητα τοτε ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να παει εκει που εχει δηλωσει πληρη τωρα??? Αν δεν το αποδεχτει τοτε διαγραφεται απ τη λιστα η παει ο αμεσως επομενος και η λιστα μενει ως εχει? Ειναι συγκεκριμενα κωλυματα που δικαιολογουν κατι τετοιο η οχι? Επισης απ τη στιγμη που ηδη εργαζεται τωρα, μπορει να εργαζεται και για το διαστημα που ο διορισμος θα βρισκεται ακομα στο υπουργειο και παραιτειται οταν παρει το χαρτι στα χερια???

Οποιος γνωριζει καθε απαντηση ευπροσδεκτη...Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι δικαιολογητικά χρειάζονται στη νομαρχία για να γίνει ανάκληση διορισμού λόγω στρατιωτικών υποχρεώσεων;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.