Jump to content

ποιες ειδικοτητες εχουν μελλον στην Ελλαδα...


Guest sempre_in_CUL

Recommended Posts

Χαιρετω ολους τους συμφορουμιτες και ζηταω συγγνωμη απο τους admins αν γραφω σε λαθος section :(

Ο τιτλος, σχετικα απλος για πολλους απο εσας καθοτι τελειωσατε στην Ελλαδα, συνθετος-αναπαντητος για εμενα και ισως για αλλους που βρισκονται στην ιδια θεση.

Ολα ξεκινησαν 10 χρονια πριν, που σε γενικες γραμμές ολα ηταν καλυτερα, οταν αποφασησα να σπουδασω ιταλια. Τωρα τελειωμενος πλεον, βγαινοντας απο την "μαυρη τρυπα" του φοιτητη μπαινω σε μια αλλη μεγαλυτερη, εκεινη της ειδικοτητας. Εχω την δυνατοτητα να την κανω στην ιταλια αν και τα πραγματα εχουν δυσκολεψει απιστευτα, θα ηθελα την αποψη σας για οσο αφορα την ευρεση εργασιας μετα την ειδικοτητα, στην ελλαδα. Ποιες ειδικοτητες πιστευετε οτι θα εχουν μεγαλυτερη ζητηση στα επομενα 4-10 χρονια?

Εδω ειμαστε αχταρμας. Εκανα την εργασια στην ενδοκρινολογια, παρακολουθω επισης για 1 μηνα (tirocinio) αλλα οσους ρωτησα, ολοι με παρότρυναν να μην ακολουθησω την συγκεκριμενη καθοτι "νεκρη" (συγχώνευση με internal medicine) και οτι δουλεια δεν υπαρχει.Απ'οτι ακουω (ελπιζω σωστα), στην Ελλαδα ειναι μια απο τις καλυτερες, με μελλον και αμεση ευρεση εργασιας. Απο τις καλυτερες εδω εχουμε αναισθησιολογία, ακτινολογια, φυσιατρική κτλ...

Πειτε μου εσεις, τι διαολο να κανω; Να σηκωθω και να γυρισω ελλαδα ή να μεινω να "κυνηγήσω" αυτο που θελω ανεξαρτητως αν θα βρω ή οχι εργασια αργοτερα...

Ευχαριστω πολυ παιδες και χαρηκα πολυ που υπαρχει ενα φορουμ της προκοπης και για μας τους ιατρους! Που ολοι νομιζουν οτι οποιος ειναι ιατρος εχει λυσει το οικονομικο και υπαρξιακο προβλημα του!Μακαρι ναταν ετσι...:(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Ελλάδα έχει μέλλον κάθε ειδικότητα με την εξής προϋπόθεση: ότι είναι παιδί, ανιψιός, γκόμενος μέλους ΔΕΠ ή 'φτωχού μεγαλογιατρού στο Κολωνάκι'. :P

Ενδεικτικά, η ενδοκρινολογία, η οφθαλμολογία και η παιδοψυχιατρική έχουν απίστευτες αναμονές. Δεν έχουν καν παρόν, πόσο μάλλον μέλλον.

Η γενική χειρουργική κινδυνεύει από την τάση όλο και λιγότερο επεμβατικών τεχνικών.

Η παθολογία μετατρέπεται σε γηριατρική και η γενική ιατρική της ροκανίζει τα όρια.

Η καρδιοχειρουργική πέθανε.

Η νευροχειρουργική ζει, αλλά σε κωματώδη κατάσταση εν Ελλάδι.

Τώρα σχετικά με το κυνήγι του ονείρου, νομίζω πως ήδη το έχεις κυνηγήσει σπουδάζοντας ιατρική. Κάποια στιγμή ο κυνηγός χρειάζεται και να φάει όμως. Τι σημασία θα έχει να κάνεις μια ειδικότητα και μάλιστα στο εξωτερικό, που επιστρέφοντας στην Ελλάδα θα είναι ήδη τελειωμένη, ενώ εσύ θα είσαι ο 'ξένος' που θα φάει τη συνομωσία των εγχωρίων δικτυωμένων συναδέλφων σου; Η επιλογή ειδικότητας είναι ένα ζήτημα, αλλά πρέπει να το εξετάζει κανείς σε συνάρτηση με την εξασφάλιση εργασίας ταυτόχρονα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα εγω, ακριβως γι'αυτο μιλαω.Για την εργασια μετα την ειδικοτητα και οχι για την ειδικοτητα.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου ειδικα για το θεμα του κυνηγου.Τα εχω φτυσει πλεον και δεν θελω να ειμαι μια ζωη στο χυμα, στο περιμενε και στο ισως.Αnyway, απ'οτι καταλαβαινω η ιατρικη εχει αρχισει και μουδιαζει παντου μου φαινεται...:(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι κάποιες από τις ειδικότητες που ανέφερε η Valentina έχουν ιδιαίτερο μέλλον για όσους είναι αυτή τη στιγμή ειδικευμένοι ή τελειώνουν ειδικότητα σύντομα. Ειδικά η περιφέρεια πάσχει από έλλειψη πχ ενδοκρινολόγων. Αυτό βέβαια θα πρέπει να συνδυαστεί με σωστές κινήσεις από την πλευρά της ενδοκρινολογικής εταιρείας που πρέπει να προστατέψει την άσκηση της ενδοκρινολογίας από τυχάρπαστους που εποφθαλμούν το ρόλο του διαβητολόγου, θυρεοειδολόγου κτλ χωρίς καμία εξειδίκευση και τελείως αυθαίρετα.

Μέχρι πριν 3 χρόνια ολόκληρη η Πελοπόννησος είχε 3-4 ιδιώτες ενδοκρινολόγους. Την Αρκαδία εκυπηρετούσε Ενδοκρινολόγος από τη... Σπάρτη μία φορά τη βδομάδα. Όλα αυτά θα αλλάξουν σίγουρα, αλλά παραμένει μια καλή ειδικότητα. Αν καταφέρεις να την κάνεις κάπου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί δεν κάνεις αυτό που αγαπάς και σε γεμίζει και θα είναι ο λόγος για τον όποιο θα σηκώνεσαι από το κρεββάτι κάθε μέρα και δε θα νιώθεις πως κάνεις αγγαρεία; θα έχεις έναν πολύ σημαντικό λόγο να σε κάνει να πας στη δουλειά, γιατί πολύ απλά δε θα το νιώθεις ως "δουλειά" αλλά ως προσφορά στους ασθενείς σου.θα σε ωθεί να διαβάζεις τα ατελείωτα άρθρα με τις τελευταίες εξελίξεις και έρευνες στο αντικείμενό σου και δε θα βρίσκεις τα διάφορια συνέδρια απλά ως αφορμή για διακοπές αλλά ως ευκαιρία για γνώση. Και επομένως θα γίνεσαι όλο και καλύτερος στη δουλειά σου και θα ξέρεις πως δίνεις το καλύτερο που μπορείς στους ασθενείς σου. Και αυτό θα σε γεμίζει από απίστευτη ικανοποίηση.

Πιστεύω όπου και να είσαι, Ελλάδα ή εξωτερικό, αν δεν κάνεις κάτι με μεράκι αργά η γρήγορα θα το αφήσεις ή θα σε αφήσει. Επειδή πολύ απλά ή δε θα είσαι καλός σ'αυτό που κάνεις ή δε θα μπορείς ν'ανταποκριθείς στις δυσκολίες που θα βρεθούν μπροστά σου (και είναι πολλές όπου και να είσαι, απλά κάθε χώρα έχει τις δικιές της). θα το πονάς αυτό που κάνεις και θα παλεψεις ό,τι και να βρεθεί στο δρόμο σου, επειδή πιστεύεις ότι αξίζει τον κόπο. Όσο για το μέσο στην Ελλάδα συμφωνώ αλλά και πάλι οι 'Ελληνες ασθενείς δεν είναι χαζοί, αργά ή γρήγορα θα το καταλάβουν αν δεν αξίζει ο γιατρός τους και θα πάνε αλλού. Ο καλός επαγγελματίας, έμπειρος και γνώστης γιατρός δε χάνεται όπου και να είναι.

Και αν αυτό που αποζητάς είναι απλά ν'αποκτήσεις οικονομική ευχέρεια εύκολα και γρήγορα άσε την ιατρική και γίνε υδραυλικός ή ηλεκτρολόγος στην Αγγλία...

Φιλικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ειδικοτητες με μελλον στην Ελλαδα που εγω εχω αντιληφθει ειναι

-καρδιολογια, λογω των επεμβατικων (αυτο δηλαδη που θα κανω κι εγω)

-γυναικολογια, λογω των αρκετων παρακλαδιων, μεταναστριων και τεχνητων γονιμοποιησεων

-ενδοκρινολογια στην επαρχια οπως προαναφερθηκε (αν και πολλες κορεσμενες στα κεντρα εχουν μελλον στην περιφερεια)

-ογκολογια και ακτινοθεραπευτικη, γιατι καμμια αλλη ειδικοτητα δεν μπορει να σου φαει τη δουλεια

-δερματολογια, λογω της αισθητικης εξειδικευσης της.

Στην δικια μου αντιληψη αυτα εχουν υποπεσει.

Εσυ φιλε CUL με ποια κριτηρια κρινεις τι θα ακολουθησεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

edit: Η ειδικότητα είναι μία: Ογκολογία: Πολλά λεφτά και φτύνεις τους χειρουργούς στη μούρη (το οποίο είναι πάντα μια ικανοποίηση)

εσυ μ'αρεσεις! :)

Καλη η ογκολογια αλλα ρε γμτ πολυ "μαυριλα" :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ειδικοτητες με μελλον στην Ελλαδα που εγω εχω αντιληφθει ειναι

-καρδιολογια, λογω των επεμβατικων (αυτο δηλαδη που θα κανω κι εγω)

-γυναικολογια, λογω των αρκετων παρακλαδιων, μεταναστριων και τεχνητων γονιμοποιησεων

-ενδοκρινολογια στην επαρχια οπως προαναφερθηκε (αν και πολλες κορεσμενες στα κεντρα εχουν μελλον στην περιφερεια)

-ογκολογια και ακτινοθεραπευτικη, γιατι καμμια αλλη ειδικοτητα δεν μπορει να σου φαει τη δουλεια

-δερματολογια, λογω της αισθητικης εξειδικευσης της.

Στην δικια μου αντιληψη αυτα εχουν υποπεσει.

Εσυ φιλε CUL με ποια κριτηρια κρινεις τι θα ακολουθησεις;

Κοιτα, τις χειρουργικες τις εχω ολες αποκλεισει γιατι λογο δισκοκυλης και ιεροποιησης που εχω δεν μπορω να μεινω πανω απο 20 λεπτα ορθιος χωρις να πεθανω στον πονο.Χτες το βραδυ παλι κατεληξα στο pronto soccorso για Muscoril-toradol.

Επομενως μου μενουν οι καθαρα "medical" ας τις πουμε και οι "τεχνικες" οπως λεγονται εδω στην ιταλια, οπως ακτινοθεραπευτικη που προανεφερες.

Το θεμα ειναι, με ογκολογια και ακτινο, βρισκεις ευκολα θεσεις εργασιας μετα την ειδικοτητα; γιατι να σταθεις μονο σου (ιδιωτικα) λιγο δυσκολο μου φαινεται

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε, μην ανοιξεις ιδιωτικο ιατρειο. Ανοιξτε ογκολογικο κεντρο με φιλους σου. ΄Η ψαξε δουλεια σε ιδιωτικα κεντρα. Μην μου πεις οτι θα απορριψεις μια ειδικοτητα μονο και μονο επειδη δεν σου δινει σημερα προοπτικες να ιδιωτευσεις μονος σου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παραβλεποντας το γεγονος οτι τρωγεστε σαν τα κοκκορια ανευ λογου θα ηθελα να παραθεσω μια απορια, σκεψη σχετικη με το θεμα. Πιστευετε οτι η Γενικη Ιατρική στην Ελλάδα και κατ επεκταση η πρωτοβαθμια περιθαλψη θα αποκτήσει ποτέ τον ρολο που της αρμόζει? Και δεν μιλαω φυσικά για καταληψη των ΚΥ και ΠΙ αλλά για ένα συστημα οπού ο ασθενής οταν παρουσιασει ενα πρόβλημα δεν αυτοδιαγιγνωσκεται και αυτοπαραπεμπεται στον ειδικό αλλά απευθύνεται στον γενικό του ιατρό ο οποίος εχει τον ρόλο να παρεχει την πρωτης γραμμης θεραπεια, να κανει ενδεχομενως καποιες πρωτες διαγνωστικες εξετασεις και στην συνεχεια να τον παραπεμψει στον ειδικό? και όχι δεν ειναι ο παθολογος αυτος που πρεπει να τα κανει ολα αυτα!!

Μιλαμε π.χ. για την ενδοκρινολογια ως ειδικότητα με μελλον αλλά ρε παιδια οι χοντρες που νομιζουν οτι εχουν θυρεοειδη και πανε στον ειδικο για να τους πει οτι δεν εχουν τιποτα.. ε δεν ειναι αυτο το αντικειμενο της ενδοκρινολογίας!!

Μαλλον ειναι τετριμμενο αυτο που λεω ισως και αυτονοητο αλλα φοβαμαι οτι κατιτετοιο δεν προκειται να γινει ποτε στην Ελλάδα γιατι πολύ απλά ξεβολευονται καποιοι και γιατι χρειαζεται πολύυυς καιρος για να αλλαξει η νοοτροπια ολων, και φυσικα οι καταλληλες υποδομες και τα νομικα πλαισια.

Απλά βλεποντας το συστημα να λειτουργει στις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες (η σε καποιες τελοσπαντων) συνειδητοποιει κανεις οτι λειτουργει πραγματικα εις βαρος ολων το διεστραμμενο δικο μας συστημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδερφε θα σου πώ την δική μου άποψη όσον αφορά το πρώτο σκέλος των ερωτημάτων που θέτεις (για την γενική ιατρική)...Πιστέυω οτι η Γεν. Ιατρική στην Ελλάδα και κατ επεκταση η πρωτοβαθμια περιθαλψη ΔΕΝ θα αποκτήσει ΠΟΤΕ τον ρολο που της αρμόζει και αυτό συμβαίνει και θα συμβαίνει γιατί, οι ΙΔΙΟΙ οι Γεν. Ιατροί έχουν απαξιώσει την ειδικότητά τους!!!Ακολουθούν την "εύκολη" οδό ή μόνο αυτήν ξέρουν και αυτήν κάνουν!!!Για να μήν παρεξηγηθώ όμως δεν πράτουν όλοι το ίδιο, έτσι; Υπάρχουν και εξαιρέσεις...ελάχιστες μέν αλλά υπάρχουν!Και εξηγούμαι....Ο ειδικευόμενος γεν. Ιατρός κατά τη διάρκεια της ειδίκευσής του περνά από σχεδόν όλα τα τμήματα...και πιθανόν έχει κάνει και αγροτικό...άρα ξέρει να ράψει ενα απλό θλαστικό τραυμα που θέλει 2 ράμματα ΜΟΝΟ...παρόλα αυτά το στέλνει στο πλησιέστερο Γ.Ν του Νομού να το "ράψει χειρουργός" ουσιαστικά ειδικευόμενος της χειρουργικής!!! Κάποιος άλλος παθαίνει κάκωση ΠΔΚ, στην καλύτερη περίπτωση να του βγάλει μια Α/Α (αγμωμάτευτη)...τί κάνει; λέει "πήγαινε στο Νοσοκομείο να σε δεί ορθ/κος"...δηλ. ειδικευόμενος της Ορθ/κής!!!και δεν κάνει όυτε μια απλή ελαστική περίδεση, έτσι για να τιμήσει τα λεφτά της εφημερίας που παίρνει!!!Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να συσωρεύεται τεράστιος αριθμός περιστατικών στα ΤΕΠ των επαρχιακών Νοσοκομείων, οι ειδικευόμενοι να πεθαίνουν στην δουλειά και οι συνάδερφοί τους οι επιμελητές στα Κ.Υ να βλέπουν τηλεόραση και να τρώνε πίτσες και να πίνουν μπύρες εις ειγίαν των "σκλάβων" ειδικευόμενων που εφημερεύουν!!!Τα παραδείγματα που έχω είναι πραγματικά αναρύθμητα....inj Voltaren σε Υπερτασικό ασθενή για οσφυαλγία χωρίς καν να συνοδεύεται από παραπεμπτικό που να λέει τί έχει και τί του έχει κάνει στο Κ.Υ...Στέλνουν ή παραπέμπουν ασθενείς στα Νοσοκομεία χωρίς παραπεμπτικά...Κάτσε ρε φίλε, επιγαστραλγία...οκ...τον άκουσες του πίεσες την κοιλιά; μια πίεση του πήρες;σφίξεις;...ε...γράφτα και σε ενα κωλόχαρτο (έτσι για να δείξεις οτι ασχολήθηκες με τον ασθενή) και στείλτον...Αφού οι περισσότεροι πλέον είναι επιμελητές Β γεν. ιατροί παίρνουν και περισσότερα από τους ειδικευόμενους...ε ας τιμήσουν τα λεφτά που παίρνουν τότε.Υστερόγραφο...τα μπλέ χαρτάκια (απο τον ΟΓΑ πχ) σε συνταγογραφίες γεν. ιατρών λείπουν ΟΛΑ...γιατί άραγε;Αυτά...και λυπάμαι αν στεναχώρησα κάποιους ή φωτογράφησα κάποιους άλλους....Ξανατονίζω ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις...Τα σέβη μου!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στον αρχικό πόστερ:

Αν δεν ήταν τα λεφτά στη μέση, τι θα ήθελες να κάνεις;

Γιατί μόνο για το πόσα θα ήθελες να βγάλεις μιλάς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ειναι τα λεφτα.Εννοειται οτι κατι παραπανω δεν μας χαλαει.Το θεμα ειναι να εχεις τη δυνατοτητα να μετακινηθεις σε διαφορα νοσοκομεια (να υπαρχουν θεσεις) και να μπορεις να ιδιωτεψεις αν στην βαρεσει.

πχ. Αν παρεις ραδιοδιαγνωστικη, για να ιδιωτεψεις και να σταθεις μονος σου θελει τρελα φραγκα....Συμφερει οταν δεν εχεις μια στην τσεπη για εκκινηση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το μέλλον προσδιορίζεται από τα χρήματα και την ποιότητα ζωής που μπορείς να έχεις. Τέτοιες ειδικότητες είναι αυτές που έχουν κάποια ειδική επεμβατική εξέταση. Κλασικό παράδειγμα είναι ο γαστρεντερολόγος - ξέρω αρκετούς νέους συναδέλφους, που ήδη βγάζουν πολύ καλά χρήματα ιδιωτικά. Οι χειρουργοί όλων των ειδικοτήτων έχουν τη δυνατότητα να βγάλουν πολλά χρήματα, αλλά η αρχή είναι δύσκολη, μπορεί δε (η αρχή) να διαρκέσει πολλά χρόνια.

Μακριά από το κυνήγι των επισκέψεων του ΟΠΑΔ (βλέπε παθολογία) των 15 ευρώ (τόσα είναι τα καθαρά).

Κι εννοείται πως (σε κάθε ειδικότητα) αν έχεις βύσμα διάβαινε... πχ θέλεις ακόμα και παθολογία; Αν έχεις καπαρωμένη σύμβαση με το ΙΚΑ δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Αλλά όποιος ρωτάει για το μέλλον των ειδικοτήτων δεν μπορεί να έχει τέτοια μέσα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παραβλεποντας το γεγονος οτι τρωγεστε σαν τα κοκκορια ανευ λογου θα ηθελα να παραθεσω μια απορια, σκεψη σχετικη με το θεμα. Πιστευετε οτι η Γενικη Ιατρική στην Ελλάδα και κατ επεκταση η πρωτοβαθμια περιθαλψη θα αποκτήσει ποτέ τον ρολο που της αρμόζει? Και δεν μιλαω φυσικά για καταληψη των ΚΥ και ΠΙ αλλά για ένα συστημα οπού ο ασθενής οταν παρουσιασει ενα πρόβλημα δεν αυτοδιαγιγνωσκεται και αυτοπαραπεμπεται στον ειδικό αλλά απευθύνεται στον γενικό του ιατρό ο οποίος εχει τον ρόλο να παρεχει την πρωτης γραμμης θεραπεια, να κανει ενδεχομενως καποιες πρωτες διαγνωστικες εξετασεις και στην συνεχεια να τον παραπεμψει στον ειδικό? και όχι δεν ειναι ο παθολογος αυτος που πρεπει να τα κανει ολα αυτα!!Συνάδερφε θα σου πώ την δική μου άποψη όσον αφορά το πρώτο σκέλος των ερωτημάτων που θέτεις (για την γενική ιατρική)...Πιστέυω οτι η Γεν. Ιατρική στην Ελλάδα και κατ επεκταση η πρωτοβαθμια περιθαλψη ΔΕΝ θα αποκτήσει ΠΟΤΕ τον ρολο που της αρμόζει και αυτό συμβαίνει και θα συμβαίνει γιατί, οι ΙΔΙΟΙ οι Γεν. Ιατροί έχουν απαξιώσει την ειδικότητά τους!!!Ακολουθούν την "εύκολη" οδό ή μόνο αυτήν ξέρουν και αυτήν κάνουν!!!Για να μήν παρεξηγηθώ όμως δεν πράτουν όλοι το ίδιο, έτσι; Υπάρχουν και εξαιρέσεις...ελάχιστες μέν αλλά υπάρχουν!Και εξηγούμαι....Ο ειδικευόμενος γεν. Ιατρός κατά τη διάρκεια της ειδίκευσής του περνά από σχεδόν όλα τα τμήματα...και πιθανόν έχει κάνει και αγροτικό...άρα ξέρει να ράψει ενα απλό θλαστικό τραυμα που θέλει 2 ράμματα ΜΟΝΟ...παρόλα αυτά το στέλνει στο πλησιέστερο Γ.Ν του Νομού να το "ράψει χειρουργός" ουσιαστικά ειδικευόμενος της χειρουργικής!!! Κάποιος άλλος παθαίνει κάκωση ΠΔΚ, στην καλύτερη περίπτωση να του βγάλει μια Α/Α (αγμωμάτευτη)...τί κάνει; λέει "πήγαινε στο Νοσοκομείο να σε δεί ορθ/κος"...δηλ. ειδικευόμενος της Ορθ/κής!!!και δεν κάνει όυτε μια απλή ελαστική περίδεση, έτσι για να τιμήσει τα λεφτά της εφημερίας που παίρνει!!!Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να συσωρεύεται τεράστιος αριθμός περιστατικών στα ΤΕΠ των επαρχιακών Νοσοκομείων, οι ειδικευόμενοι να πεθαίνουν στην δουλειά και οι συνάδερφοί τους οι επιμελητές στα Κ.Υ να βλέπουν τηλεόραση και να τρώνε πίτσες και να πίνουν μπύρες εις ειγίαν των "σκλάβων" ειδικευόμενων που εφημερεύουν!!!Τα παραδείγματα που έχω είναι πραγματικά αναρύθμητα....inj Voltaren σε Υπερτασικό ασθενή για οσφυαλγία χωρίς καν να συνοδεύεται από παραπεμπτικό που να λέει τί έχει και τί του έχει κάνει στο Κ.Υ...Στέλνουν ή παραπέμπουν ασθενείς στα Νοσοκομεία χωρίς παραπεμπτικά...Κάτσε ρε φίλε, επιγαστραλγία...οκ...τον άκουσες του πίεσες την κοιλιά; μια πίεση του πήρες;σφίξεις;...ε...γράφτα και σε ενα κωλόχαρτο (έτσι για να δείξεις οτι ασχολήθηκες με τον ασθενή) και στείλτον...Αφού οι περισσότεροι πλέον είναι επιμελητές Β γεν. ιατροί παίρνουν και περισσότερα από τους ειδικευόμενους...ε ας τιμήσουν τα λεφτά που παίρνουν τότε.Υστερόγραφο...τα μπλέ χαρτάκια (απο τον ΟΓΑ πχ) σε συνταγογραφίες γεν. ιατρών λείπουν ΟΛΑ...γιατί άραγε;Αυτά...και λυπάμαι αν στεναχώρησα κάποιους ή φωτογράφησα κάποιους άλλους....Ξανατονίζω ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις...Τα σέβη μου!!!

Αγαπητέ συμφωνώ σε κάποια απο αυτά που λες...

Η γνώμη μου είναι πως η ειδικότητα της γενικής ιατρικής απαξιώνεται όχι απο τους "τουρίστες" ειδικευόμενους-ειδικεμένους γενικούς γιατρούς αλλά και από τις υπολοιπες ειδικότητες.

Όταν κατα τη διάρκεια της ειδικότητας δεν μαθαίνεις εκείνα που πρέπει,είτε γιατί το νοσοκομείο που κάνεις ειδικότητα δεν μπορεί να σου τα προσφέρει, είτε γιατί οι ειδικευόμενοι τον υπολοίπων κλινικών σε "χώνουν" να κάνεις μόνο τις αιμοληψίες και σε κοιτούν απαξιωτικά λόγω της ειδικότητάς σου, είτε γιατί οι εκπαιδευτές των γενικών γιατρών σε κάθε κλινική θέλουν μόνο τον τίτλο και δεν θέλουν να κάνουν εφημερίες με γενικούς γιατρούς γιατι θα τους φωνάζουν περισσότερες φορές, είτε για χιλιους δυο άλλους λόγους, τότε πως θα κάνεις στο ΚΥ αυτά που λες πιο πανω;

Δεν κάνουμε εφημερίες σε όλα τα τμήματα που περνάμε γιατι υπαρχουν πολλοι ειδικευόμενοι σε όλες σχεδόν τις κλινικές και δεν υπάρχουν χρήματα για εμας...

Αναγκαζόμαστε να κάνουμε εφημερίες μόνο στις κλινικές που δεν υπάρχουν ειδικευόμενοι.Σε αυτές τις κλινικές λοιπόν "πετάμε" γιατι οι επιμελητές και οι εκπαιδευτές αναγκάζονται να μας διδάξουν.

Αυτά συμβαίνουν στο νοσοκομείο που είμαι.

Απο την άλλη, σε άλλα νοσοκομεία οι γενικοί γιατροί τα κάνουν όλα,εφημερεύουν παντού , ακόμη και σε κλινικές που δεν παρακαολουθουν(πχ ουρολογική) χωρίς βοήθεια απο τους ειδικευόμενους και επιμελητές.Αυτοδιδάσκονται δηλαδή.

Με δυο λόγια, πάσχει και το σύστημα.

Και ναι, πιστεύω πως η πρωτοβαθμια περιθαλψη δεν θα αποκτήσει ποτέ τον ρολο που της αρμόζει στην Ελλάδα , γιατί δεν το θέλουν και κάποιες άλλες ειδικότητες πχ παθολογοι, Ωρλ και άλλες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Παιδια, η ενδοκρινολογια τι μελλον εχει τοσο στον ιδιωτικο οσο και στο δημοσιο τομεα? Απ'οτι ξερω ιδιωτικα προς το παρον ειναι πολυ οκ αλλα δημοσια? Σε μια 5ετια τι μπορει να αλλαξει?

Ιταλια πλεον, εχει σχεδον γινει ενα με την εσωτερικη ιατρικη και εχει γινει ενα μπαχαλο γενικα. Μπαινεις ενδοκρινο και κανεις εφημεριες στην internal Medicine :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας αρχισω γραφοντας ποιες ειδικοτητες ΔΕΝ εχουν μελλον στην Ελλαδα και στον Κοσμο.

1)ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΑ, γιατι αναμενονται τρομερες τεχνολογικες εφαρμογες που θα επιτρεπουν στα νοσοκομεια να πραγματοποιουν εκατομμυρια αναλυσεις αιματος την

ημερα, με ελαχιστο κοστος! Μπορει καποιος ιδιωτης ιατρος να τους ανταγωνιστει?

2)ΡΕΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑ, γιατι χρονο με το χρονο το αντικειμενο της μειωνεται κι απορροφαται απο την παθολογια.

3)ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΙΑ, γιατι αναμενονται τρομερες φαρμακολογικες εφαρμογες που θα επιτρεπουν χειρουργικες μικροεπεμβασεις με χρηση παυσιπονου per os και

με τον ασθενη ξυπνιο!

4)ΑΛΛΕΡΓΟΛΟΓΙΑ, γιατι αναμενονται τρομερες φαρμακολογικες εφαρμογες και χρονο με το χρονο το αντικειμενο της μειωνεται κι απορροφαται απο την παθολογια.

5)ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ, γιατι αναμενονται τρομερες φαρμακολογικες εφαρμογες.

6)ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, γιατι αναμενονται αλλαγες στο νομικο καθεστως που τη διαπει διεθνως (ΤΕΡΜΑ ΤΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Ξεθαβω το συγκεκριμενο thread συναδελφοι γιατι απλα υπαρχει κατι το οποιο αδυνατω να καταλαβω ως προς τις ειδικοτητες....Συγκεκριμενα, στην αναζητηση αναμονων στο

http://www.cso.auth.gr

ειδα οτι πχ. η Ακτινολογια, Αναισθησιολογια, Φυσιατρικη (ιατρικη αποκαταστασης) και ισως και αλλες εχουν περισσοτερες ελευθερες θεσεις σε σχεση με τις αιτησεις. Απο την αλλη, ειδικοτητες οπως ενδοκρινολογια, οφθαλμο, δερματο τα πραγματα ειναι πιγμενα! Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Πολλες θεσεις σημαινει οτι υπαρχει ζητηση αγορας και ειναι πιο ευκολο να βρει δουλεια καποιος σαν ειδικευμενος ή οχι? Γιατι παλευουν ολοι να πιασουν μια "δυσκολη" (απο πλευρας θεσεων) ειδικοτητα? Δηλαδη αν τελειωσω ενδοκρινολογος θα βρω ευκολοτερα εργασια απ'οτι καποιον που τελειωσε Ακτινολογια ή Αναισθησιολογια?

Εδω στην Ιταλια για παραδειγμα ισχυει ακριβως το ιδιο με την ελλαδα ως προς τις θεσεις,απλα το μονο σιγουρο ειναι οτι οπου εχει περισσοτερες θεσεις τοσο μεγαλυτερη ειναι η ζητηση και τοσο ευκολοτερο ειναι να βρεις δουλεια μετα.Ενδοκρινο πχ, εχει αρχισει να χανεται μεσα στην Internal medicine...

Εν ολιγης, πολλες θεσεις-λιγες αιτησεις = Δουλεια ή οχι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αγαπητέ sempre in culo..., κάνοντας ειδικότητα στο εξωτερικό, έχεις ήδη κλείσει πολλές πόρτες στην Ελλάδα, ή αν θέλεις "διασυνδέσεις". Εκτός κι αν έχεις έτοιμο ιατρείο ή πελατεία, οπότε πάω πάσο...Πάντως εδώ ο ανταγωνισμός στον ιδωτικό τομέα είναι τεράστιος και πίστεψέ με, για κάποιον που έχει και σπουδάσει αλλά και κάνει ειδικότητα έξω, είναι πολύ δύσκολο να προσαρμοστεί. Φιλική συμβουλή, μείνε Ιταλία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω για την απαντηση και φυσικα για την συμβουλη αλλα δεν μου απαντησες στην ερωτηση :) Τι παιζει τελικα?Μου φαινεται λιγο "αναποδο" το ολο συστημα :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Πολλες θεσεις σημαινει οτι υπαρχει ζητηση αγορας και ειναι πιο ευκολο να βρει δουλεια καποιος σαν ειδικευμενος ή οχι? Γιατι παλευουν ολοι να πιασουν μια "δυσκολη" (απο πλευρας θεσεων) ειδικοτητα? Δηλαδη αν τελειωσω ενδοκρινολογος θα βρω ευκολοτερα εργασια απ'οτι καποιον που τελειωσε Ακτινολογια ή Αναισθησιολογια?

Εδω στην Ιταλια για παραδειγμα ισχυει ακριβως το ιδιο με την ελλαδα ως προς τις θεσεις,απλα το μονο σιγουρο ειναι οτι οπου εχει περισσοτερες θεσεις τοσο μεγαλυτερη ειναι η ζητηση και τοσο ευκολοτερο ειναι να βρεις δουλεια μετα.Ενδοκρινο πχ, εχει αρχισει να χανεται μεσα στην Internal medicine...

Εν ολιγης, πολλες θεσεις-λιγες αιτησεις = Δουλεια ή οχι?

Και για να μην λες ότι δεν σου απάντησα: Δεν έχει σχέση ο αριθμός των θέσεων και των αιτήσεων με το αν θα βρεις εσύ προσωπικά πιο εύκολα δουλειά.

Αυτό που έχει σχέση είναι οι γνωριμίες που έχεις/θα κάνεις.

Μένοντας στην Ιταλία, όπως σου είπαν και οι άλλοι παραπάνω, δεν χτίζεις κύκλο γνωριμιών, οπότε αν περιμένεις να έρθεις άγνωστος μεταξύ αγνώστων και ξαφνικά να προτιμήσουν εσένα για δουλειά, θα περιμένεις πολύ.

Από την άλλη, δεν μας έχεις πει σε ποιό μέρος της Ελλάδας σκοπεύεις να πας μετά την ειδικότητα. ΟΚ, αν πας στην Αρκαδία θα είναι καλύτερα για σένα σε σχέση με την Κυψέλη...

Επίσης, δεν μας λες αν κατάγεσαι από οικογένεια γιατρών, δικηγόρων, βουλευτών, δημάρχων ή εργατών/αγροτών, γιατί και αυτό παίζει το ρόλο του.

Τα έπιασες τώρα ή να τα πάμε πάλι από την αρχή;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λοιπον!κατα τη γνωμη μου μελλον στην Ελλαδα εχουν οι εξης ειδικοτητες (με την ακολουθη σειρα)

1.καρδιολογια

2.γυναικολογια

3.παιδιατρικη

4.ορθοπεδικη

5.οφθαλμολογια

6.ωρλ

7.δερματολογια

και αυτο γιατι εχουν πολλα περιστατικα.Επειδη ομως ειμαστε πολλοι,εμεις οι γιατροι ΔΕΝ εχουμε μελλον.

Αυτες οι ειδικοτητες σου επιτρεπουν να σταθεις ως ιδιωτης,δηλ να εισαι ανεξαρτητος.Κ αλλες ειδικοτητες μπορει να εχουν μελλον,αλλα εχουν λιγοτερα περιστατικα κ ισως χρειαστει να μεινει καποιος σε μικρη επαρχιακη πολη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτες που είπες πιστευω ειναι εκεινες που δεν εχουν μελλον...

πιστεύω πως αυτές οι ειδικότητες έχουν τα περισσότερα περιστατικά.Αυτό είδα και στο αγροτικό. emquestion

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.