Jump to content

[συζήτηση] Χρόνοι αναμονής


notbad

Recommended Posts

Επειδή όλο και περισσότεροι τελειωμένοι είναι στο site μπορούμε σε αυτό το τόπικ να γράφουμε πόσο χρόνο αναμονής είχε ο καθένας για την ειδικότητά του, έτσι ώστε να ενημερώνονται και οι νέοι συνάδελφοι περίπου τί παίζει. Φυσικά διαφέρει από ειδικότητα σε ειδικότητα και από νοσοκομείο σε νοσοκομείο αλλά νομίζω μια γενική ιδέα την παίρνει κάποιος.

Ξεκινώ και λέω ότι στις 4 νοεμβρίου έκλεισα 4 χρόνια αναμονής για παθολογία σε μεγάλο νοσοκομείο της αθήνας. Ορκίστηκα το νοέμβρη του 2005.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Last Reply

Εγώ να πω ότι περίμενα ακριβώς 26 μήνες για το γενικό μέρος της χειρουργικής σε επαρχιακό νοσοκομείο της Κρήτης. Να πω επίσης ότι όταν δήλωνα, το εν λόγω νοσοκομείο είχε τη χαμηλότερη αναμονή από όλα τα νοσοκομεία του αυτού γεωγραφικού διαμερίσματος, αλλά (αν και μπήκα 15μηνες νωρίτερα από ότι περίμενα) ξεκίνησα τελικά τελευταιος από όλους τους γνωστούς και φίλους μου.

Χαρακτηριστικά κολλητος μου φίλος έβαλε για γενικό μέρος 8μήνες αργότερα από μένα και όταν εγώ ξεκίνησα ήταν ήδη 3 μηνών ειδικευόμενος.

Να πω επίσης ότι επίσημο χρόνο έναρξης του ειδικού μέρους έχω το 2020.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπότε 2 χρόνια και 2 μήνες για το γενικό μέρος χειρουργικής σε επαρχιακό νοσοκομείο της Κρήτης. Και ειδικό οι προβλέψεις λένε μια δεκαετία (Αν και μου φαίνεται κάπως υπερβολικό). Νομίζω ότι είναι πολύ καλό να ξέρουν οι σημερινοί 20χρονοι τί αναμονή υπάρχει σε γενικές γραμμές, με τα δικά μας παραδείγματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο Σωτηρία για Πνευμονολογία η αναμονή πέφτει 30-35 θέσεις κάθε χρόνο.

Στην ιστοσελίδα της Νομαρχίας Αθηνών για τις ειδικότητες My link μπορεί ο καθένας να δει την ημερομηνία κατάθεσης αίτησης για ειδικότητα και το πρωτόκολλο διορισμού,οπότε υπολογίζει και το μέσο χρόνο αναμονής.Για τις περιπτώσεις που η λίστα δεν είναι ενημερωμένη,η εικόνα δεν είναι σαφής και για όλες τις άλλες θέσεις ειδικότητας,για τις οποίες δεν υπάρχουν στοιχεία στο Διαδίκτυο,μπορούν εδώ να βγουν χρήσιμα στοιχεία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο Σωτηρία για Πνευμονολογία η αναμονή πέφτει 30-35 θέσεις κάθε χρόνο.

Τι εννοείς μ'αυτό; Σόρρυ αλλά δεν κατάλαβα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εννοει οτι αν δηλώσεις σημερα και είσαι π.χ στο νουμερο 120 στη λιστα, του χρόνου θα εισαι στο νουμερο 85-90, τον επομενο χρόνο στο 55-60 και παει λεγοντας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας! Δήλωσα τη Δευτέρα! Νευρολόγία 1 χρόνο στο Θριάσιο με περίπου 4 χρόνια αναμονής και Ψυχιατρική πλήρη στο Αττικό με πάλι 4 χρόνια αναμονής!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για ψυχιατρικη στην αθηνα περιμενα περιπου 1,5 χρονο αφου ειχε κατεβει κιολας κατα 1 χρονο περιπου,το συνολο αρχικα 2,5 χρονια δηλαδη στο περιπου

για νευρολογια σε επαρχια υπολογιζω συν πλην ενα χρονο απο τωρα,την δηλωσα κατα το καλοκαιρι του 2007

για παιδοψυχιατρικη στο αγλαια κυριακου πλεον,αγνωστος υπολογισιμος χρονος,αναμενεται συντελεια του κοσμου το 2012,ως εκ τουτου ανεπαρκη δεδομενα για την υπαρξη γραμματεων και αρμοδιων τουδε και στο εξης...

την καλησπερα μου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπότε

4 για παθολογία αθήνα

4 για παιδιατρική αθήνα

4 για πνευμονολογία αθήνα

4 για νευρολογία αθήνα

4 για ψυχιατρική αθήνα

2.5 για ψυχιατρική αθήνα

3.5 για νευρολογία αθήνα

2.5 για γεν χειρουργική κρήτη

2.5 για γεν χειρουργική θεσσαλονίκη

σίγουρα μπορούμε να υπολογίσουμε αναμονές από τα Sites στις νομαρχίες (πλέον) αλλά δεν είναι μέσα γιορτές, σχόλες, αύγουστος, εκλογές, παλαιότερα εγκυμοσύνες, ανακλήσεις...που όλο και μισό χρόνο πίσω θα πας στην καλύτερη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είναι αλήθεια ότι (κατά προσέγγιση) ένας πτυχιούχος Ιατρικής περιμένει περισσότερο καιρό να αρχίσει την ειδικότητά του στην Ελλάδα, από άλλες χώρες της Ε.Ε (όπως, Ιταλία, Αγγλία κ.τ.λ) στις οποίες ξεκινάνε σχεδόν αμέσως μετά την σχολή; αν ξέρει κάποιος κάποιο τέτοιο περιστατικό ή γεγονός, παρακαλώ να απαντήσει. Thanks!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

FaniK,

αυτό που λες ισχύει. Στην Ελλάδα, μόλις πάρεις πτυχίο δηλώνεις ειδικότητα και μπαίνεις στη λίστα αναμονής μετά από όσους έχουν δηλώσει την ίδια ειδικότητα στο ίδιο νοσοκομείο πριν από εσένα. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει υποχρεωτικά να περιμένεις μέχρι να διοριστούν όσοι είναι πριν από εσένα στη λίστα για να ανοίξει η θέση σου. Δεν υπάρχει τρόπος να παρακάμψεις τη λίστα (εκτός από κάποιες περιπτώσεις προβλημάτων υγείας οπότε μπαίνεις κατευθείαν σαν υπεράριθμος). Το πόσα χρόνια θα περιμένεις εξαρτάται από την ειδικότητα κ το νοσοκομείο που διάλεξες.

Στις άλλες χώρες της ΕΕ τα πράγματα είναι διαφορετικά. Οι απόφοιτοι ιατρικής αμέσως μετά τη λήψη του πτυχίου (ανάλογα με την χώρα) είτε δίνουν εξετάσεις για ειδικότητα, είτε κάνουν αιτήσεις σε διάφορα νοσοκομεία και μπορεί να επιλεχθούν μετά από συνέντευξη. Αυτός είναι κ ο λόγος που τόσοι Έλληνες σκέφτονται τη λύση του εξωτερικού. Γνωρίζω περιπτώσεις Ελλήνων που πήραν πτυχίο τον Ιούλιο (φέτος) κ έχουν ξεκινήσει ήδη ειδικότητα έξω, ενώ άλλοι ακόμη το ψάχνουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Christie, σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!!! Επιβεβαιώνει την άποψη που είχα και από πιο πριν, ότι στην Ελλάδα δηλαδή θέλεις να γίνεις γιατρός και δεν σ'αφήνουν... Αυτές οι περιπτώσεις παιδιών που ανέφερες ότι κάνουν ήδη ειδικότητα στο εξωτερικό με το που τελείωσαν τη σχολή, μήπως θα μπορούσες να μου πεις σε ποιες χώρες πήγαν; Ευχαριστώ και πάλι. Περιμένω την απάντησή σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι πιο δημοφιλείς χώρες είναι με τυχαια σειρά γιατι δεν ξέρω τα στατιστικα: Αμερική (χρειαζεσαι USMLE), Αγγλία, Γερμανία (θεωρητικά αν ξέρεις καλά γερμανικά και θες ειδικότητα παθολογική βρίσκεις αρκετά γρήγορα) και Σουηδία (δημοφιλής για ψυχιατρική, γενική ιατρικη). Γενικά όσες πληροφοριες θες μπορείς να βρεις στα αντίστοιχα topics!! Το θέμα έχει αναλυθεί πλήρως!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για Γενική Χειρουργική σε επαρχιακό νοσοκομείο της Πελοποννήσου περίμενα 2 χρόνια και 3 μήνες από τη λήψη πτυχίου (2003-2005).

Για το ειδικό μέρος (Πλαστική Χειρουργική σε νοσοκομείο της Αθήνας) έχω γράψει ήδη 2 χρόνια χρόνια αναμονής (4 χρόνια αναμονής από τη δήλωση). Προβλέπονται άλλα 2-3...

Keep walking!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγκεντρωτικά από την ημερομηνία υποβολής αίτησης

4 για παθολογία αθήνα

4 για παιδιατρική αθήνα

4 για πνευμονολογία αθήνα

4 για νευρολογία αθήνα

3.5 για νευρολογία αθήνα

4 για ψυχιατρική αθήνα

2.5 για ψυχιατρική αθήνα

2.5 για γεν χειρουργική κρήτη

2.5 για γεν χειρουργική θεσσαλονίκη

2.5 για γενική χειρουργική πελοπόννησο

1 για γενική ιατρική (που;)

4 για πλαστική αθήνα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να συμπληρωσω κ εγώ οτι η αναμονη μου στην παιδιατρική στο Αγλαια Κυριακού επεσε 50 θεσεις σε 18μήνες δηλαδη αν συνεχισει ετσι προβλεπεται να ανοιξει σε 4,5 χρονια απο την ημ/νια υποβολης αιτησης πραγμα που συναδει και με αυτους που διοριζονται τωρα (εχουν ημ/νιες υποβολης αιτησης πριν 4,5 - 5χ)και οτι η θεση που ειχα δηλώσει για μερική (2χ) στην επαρχια, θεσσαλια συγκεκριμενα, προβλεπεται να ανοιξει σχεδον μαζι με την πληρη.

Το σημαντικο ειναι δε οτι οταν ειχα ρωτησει, οταν δηλωσα, μου ειχαν πει αναμονη 7-8χ πραγμα που δεν ισχυει σε καμια περιπτωση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετα την αγωνια μου για τις καθυστερησεις στις διαδικασιες διορισμου λογω των εκλογων,σημερα εγινα "υπο διορισμο".Οποτε ας προσθεσω την μεχρι τωρα εμπειρια μου. 16 μηνες αναμονης για χειρουργικη στην Αθηνα +1 μηνα μεχρι να διοριστω συνολο 17.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Επειδή όλο και περισσότεροι τελειωμένοι είναι στο site μπορούμε σε αυτό το τόπικ να γράφουμε πόσο χρόνο αναμονής είχε ο καθένας για την ειδικότητά του, έτσι ώστε να ενημερώνονται και οι νέοι συνάδελφοι περίπου τί παίζει. Φυσικά διαφέρει από ειδικότητα σε ειδικότητα και από νοσοκομείο σε νοσοκομείο αλλά νομίζω μια γενική ιδέα την παίρνει κάποιος.

Ξεκινώ και λέω ότι στις 4 νοεμβρίου έκλεισα 4 χρόνια αναμονής για παθολογία σε μεγάλο νοσοκομείο της αθήνας. Ορκίστηκα το νοέμβρη του 2005.

Το πρώτο ποστ αυτού του νήματος λέει, ότι ο καθένας γράφει τον προσωπικό του χρόνο αναμονής, ώστε να έχουμε μια ιδέα... οπότε η ερώτηση του μέλους Nena

""Μηπως γνωριζεις για μικροβιολογια και παθολογοανατομια στην αθηνα?"" είναι μάλλον άκυρη...

Υ.Γ. είναι ιδέα μου, ή ελάχιστοι διαβάζουν ένα thread από την αρχή??? (δεν είναι προσωπικό Nena, αφορμή ήταν το δικό σου ποστ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.