Jump to content

[αγροτικό] Ρεπο αγροτικών ιατρών


kourastika na perimenw

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια πολύ σοβαρή ερώτηση να κάνω. Ξέρει κανείς αν η συλλογική σύμβαση εργασίας επηρεάζει και εμάς και σε ποιο σημείο? Γιατί έχω αρχίσει να τσακώνομαι με το διευθυντή μου σχετικά με το θέμα των ρεπό. Αυτός υποστηρίζει ότι δεν το δικαιούμαστε εμείς. Ενώ εγώ του λέω ότι η συλλογική σύμβαση αναφέρεται σε ιατρους που δουλεύουν στο ΕΣΥ. Οι αγροτικοί ανήκουν στο ΕΣΥ και επειδή δεν βγαίνει ακρη έλεγα μήπως κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 123
  • Created
  • Last Reply

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΤΟΠΙΚ!!! Ας απαντησει καποιος που ξερει. Να μαθουμε κι εμεις, τωρα που παιζει να παμε στο αγροτικο, μην μας πιασουν κοτσους! Αν και εδω που τα λεμε, μαλλον δεν χρεαζεται να απαντησει κανεις τιποτα. Ο νομος ειναι νομος και το μονο που χρεαζεται, ειναι να εχουμε τα αρχιδια να σταθουμε στο υψος μας. Δεν ξερω πως ειναι απο μεσα τα πραγματα, ξερω οτι ειναι ευκολα τα λογια απ'εξω.

Αν υποθεσουμε οτι παιρνω το ρεπο απο μονος μου, και μετα την εφημερια παω σπιτι μου χωρις να δωσω λογαριασμο σε κανενα, ενω εχω αντιθετη εντολη απο τον διευθυντη μου, τι γινεται στην περιπτωση αυτη;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν ο διευθηντής δεν δώσει ρεπό τότε παραβιάζει την Συλογική Σύμβαση.-παίρνεις το ρεπό και πάς σπίτι σου και άσ'τον να χτυπιέται

Αν πάρεις ρεπό χωρίς να του το πείς τότε δεν μπορεί να κάνει τίποτα.-παίρνεις το ρεπό και πάς σπίτι σου και άσ'τον να χτυπιέται

Αν σου επιβάλει να εργαστείς στο ρεπό σου χωρίς να θέλεις επεμβαίνει ο εισαγγελέας.-παίρνεις το ρεπό και πάς σπίτι σου και άσ'τον να χτυπιέται

Δεν είναι στο χέρι κανενώς το άν θα πάρεις ρεπο ή όχι.Πλέον το λέει ο νόμος.Σε όποιον διευθητή δεν αρέσει μπορεί να αλλάξει δουλειά, έτσι και αλλιώς του χρόνου θα είναι άλλος στην θέση του!!!!!!!!!!!!!!

Η ΣΣΕ αφορά όλους τους ιατρούς που απασχολούνται με συμβάσεις αποκλειστικής συνεργασίας με το ΕΣΥ.Οι Αγροτικοί είναι στο ΕΣΥ οπότε η ΣΣΕ αφορά και αυτούς και τους διευθηντές τους!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν ο διευθηντής δεν δώσει ρεπό τότε παραβιάζει την Συλογική Σύμβαση.-παίρνεις το ρεπό και πάς σπίτι σου και άσ'τον να χτυπιέται

Αν πάρεις ρεπό χωρίς να του το πείς τότε δεν μπορεί να κάνει τίποτα.-παίρνεις το ρεπό και πάς σπίτι σου και άσ'τον να χτυπιέται

Αν σου επιβάλει να εργαστείς στο ρεπό σου χωρίς να θέλεις επεμβαίνει ο εισαγγελέας.-παίρνεις το ρεπό και πάς σπίτι σου και άσ'τον να χτυπιέται

Δεν είναι στο χέρι κανενώς το άν θα πάρεις ρεπο ή όχι.Πλέον το λέει ο νόμος.Σε όποιον διευθητή δεν αρέσει μπορεί να αλλάξει δουλειά, έτσι και αλλιώς του χρόνου θα είναι άλλος στην θέση του!!!!!!!!!!!!!!

Η ΣΣΕ αφορά όλους τους ιατρούς που απασχολούνται με συμβάσεις αποκλειστικής συνεργασίας με το ΕΣΥ.Οι Αγροτικοί είναι στο ΕΣΥ οπότε η ΣΣΕ αφορά και αυτούς και τους διευθηντές τους!!!

Τον "γάμησες" τον ΔΙΕΥΘΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΝΤΗ! invitro, έφυγες και ξεσαλώσανε :anavwfwties:

Το ποιος θα χτυπιέται θα φανεί σε λίγο καιρό.....

Όσο αφορά την παρέμβαση εισαγγελέα, φοβάμαι πως κάνεις κάποιο λάθος.

Την Συλλογική Σύμβαση Εργασίας την ξεσκίσανε Υπουργός και ΟΕΝΓΕ, ο διευθυντής του ΕΣΥ μας μάρανε τώρα.

Όσο αφορά την "αποκλειστική συνεργασία", ουδέν σχόλιο :lol:

casc.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω πως εάν- σε ένα Κ.Υ.- υπάρχει καλή συνεργασία μεταξύ των αγροτικών, μπορείτε να κανονίζετε μεταξύ σας τα ρεπό. Το διευθυντή πάντως σίγουρα δε θες να τον έχεις εναντίον σου, γιατί ναι μεν μπορεί να φεύγεις μετά την εφημερία, αλλά επίσης θα δουλεύεις κάθε μερα το τυπικό 7ωρο, δε θα μπορείς να φύγεις ούτε για να πληρώσεις τη δεη κλπ κλπ κ φυσικά είναι καλό να έχεις την κάποια "προστασία" του διευθυντή σου, όταν πχ πάει κάποιος κ φωνάζει δε μου γράφουν 3 κουτιά αλλά 2 από το x φάρμακο, ενώ ο παλιός αγροτικός μου έγραφε, δε θες η απάντηση να είναι ναι, είναι κακός ο αγροτικός, άσχετος κλπ κλπ, αλλά ότι δίκιο έχει, έχουν 30 χάπια το καθένα μέσα πχ, θα στα γράψω εγώ χαριστικά κλπ... κ θες να γίνεται το ίδιο αν τυχόν αργήσεις κάποια μέρα, κάνεις κάποιο λάθος κλπ. Γενικά, δεν είναι εύκολο να τσακώνονται άνθρωποι που δουλεύουν στον ίδιο χώρο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εφοσον ο μισθος του αγροτικου ειναι στην ιδια μισθολογικη βαθμιδα με του Επιμελητη Β',θα παρουν και οι αγροτικοι την αυξηση στον μισθο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω πως εάν- σε ένα Κ.Υ.- υπάρχει καλή συνεργασία μεταξύ των αγροτικών, μπορείτε να κανονίζετε μεταξύ σας τα ρεπό. Το διευθυντή πάντως σίγουρα δε θες να τον έχεις εναντίον σου, γιατί ναι μεν μπορεί να φεύγεις μετά την εφημερία, αλλά επίσης θα δουλεύεις κάθε μερα το τυπικό 7ωρο, δε θα μπορείς να φύγεις ούτε για να πληρώσεις τη δεη κλπ κλπ κ φυσικά είναι καλό να έχεις την κάποια "προστασία" του διευθυντή σου, όταν πχ πάει κάποιος κ φωνάζει δε μου γράφουν 3 κουτιά αλλά 2 από το x φάρμακο, ενώ ο παλιός αγροτικός μου έγραφε, δε θες η απάντηση να είναι ναι, είναι κακός ο αγροτικός, άσχετος κλπ κλπ, αλλά ότι δίκιο έχει, έχουν 30 χάπια το καθένα μέσα πχ, θα στα γράψω εγώ χαριστικά κλπ... κ θες να γίνεται το ίδιο αν τυχόν αργήσεις κάποια μέρα, κάνεις κάποιο λάθος κλπ. Γενικά, δεν είναι εύκολο να τσακώνονται άνθρωποι που δουλεύουν στον ίδιο χώρο...

Κοίτα το πως θα διαχειριστεί ο καθένας το διευθυντή του εξαρτάται από τον ίδιο αλλά και από τον εκάστοτε διευθυντή. Το να εφαρμοστεί όμως ο νόμος είναι κάτι που δεν συζητιέται. Διότι και εγώ που είμαι άγονος μένω στο χωριό κάθε μέρα όλη μέρα γιατί το λέει ο νόμος. Έτσι και τώρα. Από τη στιγμή που η ΣΣΕ μιλάει για γιατρούς που δουλεύουν στο ΕΣΥ έτσι και εγώ θα εφαρμόσω το νόμο και μετά από κάθε εφημερία θα παίρνω ρεπό. Απλά τα πράγματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εφοσον ο μισθος του αγροτικου ειναι στην ιδια μισθολογικη βαθμιδα με του Επιμελητη Β',θα παρουν και οι αγροτικοι την αυξηση στον μισθο?

Πολύ καλή ερώτηση...

Απ'όσο έχω καταλάβει, όχι. Αν κάποιος γνωρίζει με βεβαιότητα, ας μοας πει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Κρίσιμη Ερωτηση: Ξέρετε έστω και έναν που να πήρε ήδη ρεπό μετά από εφημερία??!!

Με αυτά που γράφει το ΦΕΚ νομίζω ότι συμπεριλαμβάνουν και εμάς τους αγροτικούς,

αλλά εδώ δεν έχουν κόσμο να στελεχώσουν τα ιατρεία, αν μας δώσουν και ρεπό....

Πάντως ζω και περιμένω τη στιγμή που θα φτάσει ένα τέτοιο χαρτί στο Κ.Υ Μουζακίου που θα υποχρεώνει τον αξιαγάπητο διευθυντή να μας δίνει ρεπό ακόμα και στα άγονα..Τρέλα... :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κρίσιμη Ερωτηση: Ξέρετε έστω και έναν που να πήρε ήδη ρεπό μετά από εφημερία??!!

Με αυτά που γράφει το ΦΕΚ νομίζω ότι συμπεριλαμβάνουν και εμάς τους αγροτικούς,

αλλά εδώ δεν έχουν κόσμο να στελεχώσουν τα ιατρεία, αν μας δώσουν και ρεπό....

Πάντως ζω και περιμένω τη στιγμή που θα φτάσει ένα τέτοιο χαρτί στο Κ.Υ Μουζακίου που θα υποχρεώνει τον αξιαγάπητο διευθυντή να μας δίνει ρεπό ακόμα και στα άγονα..Τρέλα... :anavwfwties:

Φίλε μου στο δικό μου ΚΥ τα ρεπό καθιερώθηκαν μετά από κάθε εφημερία. Θα αρχίσουν να τα παίρνουν οι συνάδελφοι αγροτικοί από τον Απρίλη. Εγώ τελείωνω οπότε δώρο άδωρο.Βέβαια έγιναν και αμοιβαίες υποχωρήσεις και από μέρους μας και από τη διεύθυνση.

Δεν χρειάζεσαι κανένα χαρτί. Παίρνεις το ΦΕΚ και πας στο διευθυντή σου και ξεμπερδεύεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως λογικά οι αγροτικοί δε θα πρέπει να πάρουν αυξηση.

Δεν είναι λογικό να παίρνει ο αγροτικός περισσότερα απο έναν ειδικευόμενο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως λογικά οι αγροτικοί δε θα πρέπει να πάρουν αυξηση.

Δεν είναι λογικό να παίρνει ο αγροτικός περισσότερα απο έναν ειδικευόμενο.

Το ΦΕΚ δεν αναφέρει τίποτα για αύξηση στο μισθό μας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λαθος

μεχρι τωρα ο αγροτικος παιρνει περισσοτερα απο εναν ειδικευομενο

αναφερομαι στον αγροτικο του κ.υ η του π.ι.,οχι του τριμηνιτη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως λογικά οι αγροτικοί δε θα πρέπει να πάρουν αυξηση.

Δεν είναι λογικό να παίρνει ο αγροτικός περισσότερα απο έναν ειδικευόμενο.

Επισης, δεν ειναι λογικο γιατροι με μηδενικη εμπειρια και μεταπτυχιακη εκπαιδευση να παρεχουν πρωτοβαθμια φροντιδα σε πληθυσμους της περιφερειας (οι οποιοι πληρωνουν τους ιδιους φορους με τον Αθηναιο και το Θεσσαλονικιο), αλλα τι να κανουμε;:)

ξενος, οι αποδοχες του αγροτικου γιατρου (απο τοτε που καθιερωθηκε η ενιαια συμβαση εργασιας) ειναι ΚΑΙ στην τριμηνη εκπαιδευση οι ιδιες με το υπολοιπο της θητειας του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι ρημαδες οι εξελιξεις δεν μαφηνουν να τις προφτασω ρε γαμωτο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως λογικά οι αγροτικοί δε θα πρέπει να πάρουν αυξηση.

Δεν είναι λογικό να παίρνει ο αγροτικός περισσότερα απο έναν ειδικευόμενο.

Επισης, δεν ειναι λογικο γιατροι με μηδενικη εμπειρια και μεταπτυχιακη εκπαιδευση να παρεχουν πρωτοβαθμια φροντιδα σε πληθυσμους της περιφερειας (οι οποιοι πληρωνουν τους ιδιους φορους με τον Αθηναιο και το Θεσσαλονικιο), αλλα τι να κανουμε;:)

ξενος, οι αποδοχες του αγροτικου γιατρου (απο τοτε που καθιερωθηκε η ενιαια συμβαση εργασιας) ειναι ΚΑΙ στην τριμηνη εκπαιδευση οι ιδιες με το υπολοιπο της θητειας του.

Λογικό δεν είναι, αλλά μήπως θα πρεπε κάποια στιγμή να αρχίσουν να εκλογικευονται κάποια πράγματα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εστω οτι εγω ειμαι καλη και υπακουη προς το διευθυντη μου και δεν παιρνω το ρεπο

α. θα πληρωθω παραπανω?

β. θα στησουν το αγαλμα μου στην πλατεια του χωριου?

γ. θα φαω μονο τα 5 φασκελα που μου αξιζουν?

δ. οι ΚΥΡΙΟΙ ΓΕΝΙΚΟΙ ΙΑΤΡΟΙ που εχουν θεση Π.Ι. θα παρουν κανονικα το ρεπο τους και ο αγαπημενος μου διευθυντης θα με στειλει και σε αλλα χωρια στην ανω ραχουλα????

ε. θα τσονταρει το Υπουργειο στο επομενο service του αυτοκινητου μου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η κλαδική σύμβαση στην παράγραφο 2 λέει: Το επίσημο ωράριο των νοσοκομειακών γιατρών είναι 7ωρο, συνεχές, πρωινό και 5νθήμερο, από Δευτέρα έως Παρασκευή. Μετά δε από κάθε ενεργό εφημερία παρέχεται στον εργαζόμενο, σε εργάσιμη ημέρα, 24ωρη ανάπαυση, που δεν μεταφέρεται πέρα της μιας εβδομάδος.

Οι αγροτικοί θεωρούνται νοσοκομειακοί ιατροί; Και αν ναι μόνο για το τρίμηνο; ή για όλο το χρόνο θητείας; Η λογική λέει πως θεωρούμαστε νοσοκομειακοί του ΕΣΥ εφ' όσον εφημερεύουμε σε ΚΥ ή νοσοκομεία. Οπότε κανονικά δικαιούμαστε το ρεπό εντός της εβδομάδος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η κλαδική σύμβαση στην παράγραφο 2 λέει: Το επίσημο ωράριο των νοσοκομειακών γιατρών είναι 7ωρο, συνεχές, πρωινό και 5νθήμερο, από Δευτέρα έως Παρασκευή. Μετά δε από κάθε ενεργό εφημερία παρέχεται στον εργαζόμενο, σε εργάσιμη ημέρα, 24ωρη ανάπαυση, που δεν μεταφέρεται πέρα της μιας εβδομάδος.

Οι αγροτικοί θεωρούνται νοσοκομειακοί ιατροί; Και αν ναι μόνο για το τρίμηνο; ή για όλο το χρόνο θητείας; Η λογική λέει πως θεωρούμαστε νοσοκομειακοί του ΕΣΥ εφ' όσον εφημερεύουμε σε ΚΥ ή νοσοκομεία. Οπότε κανονικά δικαιούμαστε το ρεπό εντός της εβδομάδος.

Ακριβώς πάνω σε αυτό πατάς. Υπάγεσαι στο ΚΥ και στο αντίστοιχο νοσοκομείο οπότε θεωρείσαι νοσοκομειακός ιατρός. Εμείς εκεί στηριχθήκαμε και τα καταφέραμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα όπως ξέρετε ποιο είναι;

Θα σου πει ο διευθυντής: "Δουλεύεις κανονικό 7ωρο στο Ιατρείο;"

Γιατί δεν μπορούμε να ζητάμε εφαρμογή του νόμου μόνο εκεί που μας βολεύει... Και σίγουρα, στο νοσοκομείο το 7ωρο το κάνεις. Δε νομίζω όμως να έχει κανείς κανονικό (όχι άγονο) ΠΙ και να κάθεται 7 ώρες να δουλεύει... Οπότε εκεί είναι ένα θεματάκι. Τώρα αν κάποιος είναι τόσο νομοταγής που κρατά πιστά το 7ωρο, κανείς δεν μπορεί να του πει δεν θα πάρεις ρεπό... Για τους υπόλοιπους όμως... Δεν ξέρω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα όπως ξέρετε ποιο είναι;

Θα σου πει ο διευθυντής: "Δουλεύεις κανονικό 7ωρο στο Ιατρείο;"

Γιατί δεν μπορούμε να ζητάμε εφαρμογή του νόμου μόνο εκεί που μας βολεύει... Και σίγουρα, στο νοσοκομείο το 7ωρο το κάνεις. Δε νομίζω όμως να έχει κανείς κανονικό (όχι άγονο) ΠΙ και να κάθεται 7 ώρες να δουλεύει... Οπότε εκεί είναι ένα θεματάκι. Τώρα αν κάποιος είναι τόσο νομοταγής που κρατά πιστά το 7ωρο, κανείς δεν μπορεί να του πει δεν θα πάρεις ρεπό... Για τους υπόλοιπους όμως... Δεν ξέρω...

Γιατί φίλε μου ποιος τηρεί το 7ώρο στα ΚΥ( από επιμελητές εννοώ ); Και αν η διεύθυνση θέλει να τεντώσει τους αγροτικούς μπορούν και αυτοί με τη σειρά τους να ανταποδώσουν.Δεν πάει έτσι όμως. Το θέμα είναι απλό φίλε μου. Εγώ το έθεσα στη διευθύντρια μου ως εξής: Ή υπαγόμαστε στην κλαδική σύμβαση ή στην κονοτική οδηγία. Ή θα παίρνουμε ρεπό κανονικά ή θα κατεβάσω πρόγραμμα με 4 εφημερίες για κάθε αγροτικό. Μέση λύση δεν υπάρχει. Και φυσικά κατάλαβε το αυτονόητο, δηλαδή ότι περιλαμβανόμαστε στην κλαδική σύμβαση και τα ρεπό είναι γεγονός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν υπάρχει θέμα κοινοτικής οδηγίας καθώς στο πρώτο άρθρο της νέας σύμβασης αναφέρεται ρητώς πως "Οι νοσοκομειακοί ιατροί του ΕΣΥ, οι πανεπιστημιακοί

ιατροί και οι ειδικευόμενοι πραγματοποιούν τις απαραίτητες εφημερίες για την ασφαλή λειτουργία των Νοσοκομείων και των Κέντρων Υγείας." Οπότε δεν τίθεται θέμα για 4 εφημερίες. Σύμφωνοι, κανείς δεν τηρεί το ωράριο του 7ωρου στα ΚΥ. Αυτοί όμως φίλε μου, θα είναι εκεί και έχουν καλά φυλαγμένα τα νώτα τους. Εσύ κι εγώ, που είμαστε εκεί για περιορισμένο χρονικό διάστημα, πώς θα καλύψουμε τα νώτα μας αν εντελώς "ξαφνικά" αρχίζουν και μας ψάχνουν στο ΠΙ κατά τις 2 το μεσημέρι; Και καλά! τη μια φορά είσαι σε περιστατικό... την άλλη το ίδιο... άμα όμως σε ψάχνει ο διοικητής κάθε μέρα και δε σε βρίσκει... Και άντε μετά να πεις στο διοικητή ότι η διευθύντριά σου φεύγει νωρίς... Λες και δεν το ξέρει...

Όσον αφορά το θέμα για το αν υπαγόμαστε ή όχι στην κλαδική σύμβαση αναφέρεται ρητώς:"Ο παρών νόμος αφορά το σύνολο του ιατρικού προσωπικού του κλάδου ΕΣΥ", δηλαδή επιμελητές, ειδικευόμενους και αγροτικούς. Και να σου πω και κάτι τραγελαφικό... τηλεφωνική επικοινωνία με επιμελητή και διοικητή: "Πού είναι ο διευθυντής σας;

"Εδώ κε διοικητά, βλέπει περιστατικό στο εξεταστήριο"

"Ώστε λέμε και ψέμματα κε Λ......... Αφού τον βλέπω μπροστά μου στο διάδρομο του νοσοκομείου... Όλη μέρα εδώ μέσα τριγυρνάει..."

"................."

Πάντως, ένα είναι σίγουρο... Ότι δια νόμου πλέον το ρεπό το δικαιούμαστε... ΟΛΟΙ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η απάντηση του υπουργείου (γραφείο αγροτικών) ήταν πως οι αγροτικοί δεν είναι ούτε νοσοκομειακοί ούτε του ΕΣΥ οπότε δεν δικαιούνται τίποτα από τη νέα σύμβαση. Και λέω εγώ, τότε τι ισχύει; Η ευρωπαική οδηγία; Ή για άλλη μια φορά φουλ λάντζα για αγροτικούς με όνειρα για ρεπό και λοιπές "ευρωπαικές" παροχές;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η απάντηση του υπουργείου (γραφείο αγροτικών) ήταν πως οι αγροτικοί δεν είναι ούτε νοσοκομειακοί ούτε του ΕΣΥ οπότε δεν δικαιούνται τίποτα από τη νέα σύμβαση. Και λέω εγώ, τότε τι ισχύει; Η ευρωπαική οδηγία; Ή για άλλη μια φορά φουλ λάντζα για αγροτικούς με όνειρα για ρεπό και λοιπές "ευρωπαικές" παροχές;

Και τι είμαστε; Γιατροί του "ΕΓΩ"?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΤΑ ΡΕΠΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΕΝΕΡΓΟ ΑΦΗΜΕΡΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟΙ..

ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ 3ΜΗΝΟ ΟΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟΙ ΠΕΡΝΟΥΝ ΡΕΠΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΦΗΜΕΡΙΑ. ΑΛΛΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΜΠΑΧΑΛΟ ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΣΥΝΕΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ.

Ο ΝΟΜΟΣ ΔΕ ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΕΙ . ΛΕΙΕΙ

"Ύστερα από κάθε ενεργό εφημερία

παρέχεται στον ιατρό, νοσοκομειακό ή πανεπιστημιακό,

σε εργάσιμη ημέρα, εικοσιτετράωρη ανάπαυση, η οποία

δεν μεταφέρεται πέραν της μιας εβδομάδα

Αραγε περιλαμβανει και αγροτικους? Που και "ειναι ιατροι και εφημερευουν"??

Παντως ο διευθυντης του νοσοκομειου εχει στειλει ενα εγγραφο στους διευθυντες των κλινικων και ΚΥ που λεει "Οι διευθυντες των κλινικων και ΚΥ, καθιστανται υπευθυνοι για τα ρεπο των ιατρων που εφημερευουν βαση του ΦΕΚ ταδε, εντος 7 ημερων κτλ. Και να τηρειται βιβλιο με τα ρεπο των ιατρων πυο εφημερευουν"

Αραγε τι μελη γενεσθαι με τις εφημεριες των αγροτικων στα νοσοκομεια και στη συνεχεια στα ΚΥ>????????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.