Jump to content

Μου ήρθε διορισμός ελλάδα! Τι κάνω;


Majesty

Recommended Posts

καλησπέρα. Κάνω ειδικότητα στο εξωτερικό. Μου ήρθε ο διορισμός ελλάδα. θέλω να έρθω μια μέρα για να δηλώσω το δέυτερο σκέλος στην αθήνα. Γνωρίζει κανείς τα μυστικά;!;! τι πρέπει να κάνω; Θέλω να πάω στο νοσοκομείο να πάρω τη βεβαίωση διορισμού, να δηλώσω αθήνα και να φύγω πάλι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι ανάγκη να έρθεις Ελλάδα, μπορείς να υποβάλεις την αίτηση και με fax και τα δικαιολογητικά να τα στείλεις με το ταχυδρομείο. Την αίτηση μπορούσες να την υποβάλεις από τότε που βγήκε ο αριθμός πρωτοκόλλου του διορισμού σου.

Για να γίνει αίτηση της δ/νσης υγείας προς το υπουργείο για το νοσοκομείο που θα δηλώσεις το δεύτερο κομμάτι θα πρέπει να υποβάλεις και βεβαίωση ευδόκιμης άσκησης από το πρώτο μέρος, κάτι το οποίο εσύ δεν θα έχεις, οπότε τζάμπα κόπος. :rolleyes:

Υπάρχει όμως νόμιμη αλλά χρονοβόρα λύση.....

Τελειώνεις το κομμάτι που θέλεις στο εξωτερικό, το αναγνωρίζεις στο ΚΕΣΥ και την επομένη το πρωί αν είναι εργάσιμη φυσικά δηλώνεις το επόμενο μέρος της ειδικότητας.

υ.γ. Δηλαδή για να γνωρίζει κάποιος πρέπει να σου δώσει θετική απάντηση; Μια χαρά σου απάντησε ο cardio, ο fidelio και ο k0st.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού μπορεί να υποβάλλει αίτηση ας υποβάλλει και μπορεί στο εξωτερικό να κάνει το γενικό μέρος να το αναγνωρίσει και να γυρίσει να κάνει το ειδικό. Ή να γυρίσει και να κάνει τμήμα του ειδικού.

Βρε παιδιά εσάς τί σας πειράζει; Σάμπως την θέση στο εξωτερικό σας πήρε ή την θέση στην Ελλάδα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Τάσος δεν είπε ότι δεν μπορείς να κάνεις αίτηση, είπε ότι μπορείς να κάνεις αίτηση αλλά δεν μπορείς να διοριστείς αν δεν έχει είτε αναγνωριστεί το γενικό μέρος του εξωτερικού (που παίρνει χρόνια είναι αλήθεια) είτε να έχεις ευδόκιμη άσκηση από ελληνικό νοσοκομείο. Σωστά;

Αν πχ κάποιος από Αγγλία αν και έχει δηλώσει γενική παθολογία 5 χρόνια αλλά τελικά θέλει ογκολογία, έχει κάνει 2 χρόνια παθολογικά rotations in UK, και έρχεται τώρα ο διορισμός για τα 5 χρόνια, κάνει αίτηση για ογκολογία, αλλάζει από τα 5 στα 3, καταθέτει τα χαρτιά του στο ΚΕΣΥ, αναγνωρίζει σε 2 χρόνια το ΚΕΣΥ την τριετία, και εν τω μεταξύ τρέχει η αναμονή του για ογκολογία. Όταν μετά από 4 χρόνια έρθει ο διορισμός του για ογκολογία γιατί είναι παράνομος; Έχει 3 χρόνια παθολογία από εξωτερικό και πλέον μπαίνει για ογκολογία.

Χμ...αν αποδεχθεί τον διορισμό, δουλέψει για μια μέρα και μετά κάνει ανάκληση; Γίνεται;

Προφανώς το θέμα του majesty δεν είναι τα λεφτά, είναι να γλυτώσει αναμονή όπως κάνουμε όλοι μας. Αν λοιπόν το ειδικό μέρος έχει μεγάλη αναμονή και ήδη κάνει το γενικό μέρος στο εξωτερικό, προτιμά να τελειώσει το γενικό μέρος έξω (που σίγουρα δεν του ήρθε εύκολο να το κάνει) και να δώσει και την θέση του με μια ανάκληση στον επόμενο και όταν με το καλό έρθει ο διορισμός για το ειδικό να γυρίσει να το κάνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλω να ρωτήσω δηλαδή, η βεβαίωση ευδόκιμης άσκησης από το πρώτο μέρος, αναγνωρίζεται και από το εξωτερικό; Δηλαδή πιο λιανά. Ας πούμε κάνω την αίτηση αύριο στο ΚΑΤ, ανοίγει η θέση μου 2011. Μπορώ να αναγνωρίσω τα έτη της γενικής χειρουργικής και να ξεκινήσω το 2011 ή θα πρέπει πάλι, εφόσον το αναγνωρίσω να κάνω νέα αίτηση το 2011 ας πούμε και να περιμένω πάλι στη λίστα; ο διορισμός μου έχει έρθει από 15 Ιούνη, αλλά οι γονείς μου θεώρησαν ασήμαντο να με ενημερώσουν, το έκαναν μόλις χθες. Οπότε αν είναι και δε γίνεται, να δηλώσω μη αποδοχή να έρθει ο επόμενος τότε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλε Magesty,ειναι πολυ απλο αυτο που θα κανεις:παιρνεις μια αδεια απο το νοσοκομειο στο οποιο εργαζεσαι στο εξωτερικο,ερχεσαι Ελλαδα,αναλαμβανεις υπηρεσια στο εδω νοσοκομειο,δηλωνεις το ειδικο μερος της ειδικοτητας που θες και παραιτεισαι την επομενη ημερα!Επειτα γυριζεις πισω και συνεχιζεις τη ζωη σου!Βεβαια,οταν σου ερθει με το καλο ο διορισμος για το ειδικο κομματι,θα πρεπει να εχεις ηδη αναγνωρισει το γενικο μερος για να μπορεις να διοριστεις.Απλο.Αυτα σου τα λεω εκ πειρας απο συγγενη μου που εκανε το ιδιο.Καλο κουραγιο εκει στα ξενα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλε Magesty,ειναι πολυ απλο αυτο που θα κανεις:παιρνεις μια αδεια απο το νοσοκομειο στο οποιο εργαζεσαι στο εξωτερικο,ερχεσαι Ελλαδα,αναλαμβανεις υπηρεσια στο εδω νοσοκομειο,δηλωνεις το ειδικο μερος της ειδικοτητας που θες και παραιτεισαι την επομενη ημερα!Επειτα γυριζεις πισω και συνεχιζεις τη ζωη σου!Βεβαια,οταν σου ερθει με το καλο ο διορισμος για το ειδικο κομματι,θα πρεπει να εχεις ηδη αναγνωρισει το γενικο μερος για να μπορεις να διοριστεις.Απλο.Αυτα σου τα λεω εκ πειρας απο συγγενη μου που εκανε το ιδιο.Καλο κουραγιο εκει στα ξενα....

Αυτό ακριβώς είχα ακούσει, αλλά δε γνωρίζω κατά πόσο είναι πραγματοποιήσιμο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά αυτά που λέτε δεν γίνονται. Είναι ΠΑΡΑΝΟΜΑ. Πως αλλιώς να σας το πούμε? Είναι σαν να έχεις βάλει χαρτιά για ειδικότητα σε 10 νομαρχίες. Από τη στιγμή που παραιτείσαι από την ειδικότητα για το γενικό μέρος, όφείλεις να διαγραφείς και από την αναμονή του ειδικού κομματιού, αλλιώς θα έχεις πρόβλημα γιατί α)ή θα σε ανακαλύψει κάποιος άλλος στη λίστα μετά από σένα και θα διαγραφείς β)δεν θα σου φτάσει ποτέ ο διορισμός για το ειδικό κομμάτι γιατί στην νομαρχία για να σου στείλουν το διορισμό πρέπει πριν εσύ να έχεις καταθέσει πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης του γενικού μέρους, πράγμα που εσύ δεν θα έχεις εκ των πραγμάτων, ή ακόμα και να έχεις από την άσκησή σου στη Γερμανία, δε θα συμφωνεί με τον αριθμό πρωτοκόλλου του διορισμού του γενικού μέρους και ώ, τι πρωτότυπο, θα διαγραφείς και πάλι από την αρχή!!! Τα παραπάνω δεν τα γράφω από το μυαλό μου, τα έχω συναντήσει κι εγώ.

Υ.Γ. Δεν σου ζητήσαμε να απολογηθείς για τη Γερμανία, καλά έκανες και πήγες και μαγκιά σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε cardio δεν είναι παράνομο, το αντίθετο μάλιστα. Το να δηλώνεις το ειδικό μέρος μόλις διορίζεσαι στο γενικό είναι ένα το κρατούμενο,νόμιμο καθόλα.

Πάμε τώρα στο ζητούμενο. Ο νόμος λέει, ότι ο ιατρός δύναται να παραιτηθεί από το γενικό κομμάτι "σε εύλογο χρονικό διάστημα" από την ημέρα που ανέλαβε τα καθήκοντά του , χωρίς να το έχει ολοκληρώσει. Ο καθόλα ενημερωμένος συνάδελφος Αναστάσιος Θεοδωρίδης μπορεί να το επιβεβαιώσει με τις γνώσεις του, αν όχι να δημοσιεύσει τη σχετική παράγραφο του νόμου. Το πρόβλημα που ανακύπτει όχι μόνο δεν αφορα τους υπόλοιπους στη λίστα ιατρούς, αλλά πρωτίστως τον άμεσα ενδιαφερόμενο , γιατί καλείται, πριν παρουσιαστεί στο ειδικό μέρος ,να αποδείξει το ευδόκιμο της άσκησης στο γενικό του κομμάτι, εν προκειμένω στη Γεν. Χειρουργική. Οι υπόλοιποι δε συνάδελφοι στη λίστα αναμονής περισσότερο ωφελούνται, καθόσον με το που παραιτηθεί ο προηγούμενος ιατρός, άμεσα, καλείται ο επόμενος στη λίστα.

Αξίζει να σημειώσω οτι με την παραίτηση του ο ιατρός χάνει τη θέση του και ουσιαστικά ρισκάρει, γιατί αν το μετανιώσει, θα είναι πλέον αργά, αφου ο επόμενος στη λίστα αναμονής ιατρος θα έχει πάρει τη θέση του. Θα είναι μονόδρομος τότε γι' αυτόν να ολοκληρώσει το γενικό κομμάτι στο εξωτερικό, αλλιως το δηλώνει πάλι από την αρχή στην Ελλάδα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και τότε γιατί τα παιδιά που υπηρετούν τη στρατιωτική τους θητεία δεν το κάνουν αυτό? Δηλαδή να διοριστούν για μια μέρα και να παραιτηθούν με την πρόφαση ότι δεν κατάφεραν να πάρουν αναβολή, έχοντας κερδίσει όμως τη δήλωση στο δεύτερο κομμάτι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να δηλώσεις το δεύτερο μέρος της ειδικότητας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ να διοριστείς στο πρώτο μέρος της ειδικότητας.Αρκεί η απόφαση τοποθέτησης για το πρώτο μέρος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να δηλώσεις το δεύτερο μέρος της ειδικότητας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ να διοριστείς στο πρώτο μέρος της ειδικότητας.Αρκεί η απόφαση τοποθέτησης για το πρώτο μέρος.

Σου το λέω και σένα Τάσο γιατί μου έχει συμβεί: όταν ήμουν φαντάρος, άνοιξε η θέση μου για το γενικό μέρος, πήγα με την απόφαση στη νομαρχία να ρωτήσω αν μπορώ να δηλώσω το ειδικό και μου είπαν κατηγορηματικά ΟΧΙ . Δεν έχει συμβει μόνο σε μένα πιστεύω...Το ότι δεν χρειάζεται να έχει διοριστεί για να δηλώσεις το ειδικό μέρος, το γνωρίζω αλλά κατά πόσον είναι νόμιμο εφ'όσον στη συνέχεια δεν αποδεχτείς το διορισμό????????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομιμότατο είναι. Απλά όταν θα έρθει η ώρα να σε προτείνουν για την τοποθέτηση θα πρέπει να υποβάλεις τη βεβαίωση ευδόκιμης άσκησης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βεβαίωση ευδόκιμης άσκησης που να συμφωνεί με τον αριθμό πρωτοκόλλου διορισμού του γενικού μέρους. 1000000% σίγουρο, από επίσημα χείλη της νομαρχίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ιδιο συνέβη και σε μένα φιλε cardio. Στους 6 μήνες κι ενώ υπηρετούσα στη Λήμνο ανοιξε η θέση μου για το γενικό κομμάτι. Ξέρεις όμως γιατί δεν μπορέσαμε να δηλώσουμε το ειδικό? Γιατί απαιτείται πιστοποιητικό τύπου Α' (το οποίο παίρνεις όταν απολύεσαι) ή πιστοποιητικό τύπου Β (όταν έχεις πάρει αναβολή) κι εγώ τουλάχιστον δεν είχα κανένα εκ των δύο. Αυτός όμως που δεν έχει εκκρεμότητες με τη στρατιωτική του θητεία βεβαιως και μπορει να δηλώσει το ειδικό μέρος, μην σου πω κιόλας οτι ο επόμενος στη λίστα θα το εκλάβει σαν "δώρο θεού"..

Επαναλαμβάνω οτι το ρίσκο το παίρνει ο παραιτηθείς. Αν του "ανοιξει" η θέση στο ειδικό μέρος και δεν έχει ως τότε πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης στο γενικό μέρος, τότε απλά, δεν διορίζεται ποτέ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν απαιτείται πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης για να δηλώσεις το ειδικό. Ούτε τώρα που ξανάνοιξε η θέση μου και δήλωσα το ειδικό μου ζήτησαν κάτι τέτοιο. Αλλού κολλάει το θέμα και ρωτήστε και στη νομαρχία να σας πει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ θα αφήσω τα επίσημα χείλη της νομαρχίας και θα σου πω τι γράφει η δική μου βεβαίωση "ευδόκιμης άσκησης" και φαντάζομαι και όλων των συναδέλφων

Ο διευθυντής του ....... τμήματος του νοσοκομείου ..... βεβαιώνω ότι ο ιατρός ..... σύμφωνα με την απόφαση ..... του υπουργείου υγείας και κοινωνικής αλληλεγγύης, εργάστηκε από τις ..... έως τις ..... ως ειδικευόμενος στην ......στο νοσοκομείο.....

Και κάτι τελευταίο.....Ο ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΡΙΘΜΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε παρακαλώ, ρώτα τον κι ενημέρωσέ με. Από απλή περιέργεια και μόνο πλέον...Ρώτα όμως ακριβώς αυτό: Στρατιώτης που του έρχεται ο διορισμός έχει δικαίωμα να βάλει χαρτιά για το ειδικό μέρος κι αν όχι γιατί? Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί να μην έχει το δικαίωμα; Ζητάνε πιστοποιητικό τύπου Α' όταν δηλώνεις ειδικότητα; :blink:

Από το παρακάτω αν δεν κάνω λάθος γίνεται κατανοητό πως β' μέρος δηλώνεις βάσει της υπουργικής απόφασης και όχι βάσει διορισμού.

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ

(άρθρο 8 Ν. 1599/86)

Προς

Δ/νση Υγείας Νομαρχίας Αθηνών

4.Κατέχω έμμισθη θέση ( ή έχω τοποθετηθεί για ειδίκευση) με την υπ’ αριθμ. _____________________________________Υπουργική Απόφαση σε θέση έμμισθου ειδικευόμενου στην ειδικότητα της __________________________________ και στο Νοσοκομείο_______________________ και τελειώνω την προκαταρκτική μου άσκηση την ________________________ οπότε και υποχρεούμαι να προσκομίσω το πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης που χορηγεί η Επιστημονική Επιτροπή του Νοσοκομείου, προκειμένου εφ’ όσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις διορισμού, να τοποθετηθώ για ειδίκευση στην _________________________________

5. Υποχρεούμαι να υποβάλω Υ. Δ. όπου θα αναγράφεται ο χρόνος περάτωσης της ειδικότητας της _________________________ όταν διοριστώ στο Νοσοκομείο ________________________Μετά την περάτωση της υποχρεούμαι να προσκομίσω πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης που χορηγεί η Επιστημονική Επιτροπή του Νοσοκομείου, προκειμένου εφ’ όσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις διορισμού, να τοποθετηθώ για ειδίκευση στην _______________________________________

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο σημείο 4 όμως, πέραν της υπουργικής απόφασης αναφέρει ότι "κατέχω έμμισθη θέση ή έχω τοποθετηθει για ειδίκευση". Πως αυτό λοιπόν θα ισχύει από τη στιγμή που δεν αποδέχεσαι το διορισμό ή από τη στιγμή που παραιτείσαι? Άρα μια παρανομία υπάρχει...Δεν υπάρχει περίπτωση ο Γαρουφαλάκης να μου έλεγε βλακείες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η φράση 'έχω τοποθετηθεί για ειδίκευση' δεν σημαίνει ότι 'ειδικεύομαι κατέχοντας παράλληλα έμμισθη θέση'. Οπότε μάλλον μπορεί να γίνει η αίτηση για το δεύτερο κομμάτι και να τρέχει η αναμονή.

Δεν φαίνεται να υπάρχει παρανομία από τη στιγμή που ο Majesty ασκείται ήδη στο γενικό μέρος κι έτσι θα απελευθερώσει τη θέση του για να διοριστεί ο επόμενος. Επιπλέον, όταν θα έρθει η σειρά του για το ειδικό μέρος, θα πρέπει πρώτα να αναγνωρίσει το γενικό μέρος, που έκανε στη Γερμανία.

Το ότι κάποιος έχει τη δυνατότητα να ελαχιστοποιήσει την αναμονή του, χωρίς να υποσκελίσει τους συναδέλφους του, δεν είναι μεμπτό.

Όσοι μπορούν και βρίσκουν θέσεις στο εξωτερικό, συγχαρητήρια! Η επίτευξή τους είναι σημαντική. Ωστόσο, δε χρειάζεται να εκφράζονται σκληρά προς όσους μένουν. Δεν κάνουν όλοι διακοπές ελέω πλουσίου πατρός ούτε είναι οκνηροί. Ας είμαστε όλοι λίγο πιο προσεκτικοί στις εκφράσεις μας. Η αναμονή είναι μεγάλη, τα νεύρα σπασμένα και κάποια αιτήματα ενδεχομένως να ηχούν σκανδαλιστικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Majesty και σε όσους θα βρεθείτε σε παρόμοια κατάσταση,

Για να παραμείνει η αίτηση για το δεύτερο μέρος σε ισχύ θα πρέπει να διοριστείς στο νοσοκομείο και την επόμενη ημέρα κιόλας αν θες να παραιτηθείς.

Το μόνο που έχεις να κάνεις μέχρι να ανοίξει η θέση στο επόμενο μέρος είναι να τελειώσεις το κομμάτι του πρώτου μέρους το οποίο κάνεις στο εξωτερικό και να το αναγνωρίσεις στο ΚΕΣΥ.

Εάν δεν διοριστείς στο νοσοκομείο για το πρώτο μέρος της ειδικότητας η αίτησή σου για το επόμενο μέρος ακυρώνεται.

Όσο αφορά για το πιστοποιητικό τύπου Α' χρειάζεται κατά τον διορισμό και όχι για να καταθέσεις αίτηση για ειδικότητα <_< Δες ΕΔΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΥΔΟΚΙΜΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΗΣ ΑΛΛΟΔΑΠΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΔΕ ΘΑ ΔΙΩΧΘΕΙ ΠΟΙΝΙΚΑ ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΥΠΕΓΡΑΨΕ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΠΑΡΑΘΕΤΟΝΤΑΣ ΨΕΥΔΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ; ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ; ΘΑ ΤΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΕΣΥ ΤΣΙΓΑΡΑ ΣΤΗΝ ΨΕΙΡΟΥ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΥΔΟΚΙΜΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΗΣ ΑΛΛΟΔΑΠΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΔΕ ΘΑ ΔΙΩΧΘΕΙ ΠΟΙΝΙΚΑ ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΥΠΕΓΡΑΨΕ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΠΑΡΑΘΕΤΟΝΤΑΣ ΨΕΥΔΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ; ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ; ΘΑ ΤΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΕΣΥ ΤΣΙΓΑΡΑ ΣΤΗΝ ΨΕΙΡΟΥ;

1. Δεν είναι ανάγκη να "φωνάζεις".

2. Είμαι απόλυτα σίγουρος γι αυτό που γράφω.

3. Σε οποιοδήποτε δημόσιο χώρο απαγορεύεται το κάπνισμα, οπότε δεν θα του πηγαίνω τσιγάρα. emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 years later...

Για να δηλώσεις το δεύτερο μέρος της ειδικότητας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ να διοριστείς στο πρώτο μέρος της ειδικότητας.Αρκεί η απόφαση τοποθέτησης για το πρώτο μέρος.

Καλημέρα,

επειδή ειμαι κατι λίγα χρονια στο εξωτερικο για ειδικότητα θ'ελω να ρωτήσω αν ισχυει ακόμη αυτό.

Στις επόμενες μέρες θα σταλεί ο διορισμός μου για το γενικό μερος της παθολογίας σε νσκ της επαρχίας και δεν ξέρω αν πρέπει να παρουσιαστώ στο νσκ για μια μέρα ώστε να δηλώσω το ειδικό κομμάτι της καρδιολογιας στην Αθήνα ή μπορώ να παω στην νομαρχία στην αθήνα κατευθείαν μονο με τον διορισμό για το γενικό μέρος και να δηλώσω το ειδικό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.