Jump to content

Αλλαγή θέσης διορισμού στο αγροτικό


fidelqu

Recommended Posts

Η περίπτωση είναι η εξής:

Αγροτικός σε 5θέσιο ΚΥ έχει τη θέση β', και είναι καλυμμένη εκτός από τη δικιά του και η θέση α', δηλαδή υπάρχουν 2 από τους 5.

Ο αγροτικός αυτός ευρίσκεται σε παράταση, η θέση του (β') έχει προκηρυχθεί, και ο αντικαταστάτης του παρουσιάζεται 10 Σεπτεμβρίου.

Στις 20 Ιουλίου παρουσιάζονται δύο νεοδιορισμενοι, οι οποίοι έχουν τις -κενές- θέσεις γ' και δ'.

Και ξαφνικά τηλεφωνούν στον αγροτικό της ιστοριούλας μας από το γραφείο προσωπικού και του λένε οτι φεύγει στις 20 Ιουλίου, επειδή ο νεοδιορισμένος της θέσης γ' άλλαξε η θέση του και τοποθετείται στη θέση β'!

Και ερωτώ: έχει κανείς ακούσει κάτι τέτοιο??

Έχει κάποιος (υπουργείο? νοσοκομείο? ...?) δυνατότητα να αλλάζει τις τοποθετήσεις, και με ποιό κριτήριο? Γιατί π.χ. η αλλαγή να γίνει από τη θέση γ' στη β', και όχι στην α'? Λίγο κουφό μου ακούγεται, και φοβούμαι οτι κάποιο λάκκο έχει η φάβα...

Εκτός αν άλλαξε κανας νόμος και δε το πήρα χαμπάρι...

Επίσης κάποιος (λίαν έγκυρη πηγή) μου σφύριξε στ'αυτί οτι εφόσον υπάρχουν κενές οργανικές στο Κ.Υ., μπορεί να κάνει αίτηση να τοποθετηθεί σε άλλη κενή θέση και να συνεχίσει την παράταση μέχρι αντικαταστάσεως. Π.χ. εν προκειμένω να πάει από τη β' στην ε'.

Ισχύει κάτι τέτοιο? Αυτό μου ακούγεται ακόμη πιο κουφό. Αν π.χ. ενδιαφέρονται δύο παρατασιακοί αγροτικοί για την ίδια κενή θέση, ποιός μένει? Ο νεότερος?

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο αγροτικός ιατρός έχει πάρει εξάμηνη παράταση ή παραμένει μέχρι τον διορισμό του αντικαταστάτη του. Αντικαταστάτης ορίζεται ο συνάδελφος που έχει δηλώσει στην προκήρυξη την ίδια θέση με τον ιατρό που υπηρετεί και όχι οποιαδήποτε θέση του Κ.Υ.

Όσο αφορά την μετακίνηση αγροτικού ιατρού ή ειδικευόμενου όταν τελειώνει η σύμβασή του σε άλλη κενή οργανική θέση του ίδιου Νοσοκομείου......γίνεται! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διάβασα τα παραπάνω και έχω να σας πω τα εξής από την πλευρά μου.Εγώ ήμουν σε ένα ΚΥ με 9μηνη θητεία πέρυσι, ολοκλήρωσα τη θητεία μου στο ΚΥ και εκείνη την εποχή παρουσιάστηκε ο αντικαταστάτης μου στο νοσοκομείο. Ενώ μου είχε έρθει το χαρτί της παράτασης απο το υπουργείο που έλεγε ότι παρατείνεται η παραμονή μου μέχρι να αναλάβει ο αντικαταστάτης μου και όχι πέραν του εξαμήνου, το προσωπικό του νοσοκομείου μου έλεγε να παραιτηθώ, διότι δε μπορεί το νοσοκομείο να πληρώνει 2 γιατρούς σε μια θέση(κάτι που μέχρι πρόσφάτως γινόταν πάντα). Εγώ ήθελα φυσικά να μείνω, μέχρι που θα ερχόταν ο αντικαταστάτης μου στο ΚΥ, αφού τελείωνε το τρίμηνο του. Κι έτσι κι έγινε. Βέβαια χρειάστηκε να πάω στο διοικητή και να βάλει και τις φωνές ο διευθυντής του ΚΥ, που ήταν Ιούλιος μήνας και αν έφευγα κι εγώ θα έμενε χωρίς αγροτικούς( έτυχε να έχω μείνει η μόνη αγροτικός του ΚΥ).Αποχώρησα τη ημέρα που παρουσιάστηκε ο αντικαταστάτης μου στο ΚΥ.Από την μια πλευρά είμαι ευχαριστημένη που έμεινα, έστω κι αν μου έκαναν τη ζωή κόλαση από το νοσοκομείο μέχρι να βρουν άκρη με τους νόμους. Από το υπουργείο έλεγαν ότι είναι στη δικαιοδοσία του νοσοκομείου και από το νοσοκομείο το αντίθετο. Τελικά έμεινα με ευθύνη του διοικητή.

Πρόσφατα πληροφορήθηκα ότι συνάδελφος με εννιάμηνη θητεία+3μήνες παράταση που στάλθηκε από το υπουργείο, πήρε κι άλλη παράταση εξάμηνη παρόλο που έχει έρθει και ο αντικαταστάτης της θέσης που κατέχει στο ΚΥ, και υπηρετούν μαζί στο ΚΥ.Και αναρωτιέμαι γιατί εμένα μου κάνανε όλα αυτά τα σκηνικά, τη στιγμή που διεκδικούσα το αυτονόητο, ενώ σε άλλους έγινε δεκτό να υπηρετούν στην ίδια θέση? Ώρες- ώρες οι αδικίες είναι τεράστιες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο αγροτικός ιατρός έχει πάρει εξάμηνη παράταση ή παραμένει μέχρι τον διορισμό του αντικαταστάτη του. Αντικαταστάτης ορίζεται ο συνάδελφος που έχει δηλώσει στην προκήρυξη την ίδια θέση με τον ιατρό που υπηρετεί και όχι οποιαδήποτε θέση του Κ.Υ.

Άρα μου λες κοντά κοντά οτι δε γίνεται.

Υποθέτω είσαι σίγουρος οτι δεν έχει αλλάξει κάτι πρόσφατα σ'αυτό το θέμα.

Άρα κάτι βρώμικο συμβαίνει εδώ!... Θα το ψάξω και θα επανέλθω με λεπτομέρειες.

Όσο αφορά την μετακίνηση αγροτικού ιατρού ή ειδικευόμενου όταν τελειώνει η σύμβασή του σε άλλη κενή οργανική θέση του ίδιου Νοσοκομείου......γίνεται! :rolleyes:

Γίνεται... βυσματικά? Η κανονικά, για εμάς τους κοινούς μη κομματικούς θνητούς?

Αν έχεις κάποια παραπομπή σε ΦΕΚ ή κάτι άλλο επίσημο θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.

Και πάλι ευχαριστώ,

fidelqu

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πρώτο στο λέω σίγουρα πως δεν γίνεται. Η κάθε θέση έχει διαφορετικό κωδικό.

Το δεύτερο σου λέω πως γίνεται γιατί γνωρίζω αρκετές παρόμοιες περιπτώσεις. Μία έχει αναφερθεί και στο forum, δες ΕΔΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πρώτο στο λέω σίγουρα πως δεν γίνεται. Η κάθε θέση έχει διαφορετικό κωδικό.

Το δεύτερο σου λέω πως γίνεται γιατί γνωρίζω αρκετές παρόμοιες περιπτώσεις. Μία έχει αναφερθεί και στο forum, δες ΕΔΩ

Το ιδιο συνεβη και σε μενα..ειμαι σε 4θεσιο Κ.Υ στη Β θεση μεχρι μεσα ιουνιου καιι η 8εση μου προκυρηχτηκε τον απριλιο οπου και την πηρε μια συναδελφος..ο συναδελφος που ειχε τη Δ θεση παραιτηθηκε τελη Απριλιου και η θεση του προκυρηχτε τον μαιο οπου και την πηρε συναδελφος που δεν χρειαζεται εκπαιδευση.Μεχρι εδω ολα μια χαρα.Την παρασκευη ενημερωνομαι οτι εγινε ενα μπερδεμα με τις θεσεις με αποτελεσμα αυτη που ηταν να παρει τη θεση μου (παρουσιαστηκε πριν μια εβδομαδα)να παρει τη θεση του συναδελφου (επειδη ηταν κενη) ασχετως που δεν ηταν καν η θεση του στη προκυρηξη εκεινη και την δικια μου να την παρει μολις παρουσιαστει αυτη που κανονικα θα επειρνε τη Δ με αποτελεσμα να χασω την παραταση γιατι δεν χρειαζεται να κανει τριμηνο...

Μου φαινεται εντελως παραλογο να παρει καποιος θεση που δεν εχει καν προκυρυχτει αλλα δεν ξερω τι μπορει να γνει αφου εχει ηδη ξεκινησει η συναδερφος και εχει υπογραψει συμβαση για την Δ θεση...

Μαλλον σας κουρασα αλλα ειναι πολυ πολυπλοκο το θεμα και απ'οτι ειδα δυστυχως δεν συνεβη μονο σε μενα ...

Αν εχει καποιος καμια ιδεα για το τι μπορω να κανω ας την πει γιατι δεν μπορω να συνεννοηθω ουτε με το γραφειο προσωπικου του Κ.Υ ουτε με το Υπουργειο.. emhelp

THANX IN ADVANCE

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν εχει καποιος καμια ιδεα για το τι μπορω να κανω ας την πει γιατι δεν μπορω να συνεννοηθω ουτε με το γραφειο προσωπικου του Κ.Υ ουτε με το Υπουργειο.. emhelp

THANX IN ADVANCE

Ποια δυσκολία υπάρχει δηλαδή; Αν προκηρύξουνε θέση για την τεχνική υπηρεσία τον διορίζουνε στην μισθοδοσία;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν εχει καποιος καμια ιδεα για το τι μπορω να κανω ας την πει γιατι δεν μπορω να συνεννοηθω ουτε με το γραφειο προσωπικου του Κ.Υ ουτε με το Υπουργειο.. emhelp

THANX IN ADVANCE

Ποια δυσκολία υπάρχει δηλαδή; Αν προκηρύξουνε θέση για την τεχνική υπηρεσία τον διορίζουνε στην μισθοδοσία;

Δεν ξερω τι να σου απαντησω..εχω αρχισει να πιστευω οτι σ' αυτο το υπουργειο να μη πω σ'αυτη τη χωρα περισσοτερη εξουσια εχει ο γραμματεας, αυτος που ασχολειται με τη γραφειοκρατεια και μπορει να αλλαξει καποια δεδομενα "κατα το δοκουν" παρα ο ιδιος ο υπουργος..

Επισης εζησα και το τελειως soureal σκηνικο να μου λενε οτι¨" αντε τυχερουλα με αυτη την αλλαγη θα καθισεις ενα μηνα παραπανω !γιατι απλουστατα κανενας δεν ειχε προσεξει οτι η κοπελα που παιρνει την Δ θεση δεν θα κανει τριμηνο...Εγω τους το ειπα...WHATEVER......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο νόμος είναι ξεκάθαρος. Η παράταση δίνεται για έξη μήνες ή μέχρι τον διορισμό του αντικαταστάτη σου. Αντικαταστάτης ορίζεται ο συνάδελφος που επιλέχθηκε στη δημοσιευμένη κατάσταση των αποτελεσμάτων και όχι ο οποιοσδήποτε γιατρός διορίζεται στο νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο νόμος είναι ξεκάθαρος. Η παράταση δίνεται για έξη μήνες ή μέχρι τον διορισμό του αντικαταστάτη σου. Αντικαταστάτης ορίζεται ο συνάδελφος που επιλέχθηκε στη δημοσιευμένη κατάσταση των αποτελεσμάτων και όχι ο οποιοσδήποτε γιατρός διορίζεται στο νοσοκομείο.

Σ'ευχαριστω που ασχοληθηκες..αυτο που μου ειπες το ξερω και του το ειπα..Θα παω αποτο νοσοκομειο αυριο μηπως βγαλω καποια ακρη αλλα πολυ φοβαμαι δε γινεται τιποτα..ακουσα και το ..αματο:και παλι ευχαριστω να λες που εγινε η θητεια σου 12μηνη απο 9μηνη ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κι εσύ να απαντούσες πως "και πάλι καλά που εργάζεσαι στο δημόσιο γιατί σε ιδιώτη δεν θα συμπλήρωνες 8ωρο".

Όσο τους αφήνεις να σε συμπεριφέρονται με αυτό το τρόπο αποτέλεσμα θετικό δεν θα έχεις.

Να σου δώσω ένα απλό παράδειγμα.

Εμένα το γραφείο προσωπικού του Νοσοκομείου Κοζάνης μου είπε πως δεν θα με διορίσει αν δεν πάω βεβαίωση το πότε παρέλαβα τον διορισμό.

Δυστυχώς όμως τη βεβαίωση αυτή δεν την έχει μέσα στα δικαιολογητικά το υπουργείο αλλά ούτε εκδίδει τέτοια βεβαίωση το ταχυδρομείο.

Οπότε μάλλον όταν παρουσιαστώ την 22α Ιουνίου στο νοσοκομείο θα με διώξουν :lol:

Γιατί να χαλάσω τη ζαχαρένια μου με τον κάθε μαλάκα υπάλληλο που τα ξύνει όλη μέρα;

Ας μου δώσει εγγράφως την απόφασή του να μην με διορίσει και μετά να δω ποιος θα έχει πρόβλημα :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ούτε εκδίδει τέτοια βεβαίωση το ταχυδρομείο.

παρεπιπτοντως αν πραγματικα το χρειαζεσαι εγω τους εβαλα να μου βαλουν μια σφραγιδα με την ημ/νια πανω στο ειδοποιητηριο οταν πηγα κ το παρελαβα απο το ταχυδρομειο κ ζητησα να μου το βγαλουν μια φωτοτυπια κ το νοσοκομειο το δεχτηκε μια χαρα. Οχι οτι υπαρχει περιπτωση να πουν σε κανεναν οτι δεν τον διοριζουν αλλα λεμε τωρα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ούτε εκδίδει τέτοια βεβαίωση το ταχυδρομείο.

παρεπιπτοντως αν πραγματικα το χρειαζεσαι εγω τους εβαλα να μου βαλουν μια σφραγιδα με την ημ/νια πανω στο ειδοποιητηριο οταν πηγα κ το παρελαβα απο το ταχυδρομειο κ ζητησα να μου το βγαλουν μια φωτοτυπια κ το νοσοκομειο το δεχτηκε μια χαρα. Οχι οτι υπαρχει περιπτωση να πουν σε κανεναν οτι δεν τον διοριζουν αλλα λεμε τωρα....

Το παραπάνω το ανέφερα για να αποδείξω το τι μαλακίες ζητάνε κάποιοι υπάλληλοι.

Το πιο εύκολο είναι να πάρεις ένα ειδοποιητήριο με την ημερομηνία που θέλεις, οπότε δεν υπάρχει λόγος να ζητάνε ένα άχρηστο χαρτί.

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση. Έχω παραλάβει ήδη το ανάλογο έγγραφο από το ταχυδρομείο με την ανάλογη ημερομηνία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, έχω νεότερα.

Πήγα με την κοπέλα μου (που είναι η αγροτικός της περίπτωσης που προανέφερα) και ρωτήσαμε στο υπουργείο. Μας παραπέμψαν σε έναν κύριο - Παναγιωτόπουλος νομίζω ήταν το όνομά του - , που είναι προϊστάμενος στην διεύθυση προσωπικού (ή κάτι τέτοιο).

Συγκεκριμένα είναι ο κύριος που έχει το γραφείο του απέναντι ακριβώς από το πρωτόκολλο.

Εκείνος λοιπόν μας είπε χωρίς καμμία επιφύλαξη οτι:

(α) οι θέσεις των αγροτικών ΔΕΝ είναι αριθμημένες, δεν είναι απαραίτητο δηλαδή όποιος έχει π.χ. τη θέση Α' να πάει στην Α', μπορεί να πάει και στη Β'.

(β) -το σημαντικότερο- όσο υπάρχουν κενές θέσεις σε ένα αγροτικό, μπορεί κανείς, ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ, να πάρει παρατάσεις μέχρι 12 μήνες, και τούτο το ορίζει το νοσοκομείο και το επικυρώνει το υπουργείο. Πάνω σ'αυτό επικαλέστηκε την "κανονιστική" (ΦΕΚ 70/τ.Β'/21-1-2009, βλέπε εδώ), την οποία μας την έδειξε μπροστά μας και συγκεκριμένα την παράγραφο VII.2 .

Αυτή λέει:

Σε Κ.Υ η Π.Ι. που προβλέπονται περισσότερες της μίας θέσεις, δύναται με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοιν. Αλληλεγγύης να παραταθεί ο χρόνος παραμονής των υπηρετούντων, μέχρι της οριστικής κάλυψης του συνόλου του θέσεων που προβλέπονται και όχι περισσότερο από δώδεκα (12) μήνες.

Σε απλά ελληνικά: επιτρέπεται κάποιοι αγροτικοί να μη πάρουν καθόλου παράταση, και άλλοι αγροτικοί να παίρνουν μέχρι 12 μήνες παράταση, εφόσον υπάρχουν κενά. Έτσι χωρίς κανένα κριτήριο!

Αυτό ακριβώς έγινε και στην περίπτωση της κοπέλας μου - επομένως δεν είναι θεωρητικό. Είναι 3 αγροτικοί σε παράταση, διώχνουν τους δύο νεότερους (την κοπέλα μου κι άλλον έναν) και κρατάνε τον παλαιότερο (που συμπτωματικά είναι και ντόπιος).

Κι όχι μόνο αυτό: τον Ιούλιο έρχονται δύο νέοι αγροτικοί που ήταν να καταλάβουν ισάριθμες κενές θέσεις. ΟΧΙ τις θέσεις των δύο παρατασιακών. Τους τοποθετούν λοιπόν στη θέση των δύο νεότερων παρατασιακών που τους διώχνουν πριν την ώρα τους, παραμένουν έτσι κενές θέσεις, οπότε το Σεπτέμβρη που θα έρθουν άλλοι 2 αγροτικοί ο "ντόπιος" θα μπορεί να συνεχίσει την παράτασή του!!!

Είπατε τίποτα...

Πάντως για την ιστορία, η κοπέλα μου σκοπεύει να παραιτηθεί μια ώρα αρχύτερα...

fidelqu

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, έχω νεότερα.

Πήγα με την κοπέλα μου (που είναι η αγροτικός της περίπτωσης που προανέφερα) και ρωτήσαμε στο υπουργείο. Μας παραπέμψαν σε έναν κύριο -μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή το όνομά του- , που είναι προϊστάμενος στην διεύθυση προσωπικού (ή κάτι τέτοιο).

Συγκεκριμένα είναι ο κύριος που έχει το γραφείο του απέναντι ακριβώς από το πρωτόκολλο.

Παναγιωτόπουλος, προϊστάμενος στα αγροτικά και όχι της Δνσης Προσωπικού Ν.Π.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ καλά σου ανέφερε την κανονιστική ο κύριος Παναγιωτόπουλος.

Στην κανονιστική λέει λοιπόν :

Σε ένα 5θέσιο Κ.Υ. στο οποίο υπηρετούν σήμερα 3 στις θέσεις Α,Β,Γ, έρχονται δύο νέοι συνάδελφοι οι οποίοι δήλωσαν και επιλέχθηκαν για τις θέσεις Β,Ε.

Όταν διοριστούν οι νέοι συνάδελφοι αυτός που πήρε τη Β θέση θα πάρει τη Β θέση, αυτός που πήρε την Ε θέση θα πάρει την Ε θέση και αυτός που ήταν στην Β θέση μπορεί να πάρει την κενή θέση Δ με παράταση του διορισμού του μέχρι να έρθει ο αντικαταστάτης της Δ θέσης.

Αυτό όμως που δεν μπορεί να γίνει όμως είναι να αντικατασταθεί ο συνάδελφος που υπήρχε στο Κ.Υ. στη θέση Α για παράδειγμα με το συνάδελφο που επιλέχθηκε για τη θέση Ε με αποτέλεσμα να απολυθεί ο συνάδελφος από τη θέση Α.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη δικιά μου περίπτωση, εγώ όταν ήρθε ο αντικαταστάτης μου, έπρεπε να αποχωρήσω, κι ας υπήρχαν κενές θέσεις στο ΚΥ, κι ας είχα και το χαρτί της παράτασης από το υπουργείο 6 μήνες. Στην περίπτωση όμως αγροτικού που υπηρετεί τώρα, έχει έρθει ο αντικαταστάτης, όμως παραμένει και η προηγούμενη αγροτικός καλύπτοντας λέει ένα άλλο κενό. Δηλαδή εμένα βάση ποιού νόμου δε με κράτησαν εφόσον στην ίδια περίπτωση υπαγόμαστε και οι δύο? Α, ρε αξιοκρατεία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ καλά σου ανέφερε την κανονιστική ο κύριος Παναγιωτόπουλος.

Στην κανονιστική λέει λοιπόν :

Σε ένα 5θέσιο Κ.Υ. στο οποίο υπηρετούν σήμερα 3 στις θέσεις Α,Β,Γ, έρχονται δύο νέοι συνάδελφοι οι οποίοι δήλωσαν και επιλέχθηκαν για τις θέσεις Β,Ε.

Όταν διοριστούν οι νέοι συνάδελφοι αυτός που πήρε τη Β θέση θα πάρει τη Β θέση, αυτός που πήρε την Ε θέση θα πάρει την Ε θέση και αυτός που ήταν στην Β θέση μπορεί να πάρει την κενή θέση Δ με παράταση του διορισμού του μέχρι να έρθει ο αντικαταστάτης της Δ θέσης.

Κι όμως, ο κύριος Παναγιωτόπουλος μου τόνισε ΑΚΡΙΒΩΣ οτι οι θέσεις ΔΕΝ είναι "ονομαστικές", δηλαδή δε σημαίνει οτι αυτός που πήρε π.χ. τη Β' θέση θα πάει στη Β', μπορεί να πάει σε όποια τον στείλουν, και να αντικαταστήσει οποιονδήποτε αγροτικό έχει ολοκληρώσει το 12μηνο και βρίσκεται σε παράταση (εννοείται πως δε μπορούν να διώξουν κάποιον πριν την ώρα του).

Αυτό όμως που δεν μπορεί να γίνει όμως είναι να αντικατασταθεί ο συνάδελφος που υπήρχε στο Κ.Υ. στη θέση Α για παράδειγμα με το συνάδελφο που επιλέχθηκε για τη θέση Ε με αποτέλεσμα να απολυθεί ο συνάδελφος από τη θέση Α.

Ακριβώς αυτό είπε ο κ. Παναγιωτόπουλος! Εφόσον ο Α έχει ολοκληρώσει το 12μηνο, απλώς δε του δίνουν παράταση και φέρνουν τον Ε' στη θέση του, την ίδια ώρα που (στο παράδειγμά σου) ο Β', που μπορεί να είναι παλαιότερος από τον Α', συνεχίζει με παράταση έως 12 μήνες!

Συν οτι, ακόμη κι αν δεν ίσχυε οτι μπορούν να σε βάλουν σε όποια θέση θέλουν, η ουσία παραμένει.

Δηλαδή αν κάποιος είναι βύσμα, απλά φροντίζουν να μη δώσουν παράταση στους νεότερους αγροτικούς ώστε να υπάρχει πάντα κενή θέση, και δίνουν συνεχώς παρατάσεις στο βύσμα μέχρι 12 μήνες, μετακινώντας το κάθε φορά στην κενή θέση!

Κι αυτό χάρη στη διατύπωση της εν λόγω κανονιστικής!!! Τούτα τα καραγκιοζιλίκια δεν ίσχυαν μέχρι τώρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη δικιά μου περίπτωση, εγώ όταν ήρθε ο αντικαταστάτης μου, έπρεπε να αποχωρήσω, κι ας υπήρχαν κενές θέσεις στο ΚΥ, κι ας είχα και το χαρτί της παράτασης από το υπουργείο 6 μήνες. Στην περίπτωση όμως αγροτικού που υπηρετεί τώρα, έχει έρθει ο αντικαταστάτης, όμως παραμένει και η προηγούμενη αγροτικός καλύπτοντας λέει ένα άλλο κενό. Δηλαδή εμένα βάση ποιού νόμου δε με κράτησαν εφόσον στην ίδια περίπτωση υπαγόμαστε και οι δύο? Α, ρε αξιοκρατεία...

Αν εσύ έκανες το αγροτικό πριν τον Ιανουάριο, προφανώς αυτή η δυνατότητα δεν υπήρχε.

Αλλά και τώρα ακόμη, το νοσοκομείο μπορεί να σου πει οτι δε σου δίνει παράταση!

Στην περίπτωση της κοπελιάς μου (βλ. παραπάνω στο thread), πριν λίγο έμαθα οτι ο άλλος συνάδελφος που τον διώχνουν νωρίτερα πήγε στο νοσοκομείο να ζητήσει το λόγο. Και συγκεκριμένα (α) γιατί φευγει αυτός τώρα τη στιγμή που ο αντικαταστάτης για τη θέση του έρχεται το Σεπτέμβριο, και (β) γιατί φεύγει αυτός τώρα τη στιγμή που υπηρετεί σε παράταση παλαιότερος αγροτικός!

Στο νοσοκομείο λοιπόν μόνο που δε τον έβρισαν, και του είπαν κι όλας οτι χάρη του κάνουν που του δώσαν 1 μήνα παράταση, και άμα θέλαν δε του δίναν και καθόλου. Εν πάση περιπτώσει του τόνισαν οτι εφόσον τέλειωσε το 12μηνο, διώχνουν όποιον θέλουν αλλά και ΚΡΑΤΑΝ όποιον θέλουν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, ίσως βοηθήσω λίγο στο παραπάνω θέμα....

Εφόσον υπάρχει κενή θέση στο πολυθέσιο Π.Ι. ή Κ.Υ. ο νέος ιατρός διορίζεται στην κενή θέση και παραμένουν φυσικά οι συνάδελφοι που δεν ολοκλήρωσαν τη θητεία τους αλλά και οι παρατασιακοί.

Φεύγει από το ιατρείο ο ιατρός που έχει διανύσει το μεγαλύτερο χρόνο παράτασης μόλις διοριστεί επιπλέον ιατρός από τις οργανικές θέσεις που διαθέτει το Π.Ι. ή Κ.Υ.

Εννοείται πως ο χρόνος συνολικής θητείας δεν μπορεί να ξεπεράσει τους 24 μήνες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο νοσοκομείο λοιπόν μόνο που δε τον έβρισαν, και του είπαν κι όλας οτι χάρη του κάνουν που του δώσαν 1 μήνα παράταση, και άμα θέλαν δε του δίναν και καθόλου. Εν πάση περιπτώσει του τόνισαν οτι εφόσον τέλειωσε το 12μηνο, διώχνουν όποιον θέλουν αλλά και ΚΡΑΤΑΝ όποιον θέλουν!
Φαντάζομαι είναι ο ίδιος ΜΑΛΑΚΑΣ υπάλληλος του γραφείου προσωπικού στο Νοσοκομείο Χαλκίδας που δημιουργεί συχνά πυκνά προβλήματα στους συναδέλφους.

Μα δεν βαρέθηκε να τα ακούει από τους προϊσταμένους του;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, ίσως βοηθήσω λίγο στο παραπάνω θέμα....

Εφόσον υπάρχει κενή θέση στο πολυθέσιο Π.Ι. ή Κ.Υ. ο νέος ιατρός διορίζεται στην κενή θέση και παραμένουν φυσικά οι συνάδελφοι που δεν ολοκλήρωσαν τη θητεία τους αλλά και οι παρατασιακοί.

Φεύγει από το ιατρείο ο ιατρός που έχει διανύσει το μεγαλύτερο χρόνο παράτασης μόλις διοριστεί επιπλέον ιατρός από τις οργανικές θέσεις που διαθέτει το Π.Ι. ή Κ.Υ.

Εννοείται πως ο χρόνος συνολικής θητείας δεν μπορεί να ξεπεράσει τους 24 μήνες.

Τάσο, που συγκεκριμένα τα λέει αυτά? Σε ποιό νόμο/απόφαση/ΦΕΚ/... ?

Η κοπέλα μου δεν ενδιαφέρεται πλέον (θα παραιτηθεί) αλλά ίσως μπορέσουμε να βοηθήσουμε τον άλλο συνάδελφο που αδικείται, και ενώ είναι νεότερος παρατασιακός τον διώχνουν πριν την ώρα του... Θα του πω να παρακολουθεί το thread.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε Κ.Υ η Π.Ι. που προβλέπονται περισσότερες της μίας θέσεις, δύναται με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοιν. Αλληλεγγύης να παραταθεί ο χρόνος παραμονής των υπηρετούντων, μέχρι της οριστικής κάλυψης του συνόλου του θέσεων που προβλέπονται και όχι περισσότερο από δώδεκα (12) μήνες.

Διάβασέ το με προσοχή και θα δεις πως η διαφορά μας είναι στην ερμηνεία της παραπάνω παραγράφου από την κανονιστική.

Θα δεις πως η κοπέλα σου έχει το δικαίωμα να παραμείνει με παράταση στη θέση της ακόμα και 12 μήνες επιπλέον μέχρι να καλυφθεί το σύνολο των θέσεων που προβλέπονται.

Μισή ώρα το συζητούσα με τον Παναγιωτόπουλο. :withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε Κ.Υ η Π.Ι. που προβλέπονται περισσότερες της μίας θέσεις, δύναται με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοιν. Αλληλεγγύης να παραταθεί ο χρόνος παραμονής των υπηρετούντων, μέχρι της οριστικής κάλυψης του συνόλου του θέσεων που προβλέπονται και όχι περισσότερο από δώδεκα (12) μήνες.

Διάβασέ το με προσοχή και θα δεις πως η διαφορά μας είναι στην ερμηνεία της παραπάνω παραγράφου από την κανονιστική.

Θα δεις πως η κοπέλα σου έχει το δικαίωμα να παραμείνει με παράταση στη θέση της ακόμα και 12 μήνες επιπλέον μέχρι να καλυφθεί το σύνολο των θέσεων που προβλέπονται.

Μισή ώρα το συζητούσα με τον Παναγιωτόπουλο. :withstupid:

Η κοπέλα μου παραιτείται οικιοθελώς, it's not about her anymore...

Λύσε μου όμως μια απορία:

Από τη στιγμή που είναι θέμα ερμηνείας, και ο μεν Παναγιωτόπουλος λέει Α ενώ το νοσοκομείο λέει Β (και επιμένει), μου λες τι μπορεί να κάνει κανείς?

Πως τους "πείθεις" να δεχτούν την άλλη ερμηνεία, όταν δεν έχεις κάποιο χαρτί στα χέρια σου που να το ξεκαθαρίζει το ζήτημα?

Συν οτι η παράγραφος αυτή (και καμμία άλλη μέσα στην κανονιστική) δε λέει ρητά οτι όταν διοριστεί νέος αγροτικός φεύγει ο παλαιότερος παρατασιακός. Άρα μου φαίνεται οτι το νοσοκομείο είναι καλυμένο, ότι κι αν λέει ο Παναγιωτόπουλος. Ο οποίος αν ήταν σωστός, θα έπρεπε όταν του θέσαμε το θέμα συγκεκριμένα να τηλεφωνήσει ο ίδιος στο νοσοκομείο και να βάλει τα πράγματα στη θέση τους.

Στην τελική το ίδιο το υπουργείο εκτίθεται, δίνοντάς μου το δικαίωμα να ισχυρίζομαι οτι σκόπιμα περάσαν τη συγκεκριμένη ασαφή διάταξη, ώστε να δίνουν maximum παρατάσεις στους ημέτερους και minimum στους μη ημέτερους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε μπορώ να σε καταλάβω και δε νομίζω να έχει νόημα η περαιτέρω ενασχόληση με το θέμα.

Προσωπικά το θεωρώ ξεκάθαρο το θέμα. Εφόσον υπάρχει κενή θέση ο νέος ιατρός διορίζεται στην κενή θέση και δεν αντικαθιστά τον παρατασιακό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.