Jump to content

Δύο μέτρα και δύο σταθμά για ειδικότητα στο ΕΣΥ


aterpos

Recommended Posts

Ανταπόκριση από τη Μακεδονία
:

Φ.Ε.Κ. 143, τεύχος Α' της 7ης Οκτωβρίου 1983

Νόμος 1397 : Εθνικό Σύστημα Υγείας
(
)

Άρθρο 38
(
)

Άρθρο 38 σε μεγέθυνση:

παράγραφος 4:
"
Οι ειδικευόμενοι απαγορεύεται να ασκούν ελεύθερο επάγγελμα, εκτός από αυτά που έχουν σχέση με συγγραφική ή καλλιτεχνική δημιουργία. Επίσης απαγορεύεται να κατέχουν οποιαδήποτε δημόσια ή ιδιωτική θέση.
"

post-1368-1243869593.jpg

*******

Βιογραφικά στοιχεία συναδέλφου
(
):

post-1368-1243869622.jpg

  1. Έπαρχος Λαγκαδά

  2. Ειδικευόμενη στη Γενική Χειρουργική

Η ίδια η συνάδελφος αποφεύγει να δώσει απάντηση εδώ και 5-6 ημέρες.

Οι αρμόδιοι υπάλληλοι του γραφείου προσωπικού παραπέμπουν την υπόθεση στον προϊστάμενο και ο προϊστάμενος στη Διοίκηση του νοσοκομείου ΑΧΕΠΑ.

Υπάρχει ειδική αλληλογραφία μεταξύ ΑΧΕΠΑ και ΥΥΚΚΑ.....λέγεται off the record.

Αναμένω ως συνάδελφος ειδικευόμενος να μάθω αν ισχύουν ειδικές διατάξεις για μερικούς συναδέλφους.

Σεμνά και ταπεινά....

Αναστάσιος Θεοδωρίδης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Last Reply

Μήπως στο Λαγκαδά η λέξη "έπαρχος" είναι συνώνυμο του "τραγουδιστής";

Γιατί σε τραγουδίστρια εποχιακών επιτυχιών μου φέρνει (για να μην πω τίποτα χειρότερο-έχουμε και μικρά παιδιά εδώ μέσα)

edit: Αν έπαρχος=τραγουδιστής, τότε είναι νόμιμη. Αν όχι, τότε φωνάξτε έναν εισαγγελέα :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω το κατά πόσο το παρακάτω έχει ιδιαίτερη σημασία ή όχι. Τα μεταφέρω όπως τα άκουσα.

Ο Τάσος με ενημέρωσε ότι διαγράφηκε από το Facebook με την αιτιολογία ότι παραβίασε τους κανόνες. Αυτό έγινε γύρω στις 6.

Μου είπε επίσης ότι είχε κάνει μια ανάλογη δημοσίευση στο Facebook χωρίς όμως να αναφέρει το όνομα της συναδέλφου.

Το ακριβές περιεχόμενο της δημοσίευσης του Τάσου δεν το ξέρω, όπως δεν ξέρω και από Facebook, μια και δεν έτυχε να ασχοληθώ.

Το γεγονός όμως της διαγραφής, με προβληματίζει ιδιαίτερα και αναρωτιέμαι τί σόϊ κοινότητα είναι αυτή, ποιά είναι τα όρια της ελευθερίας της έκφρασης που επιτρέπει και ποιά η απώτερη σκοπιμότητα.

Επιπλέον, με προβληματίζει το ποιοί είναι αυτοί που μπορούν να επωφεληθούν από τα προσωπικά δεδομένα εκατομμυρίων ανθρώπων χωρίς τα "υποκείμενα" να έχουν δικαίωμα λόγου ή αντιλόγου.

ΥΓ

Κατά κάποιο τρόπο μου θυμίζει Ελληνικό κόμμα, όπου αν πεις κάτι που δεν αρέσει διαγράφεσαι (ή αλλιώς: θέτεις εαυτόν εκτός κόμματος).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω το κατά πόσο το παρακάτω έχει ιδιαίτερη σημασία ή όχι. Τα μεταφέρω όπως τα άκουσα.

Ο Τάσος με ενημέρωσε ότι διαγράφηκε από το Facebook με την αιτιολογία ότι παραβίασε τους κανόνες. Αυτό έγινε γύρω στις 6.

Μου είπε επίσης ότι είχε κάνει μια ανάλογη δημοσίευση στο Facebook χωρίς όμως να αναφέρει το όνομα της συναδέλφου.

Το ακριβές περιεχόμενο της δημοσίευσης του Τάσου δεν το ξέρω, όπως δεν ξέρω και από Facebook, μια και δεν έτυχε να ασχοληθώ.

Το γεγονός όμως της διαγραφής, με προβληματίζει ιδιαίτερα και αναρωτιέμαι τί σόϊ κοινότητα είναι αυτή, ποιά είναι τα όρια της ελευθερίας της έκφρασης που επιτρέπει και ποιά η απώτερη σκοπιμότητα.

Επιπλέον, με προβληματίζει το ποιοί είναι αυτοί που μπορούν να επωφεληθούν από τα προσωπικά δεδομένα εκατομμυρίων ανθρώπων χωρίς τα "υποκείμενα" να έχουν δικαίωμα λόγου ή αντιλόγου.

ΥΓ

Κατά κάποιο τρόπο μου θυμίζει Ελληνικό κόμμα, όπου αν πεις κάτι που δεν αρέσει διαγράφεσαι (ή αλλιώς: θέτεις εαυτόν εκτός κόμματος).

Δεν το ξέρεις πως ζούμε στο σωτήριο έτος 1984;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν το ξέρεις πως ζούμε στο σωτήριο έτος 1984;

Σύμφωνοι. Οι δυνατότητες παρακολούθησης είναι άπειρες.

Άλλο όμως να σε ψάχνουν μέσα στο πλήθος και άλλο να πηγαίνεις μόνος σου σαν το πρόβατο (αν είναι έτσι, είναι και θέμα ευφυίας).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλο όμως να σε ψάχνουν μέσα στο πλήθος και άλλο να πηγαίνεις μόνος σου σαν το πρόβατο (αν είναι έτσι, είναι και θέμα ευφυίας).

Εγώ μαζί σου είμαι, αλλα αυτό πήγαινε να το εξηγήσεις σε εκατομμύρια χρήστες που δεν κάνουν τίποτα άλλο από το να ξημεροβραδυάζονται μπροστά σε έναν υπολογιστή. Είναι ικανοί να σε χαρακτηρίσουν ακόμα και οπισθοδρομικό.

Το ζήτημα είναι πολύ βαθύτερο και θα χρειαζόταν ένα δικό του τόπικ-ανάλυση. Το μόνο που μπορούμε να πούμε είναι "o tempora, o mores" (που λένε και οι λεγεωνάριοι αφού τις έχουν αρπάξει γερά από τους Γαλάτες).

Πίσω στο θέμα του τόπικ: Αναρωτιέμαι πως δεν την έχουν ακόμα απολύσει αυτή τη "συνάδελφο"*. Αυτό είναι σκάνδαλο!

* "συνάδελφος" = γιατρός. Δεν είμαι έπαρχος(αν και με την ανεργία που μας βαράει, θα δεχόμουν ευχαρίστως αν μου πρόσφεραν μια τέτοια θέση)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ μαζί σου είμαι, αλλα αυτό πήγαινε να το εξηγήσεις σε εκατομμύρια χρήστες που δεν κάνουν τίποτα άλλο από το να ξημεροβραδυάζονται μπροστά σε έναν υπολογιστή. Είναι ικανοί να σε χαρακτηρίσουν ακόμα και οπισθοδρομικό. (αφελής ερώτηση: Μήπως είμαι όντως και πρέπει να το ξαναδώ;)

Το ζήτημα είναι πολύ βαθύτερο και θα χρειαζόταν ένα δικό του τόπικ-ανάλυση. Το μόνο που μπορούμε να πούμε είναι "o tempora, o mores" (που λένε και οι λεγεωνάριοι αφού τις έχουν αρπάξει γερά από τους Γαλάτες).

Πίσω στο θέμα του τόπικ: Αναρωτιέμαι πως δεν την έχουν ακόμα απολύσει αυτή τη "συνάδελφο"*. Αυτό είναι σκάνδαλο!

* "συνάδελφος" = γιατρός. Δεν είμαι έπαρχος(αν και με την ανεργία που μας βαράει, θα δεχόμουν ευχαρίστως αν μου πρόσφεραν μια τέτοια θέση)

Το λυπηρό είναι ότι η συνάδελφος είναι το "νέο αίμα" που θα στελεχώσει τις μελλοντικές προσπάθειες "αλλαγής". Περίμενα ότι η νέα γενιά θα είναι πιο αδέκαστη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι ξεφτιλα! Ιδου η αποδειξη οτι το διαδικτυο αποτελει δικοπο μαχαιρι, κι οτι η εξουσια κανει τα κουμαντα της παντου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το προφαιλ της παντως ειναι κλειδωμενο. Πιστευω καλο θα ηταν να εβγαινε η φωτογραφια της προσωπικης της σελιδας. Ειναι παραβιαση προσωπικων δεδομενων. Αλλωστε το οτι ειναι επ@ρχος το εχουμε δει και στο μπλογκ της.

http://popikalaitzi.blogspot.com/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστευω καλο θα ηταν να εβγαινε η φωτογραφια της προσωπικης της σελιδας. Ειναι παραβιαση προσωπικων δεδομενων. Αλλωστε το οτι ειναι επ@ρχος το εχουμε δει και στο μπλογκ της.

Διαφωνώ. Όστις μετέτρεψε τον εαυτό του εις σκώληκα δεν πρέπει να διαμαρτύρεται όταν οι άλλοι τον πατούν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ανοιχτο ειναι καλε το προφιλ της!

εχει κατι φωτογραφιες με το ζορο και το φτερωτο οδοντογιατρο, μουρλια! :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που όλες οι γιατρέσες της ΝΔ θέλουν να γίνουν χειρουργοί...αααα ρε Νατάσα σχολή έχεις κάνει

Καλά το πιστεύεις ότι ήθελα να γράψω ακριβώς το ίδιο πριν μια ώρα και κόπηκε το ρεύμα!

Τώρα μπήκα αλλά με πρόλαβες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απαγορεύεται να ασκούν ελεύθερο επάγγελμα, εκτός από αυτά που έχουν σχέση με συγγραφική ή καλλιτεχνική δημιουργία.

αυτο το εμπνευστηκαν απο μενα???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και η απάντηση στο μήνυμα μου ήρθε στο facebook....τυπικά πολιτική!!!Την παραθέτω όπως μου αποστάλθηκε:

"Καλησπέρα.

ειδικευόμενη χειρουργικής στη Θεσσαλονίκη και απόφοιτη Ιατρικής Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Εκλεγμένη νομαρχιακή σύμβουλος Θεσσαλονίκης από τα 23 μου και με την ψήφο των συμπολιτών μου η νεότερη Επαρχος που έχει εκλεγεί ποτέ στην Ελλάδα. Διότι το Έπαρχος είναι αξίωμα που σου το δίνει ο λαός και όχι απλά μια "πολιτική θέση" που καταλαμβάνει κάποιος με διορισμό.

Ο διορισμός μου δε στο νοσοκομείο ΑΧΕΠΑ ήρθε όταν ήδη κατείχα το αξίωμα της Επάρχου και ήμουν υποχρεωμένη να τον δεχτώ, διότι δεν υπάρχει κανένα ασυμβίβαστο για άσκηση επαγγελματικής δραστηριότητας στους αιρετούς της αυτοδιοίκησης. Υπάρχει μόνο το δικαίωμα της ειδικής άδειας, το οποίο ουδέποτε χρησιμοποίησα, διότι ΕΠΙΘΥΜΩ να εργάζομαι και να εκπαιδεύομαι ,παρά το γεγονός ότι στο Νόμο προέχει το δημόσιο συμφέρον (η απρόσκοπη άσκηση των σημαντικότατων καθηκόντων του-της Επάρχου, που έχει στα χέρια του την ευθύνη 100.000 ανθρώπων και το μισό Νομό Θεσσαλονίκης) από το ιδιωτικό συμφέρον ( π.χ. το δικό μου να εκπαιδεύομαι ).

Αν επιμένετε σε λάθος διαγνώσεις νομίζοντας ότι γνωρίζετε τα πάντα , χωρίς να συμβουλεύεστε όσους γνωρίζουν πραγματικά , πολύ φοβάμαι ότι θα είστε ένας ακόμη από αυτούς που σπιλώνουν τον Ιατρικό χώρο με τα αδικαιολόγητα ιατρικά λάθη και την αμέλειά τους!

Εχω όμως την ελπίδα ότι θα μάθετε να βάζετε τη γλώσσα ( ή το πληκτρολόγιο) στο μυαλό, ή στο βιβλίο , στο internet πριν κάνετε την τελική διαγνωση και προχωρήσετε σε χειρουργική θεραπεία.

Διότι εγώ συγχωρώ να παρασύρεστε, εξάλλου δεν περίμενα να έχετε καλύτερο επίπεδο νομικών γνώσεων , ούτε να γνωρίζετε τα της Τοπικής και Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης, ούτε να είχατε ιδέα ότι Επαρχος γίνεται ο πρώτος σε σταυρούς Νομαρχιακός Σύμβουλος Θεσσαλονίκης που καταγεται από την Επαρχία Λάγκαδά, ούτε ότι δεν λαμβάνει ο Επαρχος μισθό, αλλά αποζημίωση και έξοδα παράστασης.

Ελπίζω το ίδιο επιεικώς να κρίνουν τα λάθη σας από βιασύνη ή άγνοια και οι ασθενείς σας στο μέλλον.

Είμαι βέβαιη ,δε, ότι το ατόπημα της εξύβρισης μου προήλθε και αυτό από την άγνοιά σας και δεν το λαμβάνω υπόψιν, παρά το γεγονός ότι έχω την αίσθηση ότι διασπείρετε στον εργασιακό σας χώρο συκοφαντικές και ανυπόστατες ( όπως είδατε) φήμες για το πρόσωπό μου.

Ευτυχώς στη Θεσσαλονίκη που με γνωρίζουν καλά, από τα χρόνια του σχολείου- όταν ξεκίνησα από το χωριό στο οποίο μεγάλωσα να σπουδάσω στο καλύτερο ιδιωτικό σχολείο της Θεσσαλονίκης με υποτροφία που κέρδισα μετά από εξετάσεις- οι συμπολίτες μου ,κρίνοντας το ήθος και την πορεία της ζωής μου ,με τίμησαν 2 φορές με χιλιάδες σταυρούς και μάλιστα τη δεύτερη φορά , μέσω της πρωτιάς, με έστειλαν και στη θέση της Επάρχου.

Δε φοβάμαι να με κρίνουν ! Θα έλεγα ότι το επιζητώ κιολας!

Σας ευχαριστώ για την επικοινωνία.

Καλή σταδιοδρομία!""

Δε λαμβάνει μισθό αλλά αποζημείωση....

Μετά από τέτοιο μήνυμα τι να απαντήσει κανείς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και η απάντηση μου

"Καλησπέρα,

εάν προσέχατε καλά το προφίλ μου θα βλέπατε ότι είμαι 29(δε νομίζω ότι είναι προχωρημένη ηλικία για ειδικευόμενο-τα πολιτικά κατορθώματα των κομμάτων έχουν φτάσει ειδικευόμενους να κάνουν ειδικότητα σε ηλικία 40+!!),αναμονή και πολύ μάλιστα διότι παρά το ότι πέρασα 3ος Ιατρική Αθήνας βρέθηκα να συναγωνίζομαι χιλιάδες απόφοιτους από το εξωτερικό με αγορασμένα πτυχία και εκατοντάδες παράνομα μεταγραφέντες-φαινόμενα που οι φοιτητικές νεολαίες(νεολέρες)τα απωσιωπούσαν τόσα έτη στο Πανεπιστήμιο-φαντάζομαι θα πρωτοστατούσατε και εσείς στα κομματικά δρώμενα της σχολής σας.

Πάντως μου φαίνεται παράξενο κάποιος στα 23 να είναι τόσο άξιος ώστε ΑΥΤΟΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΟΣ να εκλεγεί.Εάν είναι έτσι μπράβο σας.Συγχαρητήρια...

Όσον αφορά την αποζημείωση που αναφέρατε και όχι το μισθό,διαιρούμενη δια του 12 δεν αποτελεί μισθό που προέρχεται από Έλληνες φορολογούμενους πολίτες?και όατν αναφέρετε αποζημείωση είναι 100-200 ευρώ ετησίως δηλαδή?διότι κάτι τέτοιο αφήνετε να εννοηθεί...εάν είναι μεγαλύτερο της τάξης χιλιάδων αποτελεί μισθό...εκτός εάν ακολουθείτε τη γνωστή προσφιλή τακτική της ονοματολογίας...

όσον αφορά τη νομοθεσία που διέπει την εργασία των ειδικευομένων ο νόμος είναι σαφής..

Νόμος 1397 : Εθνικό Σύστημα Υγείας (http://www.et.gr/view_publication/1983/1/143/svg/0?form.submitted=True)

Άρθρο 38 (http://www.et.gr/view_publication/1983/1/143/svg/16?form.submitted=True)

Άρθρο 38 σε μεγέθυνση: http://farm3.static.flickr.com/2461/358452...4271119c3_o.jpg

παράγραφος 4: "Οι ειδικευόμενοι απαγορεύεται να ασκούν ελεύθερο επάγγελμα, εκτός από αυτά που έχουν σχέση με συγγραφική ή καλλιτεχνική δημιουργία. Επίσης απαγορεύεται να κατέχουν οποιαδήποτε δημόσια ή ιδιωτική θέση."

κατέχετε δημόσια θέση ΝΑΙ ή ΟΧΙ?

Εάν ναι έπρεπε να επιλέξετε μεταξύ των 2 πραγμάτων...Ο ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΗΣ.

Γνωρίζω διευθυντές κλινικών που κατέχοντας δημόσια θέση σε τοπική αυτοδιοίκηση πήραν την άδεια που λέγατε.

Μην προσπαθείτε να ρίξετε σκόνη και να εξομοιώσετε πράγματα όμως διότι εσείς είστε ειδικευόμενη.Ο νόμος είναι σαφής.Εδω συνάδελφοι παραιτούνται από ιδιωτικές δουλείες για να κάνουν ειδικότητα.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας και περιμένω σαφή απάντηση στα νομικά ερωτήματα που σας έθεσα με τεκμήρια(μια που αναφέρατε ότι γνωρ΄΄ισετε καλά τα νομικα).

Να σας ενημερώσω ότι ολή η συνομιλία μας δημοσιοποείτια στο διαδίκτυο.

Σε όλα πρέπει να υπάρχει διαφάνεια και ξεκάθαρες απαντήσεις,ειδικά αποό άτομα που "έχουν την ευθύνη 100.000 ατόμων.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχει πλάκα που μιλάει για ιατρικά λάθη κάποια που τρέχει σαν κομματόσκυλο παντού αντί να μελετάει!!

εάν παρατηρήσετε θα δείτε αλαζονική στάση και συμπεριφορά και προσπάθεια να μας πιάσει κώτσους λέγοντας για νομοθεσία τοπικής αυτοδιοίκησης ,ξεχνώντας ότι ναι μεν μπορείς να γίνεις δημόσιο πρόσωπο,όμως δεν μπορείς να γίνεις ειδικευόμενος λόγω του ΝΟΜΟΥ που ισχύει για όλους.Δηλαδή εμείς μαλάκες είμαστε?

Το υπουργείο δεν μπορεί να ξέρει ακριβώς ποιός έχει δημόσια θέση όμως στο ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ καταθέτεις ΔΗΛΩΣΗ ότι δεν κατέχεις οποιαδήποτε δημόσια ή ιδιωτική θέση.Άρα πρόκειται είτε για ψευδή δήλωση είτε για ευθύνη του ΑΧΕΠΑ.Σε όλα αυτά κανείς δεν έχει δώσει απάντηση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ palaiologos

Η απάντησή σου είναι όλα τα λεφτά.

Ως πολίτης έχεις δικαίωμα να μάθεις και αυτά τα περί συκοφαντίας κλπ. είναι η κλασσική αντίδραση "όταν δεν μας βολεύει να απαντάμε σε ερωτήσεις ελέγχου, τότε η ερώτηση είναι συκοφαντική".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυο ερωτησεις απλες.

-Πως καποιος παιρνει πτυχιο το 06 και αρχιζει ειδικοτητα χειρουργικης το 07 στο ΑΧΕΠΑ ?

-Πως καποιος που οπως λεει εχει απο τη θεση της επαρχου την ευθυνη 100.000 ατομων προλαβαινει και ειδικευεται στη Χειρουργικη στο ΑΧΕΠΑ. Κοινως πως προλαβαινει οταν το προγραμμα ενος ειδικευομενου χειρουργικης σε ενα μεγαλο και μαχιμο νοσοκομειο ειναι γνωστο σε ολους μας?

Ο πατος φαινεται οτι εχει τρυπα. Θα πεφτουμε για πολυ ακομα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φορέα αυτό έχεις να σχολιάσεις?δεν περίμενα καν να μου απαντήσει δίοτι τι να έλεγε το λαμόγιο?

Αλλά αυτή μου απάντησε και κατηγορώντας με για άγνοια περί νομικών,κατά επέκταση και ιατρικών πραγμάτων,προσπαθεί αν πετάξει σκόνη για περί αποζημείωσης που και αυτή εν τέλει μισθός είναι και μάλιστα μεγαλύτερος.

Δηλαδή μας λένε και μαλάκες,κοροίδια.Καλά για τόσο ηλίθιους μας περνάνε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.