Jump to content

[άγονο αγροτικό] Βεβαίωση ολοκλήρωσης


marianna81

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΕΡΩΤΗΣΗ : ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΘΗΤΕΙΑ ΣΤΟ ΑΓΟΝΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ, ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗΣ ΤΟΥ ΑΓΟΝΟΥ ΣΤΗ ΝΟΜΑΡΧΙΑ, ΑΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ? ΑΝ ΤΟ ΑΡΓΗΣΕΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΥΡΩΣΕΙΣ Η ΑΠΛΩΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ?

ΑΠ ΟΣΟ ΕΧΩ ΔΕΙ, ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΘΕΙ ΚΑΠΟΥ.

ΥΓ. SORRY ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΤΟΣΟ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ, ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ,ΘΕΛΩ ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΩ ΤΗΝ ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ...ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΕΓΚΥΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ GM. ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προφανως αν δε προσκομισεις τη βεβαιωση ολοκληρωσης του αγονου σου αγροτικου αν τα χαρτια σου αποσταλλουν στο υπουργειο για να γινει ο διορισμος σου για ειδικοτητα θα γινει αναστολη του διορισμου σου και θα παραμεινεις πρωτος στη λιστα μεχρι εσυ να τους παρεισ τη βεβαιωση ολοκληρωσης και να ανοιξει η επομενη θεση για ειδκοητα.σε καποιες νομαρχιες παντως που ειναι πιο ευαισθητοποιημενοι υπαλληλοι πριν αποστειλουν τα χαρτια σου αν ουν οτι λειπει κατι τοτε σε παιρνουν τηλ και σε ενημερωνουν να το προσκομισεις σε ευλογο χρονικο διαστημα.ομως αν το εχεις τελειωσει κανεν ενα κοπο να το παρεις.ειναι αδικο τοσο για σενα οσο και για τον επομενο γιατι η ολη η διαδικασιαπαιρνει καποιους μηνες της ανακλησης διορισμου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οχι ρε παιδιά, μπερδευτήκαμε...! Προφανώς και θα μπορούσα να το στείλω με courrier αν ήθελα...! :)

Οταν έρχεται ο διορισμός σου για ειδικότητα ενώ ακόμα είσαι σε άγονο αγροτικό, μπορείς να συνεχίσεις κανονικά το αγροτικό σου και να πάρεις χρονολογική παράταση του διορισμού στην ειδικότητα, μέχρι την ημερομηνία λήξης της κανονικής θητείας στο άγονο. Την ημερομηνία αυτή, σου δίνουν τη βεβαίωση ολοκλήρωσης του αγόνου από το νοσοκομείο, την προσκομίζεις στη νομαρχία, και διεκδικείς την επόμενη θέση που ανοίγει (έχεις παραμείνει πρώτος στη λίστα).

Εγώ για κάποιους λόγους θέλω να καθυστερήσω το διορισμό μου στην ειδικότητα, δλδ να μην πάρω τη θέση που ανοίγει άμεσα, αλλά την επόμενη ή τη μεθεπόμενη. Απότι με πληροφόρησαν από το υπουργείο, δεν υπάρχει πρόβλημα, απλώς για την θέση που ανοίγει άμεσα-και εφόσον δεν έχω φέρει τη βεβαίωση, δεν θα προταθώ εγώ, αλλά ο επόμενος στη λίστα. Δλδ ουσιαστικά αυτό συμφέρει όλους μας και δεν καθυστερεί κανείς. Το θέμα είναι το εξής: Είναι βέβαιη η πληροφορία αυτή?!!! Είναι 100% βέβαιο ότι δε θα έχω πρόβλημα να διεκδικήσω την 2η ή 3η θέση που ανοίγει? Το έχει κάνει και κάποιος άλλος από εδώ να μου το επιβεβαιώσει?!! Ουφ...κουράστηκα να γράφω...και εσείς μάλλον να διαβάζετε!!!

ΥΓ. Υπάρχει κάποιος νόμος, κάποια τροπολογία...κάτι τελοσπάντων που να φαίνεται αυτό γραπτώς, για να έχω στα χέρια μου κάτι περισσότερο από την προφορική επιβεβαίωση της υπαλλήλου?!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οχι ρε παιδιά, μπερδευτήκαμε...! Προφανώς και θα μπορούσα να το στείλω με courrier αν ήθελα...! :)

Οταν έρχεται ο διορισμός σου για ειδικότητα ενώ ακόμα είσαι σε άγονο αγροτικό, μπορείς να συνεχίσεις κανονικά το αγροτικό σου και να πάρεις χρονολογική παράταση του διορισμού στην ειδικότητα, μέχρι την ημερομηνία λήξης της κανονικής θητείας στο άγονο. Την ημερομηνία αυτή, σου δίνουν τη βεβαίωση ολοκλήρωσης του αγόνου από το νοσοκομείο, την προσκομίζεις στη νομαρχία, και διεκδικείς την επόμενη θέση που ανοίγει (έχεις παραμείνει πρώτος στη λίστα).

Εγώ για κάποιους λόγους θέλω να καθυστερήσω το διορισμό μου στην ειδικότητα, δλδ να μην πάρω τη θέση που ανοίγει άμεσα, αλλά την επόμενη ή τη μεθεπόμενη. Απότι με πληροφόρησαν από το υπουργείο, δεν υπάρχει πρόβλημα, απλώς για την θέση που ανοίγει άμεσα-και εφόσον δεν έχω φέρει τη βεβαίωση, δεν θα προταθώ εγώ, αλλά ο επόμενος στη λίστα. Δλδ ουσιαστικά αυτό συμφέρει όλους μας και δεν καθυστερεί κανείς. Το θέμα είναι το εξής: Είναι βέβαιη η πληροφορία αυτή?!!! Είναι 100% βέβαιο ότι δε θα έχω πρόβλημα να διεκδικήσω την 2η ή 3η θέση που ανοίγει? Το έχει κάνει και κάποιος άλλος από εδώ να μου το επιβεβαιώσει?!! Ουφ...κουράστηκα να γράφω...και εσείς μάλλον να διαβάζετε!!!

ΥΓ. Υπάρχει κάποιος νόμος, κάποια τροπολογία...κάτι τελοσπάντων που να φαίνεται αυτό γραπτώς, για να έχω στα χέρια μου κάτι περισσότερο από την προφορική επιβεβαίωση της υπαλλήλου?!

Με λίγα λόγια θες να παραμείνεις στο αγροτικό σου και να κάνεις την παράταση σου ( ενώ η κανονική σου θητεία έχει ολοκληρωθεί ) και να μην πάρεις τη θέση που ανοίγει στη μέση της παράτασης αλλά την επόμενη.

Το θεωρώ λίγο απίθανο να γίνεται αυτό ... καθώς καταργεί το ίδιο το νόημα της χρονολογικής παράτασης που παρέχεται σε άγονους ( ΑΓΟΝΟΥΣ ΜΟΝΟ ) αγροτικούς. Το οποίο υπάρχει για να μην αναγκαστεί ο άγονος και διακοψει την υπηρεσία του πριν την ολοκλήρωσή της και χάσει έτσι το δικαίωμα της 2ης αίτησης.

Εσύ τη βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσία υπαίθρου ( άγονου ) την έχεις στα χέρια σου ή θα την πάρεις μετά την παράτασή σου ;

Αν την έχεις ήδη στα χέρια και γράφει π.χ 15/3/09 ενώ η θέση στο νοσοκομείο άνοιξε στις 20/3 ( ή ανοίγει τώρα ) δεν ξέρω το κατα πόσο μπορείς να πάρεις χρονολογική παράταση. Με

Η κανονική θητεία σε άγονο αγροτικό ΑΠΟΤΕΛΕΙ λόγος για χρονολογική παράταση ειδικότητας.

Η παράταση θητείας δε γνωρίζω αν αποτελεί ... ( αλλά αμφιβάλλω )

Όπως και να έχει για να πάρεις χρονολογική παράταση πρέπει να παρουσιάσεις κάποιο έγγραφο που να αναγράφει κάποιες ημερομηνίες.

ENTIT ***

αν έχεις ήδη μπει σε χρονοδιάγραμμα νομίζω έχεις 3 μέρες να παρουσιάσεις τη βεβαίωση στο υπουργείο απο τη μέρα που ανοίγει η θέση. Αν δεν το κάνεις ( και όπως φαίνεται δε θες να το κάνεις ) τότε η θέση θα πάει στον επόμενο. Εσύ τώρα θα παραμείνεις στη πρώτη θέση της λίστας λογικά , αλλά δεν ξέρω.

Αν ισχύει αυτό μπορεί κάποιος να παραμένει για χρόνια σε χρον.παράταση και στην 1η θέση της λίστας και όποτε του καπνίσει δεκαετίες μετά να παρουσίασει τη βεβαίωση του άγονου στο υπουργείο και να πάρει τη θέση που ανοίγει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια μια ερωτηση για καποιον που εχει κανει αγονο και γνωριζει παρακαλω....

Οταν τελειωνεις το αγονο,την επομενη μερα απο τη ληξη της συμβασης σου περνεις τη βεβαιωση ολοκληρωσης αγροτικου απο τη διευθυνση προσωπικου του νοσοκομειου που ανηκει το περιφερειακο σου ιατρειο....

μετα την καταθετεις(γνησια η φωτοαντιγραφο) στη διευθυνση υγειας της νομαρχιας που εχεις δηλωσει το 2ο κομματι της ειδικοτητας σου...

και μετα περιμενεις....χαχα

η διαδικασια ειναι οπως την περιεγραψα η εχεις να μπλεξεις καθολου και με υπουργειο υγειας οσον αφορα την ολοκληρωση του αγροτικου??

η υπαρχει και αλλη γραφειοκρατικη διαδικασια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια μια ερωτηση για καποιον που εχει κανει αγονο και γνωριζει παρακαλω....

Οταν τελειωνεις το αγονο,την επομενη μερα απο τη ληξη της συμβασης σου περνεις τη βεβαιωση ολοκληρωσης αγροτικου απο τη διευθυνση προσωπικου του νοσοκομειου που ανηκει το περιφερειακο σου ιατρειο....

μετα την καταθετεις(γνησια η φωτοαντιγραφο) στη διευθυνση υγειας της νομαρχιας που εχεις δηλωσει το 2ο κομματι της ειδικοτητας σου...

και μετα περιμενεις....χαχα

η διαδικασια ειναι οπως την περιεγραψα η εχεις να μπλεξεις καθολου και με υπουργειο υγειας οσον αφορα την ολοκληρωση του αγροτικου??

η υπαρχει και αλλη γραφειοκρατικη διαδικασια?

Αν κατάλαβα καλά το ερώτημα σου, τα πράγματα είναι όπως τα λες. Νομίζω όμως πως πρέπει να καταθέσεις τη βεβαίωση και στη νομαρχία που έχεις δηλώσει το πρώτο κομμάτι, έτσι ώστε να σου αφαιρεθεί το εξάμηνο και να βγεις από το χρονοδιάγραμμα- αν υπάρχει τέτοιο θέμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.