Jump to content

[άσκηση τριμήνου] Χωρίς τρίμηνη εκπαίδευση οι αγροτικοί στα ΚΥ & ΠΙ?


karanikolix

Recommended Posts

Υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα, για οικονομικούς λόγους να μην δοθεί καμία παράταση σε αγροτικό που ήδη υπηρετεί. Αυτό σημαίνει ότι οι νέοι αγροτικοί θα αναλάβουν άμεσα τα ιατρεία τους.

Όλες οι αιτήσεις για παράταση που είχαν γίνει από τους ήδη υπηρετούντες γιατρούς προκειμένου να καλυφτεί το διάστημα της τρίμηνης εκπαίδευσης των νεοδιορισθέντων ιατρών, επεστράφησαν πίσω στα ΚΥ.

Και αυτό , (όπως μας είπαν από την διοίκηση και την διεύθυνση) (έστω για 2-3 μήνες)για να μη δοθούν διπλοί μισθοί (1 στον νεοδιορησθεντα γιατρό & 1 στον ήδη υπηρετούντα γιατρό που θα κάλυπτε το διάστημα εως ότου ο νέος συνάδελφος θα αναλάμβανε το ιατρείο).

Αυτά μας είπαν εμάς σήμερα off the record !

Όποιος ξέρει κάτι το διαφορετικό ας το γράψει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Last Reply

Ισχύει αυτό που έγραψες. Λόγω ελλειψης χρημάτων δεν δίνονται παρατάσεις.

Είναι οικονομικότερο να εξυπηρετεί ένας γιατρός τα όμορα χωριά, παρά να παραμένει ο παλαιός ιατρός μέχρι να εκπαιδευτεί ο νέος.

Η αποθέωση είναι πως ο νέος νόμος αναφέρει πως :

Η τρίμηνη προεκπαίδευση των υπόχρεων στον παθολογικό και χειρουργικό τομέα δύναται ύστερα από αιτιολογημένη απόφαση του Διοικητή του Νοσοκομείου που υπάγεται το Κ.Υ. η το Π.Ι. να πραγματοποιηθεί και μετά το πρώτο τρίμηνο της δωδεκάμηνης υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου, μέχρι και τρεις (3) μήνες πριν τη λήξης αυτής. (ν. 3730/2008 ΦΕΚ 262 / Α΄ / 2008 ).

Οπότε αν ο διοικητής μετά από αιτιολογημένη απόφαση :lol: (τι ωραίες εκφράσεις βρίσκει κανείς σε ένα νόμο) πει να πας κατευθείαν με τον διορισμό σου στο Π.Ι. και στο τέλος της θητείας σου περνάς και από το νοσοκομείο για εκπαίδευση μην αγχωθείτε :D

Γι αυτό όσοι πήραν αγροτικό μην τρέξουν να βρουν σπίτι δίπλα στο νοσοκομείο, μπορεί να πάνε πρώτα στο Π.Ι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλό αυτό ε?

Πρώτα η θητεία και μετά η εκπαίδευση!!

Ε ρε γλέντια .!!

Οχι μονο εμεις γλεντια αλλα και οι αρρωστοι! Θα γλεντοκοπησουν πιο γρηγορα στον αλλο κοσμο, οπου θα "επιταχυνουμε" την παρουσια τους! emexetaseisemrip

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή εγώ που θα πάω πρώτα Σύρο και μετά Άνδρο θα με κουβαλάνε πέρα δώθε όποτε τους καυλώσει???

Χωρίς εκπαίδευση πώς θα μας βάλουν μετά να κάνουμε εφημερίες???

Και άντε εγώ και αρκετόι ακόμα ξέρουμε και 5 πράγματα γιατί μέχρι τώρα δουλεύαμε, κάποιος που τωρα τελείωσε την σχολή τί σκατά θα πάει να κάνει στο ΠΙ και ΚΥ χωρίς να έχει κάνει έστω αυτή την εκπαίδευση???

Θα κοιτάει τα καρδιογραφήματα και θα λέει μαντεύω ότι ίσως χωρίς να είμαι σύγουρος έπαθες ένα μικρούλι εμφραγματάκι????

Και μή μου πεί κανείς ότι θυμάται από την σχολή γιατί εγώ τα βλέπω κάθε μέρα και ακόμα δεν μπορώ να είμαι 100% σύγουρος σε κάποιες διαγνώσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχεις απόλυτο δίκιο.

Καλή η πλάκα που κάνουμε, αλλά τα πράγματα είναι σοβαρά κατά την γνώμη μου.

Για αυτό άνοιξα και το θέμα.

Όλα καλά και όλα ωραία στην θεωρεία ... Τα πράγματα είναι αλλιώς όμως στις εφημερίες ....

Πως θα εφημερεύσει ένας γιατρός χωρίς να έχει κάνει ούτε μια μέρα στα εξωτερικά ιατρεία του νοσοκομείου, χωρίς να έχει δει 2-3 πραγματάκια (από ένα απλό κρυολόγημα έως πχ ένα έμφραγμα) και το πιο σημαντικό για εμένα ,πως θα γνωρίζει το ,ας το πούμε , "πρωτόκολλο" λειτουργιάς ενός νοσοκομείου (όπου υπάγεται και το ΚΥ) για να ξέρει πχ πότε και αν θα παραπέμψει ένα περιστατικό και που. Ή τι ακριβώς θα πρέπει να κάνει (και με ΠΟΙΑ σειρά) πχ αν κληθεί σε ένα τροχαίο???

Φλεβοκεντησεις? Καθετηριασμούς? Καρδιογράφημα?

Όποιος μου πει: "τα ξέρουμε με από το πανεπιστήμιο" πάω πάσο!!

Το resume της υπόθεσης είναι: θα την πληρώσουν οι κάτοικοι των περιοχών που πραγματικά στηρίζονται στον αγροτικό και τον κοιταν στα μάτια.

Την ατομική μας εκπαίδευση και ασφάλεια ,εάν θέλετε , (για χάρη της οικονομικης?!-μη χέσω- κρίσης) την βάζουμε στην άκρη....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλα ειναι δυνατον να μας στειλουν στα νησια καλοκαιριατικα χωρις μια υποτυπωδη εστω εκπαιδευση?κ δλδ στις εφημεριες που θα πλακωνουν ο ενας μετα τον αλλο τι θα αυτοσχεδιαζουμε κ αν σωθει σωθηκε??καλα ολα ειναι δυνατα....

βεβαια αν ερθει ο διορισμος σε καμια 15αρια μερες,αυτη που εχει τη θεση μου εχει κανα μηνα ακομα οποτε προλαβαινω κανα μηνα εκπαιδευση...σωθηκαμε θα μου πειτε αλλα απο το τιποτα που θα χουν αλλοι οπως παει η δουλεια.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προτεινω οσοι παντως εχετε χρονο και δεν απασχολειστε αλλου,μεχρι να σας ερθει ο διορισμος,πηγαιντε στο οικειο νοσοκομειο η εστω κεντρο υγειας και καθιστε σε μεριεκς εφημεριες.ρωτηστε τους συναδελφους να σας δειξουν 2-3 πραγματα,πειτε τους οτι ξεκινατε το αγροτικο σας και μπορει να μην κανετε τριμηνο και σχεδον ολοι θα σας βοηθησουν.το ξερω πως αυτο ειναι καθαρα ατομικη προσπαθεια και δεν αντικαθιστα την οργανωμενη εκπαιδευση που θα επρεπε να υπαρχει αλλα το λεω για να θυμηθειτε μερικα πραγματα απο το πανεπιστημιο και να αποκτησετε λιγακι αυτοπεποιθηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δλδ στο ξεκίνημα μας θα ρισκάρουμε την καριέρα μας γιατί οι κύριοι του υπουργείου θέλουν να κάνουν οικονομία?αν είναι δυνατόν..και τους αρρώστους δεν τους σκέφτονται καθόλου?αλλά τι ρωτάω??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως αυτο το φαινομενο συμβαινει εδω κι αρκετες φουρνιες αγροτικων...Η δικια μου ηταν η πρωτη που το υπεστη...(Σεπτ. 2007)...

Απλα τωρα επισημοποιηθηκε το laissez - faire στον διοικητη καθε νοσοκομειου...

Συμβουλη μου: Πριν αρχισετε τις εφημεριες, φροντιστε με πρωτοβουλια σας να πηγαινετε καθημερινα στα ΤΕΠ (παθολογικα και χειρουργικα), καθηστε μεχρι αργα το βραδυ και ''ρουφηξτε'' οσο περισσοτερο μπορειτε...Μια εβδομαδα συνεχομενη, κατα τη γνωμη μου, αρκει...Μην ανεβαινετε και πολυ στο αντιστοιχο τμημα, αφου στις εφημεριες σας στο ΚΥ τα περιστατικα θα τα αντιμετωπιζετε σε πρωτοβαθμιο (μην πω ημιβαθμιο) επιπεδο...

Ραψτε καμμια δεκαρια θλαστικα (να παρετε το κολάι), εξεταστε καμμια πενηνταρια κοιλιαλγιες, οσφυαλγιες. Ακροαστειτε αλλους τοσους θωρακες σε λοιμωξεις αναπνευστικου, ΧΑΠ, καρδιακη ανεπαρκεια. Πρηξτε (με την καλη εννοια) τον ειδικευομενο καρδιολογικης να σας εξηγησει οποιο καρδιογραφημα σας φανει δυσνοητο...Εν ολιγοις αυτα...

Καλη τυχη αγροτικαριοι! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δλδ στο ξεκίνημα μας θα ρισκάρουμε την καριέρα μας γιατί οι κύριοι του υπουργείου θέλουν να κάνουν οικονομία?αν είναι δυνατόν..και τους αρρώστους δεν τους σκέφτονται καθόλου?αλλά τι ρωτάω??
τους συγκινείς αφάνταστα με αυτά που γράφεις :rolleyes:

Είπαμε.....υπάρχει πρόγραμμα από το υπουργείο για τον θεσμό του αγροτικού με την ονομασία "Αγροτικός ιατρός"=μπαλώματα ΠΦΥ :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν είχα σκοπό να συγκινήσω κανέναν.την άποψη μου λέω..εγώ δεν έχω δουλέψει καθόλου,δεν έχω ιδέα τι να κάνω σε ένα περιστατικό..θεωρία ξέρω στην πράξη όμως διαφέρει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συνταγογράφηση....και τα περιστατικά στα οποία δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις τα στέλνεις στο νοσοκομείο

Τέσπα, το θέμα είχε συζητηθεί αρκετά πριν ψηφιστεί ο νόμος με τους αρμόδιους :splats: αλλά η παράγραφος παρέμεινε για να αποδεικνύει την ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ και την ΑΓΝΟΙΑ των αρμοδίων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολυ σωστα τα λες, η θεωρεια απο την πραξη απεχει πολυ...

Και οχι μονο αυτο, ειναι και η συνταγογραφηση, που τουλαχιστον εγω δεν εχω ιδεα .

Πηρα τηλ πριν απο λιγο στο νοσοκομειο Καβαλας που θα παω και μου ειπαν πως αυτοι μεχρι στιγμης, δεν εστειλαν ποτε αγροτικο σε Π.Ι. η Κ.Υ. χωρις να προηγειται η εκπαιδευση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολυ σωστα τα λες, η θεωρεια απο την πραξη απεχει πολυ...

Και οχι μονο αυτο, ειναι και η συνταγογραφηση, που τουλαχιστον εγω δεν εχω ιδεα .

Πηρα τηλ πριν απο λιγο στο νοσοκομειο Καβαλας που θα παω και μου ειπαν πως αυτοι μεχρι στιγμης, δεν εστειλαν ποτε αγροτικο σε Π.Ι. η Κ.Υ. χωρις να προηγειται η εκπαιδευση...

μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε, πως να στέλνανε, αφού ο νόμος ψηφίστηκε τον Δεκέμβριο και οι τωρινοί συνάδελφοι που πήραν αγροτικό είναι οι πρώτοι που θα παρουσιαστούν.

Το ότι μπορεί να μην γνωρίζουν ακόμα το νόμο οι "υπεύθυνοι" στα νοσοκομεία, είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κανεις μας δεν ηξερε συνταγογραφηση πριν κανει αγροτικο

αλλα αυτο θα ηταν το λιγοτερο που θα με απασχολουσε

στο κατω κατω,κοιτας τις προηγουμενες συνταγες στο βιβλιαριο και εχεις παντα και τον φαρμακοποιο που στις γυρναει πισω για να τις διορθωσεις και σου λεει τι εκανες λαθος.στην πλειοψηφια τους,τοχουν αποδεχτει και οι ιδιοι και δεν στην λενε.

η αντιμετωπιση των περιστατικων,των οποιων περιστατικων,ειναι πιο σοβαρο θεμα.συμφωνω με τον συναδελφο πως λιγες επισκεψεις στα τεπ και οχι τοσο στις κλινικες,θα σας βοηθησει αρκετα.εξασκηθειτε σε ραμματα,φλεβοκεντησεις,να βαζετε ουροκαθετηρες,γυψοναρθηκες και τετοια.καλο ιστορικο πιστευω ολοι ξερουμε να παιρνουμε.αυτο που εχεις να κανεις στην εφημερια ως αγροτικος ειναι να καταλαβεις αν ειναι σοβαρο η οχι το περιστατικο,αρα αν θα το αντιμετωπισεις μονος σου η αν θα χρειαστει διακομιδη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως αυτο το φαινομενο συμβαινει εδω κι αρκετες φουρνιες αγροτικων...Η δικια μου ηταν η πρωτη που το υπεστη...(Σεπτ. 2007)...

:blink: really! embaaa

κατα τα αλλα εσυ και ο ξενος τα ειπατε ολα ... δλδ στ'αληθεια δεν το ξερατε οτι καποιοι εκαναν πρωτα το αγροτικο και μετα το τριμηνο?

emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κανεις μας δεν ηξερε συνταγογραφηση πριν κανει αγροτικο

αλλα αυτο θα ηταν το λιγοτερο που θα με απασχολουσε

στο κατω κατω,κοιτας τις προηγουμενες συνταγες στο βιβλιαριο και εχεις παντα και τον φαρμακοποιο που στις γυρναει πισω για να τις διορθωσεις και σου λεει τι εκανες λαθος.στην πλειοψηφια τους,τοχουν αποδεχτει και οι ιδιοι και δεν στην λενε.

η αντιμετωπιση των περιστατικων,των οποιων περιστατικων,ειναι πιο σοβαρο θεμα.συμφωνω με τον συναδελφο πως λιγες επισκεψεις στα τεπ και οχι τοσο στις κλινικες,θα σας βοηθησει αρκετα.εξασκηθειτε σε ραμματα,φλεβοκεντησεις,να βαζετε ουροκαθετηρες,γυψοναρθηκες και τετοια.καλο ιστορικο πιστευω ολοι ξερουμε να παιρνουμε.αυτο που εχεις να κανεις στην εφημερια ως αγροτικος ειναι να καταλαβεις αν ειναι σοβαρο η οχι το περιστατικο,αρα αν θα το αντιμετωπισεις μονος σου η αν θα χρειαστει διακομιδη.

κάλα και σωστά αυτά που λες.αλλά αν δεν κάνουμε τρίμηνο που θα τα δούμε αυτά?δεν έχουμε όλοι την δυνατότητα να πάμε τώρα 10 μέρες σε νοσοκομείο ούτε νομίζω και μας σώζει αυτό..που να εξασκηθούμε δλδ αυτό λέω... emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακόμη και χωρίς 3μηνο μπορείς να μάθεις αν το θέλεις βέβαια.

Εφημερίες δεν θα πάρετε απο την πρώτη μέρα που θα πατήσετε στο ΚΥ.

Θα πάρετε πιο μετά.

Στο μεταξύ, μετά τη συνταγογράφηση μπορείτε να πηγαίνετε στις εφημερίες στο νοσοκομείο να μαθαίνετε.

Αν το νοσοκομείο είναι σε άλλο νησί πχ, μπορείτε να μένετε στις εφημερίες των παλιών αγροτικών.

Και στην τελική δεν θα ειστε μόνοι σας.Θα είναι σίγουρα και κάποιος άλλος.

Πάντα μπορείτε να παίρνετε τηλ. στο νοσοκομείο,να περιγράφετε το περιστατικό και να σας δίνουν οδηγίες για το τι θα κάνετε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν χρειαζονται ντε και καλα 10 μερες.αμα πας μερικες φορες αλλα αρκετες ωρες και κυριως "τυχει" να εχει και διδακτικα περιστατικα οταν θα πας,θα μαθεις.

αν δεν μπορεις να πας στο νοσοκομειο,πηγαινε τοτε στο κεντρο υγειας η στο περιφερειακο ιατρειο που θα διοριστεις.συζητησε με τον/την αγροτικο που υπηρετει,πες του να σου δειξει 5 πραγματα,κατσε να παρατηρησεις τι κανει αν εχει εκεινη την ωρα περιστατικο,ρωτα,ψαξε,μαθε.(βεβαια μπορει κι αυτος να κανει οτι του κατεβαινει,οποτε αντε γεια μετα...)

απο κει και μετα,αγορασε κανενα βιβλιο/σημειωσεις για αγροτικους.υπαρχουν καποια.εχει και για συντομη μα περιεκτικοτατη ερμηνεια του ΗΚΓ ενα.αν θες,μπορω να σου προτεινω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βασικα,μην ντρεπεστε.τις πρωτες εφημεριες,ζητηστε απο τους υπολοιπους συναδελφους,αν για παραδειγμα θα πατε σε κεντρο υγειας να καθησουν εστω μερικες ωρες μαζι σας για να παρετε κουραγιο.μερικοι θα ερχονται απο μονοι τους.οι επιμελητες επισης,οι πι πολλοι,αντιλαμβανονται οτι ειναι η πρωτη η η δευτερη εφημερια σας και θα ειναι εκει η θα ερχονται να σας τσεκαρουν.με την παραμικρη αμφιβολια,τηλεφωνο κατευθειαν στον εφημερευοντα.αν δεν το θελετε αυτο,τουλαχιστον στον παλιο αγροτικο να σας βοηθησει.αφηστε που σε μερικα κεντρα ειναι διπλες οι εφημεριες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.