Jump to content

[γενικές πληροφορίες] Εκπαιδευτικό πρόγραμμα ειδικευόμενων ιατρών


Zer0cooL

Recommended Posts

Καλησπερα!

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης

Θεωρητικα σαν ειδικευομενοι θα επρεπε να εχουμε καποιο συγκεκριμενο εκπαιδευτικο προγραμμα το οποιο θα επρεπε να ακολουθουμε.Δεν γνωριζω αν σε μεγαλυτερα νοσοκομεια αυτο υπαρχει και εφαρμοζεται αλλα σε μικροτερα τουλαχιστον γνωριζω πως κατι τετοιο δεν εφαρμοζεται. Το ερωτημα μου ειναι αν υπαρχει καποιος ΝΟΜΟΣ που να οριζει κατι τετοιο και αν σε αυτον αναφερεται πουθενα ο ελαχιστος αριθμος εφημεριων που ενας ειδικευομενος οφειλει να εκτελεσει. Δηλαδη αυτο που εχουμε ακουσει ολοι κατα καιρους για τουλαχιστον 4 εφημεριες το μηνα ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΣΕ ΧΑΡΤΙ η ειναι απλα ενας αγραφος νομος των νοσοκομειων??? Γνωριζω για το άρθρο 45 ν. 3205/2003 συμφωνα με το οποιο "1. Η συμμετοχή των ιατρών του Ε.Σ.Υ., των μελών Δ.Ε.Π. τμημάτων ιατρικής και όλων των ιατρών που με οποιαδήποτε σχέση προσφέρουν υπηρεσία στα νοσοκομεία στο πρόγραμμα εφημερίων, είναι υποχρεωτική για όλους τους βαθμούς και βαθμίδες, σύμφωνα με τις εκάστοτε υπηρεσιακές ανάγκες."

Υπαρχει κατι αλλο επισημο που να αναφερει για τουλαχιστον 4 εφημεριες το μηνα???

Ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νομιζω οτι δεν υπαρχει νομος που να αναφερει 4 εφημεριες για την εκπαιδευση σου(.ετσι κ αλλιως δε φαινεται πουθενα αυτο.)απλως οταν τελειςσεις την ειδικοτητα σου το χαρτι λεει οτι συμμετειχες κ στο προγραμμα των εφημεριων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βαση ποιου νομου μπορουν να με εκφοβισουν οτι αν δεν κανω τουλαχιστον 4 δε θα μου δωσουν το χαρτι της εκπαιδευσης μου?

Κανενος...?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ 84/86

ΦΕΚ: 31Α

Π.Δ. 84/86 της 12/27 Μαρτ. 1986 (ΦΕΚ Α 31) : Ασκηση του δικαιώματος εγκαταστάσεως

και της ελεύθερης παροχής υπηρεσιών, από ιατρούς υπηκόους των κρατών μελών,

των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων, καθώς και ρύθμιση συναφών θεμάτων σε συμμόρφωση

προς τις υπ' αριθμ. 75/362, 75/363 της 16η Ιουν. 1975 , 81/1057 της 14ης Δεκ. 1981 και

82/76 της 26ης Ιαν. 1982 οδηγίες του Συμβουλίου των ευρωπαϊκών Κοινοτήτων.

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ε : ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΚΕΙΜΕΝΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ

Αρθρο 19 :

Ιατρός επαγγελματικά εγκατεστημένος στην Ελλάδα για άσκηση του ιατρικού επαγγέλματος

δεν μπορεί να είναι συγχρόνως μέλος δύο ή περισσοτέρων Ιατρικών Συλλόγων, Ελληνικών ή

αλλοδαπών, ή να είναι επαγγελματικά εγκατεστημένος και στην αλλοδαπή.

Αρθρο 20 :

1. Από 12ης Οκτωβρίου 1981, όλες οι ιατρικές ειδικότητες που αναφέρονται στην παρ. 2 του

άρθ. 8 του παρόντος, ασκούνται στην Ελλάδα ως κύριες, εξαιρέσει των συναφών ιατρικών

ειδικοτήτων, που είχαν χορηγηθεί μέχρι της ημερομηνίας αυτής ή που θα χορηγηθούν σε

ιατρούς που είχαν κάνει έναρξη εκπαίδευσης σ' αυτές, πριν από την ανωτέρω ημερομηνία

και τις οποίες οι κάτοχοι τους μπορούν να χρησιμοποιούν με το προηγούμενο της ρύθμισης

αυτής καθεστώς.

2. Από την ίδια κατά τα ανωτέρω ημερομηνία, ο ελάχιστος χρόνος ειδίκευσης ιατρών για

απόκτηση τίτλου ιατρικής ειδικότητας είναι ο οριζόμενος στις διατάξεις των άρθ. 4 και 5 της

Οδηγίας του Συμβουλίου 75/363/ΕΟΚ (ΕΕ 06 τόμος 001).

Του περιορισμού αυτού, εξαιρούνται οι ιατροί που είχαν κάνει έναρξη της άσκησης τους ή

εκκρεμούσε σχετική περί τούτου αίτηση τους, πριν την ημερομηνία αυτή.

3. Η ειδίκευση των ιατρών, πραγματοποιείται κατά πλήρη απασχόληση σε καθοριζόμενους

από το Υπουργείο Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων φορείς και σε ειδικά

αναγνωρισμένες από αυτό θέσεις, δεόντως αμειβόμενες, προϋποθέτει δε τη συμμετοχή του

ιατρού στο σύνολο των ιατρικών δραστηριοτήτων του τμήματος όπου πραγματοποιείται η

εκπαίδευση, συμπεριλαμβανομένων και των εφημεριών. Η εκπαίδευση αυτή δύναται να

διακοπεί για λόγους όπως η στρατιωτική θητεία, επαγγελματικές αποστολές, κύηση,

ασθένεια.

Η διακοπή δεν δύναται να συντομεύσει τη συνολική διάρκεια της εκπαίδευσης.

Η ισχύς της παραγράφου αυτής, αρχίζει από της 1.1.1983.

Δεν αναφέρει αριθμό εφημεριών, αλλά προϋποθέτει τη συμμετοχή σε αυτές ώστε να αναγνωριστεί η ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βαση ποιου νομου μπορουν να με εκφοβισουν οτι αν δεν κανω τουλαχιστον 4 δε θα μου δωσουν το χαρτι της εκπαιδευσης μου??? Κανενος...?

όταν με το καλό τελειώσεις τα χρόνια ειδικότητας ο Διευθυντης της κλινικής θα σου δώσει ένα χαρτί που θα γράφει οτι όντως εκπαιδεύτηκες και έκανες τα απαραίτητα ώστε να μπορείς να αξιολογηθείς για τον τίτλο της ειδικότητας σου. Εάν είναι βλάξ μπορεί και να μην σου το δώσει όσο και αν ακούγεται περίεργο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει ένα προεδρικο διατάγμα που αναφέρεται στο θέμα από όσο γνωρίζω.

Είναι ένα διάταγμα του 68 για τις προϋποθέσεις που πρέπει να έχει ένα τμήμα να δίνει ειδικότητα. Σε αυτό υπάρχουν τα 4 κρεββάτια ανα ειδικευόμενο ελάχιστος αριθμός και οι 4 εφημερίες (μία ανά εβδομάδα) που πρέπει να κάνει ο ειδικευόμενος και το ότι κάποιες πρέπει να είναι ενεργείς.

Υπάρχει και μία υπουργική απόφαση που μου διαφεύγει τώρα που ορίζει αναλογία ενεργών και κλειστών εφημεριών και τον αριθμό αυτών ώς ελάχιστο το 4.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει και μία υπουργική απόφαση που μου διαφεύγει τώρα που ορίζει αναλογία ενεργών και κλειστών εφημεριών και τον αριθμό αυτών ώς ελάχιστο το 4.

Eχει λογο υπαρξης η αναλογια αυτη απο τη στιγμη που για τον ειδικευομενο και η κλειστη εφημερια ειναι ενεργη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνώμμη ίσως η διατύπωση να είναι λάθος. Έπειδή έλεγε για νοσοκομεία αναφερόταν τα νοσοκομεία να έχουν ενεργό εφημερία και κλειστή εφημερία. Ως ενεργό όριζε αυτο που σήμερα ονομαζουμε ανοιχτή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει ένα προεδρικο διατάγμα που αναφέρεται στο θέμα από όσο γνωρίζω.

Είναι ένα διάταγμα του 68

Το διάταγμα είναι του 1969...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φιλος τελειωσε ειδικοτητα κανονικα κ τον τελευταιο χρονο εκανε 2 εφ το μηνα

μουφα εινβαι τα περι 4 το μηνα. εγω οταν τελειωσα κανεις δε καθησε να μετρησει ποσες εφημεριες εκανα. αρα μπορει ν α ειχα κανει 1 η 2 κτλ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

παραταυτα ξέρει κανεις επακριβως τον αριθμο του διατάγματος ή το έχει κανεις να το ανεβάσει;;;;

Το έχει ο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ υπουργός στο συρτάρι του αλλά είναι απασχολημένος τώρα.

ΥΓ

Πέραν πλάκας:

Για να βρεις ένα τέτοιο διάταγμα (και μάλιστα εκείνης της εποχής που δεν υπήρχαν ψηφιακά μέσα) χρειάζεται να κάνεις ολόκληρη έρευνα. Να πάρεις δηλαδή μια σύμβαση διορισμού και να αναζητήσεις στο Εθνικό Τυπογραφείο (με το ΦΕΚ) ένα-ένα τα έγγραφα στα οποία παραπέμπει (νόμους, αποφάσεις, εγκυκλίους). Σε αυτά ενδέχεται να βρείς άλλες παραπομπές σε άλλα έγγραφα και διατάξεις. Όταν συγκεντρώσεις όλα τα σχετικά έγγραφα και τα μελετήσεις τότε μπορεί να πάρεις κάποια απάντηση (αν την πάρεις). Είναι δηλαδή σαν να κάνεις κανονική διατριβή.

Τα παραπάνω, τα έχουν υπ' όψη τους οι "αρμόδιοι" σε διάφορες υπηρεσίες και γι' αυτό συχνά δεν ξέρουν να απαντήσουν μια και είτε δεν έχουν όρεξη να ψάξουν είτε φοβούνται μήπως υπάρχει και καμία διάταξη που δεν την ξέρουν και έτσι εκτεθούν.

Αυτό είναι το Ελληνικό κράτος μας αρέσει δεν μας αρέσει.

Για την ιστορία, από ό,τι θυμάμαι, όταν υπουργός υγείας ήταν ο Κ. Γείτονας, προτάθηκε η κωδικοποίηση της νομοθεσίας για την υγεία. Αυτό σημαίνει, συγκέντρωση όλων των νόμων, αποφάσεων, διατάξεων κλπ. (των "ξεκάρφωτων" κυρίως όπως οι διατάξεις που περιέχεονται σε άσχετα νομοσχέδια) και προσαρμογή τους σε ενιαία θεματολογικά νομικά κείμενα ώστε να είναι εύκολη η κατανόηση στον κάθε ενδιαφερόμενο.

Αυτό το έργο δεν έγινε ποτέ και αμφιβάλλω αν έχει κανείς την όρεξη να ασχοληθεί. Εξάλλου, και όρεξη να έχει κάποιος ή ταλέντο (όπως π.χ. ο Τάσος) γιατί να ασχοληθεί; Για να τον "αδειάσουνε" κάποια στιγμή κάποιοι επόμενοι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σ' όλους τους συναδέλφους...

Θα ήθελα τα φώτα σας στο παρακάτω θέμα: Κάνω ειδικότητα γεν. χειρουργικής σε στρατιωτικό νοσοκομείο της Αθήνας (πλήρη) κ μας αναγκάζουν στις εφημερείες να βλέπουμε κ να εκτιμούμε τα περιστατικά όλων των χειρουργικών ειδικοτήτων, χωρίς να υπάρχει μέσα στο νοσοκομείο αντίστοιχος ειδικευμένος επιμελητής. Υπάρχει μόνο εφ/ων κλήσεως, τον οποίο αναγκαζόμαστε να παίρνουμε εμείς από τα κινητά μας (άκουσον άκουσον!) κ είτε να μην το σηκώνει, είτε να μας βρίζει κ να μας προσβάλλει που τον ενοχλήσαμε. Φυσικά τις οδηγίες που μας δίνει- οταν μας δίνει- δεν μπορεί να αποδείξει κανείς πως είναι αυτές σε περίπτωση που στραβώσει κάτι( έχουν καταγραφεί αντίστοιχα περιστατικά που ο ειδικευμένος κλήσεως ¨άδειασε¨ τον ειδικευόμενο ), κ εφ' όσον το βιβλίο περιστατικών το υπογράφουμε εμείς, έχουμε κ την ευθύνη. Το νοσοκομείο δίνει πλήρη ειδικότητα κ σε Πλ. χειρουργική, ΩΡΛ, ΟΥΡ, ΟΡΘΟΠ εχοντας το 1/5 των περιτατικών της γεν. χειρ. με 4, 3, 1, 4 θέσεις αντίστοιχα, οι οποίοι εφημερεύουν όποτε βολεύονται κ όσες φορές γουστάρουν.

Επειδή εγώ δεν έχω μάθει στη ζωή μου να 'μαι ούτε χαμάλης κ κυρίως ούτε μαλάκας κ επειδή έτσι πιστεύω έχετε μάθει κ σεις, σκοπεύω να τ' αλλάξω αυτό το σύστημα, αφού θα μαι για αλλα 5 χρόνια τουλάχιστον εκεί. Για το λόγο αυτό, θα 'θελα τα φώτα σας ως προς τις ενέργειες που θα πρεπε να κάνω ( κ οι υπόλοιποι ειδικευόμενοι είναι σύμφωνοι ) προς αυτή την κατεύθυνση.

Ενημερωτικά, έχουμε μιλήσει με τον υπεύθυνο χειρουργικού τομέα που μας παρέπεμψε ο διοικητής του νοσοκομείου, ο οποίος μας έγραψε κανονικά.

Σας ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει μόνο εφ/ων κλήσεως, τον οποίο αναγκαζόμαστε να παίρνουμε εμείς από τα κινητά μας (άκουσον άκουσον!) κ είτε να μην το σηκώνει, είτε να μας βρίζει κ να μας προσβάλλει που τον ενοχλήσαμε.

Τηλέφωνο που να παίρνει εξωτερική γραμμή δεν υπάρχει; Όχι τίποτα άλλο, αλλά ξέρω νοσοκομεία στα οποία ο κάθε καημένος παίρνει τηλέφωνο και μιλάει με την ξαδέρφη του στη Ρωσία ώρες... Και στο κάτω κάτω πες ότι δεν έχεις κινητό και το περιστατικό είναι επείγον, εκεί να δω αν θα αναλάβει την ευθύνη ο Α ή ο Β τηλεφωνητής να μη σε αφήσει να πάρεις από το σταθερό του νοσοκομείου.

Φυσικά τις οδηγίες που μας δίνει- οταν μας δίνει- δεν μπορεί να αποδείξει κανείς πως είναι αυτές σε περίπτωση που στραβώσει κάτι( έχουν καταγραφεί αντίστοιχα περιστατικά που ο ειδικευμένος κλήσεως ¨άδειασε¨ τον ειδικευόμενο ), κ εφ' όσον το βιβλίο περιστατικών το υπογράφουμε εμείς, έχουμε κ την ευθύνη.

Ζητήστε γραπτά πρωτόκολλα από το διευθυντή της κάθε κλινικής (θα μου πεις τι σου λέω τώρα...)

Επειδή εγώ δεν έχω μάθει στη ζωή μου να 'μαι ούτε χαμάλης κ κυρίως ούτε μαλάκας κ επειδή έτσι πιστεύω έχετε μάθει κ σεις, σκοπεύω να τ' αλλάξω αυτό το σύστημα, αφού θα μαι για αλλα 5 χρόνια τουλάχιστον εκεί.

Δε θέλω να σε απογοητεύσω και θα σε συμβούλευα να προσπαθήσεις, αλλά μην περιμένεις να αλλάξεις τίποτα, έχω ακούσει πολλές φορές το "έχεις δίκιο", αλλά από ουσία καθόλου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ούτε εγώ θέλω να σε απογοητεύσω αλλά και εγώ στις αρχές καλούσα τον εφημερεύοντα πχ γυναικολόγο και μάλιστα ειδικευόμενο , ο οποίος δεν ήταν εντός του νοσοκομείου στην ενεργό του εφημερία μέχρι που μια μέρα ήρθε στα ΤΕΠ βρίζοντας για να μου γνωστοποιήσει μπροστά στα μάτια εγκύου με αιμορραγία στις 20εβδομάδες ότι "η εγκυμοσύνη δεν έίναι νόσος. Δε θα με καλείς για το παραμικρό"... Όχι ότι η γυναίκα έκανε εισαγωγή στην κλινική της τελικά. Τα περισσότερα περιστατικά τα αναλαμβάνουμε εμείς με τηλεφωνικές οδηγίες του ειδικευόμενου. Το ίδιο συνέβαινε και όταν έκανα αγροτικό και πολλές φορές ο ειδικευόμενος χειρουργικής έλλειπε από τα ΤΕΠ γιατί βρισκόταν σε κάποιο χειρουργείο οπότε ο αγροτικός τα αναλάμβανε όλα. Ακόμα και ο ειδικευόμενος ορθοπεδικός δεν έιναι εντός του νοσοκομείου πολλές φορές αν και σε μια εφημερία περίπου το 60% των χειρουργικών περιστατικών αφορά κακώσεις και ορθοπεδικά περιστατικά. Δυστυχώς ο ειδικευόμενος χειρουργικής και σε εμάς είναι η πρώτη γραμμή κρούσης και οι υπόλοιπο εμφανίζονται μόνο όταν είναι να κάνουν καμιά εισαγωγή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eδώ μιλάμε για δευτεροβάθμιο μεγάλο νοσοκομείο της Αθήνας με 60 ειδικευόμενους κ με πολλά περιστατικά που δίνει πλήρη ειδικότητα στις περισσότερες κ το ζητούμενο δεν είναι η εξιστόρηση ανάλογων περιστατικών αλλά το πως θα γίνει να βλέπουμε μόνο περιστατικά της ειδικότητας για την οποία εκπαιδευόμαστε. Για παράδειγμα, στο Αγ. Όλγα οι ειδικευόμενοι κάνουν χειρουργική εκτίμηση στα τροχαία κ για Ν/Χ τα παραπέμπουν. Γενικά όλα τα μεγάλα νοσοκομεία της Αθήνας σε γενική εφημερεία έχουν μέσα ειδικούς όλων των ειδικοτήτων για τις οποίες εφημερεύουν κ μάλιστα ΕΝΕΡΓΟΥΣ, στην πρώτη γραμμή, κ δε δέχονται τα ύπόλοιπα περιστατικά. Κ στο κάτω κάτω είναι θέμα τόσο καλύτερης περίθαλψης για τον ασθενή όσο κ προστασίας της υστεροφημίας του νοσοκομείου κ της ασφάλειας του ειδικευόμενου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το τηλ του νοσοκομείου παίρνει μόνο σταθερό, εδώ μιλάμε μόνο για κινητά. Επίσης δεν υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης μέσω κέντρου. Αλλά κ πάλι το ζητούμενο δεν είναι το θέμα του τηλ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

24/09/2009

"Γιώργος Φλωρίδης Βουλευτής ΠΑΣΟΚ Νομού Κιλκίς Απαντήσεις στις ερωτήσεις του ygeianet για την πολιτική υγείας(Γ Φλωρίδης)

...Το ΠΑΣΟΚ θα προχωρήσει στην εφαρμογή ενός νέου μισθολογίου των εργαζομένων στο ΕΣΥ. Αναδιοργανώνει τη διαδικασία χορήγησης ειδικότητας τους γιατρούς με την εισαγωγή νέου εκπαιδευτικού προγράμματος και αναπτύσσει νέες ιατρικές ειδικότητες της Γενικής Ιατρικής, της Κοινωνικής Ιατρικής, της Ιατρικής της Εργασίας, της Ιατρικής Αποκατάστασης και της Γενετικής. Επεκτείνεται και αναβαθμίζει τις νοσηλευτικές ειδικότητες και αυτές των άλλων επαγγελμάτων υγείας.

Βασικό πλαίσιο για το ΠΑΣΟΚ, πάνω στο οποίο θα γίνει η συστηματική αντιμετώπιση των εργασιακών προβλημάτων, είναι η αξιοκρατία, η λογοδοσία και η συστηματική αξιολόγηση παντού...."

Το παραπάνω είναι σχετικό με διάφορα θέματα: εκαπιδευτικό πρόγραμμα ειδικότητας, έναρξη ειδικότητας,αξιολόγηση ιατρών. Υπενθυμίζω ότι η τελευταία απόπειρα εισαγωγής συστήματος εξετάσεων για την έναρξη ειδικότητας έγινε επί Στεφανή (ΠΑΣΟΚ). Ίδωμεν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον ,οσο η κουβεντα γινεται στο "μιλητο" ακρη δεν προκειται να βγαλεις. Απο την στιγμη που το νοσοκομειο σου εχει γενικη εφημερια, εφημερευουν ενεργα λογικα και ειδικος και ειδικευομενος. ετσι λοιπον την επομενη φορα που θα εχετε γενικη εφημερια, κι εσυ παιρνεις τον ν/χ η τον γυναικολογο στο μπιπερ και ΔΕΝ το σηκωνει γιατι ειναι για καφε η σπιτι ενω επρεπε να ειναι στο νοσοκομειο, πηγαινεις καρφι και βρισκεις τον συντονιστη εφημεριας. του αναφερεις το συμβαν "χρειαζομαι τον γυναικολογο πχ και δεν τον βρισκω" και ΑΠΑΙΤΕΙΣ να καταγραφει στο βιβλιο συμβαντων στο οποιο υπογραφει ο συντονιστης. Την επομενη μερα ο διοικητης σου να εισαι σιγουρος οτι θα ασχοληθει με το θεματακι, που τοσο απεφευγε. Βεβαια θα τσακωθεις με συναδελφους αλλα αφου δεν τη βρισκετε αλλοιως την ακρη, ας γινει οτι λεει ο νομος ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεώργιε σε στρατιωτικό νοσοκομείο είσαι και μάλλον στρατό έχεις πάει. Κάνε ότι σου λέει ο jimakos Εκτός απο τα αμιγώς χειρουργικά σε όλα τα υπόλοιπα να αναφέρεστε στον ΓΕΦ (γενικός εφημερεύων) και να κόψει το λαιμό του (συνήθως ένας συμπαθέστατος υπίατρος) να βρεί τον κατάλληλο ειδικό. Στο κάτω κάτω γενική χειρουργική κάνεις, η γνώμη του γυαναικολόγου δεν σε ενδιαφέρει και πολύ αλλά ούτε του ΩΡΛ κτλ κτλ.... εσύ πρέπει να έχεις καλές σχέσεις με τους ειδικούς σου.

αλλα μάλλον δεν θα γίνει τίποτα το πολύ πολύ να στραβώσει κανένα περιστατικό άλλης ειδικότητας να πέσουν μερικά μπινελίκια και σε κανα μήνα όλα θα είναι όπως πριν Ε.Σ για ΠΑΝΤΑ ..έαν πάντως τα καταφέρεται να αλλάξετε την λειτουργία του νοσοκομείου(μέσα ειδικοί κτλ κτλ) να μας το πείς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...

Στα νοσοκομεια της Αττικης που θα παραμεινουν κλειστα τα εξωτερικα ιατρεια απο τις 1-16/9 συμφωνα με ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ εντολη μεχρι στιγμης απο τις διοικησεις επειδη το προσωπικο τους (νοσηλευτικο, διοικητικο κλπ.) τιθεται το παραπανω διαστημα (1-16/9) σε διαθεσιμοτητα, θα θεωρουνται καταλληλα για να παρεχουν χρονο ειδικευσης στους ειδικευομενους ιατρους?

Δεν εχει ξεκαθαρισει το θεμα της παραμονης ή της μεταφορας των ασθενων σε αλλα νοσοκομεια ακομα. Οποτε προκυπτει το ερωτημα αν οι ειδικευομενοι θα γραφουν χρονο ειδικευσης? θα ειναι υποχρεωμενοι να εφημερευουν? Να ειναι παροντες εκεινο το διαστημα?

Εχω την εντυπωση οτι νοσοκομειο χωρις εξωτερικα ιατρεια δεν μπορει να δινει ειδικοτητα.

Οποιος γνωριζει κατι ή εχει καποιο εγγραφο σχετικα με το θεμα να μας ενημερωσει.

Απο τη διοικηση δεν δινεται τιποτα γραπτα, μας ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΟΥΝ ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ οτι θα πληρωθουμε κανονικα γιατι δεν μπαινουμε σε διαθεσιμοτητα.

Γιατι φοβομαστε οτι και θα μας αναγκασουν να δουλεψουμε και να εφημερευσουμε και στο τελος θα μας τα ζητανε πισω και θα τρεχουμε και δεν θα φτανουμε! Συν του οτι θα ειμαστε και νομικα ακαλυπτοι για το οτιδηποτε παει στραβα εκεινο το διαστημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα και ελπίζω να γράφω στο σωστό topic.

Αυτόν τον μήνα εχω 4 εφημεριες ως ειδικευόμενος χωρις ειδικό της ειδικοτητάς μου σε επαρχιακό νοσοκομείο.Έχει ξαναγίνει να εφημερέψω κατά αυτόν τον τρόπο,πείτε από φιλότιμο,από άγνοια κινδυνου ή όπως θέλετε πείτε το.

Το ερώτημά μου είναι εάν είναι νόμιμο να γράψω ειδικότητα κατά αυτόν τον τρόπο και εαν όχι τι θα μπορούσα να κάνω για να μη μου μετρηθεί ως χρόνος ειδικότητας και συνεπώς να "κερδίσω" αυτόν τον χρόνο στο νοσοκομείο που θα μου δώσει την πλήρη ειδικότητα.Υπάρχουν κυρώσεις μήπως;

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα και ελπίζω να γράφω στο σωστό topic.

Αυτόν τον μήνα εχω 4 εφημεριες ως ειδικευόμενος χωρις ειδικό της ειδικοτητάς μου σε επαρχιακό νοσοκομείο.Έχει ξαναγίνει να εφημερέψω κατά αυτόν τον τρόπο,πείτε από φιλότιμο,από άγνοια κινδυνου ή όπως θέλετε πείτε το.

Το ερώτημά μου είναι εάν είναι νόμιμο να γράψω ειδικότητα κατά αυτόν τον τρόπο και εαν όχι τι θα μπορούσα να κάνω για να μη μου μετρηθεί ως χρόνος ειδικότητας και συνεπώς να "κερδίσω" αυτόν τον χρόνο στο νοσοκομείο που θα μου δώσει την πλήρη ειδικότητα.Υπάρχουν κυρώσεις μήπως;

Ευχαριστώ

Συναδελφε το λιγοτερο που πρεπει να σε ενδιαφερει ειναι αν γραφεις ή οχι ειδικοτητα.

Αυτο που κανεις αποτελει την απολυτη παρανομια και ανα πασα στιγμη (σε μια στραβη) θα βρεθεις αμεσα κατηγορουμενος (αν ψαχθει θα τη φανε και αλλοι,αλλα εσυ την ποινη φυλακισης την εχεις σιγουρη).

Να προβεις αμεσα σε καταγγελια-αναφορα σε: Επιστημονικο Συμβουλιο, Διευθυντη Ιατρικης Υπηρεσιας, Διοικητη του νοσοκομειου, αρμοδια ΥΠΕ και εισαγγελια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.