Jump to content

12μηνο το Αγροτικό, αλλαγές και στην ειδικότητα


alexmat

Recommended Posts

post-1545-1227463631_thumb.jpg

Δείτε εδώ

Ευχαριστούμε τον Τάσο, που συνεχίζει να βοηθάει το φόρουμ όσο κανείς άλλος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 825
  • Created
  • Last Reply

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ;

ΟΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟΙ ΙΑΤΡΟΙ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΔΥΟ ΕΞΑΜΗΝΕΣ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ ,ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΔΗΛ. ΜΕΧΡΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΘΗΤΕΙΑ,ΟΠΩΣ ΙΣΧΥΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ, Ή ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ολόκληρο υπουργείο και νομοθετεί σχετικά με "ειδικευόμενους ιατρούς" με άδειες λοχείας.

Από εκεί και πέρα καταλαβαίνει κανείς τη σοβαρότητα του πράγματος.

ΥΓ: Είναι προφανές ότι η διάταξη δεν ισχύει για τις λεχώνες γυναίκες, παρά μόνο για τους άντρες. Βάσει διατύπωσης πάντα :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε συ σοβ, κάποιος γόνος θα είναι ο επόμενος στη λίστα και επειδή έμεινε έγκυος μια κακομοίρα θα πήγε και θα είπε "μπαμπάααααα κάνε κάαααατι έεελαααααααα" κλαίγοντας με λυγμούς.

Και εποίησεν ο Αβραμό νόμο και είδεν ο Αβραμό ότι καλός

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σου πω, αντικειμενικά δεν είναι κακός, αλλά η προχειρότητα τσακίζει κόκκαλα. Ξαφνικά αποφάσισαν να γεμίσουν τα νοσοκομεία υπεράριθμους, έτσι απλά. Ούτε συζήτηση για το αν μπορούν να εκπαιδευτούν αυτοί οι υπεράριθμοι, ούτε κουβέντα για τα εργασιακά τους δικαιώματα, τίποτα.

Έτσι απλά, άμισθοι υπεράριθμοι. Νύχτα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή μιλάει και για το εισαγωγικό κομμάτι ειδικότητας, μια ερώτηση. Αυτό σημαίνει ότι όποιος χρειάζεται 6μηνο ειδικότητας (πχ ψυχιατρική για νευρολογία) μπορεί να δηλώσει να την κάνει ως υπεράριθμος? μπάχαλο θα γίνει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άμισθοι υπεράριθμοι για εξάμηνο, θα πήξουν οι κλινικές από όσους έχουν μόνο ένα εξάμηνο σε οτιδήποτε. Επιπλέον ανοίγει ο δρόμος για άμισθους ειδικευόμενους γενικά. Αν είναι επαρκής η εκπαίδευση για 6 μήνες γιατί να μην είναι για 1 χρόνο, γιατί να μην είναι για 5 χρονια;

Και όσο αυτό με τις εγκύους ακούγεται πολύ θετικό, και όχι μόνο από πλευράς αναμονής (γνωρίζω τμήματα που αντί για πχ 7 ειδικευόμενους έχουν 3 λόγω αδειών λοχείας, και φυσικά οι 3 δεινοπαθούν, δεν βγαίνει η δουλειά με τίποτα) αλλά θα πληρώνουν 4 εγκύους + 4 ειδικευόμενους όσο λείπουν οι γυναίκες; κι αν μείνει έγκυος και η επόμενη που θα πάει στην λίστα;

Δεν το βλέπω να δουλεύει κάπως

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αναδρομική ισχύ για τα αγροτικά θα είναι υποχρεωτική;΄Οσοι κάνουμε ήδη δηλαδή αγροτικό θα κάνουμε αναγκαστικά 3 μήνες παραπάνω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αναδρομική ισχύ για τα αγροτικά θα είναι υποχρεωτική;΄Οσοι κάνουμε ήδη δηλαδή αγροτικό θα κάνουμε αναγκαστικά 3 μήνες παραπάνω;

Εχουμε υπογραψει 9μηνη συμβαση ,οποτε δε νομιζω οτι ισχυει.Αν ξερει καποιος πιο συγκεκριμενα ας απαντησει..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ερώτηση:

Εάν κάποιος έχει κάνει αγροτικό (δηλαδή έχει αναγνωρισεί έξι μήνες Παθολογίας στο τσεπάκι) και του λείπουν 3 μήνες Παθολογίας (ώστε να συμπληρώσει 9μηνο Παθολογίας για Νευρολογία), τότε τους 3 αυτούς μήνες μπορεί να τους κάνει πλέον ως υπεράριθμος;;;

Φιλάκια,

armydoctor

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδια τι παθατε; Μυγα σας τσιμπησε; Δεν ξερω σε ποιον να πρωτοαπαντησω! Θα απαντησω ετσι οπως ποσταρατε με την σειρα:

1) Ρε sovereign, ελεος να πουμε! Για εγκυμοσυνη μιλαμε!! Ειναι δυνατον ενας νομος (ή ο ιδιος ο νομοθετης να θεωρει) οτι χρειαζεται διασαφηνηση φυλου πανω σε θεματα εγκυμοσυνης;;!! emno (Εκτος αν κανεις χιουμορ!)

2)Ρε alex mat, ακομα και "γονος" να ειναι η αιτια, αφου δεν βαζουν προυποθεσεις, σε μεγιστο αριθμο ειδικευομενων που θα δικαιουνται να αναπληρωσουν την θεση, αυτο δεν ειναι σωτηριο για ολους τους αναμενοντες; (αν αυτο το νομοσχεδιο υπηρχε ενα χρονο πριν, μια αδερφικη μου φιλη δεν θα περιμενε 9 μηνες παραπανω για την αδεια εγκυμοσυνης που πηρε τοτε εκεινη η ειδικευομενη). Μακαρι να μεινουν ολες οι ειδικευομενες εγκυες αν η τροπολογια αυτη περασει ακριβως ετσι! Και η δικια μας αναμονη θα μειωθει, και αυτες θα περασουν την δυσκολη φαση της εγκυμοσυνης με την ησυχια τους, και ολοι θα πληρωνομαστε! Αν εχω καπου αδικο, σε παρακαλω διορθωσε με!

3.α)Τι εννοεις προχειροτητα sovereign; Ηθελες εξαιρεσεις επι εξαιρεσεων, και προυποθεσεις επι προυποθεσεων; Αν ο νομος περασει ετσι οπως εχει, τοτε ολοι εχουν δικαιωμα σε αυτον. Ασε που η μονη προυποθεση, γενικως, που απαιτειται στις αναμονες, ειναι ...απλως να υπαρχεις στην ουρα αναμονης! β) Δεν μου αρεσει ο οποιοσδηποτε συμβιβασμος στο επιπεδο εκπαιδευσης, αλλα στην σημερινη κατασταση, θα προτιμουσα να διανυσω με μετρια εκπαιδευση τους 6 ρημαδιασμενους μηνες, για να τελειωνωπριν ασπρισουν τα μαλλια μου (ηδη εχουν αρχισει!! :D ), παρα να περιμενω τα χρονια να περασουν για να λαβω 6μηνη αριστη εκπαιδευση! Τους 6 μηνες χρειαζομαστε για να ολοκληρωθουμε σαν ειδικευομενοι; Και τι θα προλαβεις στην Ιατρικη να αποκομισεις σε 6 μηνες;;; Για να γινεις απλα αρκετος, πρεπει να τελειωσεις ολοκληρη την ειδικοτητα!

4)Alex mat και suave, τι εννοειτε θα πηξουν οι κλινικες και θα γινει μπαχαλο; Λεει καθαρα οτι οι αμισθοι υπεραριθμοι θα ειναι μεχρι 2, ειτε προκειται για κλινικη, ειτε για εργαστηριο!! Suave, προφανως οι γνωσεις απο την σχολη και οι 6 μηνες παθολογιας για την ψυχιατρικη, ειναι αρκετοι για να μπορεσεις να διαγνωσεις ΟΡΓΑΝΙΚΑ ψυχοσυνδρομα! Δεν ειναι και τα συνηθεστερα των νοσηματων! (οχι πως αυτο σημαινει οτι μειωνεται η σοβαροτητα τους!) Η εκπαιδευση ολων μας δεν τελειωνει στην ειδικοτητα, συνεχιζεται για παντα, ή τελος παντων για οσο θεωρει η φωνη της συνειδησης του καθενος!

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΑΥΛΩΣΩ ΚΑΘΕ ΥΠΟΨΙΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗΣ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ, ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΗΛΙΟΥ ΦΑΕΙΝΟΤΕΡΟΝ, ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ "ΛΟΥΚΕΤΟ ΣΤΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΑ ΙΑΤΡΕΙΑ"!! ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΟ ΑΥΤΟ ΚΟΜΜΑ! (ΕΔΩ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ, ΟΥΤΕ ΠΑΣΟΚΟΣ, ΟΥΤΕ ΠΑΩ ΧΕΡΙ ΧΕΡΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ!! ΕΙΜΑΙ ΑΠΛΩΣ...ΕΓΩ!!! :cool11: )

ΦΙΛΙΚΑ,

Ο ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΟΣ ΣΑΣ,

800.000 ΕΥΡΩ ΣΤΟ ΠΡΟΑΥΛΙΟ!! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Έκθεση της Διαρκούς Επιτροπής Κοινωνικών Υποθέσεων στο σχέδιο νόμου του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης "Προστασία ανηλίκων από τον καπνό και τα αλκοολούχα ποτά και άλλες διατάξεις" αναφέρει:

3056134586_17b4e6648c_o.jpg

Η αλλαγή είναι πως πριν μπορούσε να μετατεθεί σε νοσοκομεία και κέντρα υγείας της ίδιας διοικητικής περιφέρειας (ΦΕΚ 304 Α', 2003).

Αν αφορά και ιατρούς που ασκούν την ειδικότητά τους τότε θα ανοίξει ο ασκός των μεταθέσεων για όσους έχουν την δυνατότητα (προσόντα - γνωριμίες) μετάθεσης. Θα δηλώνουν ειδικότητα σε νοσοκομείο που έχει μικρή αναμονή και θα μετακινούνται όταν διοριστούν στο νοσοκομείο της αρεσκείας τους. Η φωτογραφική αυτή διάταξη θα επιφέρει εκτός της ευνοϊκής μεταχείρισης μερικών συναδέλφων και δυσλειτουργία στις κλινικές-εργαστήρια που θα μειωθούν οι οργανικές θέσεις τους για το διάστημα της μετάθεσης.

3055343915_157318260c_o.jpg

Στην αρχή της τρίτης σειράς ορθό θα ήταν να προστεθεί η φράση "ειδικευόμενη ιατρός" προς αποφυγή κάθε παραξηγήσεως.

Δεν αναφέρει όμως μέχρι πόσες θέσεις επιπλέον μπορούν να υπάρξουν, αν για παράδειγμα σε μια κλινική υπάρχουν 10 συνάδελφοι-συναδέλφισσες που θα πάρουν την παραπάνω μηνιαία άδεια;

Με την επιστροφή τους θα βρίσκονται 10 υπεράριθμοι στην κλινική; Καλό θα ήταν να διευκρινιστεί το όριο υπεράριθμων σε κάθε κλινική-εργαστήριο.

Κατά τα άλλα είναι μία πολύ καλή διάταξη που θα μειώσει την αναμονή των συναδέλφων που αναγκάζονται να περιμένουν όταν δημιουργούνται τέτοια ζητήματα.

Όσο αφορά την εφαρμογή και στους ιατρούς υπηρεσίας υπαίθρου θα λύσει αρκετά προβλήματα, όπως την αναμονή του διορισμού του ιατρού που επιλέχθηκε σε θέση που η συνάδελφος πήρε άδεια κύησης.

Αλλά καλό θα ήταν να διευκρινιστεί και ο τρόπος επανόδου της συναδέλφου για την ολοκλήρωση της υπηρεσίας υπαίθρου.

Η τρίτη παράγραφος που αναφέρει πως με απόφαση του Υπουργού θα ρυθμίζονται οι ειδικότερες λεπτομέρειες αφορά την κανονιστική που θα βγει μετά την ψήφιση του νομοσχεδίου και θα αναφέρει αναλυτικά, πιθανολογώ, τις λύσεις σε ερωτήματα όπως τα παραπάνω.

Όσο αφορά την τέταρτη παράγραφο, ως αρχή είναι θετικό, ώστε να μειωθεί η αναμονή σε κάποιες ειδικότητες που για 6 μήνες αναγκάζονται συνάδελφοι να περιμένουν αρκετά χρόνια.

Προσφέρει σε αυτούς τη δυνατότητα μείωσης του χρόνου αναμονής ή μείωση του χρόνου ολοκλήρωσης της ειδικότητας αλλά και εξοικονόμιση χρημάτων από τη μεριά του υπουργείου.

Μπορεί να αναφέρει πως σε κάθε κλινική-εργαστήριο μπορούν να προστεθούν έως δύο υπεράριθμοι βάσει του μέτρου αυτού, αλλά δεν αναφέρει πως θα γίνεται η επιλογή των ιατρών. Θα υπάρξει κι εδώ λίστα αναμονής υπεράριθμων-άμισθων;

3056232128_66dbe610cb_o.jpg

Στην αρχή της παραγράφου δεν αναφέρει, όπως στο άρθρο 1 του α.ν. 67/1968 (ΦΕΚ 303 Α') που αναφερόταν το εξής "η υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου ορίζεται εννεάμηνη για τους υπόχρεους ιατρούς, που διορίζονται μετά τη δημοσίευση του παρόντος", αλλά μόνο "η υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου ορίζεται δωδεκάμηνη για τους υπόχρεους ιατρούς".

Αν και οι συμβάσεις των ήδη διορισμένων συναδέλφων είναι εννεάμηνες δεν διευκρινίζει πως δεν αφορά αυτούς, αλλά όσους διοριστούν μετά τη δημοσίευση του ΦΕΚ.

Στην Έκθεση του Γ.Λ.Κ. (Αριθμ. 182/3/2008)

3055443169_f242c5622a_o.jpg

αναφέρει ότι:

3056290316_2d6399730f_o.jpg

Μήπως ξέχασαν να το περάσουν στο νομοσχέδιο που θα ψηφιστεί δημιουργώντας προβλήματα στους ήδη διορισμένους συναδέλφους;

Η αναδρομικότητα του νόμου αφορά, απ' όσο γνωρίζω, την κάλυψη των δαπανών που δημιούργησαν στον κρατικό προϋπολογισμό, όπως αναφέρεται στη σελίδα 20 της αιτιολογικής έκθεσης

3055465577_829b7e49fd_o.jpg

Στην 9μηνη υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου η κανονική άδεια, βάσει του Δημοσιοϋπαλληλικού Κώδικα 3528 του 2007 (ΦΕΚ 26 Α', 2007) και βάσει της παραγράφου 3 του άρθρου 21 του ν.3580/2007, που δικαιούται ο ιατρός είναι 15 ημέρες.

Στην 12μηνη υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου η κανονική άδεια θα έπρεπε να είναι βάσει των παραπάνω 20 ημέρες και όχι 15.

Όσο αφορά την επιπλέον, λόγω εξαιρετικών περιπτώσεων, τοποθέτηση του ιατρού στο παθολογικό ή χειρουργικό τμήμα του νοσοκομείου (έως και 6 μήνες), οπότε συνολικά 9 μήνες στο νοσοκομείο και 3 στο Κ.Υ. ή Π.Ι. σίγουρα θα δημιουργήσει κενά στα Κ.Υ. και Π.Ι., καθώς επίσης πελατιακές σχέσεις ιατρών με διοικητές νοσοκομείων με απώτερο σκοπό την αναγνώριση χρόνου ειδικότητας.

Τέλος στη σελίδα 12 του παραρτήματος του σχεδίου νόμου αναφέρεται ότι:

3056331776_d9e4dc8b3e_o.jpg

το οποίο μέχρι σήμερα ισχύει βάσει του άρθρου 21 του ν.3580/2007.

Στο άρθρο 24 του νέου νομοσχεδίου δεν αναφέρεται πλέον. Μήπως και αυτό έχει ξεχαστεί;

Τα παραπάνω ερωτήματα ειπώθηκαν στους εισηγητές του νομοσχεδίου, βουλευτές κυρίους Δ. Σταμάτη και Ε.Νασιώκα, ώστε να δωθούν οι αναγκαίες εξηγήσεις πριν την ψήφιση στην Ολομέλεια της Βουλής του νομοσχεδίου την επόμενη εβδομάδα.

Για οποιαδήποτε εξέλιξη στα παραπάνω θέματα θα ενημερώσω τους συναδέλφους στο topic αυτό.

Όσο αφορά την προκήρυξη που αναμένεται να δημοσιευθεί καθυστερεί λόγω του νομοσχεδίου.

Είναι, προσωπικά πιστεύω, καλύτερα να αργήσει ακόμα 10 ημέρες και να είναι 12μηνης θητείας παρά να βγει αύριο και να είναι 9μηνης θητείας.

υ.γ. Άλεξ, σε ευχαριστώ θερμά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα δεν διαφωνώ στο ότι πρέπει να λυθεί το πρόβλημα των αναμονών και να παίρνεις ειδικευόμενους όσο διαρκεί μια άδεια λοχείας είναι εξαιρετική ιδέα αλλα τα λεφτά που θα τα βρούν. Εδώ δεν γεμίζουν τις θέσεις που αντιστοιχούν σε κανονικούς ειδικευόμενους, θα βρούν για διπλό μισθό; Όσο για άμισθους εξαμηνίτες, εγώ θέλω να πάω να κάνω άμισθη 6 μήνες παθολογία + 6 μήνες από αγροτικό να γεμίσω τον χρόνο μου για την endo. Γιατί εσείς κι όχι εμείς? Γιατί ένα εξάμηνο κι όχι 2 χρονια; Όσα μάθεις σαν άμισθος σε ένα 6μηνο μπορείς να συνεχίσεις να τα μαθαίνεις σαν άμισθος για 2 χρονια, 3 χρονια, 5 χρονια...δεν είναι απλά τα πράγματα.

Μακάρι να προχωρήσει αυτό το νομοσχέδιο και να δουλέψει, απλά λέω τις αδυναμίες που έχει. τώρα για την ποιότητα της εκπαίδευσης και αν αρκεί το 6μηνο, αν αρκεί η συνείδηση(!) και ποσο διαρκεί η εκπαίδευση ας μην το αναλύσουμε. Δυστυχώς δεν φταίμε εμείς, η κατάσταση είναι χαλια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο για άμισθους εξαμηνίτες, εγώ θέλω να πάω να κάνω άμισθη 6 μήνες παθολογία + 6 μήνες από αγροτικό να γεμίσω τον χρόνο μου για την endo. Γιατί εσείς κι όχι εμείς? Γιατί ένα εξάμηνο κι όχι 2 χρονια;

Εάν έλεγαν "κάνε 5 χρόνια την ειδικότητά σου ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΜΟΝΗ και ΑΜΙΣΘΟΣ", είμαι σίγουρος ότι θα υπήρχαν χιλιάδες που θα δέχονταν να το κάνουν... Ο σκοπός είναι να εξυπηρετηθούν αυτοί που θέλουν "λίγο" χρόνο suave. Δεν είναι το ίδιο να περιμένεις για 3-6 μήνες Παθολογίας (ψυχίατροι, φυσίατροι) με το να περιμένεις για 2-3 χρόνια Παθολογίας (ενδοκρινολόγοι, καρδιολόγοι, γαστρεντερολόγοι, ογκολόγοι). Και οι 2 κατηγορίες περιμένουν σχεδόν το ίδιο, αλλά για διαφορετικό χρόνο άσκησης ο καθένας. Πρέπει να εξυπηρετούνται πρώτα αυτοί που ξεμπερδεύον με "λίγο άμισθο χρόνο". Δεν το καταλαβαίνεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το θέμα δεν είναι να μαλώσουμε μεταξύ μας και να δούμε αν κάποιος καταλαβαίνει η όχι. Φυσικά και καταλαβαίνω ότι το να περιμένεις 3 χρονια για 6 μήνες είναι τραγικό, αλλα σου λέω ότι νομικά, φαντάζομαι ότι μπορώ να κάνω την εξής αναγωγή: εφόσον άμισθη εξάμηνη εκπαίδευση θεωρείται ικανή για να αναγνωριστεί ως ειδικότητα, μπορώ να διεκδικήσω άμισθη δίχρονη εκπαίδευση να αναγνωρίζεται ως ειδικότητα κατά την ίδια λογική; μπορεί να σταθεί αυτό ως νομική ερώτηση και σκέψη; (δεν είναι δικηγόρος απλά χρησιμοποιώ την λογική μου). Επίσης ελπίζω και φαντάζομαι ότι και οι άμισθοι υπεράριθμοι θα έχουν λίστα...

Και επαναλαμβάνω μακάρι να προχωρήσει το νομοσχέδιο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απαντηση στον ΤΑΣΟ για την πρωτη πρωτη παραγραφο: το νομοσχεδιο λεει ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΕΙΣ θεσεις και οχι ΑΜΙΣΘΟΥΣ ειδικευομενους 6 μηνων. Αυτες οι θεσεις ανηκουν ηδη στους γνωστους σε ολους τους "νοσουντες" και "μελλοθανατους" ειδικευομενους αυτης της χωρας. Τωρα δεν νομιζω οτι αυτοι οι χαροκαμενοι, που θα ζυγισουν τα πραγματα και θα δουλεψουν αμισθοι, με αληθινο πονο ψυχης και σφιγμενα δοντια, και οικονομικη στηριξη ξανα, κατα ενα μερος τουλαχιστον απο τη οικογενεια τους, θα καταφερουν καποια μεταθεση, διοτι αν το μπορουσαν θα ειχαν ηδη καταφυγει στο γνωστο κολπο παθολογοανατομιας και φορμολης!! Ξερω κι αλλα, αυτο ομως ειναι το εντυπωσιακοτερο για μενα!!

Απαντηση στην SUAVE: τα λεφτα ποτε δεν ηταν προβλημα οπως βλεπεις παντου γυρω σου. ΚΑΙ οικονομικη κριση, ΚΑΙ οικονομικα (προπαντων!) σκανδαλα, ΚΑΙ 28 δις στις τραπεζες, ΚΑΙ οχι αλλοι νεοι φοροι! Τι μας κανουν ολα αυτα; Οτι κανενα ταμειον ποτε δεν ειναι μειον, εκτος απο το δικο μας! Το οτι το δημοσιο χρωσταει δεν ειναι θεμα μικρου αποθεματικου, αλλα κατασπαταλησης ολου του πλουτου, και επιπλεον διαμοιρασμος του στις μιζες Ποιος θα αναγκασει το δημοσιο να πληρωσει τα χρεη του; Εφ'οσον παντα εφταναν ευρωπουλα για μιζες, τωρα φτανουν και για βασικους μισθους!!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ;;; Ισως, μεχρι να το δουμε κι'αυτο να συμβαινει! Και τοτε, αν δεν τα εχουμε δει ολα, σιγουρα θα εχουμε δει αρκετα!! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το θέμα δεν είναι να μαλώσουμε μεταξύ μας και να δούμε αν κάποιος καταλαβαίνει η όχι. Φυσικά και καταλαβαίνω ότι το να περιμένεις 3 χρονια για 6 μήνες είναι τραγικό, αλλα σου λέω ότι νομικά, φαντάζομαι ότι μπορώ να κάνω την εξής αναγωγή: εφόσον άμισθη εξάμηνη εκπαίδευση θεωρείται ικανή για να αναγνωριστεί ως ειδικότητα, μπορώ να διεκδικήσω άμισθη δίχρονη εκπαίδευση να αναγνωρίζεται ως ειδικότητα κατά την ίδια λογική; μπορεί να σταθεί αυτό ως νομική ερώτηση και σκέψη; (δεν είναι δικηγόρος απλά χρησιμοποιώ την λογική μου). Επίσης ελπίζω και φαντάζομαι ότι και οι άμισθοι υπεράριθμοι θα έχουν λίστα...

Και επαναλαμβάνω μακάρι να προχωρήσει το νομοσχέδιο

Άλλο να δουλέψεις χωρίς μισθό για ένα εξάμηνο και άλλο για δυόμισι χρόνια(όπως στη δική μου περίπτωση,όταν θα έρθει εκείνη η ώρα).Πάντως,είναι απαράδεκτο να δουλεύεις τσάμπα έστω και μια ημέρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι θέμα εκπαίδευσης η βιοποριστικό το πρόβλημα; Γιατί εκπαιδευτικά δεν νομίζω ότι έχει διαφορα αν πληρώνεσαι η όχι.

Να αναφέρω ότι το θέμα δεν με αφορά άμεσα γιατί έχω δηλώσει σε ένα από τα μεγαλύτερα νοσοκομεία της χώρας που από τους 50 που έχουμε δηλώσει 2 θέλουν εξάμηνο. Δεν είμαι εναντίον των παιδιών που τους εξυπηρετεί το νομοσχέδιο, είμαι υπέρ όλων όσων περιμένουμε στην λίστα και βλέπουμε συνεχώς νέες "μικροδιαταξεις" που εξυπηρετούν κάθε φορα και μικρό ποσοστό εν αναμονή ειδικευομενων. Όλοι βολεύονται σιγά σιγά με μικρά βηματάκια, οποτε ας γίνει ένα μεγάλο βήμα να τελειώνουμε μια κι έξω με το πρόβλημα. Οι εξετάσεις δεν τους αρέσουν, οι ενιαίες τοποθετήσεις με rotation σε κλινικές για όλες τις σπαστές ειδικότητες δεν τους αρέσουν τι να πω... μακάρι να αποσυμφοριθούν οι λίστες με αυτό τον νομο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι θέμα εκπαίδευσης η βιοποριστικό το πρόβλημα; Γιατί εκπαιδευτικά δεν νομίζω ότι έχει διαφορα αν πληρώνεσαι η όχι.

Κάπως θα πρέπει να ζήσουμε και εμείς(εκτός και αν ο κόσμος που κάνει παθολογικές ειδικότητες τρέφεται με καθαρό αέρα...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καμια απολύτως αντίρρηση δεν έχω σε αυτό. Αλλα μπορείς να το δεις μακροπρόθεσμα...άλλο να τελειώσω παθολογία στα 29, ογκολογία και ενδοκρινολογία στα 30, δερματολογία στα 29, νευροχειρουργική στα 32 και άλλο στα 40...10 χρονια you get the real deal από άποψη μισθού και όχι 860 βασικό και αυτό όταν τον παίρνεις, με ενδιάμεσες διακοπές-αναμονή.

Και από την στιγμή που η αναμονή είναι έτσι και αλλιώς σύνολο minimum 5 χρονάκια, στα οποια τι κανεις; Αγροτικό (καλά λεφτά), εφημερίες σε ιδιωτικές κλινικές (σκατά λεφτά αλλα τουλάχιστον ως άμισθος θα μπορεί να το κανεις επίσης), bodyline on the side etc μιλάμε για τελικά καλο deal.

Does now make sense η άμισθη ειδικότητα;

τώρα είδα το edit σου...συμφωνώ και με το απαράδεκτο.

Δεν μπορώ όμως να τα βλέπω και ηθικά τα πράγματα (τζάμπα εργασία, σκατά εκπαίδευση, κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας ότι κάνουμε ειδικότητα) και πραγματιστικά. Είμαι λίγο OCD :P Τα θέλω ταχτοποιημένα.

αν πάμε στο τι είναι σωστό και λάθος φυσικά είναι αστεία η άμισθη υπεράριθμη ειδικότητα στο γενικό νοσοκομείο κάτω ραχούλας. Η εκπαίδευση είναι ήδη υποβαθμισμένη, οι υπηρεσίες στον ασθενή είναι αστείες κλπ

Αν το δεις όμως ως καριέρα-επάγγελμα-βιοπορισμό-επένδυση-αγορά εγρασίας-ανταγωνισμό, τότε λυπάμαι αλλα νομικά νομίζω ότι ανοίγει ο δρόμος με αυτή την διάταξη. Αν και δεν είμαι δικηγόρος οποτε δεν είμαι σίγουρη 100%

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με θεωρητικά μαθηματικά,δεν είναι άσχημη ιδέα.Με πρακτική ματιά,όμως,πως θα συντηρηθεί κάποιος χωρίς μισθό,όλα αυτά τα χρόνια;Πάλι από τους γονείς θα τα τρώμε;Γμτ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να μπουν εξετασεις να τελειωνουμε.τα αλλα ειναι ημιμετρα,αραγε το εξεταζει αυτο το υπουργειο?ξερει κανεις?

Αυτό τι σχέση έχει με την άμισθη εργασία-ειδικότητα;

Αν το δεις όμως ως καριέρα-επάγγελμα-βιοπορισμό-επένδυση-αγορά εγρασίας-ανταγωνισμό, τότε λυπάμαι αλλα νομικά νομίζω ότι ανοίγει ο δρόμος με αυτή την διάταξη. Αν και δεν είμαι δικηγόρος οποτε δεν είμαι σίγουρη 100%

Εκτός και αν υπάρξει κάποιος όρος που θα αναφέρει πως ο υπεράριθμος δεν έχει δικαίωμα άλλης απασχόλησης(σε ιδιωτική κλινική,ως ιδιώτης ή οτιδήποτε θα μπορούσε να τον κάνει να βγάλει 'κανα φράγκο-το να δουλεύει κανείς ως μπαλάρίνα το βράδυ δεν απαγορεύεται διότι είναι καλλιτεχνική εργασία :P )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.