Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Vicky Cristina Barcelona


tik-tak

Recommended Posts

VICKY CRISTINA BARCELONA

1logo_s.jpg

Κωμωδία 2008 (Έγχρ.)

Διάρκεια: 96'

Αμερικανοϊσπανική ταινία σε σκηνοθεσία Γούντι 'Αλεν,

με τους: Σκάρλετ Γιόχανσον, Ρεμπέκα Χολ, Χαβιέ Μπαρδέμ, Πενέλοπι Κρουζ

Δυο Αμερικανίδες με εντελώς διαφορετικό χαρακτήρα ξεκινούν τις διακοπές τους στην Ισπανία και εμπλέκονται συναισθηματικά με ένα γοητευτικό, μποέμ ζωγράφο. Τα πράγματα μπερδεύονται περισσότερο όταν εμφανίζεται η πρώην σύζυγός του, με την οποία εκείνος διατηρεί μια παράξενη, παθιασμένη σχέση.

Μια ευχάριστη κομεντί.

Όμορφες εικόνες από την πόλη της Βαρκελώνης κ την ισπανική ύπαιθρο!

Ωραία μουσική.

Υπέροχη η ισπανική γλώσσα ,να "μπερδεύεται"...αρμονικά με την αγγλική.

Το ίδιο συμβαίνει και με την αμερικανική κουλτούρα και νοοτροπία, που "μπερδευεται" με

την ισπανική προκαλώντας γέλιο.

Αξιοπρεπείς ερμηνείες.

Ένα -ίσως- συνηθισμένο θέμα , που ξεπερνά τη σκόπελο της κοινοτοπίας εξαιτίας των

παραπάνω συνδυασμών.

Είναι ευχάριστη,

κατά τη γνώμη μου δεν "παιδευει" πολύ το μυαλό, όπως ίσως θα περίμενε κανείς από μια

γουντυαλλενική ταινία. Δεν διέκρινα-δεν μπορούσα να διακρίνω- το χαρακτηριστικό γουντυαλλενικό χιουμορ

και την ευρηματική-απρόσμενη πλοκή.Αυτο δεν μειώνει την ταινία, απλώς εμένα με εκανε

να περιορισω τις προσδοκίες μου,χωρίς να στερηθώ, όμως, την ευχαρίστηση και το γέλιο.

Με κούρασε λίγο το αφηγηματικό μέρος.

Μου φάνηκε οτι κυριαρχούσε λίγο περισσότερο απ'ό,τι θα ήθελα.

Η ταινία με κέρδισε από τις υπέροχες εικόνες της Ισπανίας , από τη μουσική

και από την τρέλα των...ισπανικοαγγλικών καυγάδων.

Η Πενέλοπε Κρουθ πολύ γοητευτική!Αξιόλογη η ερμηνεία της.

"Ειναι τρελοί....αυτοί οι Ισπανοί!"

3/5

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμενα μου φαινεται οτι ο γουντι αλεν μακρυα απο τη νεα υορκη ειναι ντεφορμε emconfused

@τικ-τακ

τα αφηγηματικα μερη που λες πως σε κουρασαν, ηταν ποτισμενα απο τη χαρακτηριστικη ειρωνεια του σκηνοθετη ;)

(προσωπικα, ηταν αυτα που μου θυμιζαν περισσοτερο απο καθε τι αλλο ποιανου ταινια παρακολουθω)

emstar emstar emstar /5

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Ερωτικη κομεντι...χμμμ

Βασικα μου ξαναρθε η ορεξη να παω επιτελους Βαρκελωνη....δυστυχως δεν εχω παει ποτε και φυσικα φανταζομαι οτι ειναι ενας απο τους βασικους λογους που μαγευει μερικους αυτη η ταινια.

Αρκετα λαιτ εργακι,ευχαριστο....αλλα δεν ξερω....τπτ το ιδιαιτερο.Ισως αν ειχε γυριστει απο ισπανο σκηνοθετη να ηταν καλυτερη.Τη βρηκα λιγο γλυκαναλατη....ξερω σε ποια θα αρεσει.

Aυτο κι ειναι ερωτικο τριγωνο...μαλλον τετραγωνο!!!Ποσοι αντρες θα ζηλεψαν τον Bardem.

Μουσικη γεματη απο τα αλμπουμ cafe del mar

Η Κρουζ εχει γινει ομορφοτερη....πλαστικη στη μυτη; :rolleyes: Ο ρολος της ειναι πολυ καλος,πολυ διασκεδαστικος.

Αυτο που μου αρεσε ειναι δεν εχει ουτε μια σκηνη απο Ν.Υορκη!!!

Να δουμε ποια θα ειναι η επομενη ευρωπαικη σταση του Αλλεν

Ασχετο αλλα ο Bardem μου αρεσε στο Carne tremula....μιλαμε για εργο προ 12ετιας αλλα πολυ καλο!...Εεεε Pedro Almodovar ειναι αυτος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Αυτή την ταινία δε ξέρω πώς να την χαρακτηρίσω : είναι γεμάτη με κλισέ για τους αμερικάνους και για τους ισπανούς (ειδικά τους ισπανούς), αλλά δε ξέρω αν ήταν πρόθεση του σκηνοθέτη να ειρωνευτεί ακριβώς αυτά τα κλισέ. Σαν ταινία πάντως ήταν ευχάριστη αλλά τίποτα παραπάνω.. Και φυσικά είναι ακόμα μία ταινία που γυρίστηκε στη Βαρκελώνη και στην οποία "ω του θαύματος" δεν υπάρχουν Καταλανοί. Αλήθεια οι πάνω από εκατομύρριο διαδηλωτές στην πρωτεύουσα της Καταλωνίας που υποστήριξαν αυτονομία ή/και ανεξαρτησία από το Ισπανικό Βασίλειο πώς δεν έχουν βρει ακόμα θέση σε καμία ταινία;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.