Jump to content

[παράταση / αγονο] Παραίτηση από άγονο κατά τη διάρκεια της παράτασης


DrCarter

Recommended Posts

Χαίρετε.

Υπηρετώ σε άγονο αγροτικό ιατρείο και επειδή η θητεία μου τελειώνει και ακόμη το ιατρείο δεν έχει προκηρυχθεί, σκέφτομαι να κάνω αίτηση παράτασης της θητείας. Μου είπαν από το ΚΥ ότι οι παρατάσεις που βγαίνουν είναι 6μηνες και ότι μπορώ να παραιτηθώ ανά πάσα στιγμή. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής : Αν παραιτηθώ κατά τη διάρκεια της παράτασης, υπάρχει πιθανότητα να αφαιρεθεί η δεύτερη αίτηση που έχω κάνει για το ειδικό μέρος της ειδικότητας ?

Η λογική λέει όχι, αλλά θα ήθελα να ξέρω με μεγαλύτερη βεβαιότητα...

Thank you.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν εχεις ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ αρνητικη επιπτωση.ΔΕΝ αφαιρειται η δευτερη σου αιτηση ΒΕΒΑΙΟΤΑΤΑ.

καλο υπολοιπο της θητειας σου.

φιλια απο ..νοτο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συμφωνώ εφόσον έχεις ολοκληρώσει την κανονική διάρκεια του αγροτικού σου μπορείς να παραιτήθεις οποιαδήποτε στιγμή και για οποιοδήποτε λόγο χωρίς να έχει κάποια επίπτωση στη δεύτερη αίτησή σου ή πουθενά αλλού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..

Το υποψιαζόμουν ότι κάτι τέτοιο θα ίσχυε αλλα... μήπως υπάρχει και κάποιο επίσημο έγγραφο που να το επιβεβαιώνει ? [/ανασφάλεια] ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο νόμος αναφέρει πως αν παραιτηθείς έστω και μία μέρα πριν την ολοκλήρωση του άγονου αγροτικού χάνεις το προνόμιο που σου δίνεται και ακυρώνεται η αίτηση για το δεύτερο μέρος της ειδικότητας.

Ολοκλήρωση αγροτικού θεωρείται η ημέρα λήξης της 9μηνης (τώρα) σύμβασής σου και όχι η οποιαδήποτε παράταση πάρεις.

Οπότε καλό υπόλοιπο, καλή παράταση και μείνε ήσυχος! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 years later...

Τελος του μηνα ολοκληρωνω το αγροτικο μου... Εκανα αιτηση για παραταση, αλλα μου ειπαν οτι θα αργησει να τους ερθει απαντηση. Στο μεταξυ εχω ηδη μπει στο προγραμμα εφημεριων του Απριλιου. Αν δω κ περναν οι μερες κ δεν ερχεται η εγκριση ,προκειμενου να δουλευω τσαμπα κ στο φλου, μπορω να τα παρατησω στα μισα του μηνα πχ κ να φυγω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελος του μηνα ολοκληρωνω το αγροτικο μου... Εκανα αιτηση για παραταση, αλλα μου ειπαν οτι θα αργησει να τους ερθει απαντηση. Στο μεταξυ εχω ηδη μπει στο προγραμμα εφημεριων του Απριλιου. Αν δω κ περναν οι μερες κ δεν ερχεται η εγκριση ,προκειμενου να δουλευω τσαμπα κ στο φλου, μπορω να τα παρατησω στα μισα του μηνα πχ κ να φυγω?

για να παραιτηθεις απο καπου πρεπει να εχεις ενεργη συμβαση-παραταση.

οποτε στη δικια σου περιπτωση δεν θεωρειται καν παραιτηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν έχεις κάνει την αίτηση κοντά στην ημ/νια λήξης της σύμβασής σου, η προηγούμενη εμπειρία έχει δείξει ότι η παράτασή σου μπορεί να βγει και μετα τη θεωρητική ημ/νια λήξης , και με αναδρομική ισχύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελος του μηνα ολοκληρωνω το αγροτικο μου... Εκανα αιτηση για παραταση, αλλα μου ειπαν οτι θα αργησει να τους ερθει απαντηση. Στο μεταξυ εχω ηδη μπει στο προγραμμα εφημεριων του Απριλιου. Αν δω κ περναν οι μερες κ δεν ερχεται η εγκριση ,προκειμενου να δουλευω τσαμπα κ στο φλου, μπορω να τα παρατησω στα μισα του μηνα πχ κ να φυγω?

για να παραιτηθεις απο καπου πρεπει να εχεις ενεργη συμβαση-παραταση.

οποτε στη δικια σου περιπτωση δεν θεωρειται καν παραιτηση.

Αρα εφοσον δεν εχω ενεργη συμβαση, μπορω να φευγω οποτε θελω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.