Jump to content

Ενεργοί εφημερίεςκαι εφημερίες ετοιμότητας


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

  • 2 years later...

γνωρίζεις αν οι ιατροί υπηρεσίας υπαίθρου μπορούν αν αρνηθούν επιπλέον εφημερίες (πέραν των επτά) που ορίζει ο νόμος; κάνω αγροτκό, εχουμε μείνει 4 μόνο αγροτικοί γιατί έχουν δώσει αποσπάσεις(και πλήρεις αποσπάσεις, για να μετράνε και χρόνο ειδικότητας τα παιδιά!!) και τώρα μας ζητάνε να κάνουμε επιπλέον εφημερίες για να καλυφθεί το προγραμμα, θα στείλει λέει "χαρτί" ο διοικητής του νοσοκομείου. κατα τα άλλα ζούμε σε έννομη χωρα...τελοσπάντων. διαβασα τον 3868/2010, υπάρχει τίποτα άλλο να κινηθούμε νομικά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γνωρίζεις αν οι ιατροί υπηρεσίας υπαίθρου μπορούν αν αρνηθούν επιπλέον εφημερίες (πέραν των επτά) που ορίζει ο νόμος; κάνω αγροτκό, εχουμε μείνει 4 μόνο αγροτικοί γιατί έχουν δώσει αποσπάσεις(και πλήρεις αποσπάσεις, για να μετράνε και χρόνο ειδικότητας τα παιδιά!!) και τώρα μας ζητάνε να κάνουμε επιπλέον εφημερίες για να καλυφθεί το προγραμμα, θα στείλει λέει "χαρτί" ο διοικητής του νοσοκομείου. κατα τα άλλα ζούμε σε έννομη χωρα...τελοσπάντων. διαβασα τον 3868/2010, υπάρχει τίποτα άλλο να κινηθούμε νομικά;

Πώς έχουν δώσει αποσπάσεις;

Αν δεν κάνω λάθος οι αποσπάσεις απαγορεύονται.

Και τί εννοείς μετράνε χρονο ειδικότητας τα παιδιά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχουν δωσει αποσπασεισ για κλινικες του νοσοκομείου που υπάγεται το κέντρο υγείας

μετρανε χρόνο ειδικότητας γιατι κάποιοι εχουν πάρει πλήρη απόσπαση

αν πάρεις πλήρη απόσπαση πχ για χειρουργική και θελεις να κάνεις ορθοπεδική μπορεις (από την ημερομηνία που εγκρίνεται η απόσπαση) να μετρας χρόνο χειρουργικής και να δηλώσεις την ορθοπεδική

και αυτοί που μείναμε πρέπει να καλύψουμε με εφημερίες το κέντρο υγείας αλλά τα νούμερα δεν βγαίνουν γιατί εχουμε μείνει 3!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Παιδιά θέλω να κάνω μία ερώτηση για όποιον το γνωρίζει.

Την Παρασκευή τελειώνω ΄την 9μηνη θητεία του άγονου αγροτικού μου και μεταφέρομαι στο αντίστοιχο ΚΥ-ΓΝ για την 3μηνη εκπαίδευση την οποία δεν ολοκήρωσε στην αρχή της θητείας μου γιατί με έστειλαν άρον άρον..

Για τον μήνα Σεπτέμβριο έχω δηλώσει κανονικά την 5 εφημερίες που διακαιούμαι (3 Σάββατα και 2 Κυριακές). Μου ζητάνε όμως με το που παρουσιάζομαι την Παρασκευή να εφημερεύσω ξανά στο Νοσοσομείο. Ισχύει κάτι τέτοιο; Είναι νόμιμο;

Ποιός ορίζει τις εφημεριές; Είμαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να το δεχτώ αυτό;

Δικαιούμαι αναρρωτική άδεια ή να κάν υπεύθυνη δήλωση για απουσία μίας ημέρας;

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Παιδιά θέλω να κάνω μία ερώτηση για όποιον το γνωρίζει.

Την Παρασκευή τελειώνω ΄την 9μηνη θητεία του άγονου αγροτικού μου και μεταφέρομαι στο αντίστοιχο ΚΥ-ΓΝ για την 3μηνη εκπαίδευση την οποία δεν ολοκήρωσε στην αρχή της θητείας μου γιατί με έστειλαν άρον άρον..

Για τον μήνα Σεπτέμβριο έχω δηλώσει κανονικά την 5 εφημερίες που διακαιούμαι (3 Σάββατα και 2 Κυριακές). Μου ζητάνε όμως με το που παρουσιάζομαι την Παρασκευή να εφημερεύσω ξανά στο Νοσοσομείο. Ισχύει κάτι τέτοιο; Είναι νόμιμο;

Ποιός ορίζει τις εφημεριές; Είμαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να το δεχτώ αυτό;

Δικαιούμαι αναρρωτική άδεια ή να κάν υπεύθυνη δήλωση για απουσία μίας ημέρας;

Ευχαριστώ

Νατάσα θέλω να σε ρωτήσω κάτι μιας κ να σου δώσω μια απάντηση για την ερώτησή σου δεν έχω ιδέα.

Είναι να μπώ κ εγώ για αγροτικό τώρα.Άγονο στην Αστυπάλαια κ επειδή εκεί έχει μόνο μια Γενική Ιατρό με βλέπω να κάνω πάνω απο 10 εφημερίες τον μήνα για να καλυφθεί το Κέντρο Υγείας του νησιού.Αν δεν κάνω λάθος θεωρείται κ Γ' Ζώνης.Μιας κ έκανες κ εσύ σε άγονο, ξέρεις τι γίνεται με την πληρωμή των εφημεριών?Θα πληρώνομαι κανονικά 7 κ τις άλλες όχι?Ή λόγω ζώνης παίζει να πληρωνομαι κ τις υπόλοιπες?

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.