Jump to content

new


toho

Recommended Posts

γεια σας... σημερα βγηκαν οι βασεις και ναι περναω στην ιατρικη ιωαννινων. τρεξιμο τωρα για σπιτι κτλ... ανυπομωνω να δω και τη σχολη... καμια συμβουλη κανεις για την πολη και τη σχολη? μηπως θα επρεπε κατι να προσεξω? danke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχαρητήρια!

Αν μπορείς να πάρεις μεταγραφή και να πας σε καμιά αθήνα/θεσσαλονίκη να πας. Θα τελειώσεις την σχολή πιο άνετα. 'Όχι πιο εύκολα (παντού θέλει διάβασμα), απλά είναι λίγο πιο χυμαδιό η όλη κατάσταση, δεν θα ζορίζεσαι πχ με εξεταστικές 13 ημερών, με γραμματείες που βγάζουν...1 ημερομηνία...την προηγούμενη της εξέτασης και όποιος το έμαθε το έμαθε και άλλα τέτοια.

Αν πάλι δεν μπορείς, φρόντισε να περάσεις βιολογία 1 και 2, βιοχημεία 1 και 2, φαρμακολογία 1 και 2, ακτινολογία 1 και 2, χειρουργικές (4-5 όσες είναι), ωριλά και από όσο ακούω τελευταία και δερματολογία (παλιότερα ήταν οφθαλμολογία - νομίζω τώρα άλλαξε ο καθηγητής κι έγινε πιο εύκολη) και όλα τα πτυχιακά, γρήγορα, αθόρυβα και ανώδυνα. Είναι τα μαθήματα που τείνουν να κουβαλούν όλοι στο πτυχίο και να τους βγαίνει η ψυχή να τα περάσουν. Η σχολή δεν έχει αιώνιους φοιτητές, δείγμα ότι κάποια στιγμή όλοι τα περνάνε, αλλά λίγοι τελειώνουν και στα 6 χρόνια. Γύρω στα 6.5-7 είναι ο μέσος όρος. Δεν βάζουν βαθμούς, από ολόκληρο έτος μπορεί να μην υπάρχει ούτε ένα άριστα. Αλλά το 5 το βάζουν σχετικά εύκολα (εκτός από τα παραπάνω μαθήματα).

Όλα τα μαθήματα χρειάζονται μίνιμουμ 3 μέρες διάβασμα (περίπου 5-6 την ημέρα συγκεντρωμένα) μέχρι και καμιά δέκα - δεκαπεντε μέρες. Μην ακούς τα διάβασα τα σοσ και πήγα σε μια μέρα κλπ και μην ακούς και τα διάβασα όλο το εξάμηνο.

Διάβασε έξυπνα όταν έρθει η ώρα να διαβάσεις. Τα βιβλία συχνά δεν έχουν την ύλη που εξετάζουν. Η ύλη είναι από σημειώσεις των μαθημάτων - εργαστηρίων - κλινικών, παλιά θέματα (για να μπαίνεις στο κλίμα της εξέτασης) και σημειώσεις από πάπυρο (και ένα καινούργιο βιβλιοπωλείο δεν θυμάμαι πώς το λένε). Οπότε όταν έρθει η ώρα να οργανώσεις την ύλη που πρέπει να διαβάσεις κάνεις καμιά βόλτα από τα βιβλιοπωλεία, κοιτάς τί υλικό έχουν, παίρνεις το υλικό τελευταίων ετών, ψάχνεις σημειώσεις φετινές αν δεν έχεις κρατήσει εσύ και όταν δεν καταλαβαίνεις κοιτάς και τα βιβλία. Φυσικά υπάρχουν μαθήματα που στηρίζονται στα βιβλία τους (παθαν, φαρμακολογία, χειρουργική και άλλα).

Σε κάθε μάθημα καλό είναι να κάνεις "έρευνα μελέτης" :P δηλαδή να ψάχνεις 2-3 μέρες ρωτώντας δεξιά κι αριστερά τί πρέπει να διαβάσουμε γιαννιώτες (είναι ενημερωμένοι από παλιούς που ήταν φίλοι στο φροντιστήριο, στο σχολείο, στην γειτονιά κλπ), κυπρίους (ίδια ενημέρωση από παλιούς - αλλά αυτοί δεν τα λένε παραέξω) και κομματόσκυλα. Μην κάνεις το λάθος να διαβάζεις άλλα αντί άλλων, τζάμπα κόπος.

Η σχολή είναι πολύ καλή, είναι σε ένα campus λίγο έξω από τα Γιάννενα με το νοσοκομείο δίπλα, έχει πολύ καλή συγκοινωνία και χώρο για parking αν έχεις αυτοκίνητο, είναι συγκεντρωμένα όλα εκεί δλδ πας το πρωί και φεύγεις μετά τα εργαστήρια (2-4 είναι ακόμα;)...σαν σχολείο. Τρως και στο πανεπιστήμιο πρωί-μεσημέρι-βράδυ, έχει πάρα πολύ καλή λέσχη. Αν τα θυμάμαι καλά Τρίτη Πέμπτη έχει κρέας, Δευτέρα ψάρι, Τετάρτη Παρασκευή λαδερό :P Το βράδυ έχει πολύ καλύτερο φαί (Πίτσα, ομελέτες, μπιφτέκια :D). Παρόλα αυτά αν δεν τρως στην λέσχη τα εστιατόρια είναι και καλά και φτηνά, ειδικά κοντά στην λίμνη, έχει πολύ καλά delivery και γενικά δεν πρόκειται να πεινάσεις, γενιές και γενιές φοιτητών έχουν ζήσει από το Il forno. :P

Η πόλη είναι απλά μαγεία. Θα περάσεις εκπληκτικά, έχει πάρα πολλούς φοιτητές, νεαρόκοσμο, άπειρα μπαράκια, καφενεία, ρεμπετάδικα, τσιπουράδικα, κλαμπάκια, καφετέριες...πάντα βγαίνεις έξω και βρίσκεις γνωστούς, πάντα έχει κόσμο έξω...Ετοίμασε ένα τουρ να πηγαίνεις φίλους και συγγενείς που θα έρχονται για σαββατοκύριακα (κάστρο, νησάκι, φίλυστρο, Ιθάκη, ναυτάκια, γραμματόσημο και κανά καλό κλαμπάκι το βράδυ) :P Γενικά ως ζωή...απλά δεν παίζεται :D Ως σχολή πάλι δεν παίζεται αλλά από το αρνητικό της υπόθεσης. Εγώ απορώ πώς μου έδωσαν πτυχίο τέτοια άσχετη που ήμουν :)

Κάνει ψω*οκρυο...πολύ κρύο. Δλδ αν δεν είσαι από εκεί δεν ξέρεις τί σημαίνει κρύο. Ανάβεις καλοριφέρ αρχές Οκτώβρη και το κλείνεις καλό Μάη.

Αυτά νομίζω...αν σκεφτώ κι άλλα θα σου πω. Τώρα για τα σπίτια κλπ λείπω χρόνια και δεν ξέρω αλλά επειδή ήμουν από Αθήνα, όλα κοντά μου φαίνονταν ακόμα κι έπρεπε να περπατήσω το συγκλονιστικό μαραθώνιο 15 λεπτών από το σπίτι μου στην Δωδώνης :D Όλα κοντά είναι με τα πόδια φτάνεις παντού εκτός από το πανεπιστήμιο που θέλει λεωφορείο ή αυτοκίνητο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α έχει ωραίες εκδρομές γύρω γύρω. Μέτσοβο, Ζαγοροχώρια, Πάργα, Σύβοτα, Κέρκυρα, Λευκάδα. Πετάγεσαι καμιά Πάτρα στο καρναβάλι, καμιά Θεσσαλονίκη για κανά φοιτητικό συνέδριο (μέσα στα 6 χρόνια στάνταρ θα το πετύχεις μια φορά). Γενικά η ζωή στα Γιαννενάκια αααχ αχτύπητη. Άσχημο είναι που δεν έχει θάλασσα αλλά και να είχε με το κρύο που κάνει δεν σου έρχεται όρεξη. Ιούλιος έφτανε κι ακόμα με τα ζακετάκια κυκλοφορούσαμε. Έχει υγρασία και η βροχή είναι μόνιμη κατάσταση, πάντα βρέχει. Μπορεί να ψιχαλίζει, να έχει καταιγίδα, να αστραποβροντάει, να βρέχει με αέρα, να βρέχει με χώμα, να βρέχει με ζέστη, να βρέχει με κρύο...πάντως κάτι θα σε δροσίζει από ψηλά :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα Γιαννενάκια είναι εγγύηση για να περάσεις τέλεια φοιτητική ζωή. Και άκοπα...δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Απλά βγαίνεις έξω :D

Έχει επίσης ωραίες εκδηλώσεις για απόκριες, έχουν τις φωτιές και μετά πάνε όλοι στο Σταθμό (πρώην Μαντζάτο) και γίνεται πά-νι-κος. Α και δεν ξέρω τί φύλου είναι ο/η toho αλλά οι άντρες που είχαν ανέβει γιάννενα λένε ότι είναι παράδεισος :P Υπάρχουν όλες οι σχολές της φιλοσοφικής αλλά δεν υπάρχει πολυτεχνείο. Οπότε η κατάσταση είναι γυναικοκρατούμενη. :D

Επίσης αστειούλα είναι η γιαννιώτικη προφορά που κόβει φωνήεντα από παντού και προσθέτει αλλού (κάτι ούι, έι, τζες, χαλόνι, τριάρια, πασολές κλπ στα αφήνω για έκπληξη να έχεις να μάθεις και κάτι :P)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σας... σημερα βγηκαν οι βασεις και ναι περναω στην ιατρικη ιωαννινων. τρεξιμο τωρα για σπιτι κτλ... ανυπομωνω να δω και τη σχολη... καμια συμβουλη κανεις για την πολη και τη σχολη? μηπως θα επρεπε κατι να προσεξω? danke

Συχγαρητήρια φίλε μου. Επείδή από το forum δεν μπορώ να σου τα αναφέρω όλα αν θέλεις στείλε μου ένα pm να συναντηθούμε να σου πω ό,τι χρειάζεσαι. Και πάλι συγχαρητήρια!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συγχαρητήρια και από μένα..καλά φοιτητικά χρόνια να έχεις..

αχχχχχχχχχχχχχ Γιάννενα αχχχχχχχχχχχχ τι βλακεία έκανα που έφυγα..τελικά δεν τα χόρτασα...

υπέροχα όλα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και με αυτη τη περιγραφη πως να μη κανεις την ερωτηση "κλειδι"!!

Εαν θα ειχες τη δυνατοτητα μεταγραφης θα πηγαινες Σαλονικα ή θα έμενες στα Γιάννενα?

Ποια εχει τη καλυτερη φοιτητική ζωή?

Κανε την επιλογη.. ζήσε μια ωραία φοιτητική ζωη!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σας... σημερα βγηκαν οι βασεις και ναι περναω στην ιατρικη ιωαννινων. τρεξιμο τωρα για σπιτι κτλ... ανυπομωνω να δω και τη σχολη... καμια συμβουλη κανεις για την πολη και τη σχολη? μηπως θα επρεπε κατι να προσεξω? danke

Συχγαρητήρια φίλε μου. Επείδή από το forum δεν μπορώ να σου τα αναφέρω όλα αν θέλεις στείλε μου ένα pm να συναντηθούμε να σου πω ό,τι χρειάζεσαι. Και πάλι συγχαρητήρια!!!

Να τος ο δαπίτης το άρπαξε το πρωτοετό!!!!

Μπράβο η δαπάρα οργάνωση, αμ πως παίζουμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ενημερωσω τα πρωτακια πως με τη πρωτη εισοδο τους στη σχολη θα ενδιαφερθουν αμεσα γι αυτους δαπιτες πασπιτες και κνητες, για να γραφουν στη σχολη. Ποτε μην δωσετε το τηλεφωνο σας, θα σας ζητησουν ανταλλαγματα και αμεσα.

Καντε φιλους σε ολες τις παρατάξεις και σκεφτητε ...εξυπνα.

ΜΕΙΝΕΤΕ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΕΣ!!!

Κανεις δεν ξερει καλυτερα ενα μαθημα απο εσενα!!

Μαθε να εισαι σιγουρος, να προσαρμοζεσαι σε νεα δεδομενα. Προλαβε τις εξελιξεις!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σας... σημερα βγηκαν οι βασεις και ναι περναω στην ιατρικη ιωαννινων. τρεξιμο τωρα για σπιτι κτλ... ανυπομωνω να δω και τη σχολη... καμια συμβουλη κανεις για την πολη και τη σχολη? μηπως θα επρεπε κατι να προσεξω? danke

Συχγαρητήρια φίλε μου. Επείδή από το forum δεν μπορώ να σου τα αναφέρω όλα αν θέλεις στείλε μου ένα pm να συναντηθούμε να σου πω ό,τι χρειάζεσαι. Και πάλι συγχαρητήρια!!!

Να τος ο δαπίτης το άρπαξε το πρωτοετό!!!!

Μπράβο η δαπάρα οργάνωση, αμ πως παίζουμε...

Μεγάλε αν θες να δεις αν είμαι δαπίτης ή πασπίτης ή δικτυάς(κάτω από τη σκέπη σου) ή οτιδήποτε άλλο έλα να με βρεις κι εσυ. Πάντως εσύ αμέσως τσιμπάς σε κάτι τέτοια. Τελοσπάντων φιλαράκο επειδή δε με ξέρεις και δε σε ξέρω,παρά μόνο φατσικά, να μην με ξαναχαρακτηρίσεις. Κατανοητό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην ακούς κανέναν. Μόλις έκανες την χειρότερη μαλακία της ζωής σου σου προτείνω να πάς να αλλάξεις σχολή όσο είναι νωρίς ακόμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ενταξει. μπορω να πω οτι περιμενα πιο καλες κριτικες γιατι ολοι λενε οτι η ιατρικη των ιωαννινων ειναι πολυ καλη, δεν ειχα ακουσει ομως οτι ειναι και τοσο δυσκολη, οσο για μεταγραφη δεν παιζει, μολις βρηκα και σπιτι... ποτε περιπου αρχιζουν εγγραφες,μαθηματα και τετοια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ενταξει. μπορω να πω οτι περιμενα πιο καλες κριτικες γιατι ολοι λενε οτι η ιατρικη των ιωαννινων ειναι πολυ καλη, δεν ειχα ακουσει ομως οτι ειναι και τοσο δυσκολη, οσο για μεταγραφη δεν παιζει, μολις βρηκα και σπιτι... ποτε περιπου αρχιζουν εγγραφες,μαθηματα και τετοια?

Μερικές μικρές αλήθειες:

1. Η Σχολή δεν είναι δύσκολη. Απλά υπάρχουν μερικοί μ**κες καθηγητές, όπως σε κάθε σχολή, τους οποίους μπορείς εύκολα να ξεπεράσεις γιατι ακριβώς είναι πανύβλακες.

2. Τα Γιάννενα και η γύρω περιοχή είναι πανέμορφα. Αν δεν έχεις φάει προβατίνα στην Ασφάκα και συκωταριά στο Λισγάρα δεν ξέρεις τι παναπεί φαϊ.

3. Το καλύτερο τσίπουρο της Ελλάδας, ευτυχώς χωρίς γλυκάνισσο. Ένα δεκάλιτρο μπιτόνι καλύπτει για τις ανάγκες της χρονιάς. Ακόμα προμηθεύομαι, κι ας είμαι πλέον στο εξωτερικό.

4. Η Σχολή (Ιατρική) έχει μερικούς λαμπρούς καθηγητές - επιστήμονες, που μπορούν να σε μυήσουν στην έρευνα από φοιτητή (αν ενδιαφέρεσαι). Επίσης έχει εξαιρετικούς κλινικούς γιατρούς που θα σε διδάξουν με την πείρα τους, αν η κλιση σου είναι προς την κλινική πράξη και όχι προς την έρευνα.

5. Γενικώς, τα καλά είναι πολύ περισσότερα από τα κακά.

΄

Enjoy!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην ακους οσους κλαψουρίζουν για το πόσο χάλια ειναι η σχολή και δεν ειναι ικανοποιημένοι με τίποτα...Οι περισσοτεροι περάσαμε τέλεια στο πανεπιστήμιο και γίναμε μια χαρά γιατροί...Παίζει να έχεις ένα προβληματάκι με το κλίμα αν δεν είσαι συνηθισμένος αλλά νομίζω πως η πόλη και το πανεπιστήμιο είναι μια χαρά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ' αρχάς Συγχαρητήρια!! Συμφωνώ απόλυτα με όσα αναφέρθκαν σχετικά με την πόλη( είναι υπέροχη!), αλλά μην ακούς όσα λένε για τη σχολή.Είναι πράγματι παααρα πολυ καλό το επίπεδό της.Αν και δε λείπουν οι βλάκες, οι περισσότεροι από τυς διδάσκοντες είναι αρκετά αξιόλογοι. Εξάλλου, στην τελική όλα είναι θέμα θέλησης. Η προσωπική σου προσπάθεια περισσότερο και όχι τόσο η σχολή είναι αυτό που θα σε κάνει καλό γιατρό!μην κάνεις το λάθος να απογοητευτείς!! Καλή φοίτηση και πολλές επιτυχίες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:) Νά στε καλά παιδιά, τι μου θυμίσατε, ειδικά εσύ suave που ήσουν η περιγραφικότερη - είμαστε και σχεδόν της ίδιας γενιάς :P

Πολύ ωραία και η πόλη και η σχολή- συγχαρητήρια σε όσους πέρασαν εκεί, απολαύστε το και αν σας παίρνει μη φύγετε ποτέ!! :)

Και πάντα να έχετε μαζί σας μια ομπρέλα ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ρωτησω και κατι αλλο? βεβαια θα τα μαθω και οταν μπω στην σχολη αλλα ειμαι περιεργος. με τις ξενες γλωσσες τι γινεται? μου ειπαν οτι σε καποιες σχολες αν εχεις proficiency μπορεις να γλιτωσεις τα αγγλικα. η ξενη γλωσσα ειναι απαραιτητα αγγλικα ή μπορεις να επιλεξεις και γερμανικα ή ιταλικα ή κατι αλλο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν γλυτώνεις την ξένη γλώσσα. Μπορείς να διαλέξεις αγγλικά, γαλλικά ή γερμανικά. Μην διαλέξεις αγγλικά, έχει εξετάσεις κάθε εξάμηνο (σε εμάς ήταν 4 εξάμηνα) και η αγγλικού δεν βάζει πάνω από 7 που να χτυπιέσαι. Επίσης δεν μαθαίνεις και αγγλικά οπότε τζάμπα κόπος. Στα γαλλικά και τα γερμανικά με 4 μεταφρασούλες έπαιρναν 10αράκια. Οπότε 4 10άρια από το πουθενά δεν σε χαλάνε. Επίσης απαξ και διαλέξεις γλώσσα δεν μπορείς να αλλάξεις.

Αυτά ίσχυαν όταν ήμουν εγώ πρώτο έτος δλδ...10 χρόνια πριν. :P Να σου πει και κάποιος πιο καινούργιος.

Πάντως γενική συμβουλή είναι πχ σε επιλεγόμενο να μην παίρνεις δημοφιλή επιλεγόμενα καθώς διενεργούνται κανονικά εξετάσεις και οι βαθμοί δεν δίνονται. Ενώ με επιλεγόμενα με μικρή συμμετοχή, πας στις παραδόσεις (που δεν θα είναι πάνω από 10 το εξάμηνο), αν είστε 4-5 άτομα κάνετε μια εργασία και κερδίζεις εύκολα 10αρια που θα σου χρειαστούν γιατί όσο προχωράς στα χρόνια τόσο λιγότερο έρχονται υψηλοί βαθμοί. Επίσης μαθαίνεις και λίγο out of the box θέματα πχ μοριακή ενδο, βιοτεχνολογία και άλλα τέτοια, εμένα μου άρεσαν πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα αγγλικά πλέον έχουν μειωθεί σε 2 εξάμηνα και ο βαθμός τους δεν μετράει στο πτυχίο απ''οσο ξέρω.και στην εξέταση δύσκολα θα σε κόψει,είναι πολύ ευκολο να το περάσεις,οι περισσότεροι το είχαμε περάσει χωρίς διάβασμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά, έχει αλλάξει κάπως το σύστημα.Αγγλικά πλεον γίνονται στα 2 πρώτα εξάμηνα και ο βαθμός του μαθήματος δεν μετράει για το πτυχίο(δηλ αρκεί να γράψεις πάνω απο 5).Επισης η ύλη των αγγλικών περιλαμβάνει αποκλειστικά ιατρική ορολογία.Διαβάζεις από κάποια λεξιλόγια που κυκλοφορούν και περνάς!Παντως αν θες κάτι πιο ξεκούραστο και ανώδυνο καλύτερα να επιλέξεις γαλλικά.Νομίζω οτι ζητάνε πιο απλά και ο καθηγητής είναι αρκετά "ελαστικός"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειμαι τρελος και παλαβος με τα γερμανικα, οποτε σκεφτομουν να διαλεξω γερμανικα, απλα ηθελα να δω ποσο ευκολα ειναι τα αγγλικα και αν βγαζεις μεγαλυτερο βαθμο. μονο δυο εξαμηνα ξενη γλωσσα? γιατι(?) και τα λατρευω τα γερμανικα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.