Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] The X-Files


stafman

Recommended Posts

8nn87c17dgx9a-full.jpg

Ύστερα από 10 χρόνια περίπου, γίνεται προσπάθεια να ανοίξουν εκ νέου οι φάκελοι Χ…

…Το εγχείρημα δεν περιλαμβάνει την κατάδειξη UFOs, αλλά το σενάριο αρχίζει με την Scaly ως αφοσιωμένη στο λειτούργημα νευροχειρουργό και τον Molder να παραμένει στο κυνήγι της χαμένης αδελφής του, χαμένος κι αυτός στον κόσμο του…

…Δεν υπάρχουν εντυπωσιακά εφέ αλλά η πλοκή και οι στιχομυθίες τραβούν το ενδιαφέρον του θεατή ως το τέλος…

…Το μόνο παραφυσικό φαινόμενο που υπάρχει είναι στις ικανότητες κάποιου διαφθαρμένου κληρικού να έχει οράματα και να μαντεύει συγκεκριμένα πράγματα για συγκεκριμένους ανθρώπους…

…Το υπόλοιπο σενάριο είναι αρκετά περιγραφικό για την σημερινή εποχή μιας και δείχνει το καθεστώς των παράνομων μεταμοσχεύσεων, την συναισθηματική φόρτιση χωρίς κοινωνικό ήθος ομοφυλοφίλων που σκοτώνουν για την ευαρέσκειά τους προκειμένου να βρουν συμβατά μοσχεύματα και την εφαρμογή των βλαστοκυττάρων που με βάση το σενάριο φαίνεται να έχουν βρει λύσεις οι Ρώσοι για την ενσωμάτωση μοσχευμάτων οιονδήποτε ιστού με βλαστοκύτταρα , ενώ οι αμερικάνοι ακόμα ψάχνουν… ίσως αυτό να θυμίζει την πρωτιά δορυφοριοποίησης στα χρόνια του ψυχρού πολέμου μεταξύ Αμερικής , Αγγλίας και Ρωσίας…

Το συναρπαστικό όμως ήταν το εξής…

…αφού είδαμε την προβολή, μετά από δύο (2) ημέρες βλέπω στην τηλεόραση για την μεταμόσχευση δύο ξένων άνω άκρων σε ασθενή με χρήση βλαστοκυττάρων…

…και αν δείτε την ταινία δεν θα αισθανθείτε μόνο δέος για την εξέλιξη της μοριακής γενετικής αλλά και φρίκη… που παραπέμπει στην αρχαία ελληνική μυθολογία..!

Η δε μαγική ατάκα :

…’’Μην τα παρατάς’’…

Βαθμολογία 4/5 …διότι το επόμενο προμηνύεται καλύτερο ..!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρότι παλιός fan της σειράς (πρόσφατα που την ξαναείδα αναρρωτιόμουν γιατί βέβαια), δηλώνω απροκάλυπτα και ξεδιάντροπα ότι η ταινία είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ.

Πολύ σπάνια νιώθω ότι χάνω το χρόνο μου στο σινεμά. Πραγματικά πολύ σπάνια. Όμως αυτό δεν είχε προηγούμενο: ηλίθιοι διάλογοι, προσχηματικό σενάριο, στερεότυπα περί Ρώσων και φρικιαστικών πειραμάτων, ΚΑΚΟ παίξιμο (ειδικά από τον μονίμως ατάλαντο Ντουκόβνι), χαζομαρίτσες περί οραμάτων και διάφορα άλλα που κάνουν ένα τυπικό επεισόδιο της σειράς να φαίνεται ...εμπνευσμένο αριστούργημα!

1/5 το πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ίσως, αυτό που εισπράττει ο καθένας από μια ταινία είναι υποκειμενικό, ανεξάρτητα εάν υπάρχουν σύμφωνες γνώμες είτε προς τον ενθουσιασμό είτε προς την απογοήτευση…

…και αυτό σημαίνει ότι αφενός κάποιος για να έχει άποψη στο εάν του λέει κάτι μια ταινία, θα πρέπει να την δει πρώτα και ύστερα αν έχει διάθεση να μπει σε συνειρμούς οι οποίοι να διακρίνονται , αν είναι δυνατόν , από αμεροληψία … και με αυτό εννοώ ότι παρόλο που κάποια πράγματα έχουν εξελιχθεί γύρω μας υπάρχουν άλλα τόσα και περισσότερα που δεν έχουν αλλάξει καθόλου, για παράδειγμα, πιστεύετε ότι έχει αλλάξει η κόντρα μεταξύ Αμερικής και Ρωσίας..; …εγώ πιστεύω όχι μολονότι η επιστημονική εξέλιξη υπάρχει …

…φυσικά συμφωνώ ότι είναι άσχημο μέσα σε μια ταινία με τόσο καλό ιστορικό πριν 10 χρόνια , να στιγματίζεται η Ρωσία εκ νέου από την Αμερική όπως γινόταν με τα Rambo, αλλά πιστεύω ότι τα φρικιαστικά πειράματα δεν έπαψαν ποτέ να γίνονται και γίνονται μέχρι σήμερα…

…και αν κάποιος θέλει αποδείξεις, εγώ δεν έχω… αλλά δεν μπορώ να μην λάβω υπόψη μου το παραεμπόριο παράνομων μοσχευμάτων το οποίο δηλώνει ίσως , ότι μπορεί να υπάρχουν και ερευνητικοί χώροι και χειρουργεία μη νόμιμα που σημαίνει ότι ενδεχομένως εφαρμόζονται και μέθοδοι ανάλυσης μη νόμιμες…

…Η πρόθεσή μου δεν είναι να εκφράσω τα κακώς κείμενα καθώς τα παραπάνω τελευταία είναι διεθνή προβλήματα υγείας που βγαίνουν κατά καιρούς στην επικαιρότητα αλλά να δείξω ότι μέσα από τα στερεότυπα , ίσως να ξεπετάγονται κρυφές αλήθειες όχι από το φως που πέφτει συνέχεια στα μάτια μας και μας τυφλώνει, αλλά από το σκοτάδι που σαν πυγολαμπίδες αναμνήσεων μας θυμίζουν το τι ζητάμε και που πηγαίνουμε…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.