Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Zeitgeist


Recommended Posts

Αν δεν εχετε δει αυτη την ταινια, δειτε τη εδω δωρεαν: http://www.zeitgeistmovie.com/

Περιμενω σχολια. Εγω ειμαι πολυ σοκαρισμενος για να σχολιασω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Μόνο εγώ έχω δει αυτή την ταινία? emblush

Δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω, είμαι της άποψης όμως ότι δεν αρκεί μια ταινία για να αποκτήσουμε άποψη ή να απορρίψουμε τα "πιστεύω" μας.

Το πολιτικο-οικονομικό κομμάτι δε μ'εντυπωσίασε ιδιαίτερα για να είμαι ειλικρινής (εκτός από το μικροτσίπ), ίσως γιατί είχα δει παρόμοιες αναφορές σε άλλες πηγές.

Το θέμα της θρησκείας είναι λίγο πιο σύνθετο και σίγουρα δεν είμαι η κατάλληλη να κρίνει την πίστη κανενός, μιας και η ανθρώπινη φύση χρειάζεται την ελπίδα ότι δεν έχει τον απόλυτο έλεγχο (κυρίως στα άσχημα συμβάντα).

Το αίσθημα που μου άφησε πάντως σαν ταινία ήταν η απόλυτη αδυναμία.. κι αυτό δε μου άρεσε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συμφωνω...

δεν με ενθουσιασε καθολου η ταινια διοτι δεν λεεικατι το ''καινουριο''.....

επισης σπαστηκα με τα θρησκευτικο- διοτι καθε φορα που προσπαθει να αποδειξει καποιος κατι δεν τα καταφερνει...αντιθετα τα κανει αχταρμα....μια θρησκεια(και οι εκπροσωποι τους) εχει παντα μια γεωπολιτικη ιστορια(και ατομικα σε επιπεδο εκπροσωπων-ιδρυτων)...επομενως καμια 10αρια ιστορικες αποδειξεις και μπλα μπλα...δεν λεει τιποτ...εξαρταται παντα απο την κατευθυνση που δινεις στην ερευνα σου....ξεκινας με μια μηδενικη υποθεση οτι π.χ. δεν υπαρχει θεος και προσπαθεις να βρεις στοιχεια που αποδεικνυουν πως δεν υπαρχει....θα βρεις ...επισης θα βρεις και για την εναλλακτικη υποθεση....το θεμα ειναι οτι κανεις μα κανεις δεν μπορει να αποδειξειμ με εις ατοπον απαγωγη εαν υπαρχει η οχι.πολυ απλα γιατι δεν υπαρχει μια ''βεβαιη'' αποδειξη για να χτισεις την υποθεση επανω σε αυτην....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η ταινία είναι γαμάτη. την είδα πρώτη φορά το Φεβρουάριο.

το θρησκευτικό κομμάτι είναι το καλύτερο από όλα και στην ουσία πρόκειται για μια evidence based απόδειξη ότι ο χριστιανισμός και κατ επέκταση οι περισσότερες και κυριότερες μονοθειστικές θρησκείες είναι μια καλοστημένη απάτη. εχω επαληθευσει λεξη προς λεξη την ορθότητα του κειμένου και των στοιχείων που αναφέρονται. τώρα αν μερικούς θρήσκους τους κακοφάνηκε, δε σημαίνει ότι η ταινία δεν είναι αντικειμενικά καλή

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τώρα αν μερικούς θρήσκους τους κακοφάνηκε, δε σημαίνει ότι η ταινία δεν είναι αντικειμενικά καλή

Δεν διαφωνώ στα προηγούμενα που έγραψες, αλλά αντικειμενικά αυτό που ωθεί κάποιον να πιστέψει (σε οτιδήποτε) είναι ο φόβος της αδυναμίας.

Όπως επίσης έχω την εντύπωση πως οι θρήσκοι δεν θα πειστούν από καμιά ταινία.. διότι δεν θέλουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

περα απο το θεμα εαν καποιος ειναι πιστος η οχι,τελευταια η κβαντικη φυσικη(διαχωρισμος φωτονιων,θεωρια των χορδων κ.λ.π.0 ακροβατει επικυνδυνα στα ορια του μεταφυσικου...

πιστευω πως ενα τοσο ψαγμενο ντοκυμαντερ θα επρεπε να εχει ανφορες σε αυτον τον τομεα....που εχει απτες-επιστημονικες αποδειξεις και ιστορικα ντοκουμεντα που υποκεινται σε γεωπολιτικους παραγοντες-σκοπους.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω παντως εχω να πω οτι ο Tower 7 αποκλειεται να γκρεμιστηκε λογω της φωτιας στους διπλανους διδυμους πυργους, αρα καποιος το ανατιναξε και ως εκ τουτου μαλλον η επιθεση της 11ης Σεπτεμβριου προκειται για συνωμοσια το οποιο ειναι τραγικο!

Για το χριστιανισμο τα ειχα ξανακουσει και πιστευω οτι η θεοποιηση ενος μισοτρελλου Εβραιου που εζησε πριν απο 2000 χρονια ειναι η μεγαλυτερη παρεξηγηση/απατη της ιστοριας. Σιγουρα υπαρχει Θεος αλλα οχι αυτος που διδασκει ο Χριστιανισμος και οι υπολοιπες θρησκειες.

Για τα υπολοιπα δεν ειμαι σιγουρος αλλα στην ταινια φαινονται πολυ πιστευτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγουρα υπαρχει Θεος

:lol::lol:

αυτο το σιγουρα ειναι που σκοτωνει παντα!

εχω να αντιτεινω με χιουμοριστικη διαθεση

αλλα γενικα σεβομαι τις θρησκευτικες πεποιθησεις των αλλων ¨).

η ταινια πρεπει να εχει πολυ ενδιαφερον ,επλιζω να βρω χρονο συντομα και να τη δω... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω παντως εχω να πω οτι ο Tower 7 αποκλειεται να γκρεμιστηκε λογω της φωτιας στους διπλανους διδυμους πυργους, αρα καποιος το ανατιναξε και ως εκ τουτου μαλλον η επιθεση της 11ης Σεπτεμβριου προκειται για συνωμοσια το οποιο ειναι τραγικο!

Για το χριστιανισμο τα ειχα ξανακουσει και πιστευω οτι η θεοποιηση ενος μισοτρελλου Εβραιου που εζησε πριν απο 2000 χρονια ειναι η μεγαλυτερη παρεξηγηση/απατη της ιστοριας. Σιγουρα υπαρχει Θεος αλλα οχι αυτος που διδασκει ο Χριστιανισμος και οι υπολοιπες θρησκειες.

Για τα υπολοιπα δεν ειμαι σιγουρος αλλα στην ταινια φαινονται πολυ πιστευτα.

Το μόνο που δείχνουν αυτά που γράφεις είναι ότι είσαι σίγουρα απολίτιστος όταν χρησιμοποιείς τέτοιους χαρακτηρισμούς. Καλό θα είναι να μάθεις να σέβεσαι τα θρησκευτικά πιστεύω άλλων, και ας διαφωνείς απόλυτα. Με τέτοιο λεξιλόγιο βγάζεις τρομερή εμπάθεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω παντως εχω να πω οτι ο Tower 7 αποκλειεται να γκρεμιστηκε λογω της φωτιας στους διπλανους διδυμους πυργους, αρα καποιος το ανατιναξε και ως εκ τουτου μαλλον η επιθεση της 11ης Σεπτεμβριου προκειται για συνωμοσια το οποιο ειναι τραγικο!

Για το χριστιανισμο τα ειχα ξανακουσει και πιστευω οτι η θεοποιηση ενος μισοτρελλου Εβραιου που εζησε πριν απο 2000 χρονια ειναι η μεγαλυτερη παρεξηγηση/απατη της ιστοριας. Σιγουρα υπαρχει Θεος αλλα οχι αυτος που διδασκει ο Χριστιανισμος και οι υπολοιπες θρησκειες.

Για τα υπολοιπα δεν ειμαι σιγουρος αλλα στην ταινια φαινονται πολυ πιστευτα.

Το μόνο που δείχνουν αυτά που γράφεις είναι ότι είσαι σίγουρα απολίτιστος όταν χρησιμοποιείς τέτοιους χαρακτηρισμούς. Καλό θα είναι να μάθεις να σέβεσαι τα θρησκευτικά πιστεύω άλλων, και ας διαφωνείς απόλυτα. Με τέτοιο λεξιλόγιο βγάζεις τρομερή εμπάθεια.

Φιλε, κανω ειδικοτητα ψυχιατρικης και εχω μελετησει διαφορες πηγες για τον Ιησου. Το πιο λογικο συμπερασμα ειναι οτι επασχε απο καποια ψυχικη παθηση χωρις να ειμαι φυσικα απολυτα σιγουρος.

Εχω το δικαιωμα να πω τη γνωμη μου οπως και εσυ, αυτο δε σημαινει οτι η γνωμη μου ειναι ορθη, ουτε σημαινει οτι πρεπει και οι αλλοι να συμφωνησουν με τη γνωμη μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικά και έχεις δικαίωμα να λες τη γνώμη σου, όποια και αν είναι αυτή, όπως όλοι άλλωστε. Είναι πολύ διαφορετική η διατύπωσή σου στην τωρινή σου απάντηση σε σχέση με την προηγούμενη (απαράδεκτη κατά την αισθητική μου).

Είμαι σίγουρος ότι δεν αναφέρεις τους ασθενείς σου ως "μισότρελους", γιατί λοιπόν το κάνεις σε αυτήν την περίπτωση. Δεν είναι εμπάθεια αυτό;

Όπως και να έχει και μόνο ότι ο χριστιανισμός αποτελεί τόσο διαδεδομένη θρησκεία εδώ και 2000 χρόνια, δείχνει ότι το θέμα αυτό δεν είναι και τόσο εύκολο για να το απλοποιούμε με πορίσματα του τύπου "η μεγαλύτερη απάτη" κ.τ.λ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικά και έχεις δικαίωμα να λες τη γνώμη σου, όποια και αν είναι αυτή, όπως όλοι άλλωστε. Είναι πολύ διαφορετική η διατύπωσή σου στην τωρινή σου απάντηση σε σχέση με την προηγούμενη (απαράδεκτη κατά την αισθητική μου).

Είμαι σίγουρος ότι δεν αναφέρεις τους ασθενείς σου ως "μισότρελους", γιατί λοιπόν το κάνεις σε αυτήν την περίπτωση. Δεν είναι εμπάθεια αυτό;

Όπως και να έχει και μόνο ότι ο χριστιανισμός αποτελεί τόσο διαδεδομένη θρησκεία εδώ και 2000 χρόνια, δείχνει ότι το θέμα αυτό δεν είναι και τόσο εύκολο για να το απλοποιούμε με πορίσματα του τύπου "η μεγαλύτερη απάτη" κ.τ.λ.

Εχεις δικιο, κανεις δε μπορει να πει με βεβαιοτητα τι εγινε πριν απο 2000 χρονια, οποτε το σωστο θα ηταν να πω οτι ισως ηταν μια μεγαλη απατη ισως οχι, ισως ηταν τρελλος ισως οχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω παντως εχω να πω οτι ο Tower 7 αποκλειεται να γκρεμιστηκε λογω της φωτιας στους διπλανους διδυμους πυργους, αρα καποιος το ανατιναξε και ως εκ τουτου μαλλον η επιθεση της 11ης Σεπτεμβριου προκειται για συνωμοσια το οποιο ειναι τραγικο!

Να υποθέσω ότι δεν είχες δει το Fahrenheit 9/11?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω παντως εχω να πω οτι ο Tower 7 αποκλειεται να γκρεμιστηκε λογω της φωτιας στους διπλανους διδυμους πυργους, αρα καποιος το ανατιναξε και ως εκ τουτου μαλλον η επιθεση της 11ης Σεπτεμβριου προκειται για συνωμοσια το οποιο ειναι τραγικο!

Να υποθέσω ότι δεν είχες δει το Fahrenheit 9/11?

Και βεβαια το εχω δει, απλα εχει περασει καιρος και τα ειχα ξεχασει, και ηρθε το zeitgeist να μου τα ξαναθυμησει. Το BBC χτες ειχε ενα προγραμμα στο οποιο εξεταζε το πως επεσε ο tower 7 κι ενω δεν καταφερε να δωσει καποια εξηγηση που να πειθει, επιμενει οτι δεν υπαρχει καμια συνομωσια!

Μπορειτε να δειτε το προγραμμα εδω:

http://www.bbc.co.uk/iplayer/episode/b00ck4jd

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και βεβαια το εχω δει, απλα εχει περασει καιρος και τα ειχα ξεχασει, και ηρθε το zeitgeist να μου τα ξαναθυμησει. Το BBC χτες ειχε ενα προγραμμα στο οποιο εξεταζε το πως επεσε ο tower 7 κι ενω δεν καταφερε να δωσει καποια εξηγηση που να πειθει, επιμενει οτι δεν υπαρχει καμια συνομωσια!

Μπορειτε να δειτε το προγραμμα εδω:

http://www.bbc.co.uk/iplayer/episode/b00ck4jd

Ευχαριστώ για το link, θα προσπαθήσω να το δω αργότερα.

"Παράλογο" θα ήταν μάλλον το αντίθετο.. παραλείποντας τα ευκόλως εννοούμενα. ;)

Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ περίμενα ο Moore να κάνει την διαφορά -ίσως γι'αυτό δε με εντυπωσίασε και το Zeitgeist, γιατί δεν είχε ένα ξεκάθαρο πολιτικό μήνυμα αλλαγής και αισιοδοξίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ περίμενα ο Moore να κάνει την διαφορά -ίσως γι'αυτό δε με εντυπωσίασε και το Zeitgeist, γιατί δεν είχε ένα ξεκάθαρο πολιτικό μήνυμα αλλαγής και αισιοδοξίας.

Κι εγω περιμενα να γινει κατι μετα το Φαρεναιτ 9/11 αλλα περιεργως δεν εγινε τιποτα! Ισως και ο Μουρ να ενσωματωθηκε στο συστημα, ποιος ξερει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Χριστός ειναι φανταστικό πρόσωπο. Ουδέποτε υπήρξε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Χριστός ειναι φανταστικό πρόσωπο. Ουδέποτε υπήρξε...

Περίπου το 4008 μΧ ή το 2008μSW:

Ο SleepWalker είναι φανταστικό πρόσωπο. Ουδέποτε υπήρξε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο SleepWalker είναι φανταστικό πρόσωπο. Ουδέποτε υπήρξε...

δεν είναι το ίδιο. Ο SleepWalker είναι ένας υπαρκτός διαδικτυακός χαρακτήρας.

Ο Χριστός κανείς δε μπορεί να βεβαιώσει ότι υπήρξε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νταξ'

και η δικη μου ανθρωπινη υποσταση εχει κατα καιρους τεθει υπο αμφισβητηση :rolleyes:

τι να πεις...

παντου υπαρχει ενας μυθος... :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως και να έχει και μόνο ότι ο χριστιανισμός αποτελεί τόσο διαδεδομένη θρησκεία εδώ και 2000 χρόνια, δείχνει ότι το θέμα αυτό δεν είναι και τόσο εύκολο για να το απλοποιούμε με πορίσματα του τύπου "η μεγαλύτερη απάτη" κ.τ.λ.

Όσο μεγαλύτερο είναι ένα ψέμα τόσο περισσότεροι το πιστεύουν.

Υ.Γ και δεν είναι 2000 χρόνια. Ο χριστιανισμός έγινε επίσημη θρησκεία τον 3ο αιώνα. Πρίν ήταν απλά ένα αιρετικό κίνημα της ιουδαϊκης θρησκείας που είχε λιγοστούς πιστούς και μόνον εβραίους. Πρόσθεσε και μερικές δεκαετίες μέχρι η Αγία Ρωμαϊκη Αυτοκρατορία να τον επιβάλλει με μερικές σφαγούλες. Υπολόγισε 1500 χρόνια το πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο μεγαλύτερο είναι ένα ψέμα τόσο περισσότεροι το πιστεύουν.

Αυτό από πού προκύπτει; Τι είδους σιτάτο είναι αυτό;

Υ.Γ και δεν είναι 2000 χρόνια. Ο χριστιανισμός έγινε επίσημη θρησκεία τον 3ο αιώνα. Πρίν ήταν απλά ένα αιρετικό κίνημα της ιουδαϊκης θρησκείας που είχε λιγοστούς πιστούς και μόνον εβραίους. Πρόσθεσε και μερικές δεκαετίες μέχρι η Αγία Ρωμαϊκη Αυτοκρατορία να τον επιβάλλει με μερικές σφαγούλες. Υπολόγισε 1500 χρόνια το πολύ.

ΟΚ, 1500 χρόνια-σαν να λέμε μία βδομαδούλα!

Η ιστορία νομίζω πως έχει αποδείξει ότι με σφαγές δεν επιβάλλονται ψέματα, ούτε παραμύθια επί χιλιάδες χρόνια. Εάν ήταν έτσι, θα έπρεπε να μην υπάρχει σήμερα χριστιανισμός με το πλήθος των σφαγών και των διωγμών που έχουν υποστεί οι χριστιανοί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

what is right is not always popular

what is popular is not always right

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον οσοι ειναι γεροι σε μαθηματικα/γεωμετρια/θετικες επιστημες ας προσπαθησουν επιστημονικα να αποδειξουν οτι ο Sleepwalker υπαρχει. Και μετα θα πιασουμε και τον Ιησου... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.