Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Indiana Jones


Recommended Posts

INDIANA JONES ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΤΟΥ ΚΡΥΣΤΑΛΛΙΝΟΥ ΚΡΑΝΙΟΥ

blank.gifΑμερικανική ταινία σε σκηνοθεσία Στίβεν Σπίλμπεργκ, με τους: Χάρισον Φορντ, Σία ΛαΜπεφ, Κέιτ Μπλάνσετ, Κάρεν 'Αλεν, Τζον Χερτ, Ρέι Γουίνστοουν, Τζιμ Μπρόουντμπεντ

1957, και ο Ψυχρός Πόλεμος μαίνεται. Αποτυγχάνοντας να εμποδίσει τους Σοβιετικούς να αποκτήσουν ένα πολύτιμο εύρημα του αμερικανικού στρατού, ο Ιντιάνα Τζόουνς πέφτει σε δυσμένεια από το FBI και απομακρύνεται από το πανεπιστήμιο. Η γνωριμία του με έναν παρορμητικό νεαρό θα τον οδηγήσει στο Περού και την αναζήτηση του μυθικού κρυστάλλινου κρανίου του 'Ακατορ, μια περιπέτεια κατά την οποία θα συναντήσει πολλούς παλιούς φίλους κι εχθρούς-απο Αθηνοραμα

και ποσο ηθελα να μ αρεσει η ταινια !!

συζητουσα με φιλες μου που βλεπουν πολυ σινεμα και οταν τους ειπα οτι δεν εχω δει κανενα Indiana Jones , γουρλωσαν τα ματια τους :blink: -πως τολμας , εισαι ασχετη κτλ. κτλ. emblush

και ετσι οταν βγηκε αυτο το Indiana Jones , εβαλα την πιο καλοπροαιρετη διαθεση μου , και επειδη ακριβως εμπιστευομαι απολυτα την καλλιεχνικη αποψη των προαναφερθεντων ,τσουπ τσουπ στο σινεμα.

και ηρθε η απογοητευση.

εξηγουμαι , ειμαι ανιδεη να κρινω την ταινια σε σχεση με τα αλλα Indiana Jones , θα μεταφερω την αποψη απλα φιλων μου , οτι αυτη η ταινια δε τους συνεπηρε σαν τις προηγουμενες.

προσωπικα μπορω να την κρινω σαν περιπετεια και σε σχεση με αλλες περιπετειες που τα τελευταια χρονια βλεπω παρα πολλες.

το πρωτο μερος πεταει ασυνδετες μεταξυ τους σκηνες , λιγο απο Ψυχρο πολεμο , λιγο υποψια εξωγηινων ,λιγο αρχαιολογια και ξεχασμενοι πολιτισμοι στην Λατινικη Αμερικη , και στο δευτερο καπως συνδεονται ολα αυτα αλλα χωρις ιδιαιτερη επιτυχια κατ εμε.

απο αποψη δρασης , παλι δε με ξετρελανε , δεν ειδα φοβερες ανατροπες , ουτε παρακολουθησα συγκλονιστικες σκηνες δρασης , ομως μου αρεσαν τα τοπια που διαδραματιζεται η ταινια και οι ξεχασμενοι , ανεξερευνητοι πολιτισμοι , με τους οποιους εχω τρελα.

απο αποψη ατακων , παλι δεν λυθηκαμε στα γελια , υπηρχαν καποιες στιγμες που ηταν αστειες αλλα οχι πολλες, δεν περιμενα οτι θα δω κωμωδια βεβαια.

απο αποψη ηθοποιας , προσωπικα μου αρεσε παρα πολυ η Μπλανσετ, αυτη η γυναικα ο,τι ρολο κι αν της δωσεις , θα τον βγαλει περα αψογα , η απομακρη και σχεδον ¨εχθρικη ¨ ομορφια της παει γαντι με τον χαρακτηρα που ενσαρκωνει. ο Φορντ δε μπορω να πω οτι με συγκλονισε , μπορει να φταιει που συμφωνα με τις περιγραφες των φιλων μου για τις προηγουμενες ταινιες , ειχα παρα πολλες προσδοκιες.

αυτο που θελω να πω ειναι δεν περιμενα ουτε να προβληματιστω σε ταινια του Indiana Jones , ουτε να κραταω την κοιλια μου απο τα γελια , περιμενα ομως να μου κρατησει το ενδιαφερον σαν ταινια δρασης και αυτο δεν το καταφερε.

μπορει οι φαν του Indiana να το χαρουν περισσοτερο-το ευχομαι δηλαδη μονο σε εμενα να φανηκε μετρια η ταινια-και να διαβασω κριτικες πολυ καλες στη συνεχεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν εχεις δει κανενα εργο του Ιντι;;;;ΙΙΙΙΙΙΙΙΙ :splaaaats::splaaaats::splaaaats: Δεν εισαι φιλη μου εσυ χιχιιχιχι :bloodomen::bloodomen::bloodomen: .Δεν εχει αλλα περουτζινα αχαχαχα

Αμεσως να πας να παρεις να τα δεις...ειδικα το πρωτο!

Αποψε θα παω να δω το 4ο και θα επανελθω με σχολια.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ταινία δε μου άρεσε, ίσως επειδή είχα μεγάλες προσδοκίες.

Δεν υπάρχει σύγκριση με τα προηγούμενα "Ιντιάνα Τζόουνς", τα οποία ήταν (και είναι) εξαιρετικές ταινίες. Το σενάριο είναι μάλλον αδύναμο, ποντάρει περισσότερο στη νοσταλγία του θεατή και σε μερικές έξυπνες αντιπαραθέσεις μεταξύ Φορντ-Λεμπέφ. Ευχάριστη νότα η "κακιά" που ενσαρκώνει η Κέιτ Μπλάνσετ.

Ο Σπίλμπεργκ σκηνοθέτησε "στρωτά" την ταινία, ωστόσο... τελοσπάντων, αν κάνω τα σχόλια που θέλω μπορεί να πέσω στην παγίδα του σπόιλερ. Σε γενικές γραμμές, δεν ήταν η ταινία που περιμέναμε.

Α, η προσπάθεια του Χάρισον Φορντ στα 60φεύγα να ενσαρκώσει εκ νέου το θρυλικό αρχαιολόγο πιστεύω πως ήταν, στο μέτρο του δυνατού, επιτυχημένη. Σίγουρα δε μπορεί να χρεωθεί αυτός το μέτριο τελικό αποτέλεσμα. Πολύ καλός και ο Σία Λεμπέφ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Indiana Jones και ο Batman είναι οι υπέρ-ήρωες του σκεπτόμενου ανθρώπου, σε αντίθεση με Superman, Ironman κτλ που προσβάλλουν την νοημοσύνη και (κυρίως ) την αισθητική μας.

Διάβασα ότι ήθελαν να προσθέσουν sci-fi στοιχεία στην ταινία, αλλά ο Φορντ αρνήθηκε.Ξενέρωσα, αλλά εννοείται ότι θα πάω να δω την ταινία.

Στους νεαρούς gamers να θυμήσω ότι είχε κυλοφορήσει στα άγρια 90s το παιχνίδι Indiana Jones and the Fate of Atlantis, μέρος του οποίου διαδραματίζεται στην Σαντορίνη.

Μιλάμε για αριστούργημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Indiana Jones και ο Batman είναι οι υπέρ-ήρωες του σκεπτόμενου ανθρώπου, σε αντίθεση με Superman, Ironman κτλ που προσβάλλουν την νοημοσύνη και (κυρίως ) την αισθητική μας.

O Spiderman που κατατασσεται??? :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να'μαι κι εγω....η φαν του Ιντι!

Λοιπον...ηταν οτι περιμενα....σεναριο απλο χωρις καποια ιδιαιτερα ιντριγκα.Μια απλη περιπετεια που διαδραματιζεται το 57'.Σιγουρα δεν ειναι η πιο συναρπαστικη περιπετεια που μπλεχτηκε ο αγαπημενος μας καθηγητης.

Ο Φορντ....νταξ γερασμενος κακα τα ψεματα.....δεν εχασε ομως τις κυνικες του ατακες,το χιουμορ και φυσικα τη γοητεια του :)

Η Μπλανσετ αυτη τη φορα δε με συγκλονισε....δε μου αφησε κατι το ιδιαιτερο...ισως εφταιγε το ολο ρωσικο θεμα.

Ο Labouef δεν ηταν κακος....πεταγε μερικες ατακες :)

Ο τρελο-καθηγητης ειχε γαμω τα γελια!

Ο σκηνοθετης ειναι αυτος που περιμενουμε και αυτος που μας εχει συνηθισει...ειδικα σε μερικες σκηνες αναγνωριζουμε αμεσως την υπογραφη του :)

Ειναι πολυ καλα γυρισμενο και παραμενει το ιδιο με τα προηγουμενα τρια εργα του......μετα απο 19 χρονια η φωτογραφια και η εικονα παραμενει ιδια.

Ειναι μια ευχαριστη ταινια που αξιζει να την δειτε στον κινηματογραφο....πρωτα ομως πρεπει να εχετε δει τα 3 πρωτα για να καταλαβετε τι εστι Indiana Jones!

Ενα ομορφο ταξιδι στη δεκαετια των 50'......το μαλλι ειναι ολα τα λεφτα!

empopcorn empopcorn empopcorn /5

ΥΓ.

Κατι μου λεει οτι θα εχουμε καινουρια σειρα με καινουριο ηρωα αφου ο εχουμε κι αλλο Junior....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Indiana Jones και ο Batman είναι οι υπέρ-ήρωες του σκεπτόμενου ανθρώπου, σε αντίθεση με Superman, Ironman κτλ που προσβάλλουν την νοημοσύνη και (κυρίως ) την αισθητική μας.

Διάβασα ότι ήθελαν να προσθέσουν sci-fi στοιχεία στην ταινία, αλλά ο Φορντ αρνήθηκε.Ξενέρωσα, αλλά εννοείται ότι θα πάω να δω την ταινία.

Στους νεαρούς gamers να θυμήσω ότι είχε κυλοφορήσει στα άγρια 90s το παιχνίδι Indiana Jones and the Fate of Atlantis, μέρος του οποίου διαδραματίζεται στην Σαντορίνη.

Μιλάμε για αριστούργημα.

Πολύ ψαγμένο σε βρίσκω! Το game που αναφέρεις ήταν επικών διαστάσεων κυριολεκτικά, αλλά "για την εποχή του" βέβαια! Επειδή το έχω παίξει και τερματίσει με το που είδα την ταινία κατάλαβα ότι έχει δανειστεί πάρα μα πάρα πολλά στοιχεία από αυτό. Για την ακρίβεια η ταινία θα μπορούσε να γίνει άνετα παιχνίδι και αντίστροφα η ταινία θύμιζε σχετικά μετρίου επιπέδου μεταφορά από παιχνίδι! Δεν φτάνει σε καμία περίπτωση τα άλλα ιντι....! Δεν ήταν του επιπέδου των προσδοκιών των funs που θα περίμεναν βγαίνοντας από την αίθουσα να νιώθουν την μαγεία την νοσταλγία αλλά και την λύπη που ουσιαστικά τελείωσε και η τελευταία περιπέτεια του ιντι μια και για πάντα. Κατά την άποψη μου ο Indiana Jones είναι ο μεγαλύτερος κινηματογραφικός ήρωας περιπέτειας όλων των εποχών και υπήρξε ως σύλληψη (ιδέα εννοώ) πραγματικά ριζοσπαστική και πανέξυπνη! Δεν ξέρω κατά πόσο κάποιος που θα δει τις παλιές ταινίες για πρώτη φορά τώρα θα νιώσει αυτό που που νιώθαμε όταν τις βλέπαμε μια άλλη εποχή όντας παιδιά! Όπως και να έχει όμως τίποτα δεν αλλάζει πλέον την εικόνα που έχει πλέον παγιωθεί!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νουμπακλα

Κανονικά το Fate of Atlantis ήταν να γίνει και ταινία αλλά τελικά σκόνταψε.Υπάρχει σε advenutre και το Indy 3, επίσης καλό αλλά όχι τόσο όσο το 4 που είναι κορυφή.

Έχε υπ'όψη σου πάντως ότι ο Spielberg είχε αναμιχθεί (ή απλά αγοράσει, δεν θυμάμαι καλα) το παιχνίδι The Dig, επίσης της Lucasart.

Μιλάμε για ένα από τα κορυφαία sci-fi παιχνίδια όλων των εποχών, με απίστευτο φινάλε και πολύ ιδιαίτερα γραφικά (για τους πολύ ψαγμένους, μοιάζουν με το παλιό και άγνωστο adventure Universe της Amiga).

Ευτυχώς που δεν το έκανε ταινία ο Spielberg - σε καμμία περίπτωση δεν έχει την καλλιέργεια (αν και με το "Μόναχο" έδειξε ότι πάει να κάνει κάτι) να πιάσει και να αποδόσει τα νοήματα του παιχνιδιού (δες πώς τα έκανε μούσκεμα στο Minority Report).

Anagram

Ο Spiderman κατατάσσεται σε αυτούς που προσβάλλουν την αισθητική μας με τα έντονα χρώματα (αποτυχημένη προσπάθεια "προσαρμογής" της ψυχεδέλειας στο mainstream) και τις γελοίες περιπέτειες με ξανθιές.

Από έλληνες ηθοποιούς, πιστέυω θα τον ερμήνευε καλύτερα ο Παπακαλιάτης.

Για σούπερ-μαν προτείνω τον Γιώργο Αυτιά ή τον μέσο φοιτητή ιατρικής (τόσο σαν φάτσα, όσο σαν το πώς βλέπει τον εαυτό του).

55911.jpg

kennysia_superman.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενω η νυχτεριδα εχει αλλο πρεστιζ ετσι?Η ο Ιντι που κυνηγαει πρωτογονους που τρωνε μυαλα πιθηκου :lol: Υποψιαζομαι οτι εισαι κατα των mutants,cool ρε dude που προσβαλλουν και την αισθητικη σου,πολυ δηθενισμος ψευτο νοημονα μου κανει αυτο...και αυτο δν μπορω να το αντεξω,πολυ φοβαμαι...

@AspiringDoc δες εναν ακομη λογο να μην πας Ιατρικη!!Μολις την τελειωσεις θα εχεις σαν προτυπα τον HouseMd(θα χει γινει κομικ ως τοτε) αντε και τον Βenton απο το ER... :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ταινία είναι μια μεγάλη πατάτα.

Κακοί ρώσοι, μάγιας, διαολεμένοι εξωγήινοι, james dean, ατομικές βόμβες, όλα τα αλέθει ο μύλος. Αλλά ακόμα κι από ένα μύλο σαν τον Σπίλμπεργκ/Λούκας περιμένεις κάτι ανώτερο.

Περίμενα η αρχική σεκάνς να είναι απλά μια άτυχη στιγμή, αλλά το ψυγείο που επέζησε της ατομικής βόμβας (sic!) είχε ξυνισμένο φαγητό...

Κρίμα γιατί κάποιοι φανατικοί περίμεναν αυτή την κακόγουστη αηδία 20 χρόνια. Και όχι τίποτα άλλο, είχα ακούσει τα άσχημα σχόλια και είπα να δω το Last Crusade πριν λίγες μέρες για να αποφύγω να κρίνω αυστηρά την ταινία απλά επειδή εγώ μεγάλωσα. Σε σχέση με αυτό, το Last Crusade είναι ο Λώρενς της Αραβίας μέσα από το πρίσμα του Μπέργκμαν.

Η μόνη πραγματικά καλή στιγμή είχε διάρκεια 2 δευτερολέπτων και αναφέρομαι στο tribute στον Denholm Elliott που ενσάρκωνε τον Dr Brody στα προηγούμενα και πέθανε από AIDS το 1992.

Ο Indy πάντως πέθανε το 1989.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.