Jump to content

[υποψ.αγροτικός] Πώς υπολογίζονται τα μόρια για αγροτικό


kastoars

Recommended Posts

θα ήθελα να μάθω τι μετράει για τα μόρια του αγροτικού.

Μετράει βαθμός πτυχίου,δευτερο πτυχιο,μεταπτυχιακό προυπηρεσία σε άσχετη δουλειά που να επιβεβαιώνεται με ένσημα,αν είσαι κάτοικος παραμεθορίου κλπ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Last Reply

Από κτήση πτυχίου , από κτήση ΔΟΑΤΑΠ και από ένταξη της χώρας στην Ε.Ε 1 μόριο για κάθε συμπληρωμένο δίμηνο.

Βαθμός πτυχίου: 1 μόριο το λίαν καλώς και 2 μόρια το άριστα

Καταργείται η μοριοδότηση για εντοπιότητα, γάμο, τέκνα, συνυπηρέτηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά, μετά από πολύ κόπο τα έγραψα με το χεράκι μου - δεν είναι ακριβώς ακριβώς ίδια (έχει κάτι κόκκινες γραμμές!)...

(δεν τα φωτογράφησα, προς Θεού! :lol: )

6a40hjx5bdasqfj14x5i.jpg

b8smyycwyp6k2y6s9sgg.jpg

ejk2o17c8us7hhywpjfm.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζει κανείς αν στον υπόλοιπο δημόσιο τομέα ισχύει η μοριοδότηση για γάμο, τέκνα και συνυπηρέτηση;;;

Γιατί αν ισχύει, φαντάζομαι πως μπορεί να υπάρξουν προσφυγές.

Κάθε προκήρυξη είναι αυτόνομη με τις αντίστοιχες προϋποθέσεις που θέτει στην συγκεκριμένη προκήρυξη.

Άρα δεν μπορεί κάποιος να προσφύγει για κάτι που αποδέχτηκε κατά την κατάθεση της αίτησης συμμετοχής στην προκήρυξη.

διαβάστε καλά την παράγραφο 13 και μη χαίρεστε τόσο πολύ οι μη έχοντες συζύγους και τέκνα... B)

διαβάστε καλά την παράγραφο 13 και μη χαίρεστε τόσο πολύ οι μη έχοντες συζύγους και τέκνα... B)

...ρε φιλε γραφει οτι ισχυει η προηγουμενη,αρα μετρανε τα μορια.

Η υπ’ αριθμ. Υ10γ/οικ. 62940/2006 απόφαση «Συ−

μπλήρωση της υπ’ αριθμ. Υ10γ/126893/2002 (ΦΕΚ 1628 Β΄)

απόφασης με θέμα: «Καθορισμός κριτηρίων διορισμού

αγροτικών γιατρών σε Κέντρα Υγείας και Περιφερειακά

Ιατρεία» (ΦΕΚ 703 τ.Β΄) εξακολουθεί να ισχύει.

Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στη Εφημερίδα της

Κυβερνήσεως με έναρξη ισχύος από την πρώτη προ−

κήρυξη θέσεων που θα γίνει μετά την ημερομηνία δη−

μοσίευσής της.

Λοιπόν...........

λέει ότι ισχύει η συμπληρωματική απόφαση του 2006 και από την επόμενη προκήρυξη, την μεθαυριανή, θα ισχύει η τωρινή απόφαση.

Ποιο είναι το ακατανόητο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Tασο Θεοδωριδη αυτο που εγω καταλαβαινω ειναι οτι η καινουργια προκυρηξη θα ισχυει απο την επομενη προκηρυξη χωρις να καταργουνται η της 2002 καθως και η συμπληρωση του 2006.

Μπορει καποιος να βοηθησει να βρεθουν(ανεβαστουν) οι εν λογω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε, είναι πολύ απλό και κατανοητό.

Με την νέα προχθεσινή απόφαση γίνεται τροποποίηση της προηγούμενης του 2002 και τίθεται σε ισχύ από την πρώτη προκήρυξη που θα δημοσιευτεί, μεθαύριο δηλαδή!

Η συμπληρωματική απόφαση του 2006 αφορά κάποια διευκρινιστική για τα πλοία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλ,τωρα οσοι εχουμε πτυχια απο Ιταλια θα πρεπει να προσκομιζουμε βεβαιωση απ'το ΔΟΑΤΑΠ για την αντιστοιχια του βαθμου του πτυχιου μας αλα ελληνιστι??

Που πηγε η παραγραφουλα που αναφεροταν στη βαθμολογηση των Ιταλικων πτυχιων???Την πηρε το ευρικα??? emdotsemfearemitalyemsavouraemshurikenemspidermanemsupermanemuncleemzorro

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Το ξέρω ότι έχει ξαναερωτηθεί αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω.

Τα μόρια για το αγροτικό μετρούν ανα δίμηνο. Το ερώτημά μου είναι από ποιά ημερομηνία ξεκινά η μέτρηση; Από την ημερομηνία της ορκομωσίας ή από την ημερομηνία που γράφεται στο πτυχίο επάνω και είναι η τελευταία μέρα της εξεταστικής;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή δεν το έχω ψάξει, ισχύει πως τα πτυχία ελληνικών πανεπιστημίων μοριοδοτούνται από την ημερομηνία που τελειώνει η εξεταστική;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ισχύει από την ημερομηνία που βγαίνει η βαθμολογία του τελευταίου μαθήματος του κάθε φοιτητή (ν.1268/1982, αρ. 25, παρ. 12). Αυτό έγραφε (λίγο διαφορετικά διατυπωμένο) στο επιπλέον έγγραφο που μας έδωσαν στην Αλεξανδρούπολη όταν ορκιστήκαμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπότε παράνομα το υπουργείο δεν μοριοδοτεί βάσει νόμου (ημερομηνία κτήσης πτυχίου) αλλά όπως ΓΚΑΒΛΩΣΕΙ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτή είναι η ημερομηνία κτήσης πτυχίου σύμφωνα με αυτό το νόμο. Πώς μοριοδοτούν δηλαδή; :withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κτήση πτυχίου εγώ με τα φτωχά μου ελληνικά καταλαβαίνω την ημερομηνία που γίνομαι κάτοχος του πτυχίου.

Οι κάτοχοι πράξης ΔΟΑΤΑΠ μοριοδοτούνται από την κατοχή της πράξης αναγνώρισης και όχι από την ημερομηνία βαθμολόγισης του τελαυταίου μαθήματος (που είναι 3 μήνες νωρίτερα).

Δεν μπορεί να ισχύουν δυο μέτρα και δυο σταθμά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο νομος λεει

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΒΑΘΜΟΣ

α. Ημερομηνία κτήσης πτυχίου : ανά δίμηνο

συμπληρωμένο 1

3. α. Για τους γιατρούς που κατέχουν πτυχία Πανεπιστημίων της αλλοδαπής

εκτός χωρών – μελών της Ε.Ε. και που έχουν την ελληνική ιθαγένεια από τη

γέννησή τους, ο υπολογισμός των βαθμών ως προς την ημερομηνία κτήσεως του

πτυχίου τους αρχίζει από την ημερομηνία έκδοσης της σχετικής πράξης

αναγνώρισης του πτυχίου τους από το ΔΙΚΑΤΣΑ ή τον ΔΟΑΤΑΠ, για δε τους

πτυχιούχους ιατρικών σχολών χωρών - μελών της Ευρωπαϊκής ‘Ενωσης από την

ημερομηνία κτήσης του πτυχίου τους, εφόσον είναι μεταγενέστερη της

ημερομηνίας ένταξης της χώρας στην Ε.Ε. άλλως από την ημερομηνία έκδοσης της πράξης αναγνώρισης από το ΔΙΚΑΤΣΑ ή τον ΔΟΑΤΑΠ., ή την ημερομηνία

ένταξης της χώρας στην Ε.Ε., αν δε διαθέτουν την προαναφερόμενη αναγνώριση.

Αρα ο ιδιος ο νομος κανει το διαχωρισμο, μη λεμε ολο τα ιδια. Απλα εμας η ημερομηνια ληψης πτυχιου ειναι αυτη που σου λεμε (δε λεει πουθενα για ορκομωσια, που και καλα γινομαστε "κατοχοι" του πτυχιου!!!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή κτήση πτυχίου για τα ελληνικά πανεπιστήμια θεωρείται η ημερομηνία που λαβάνεις βαθμό στο τελευταίο μάθημα.

Κτήση πυχίου για χώρες Ε.Ε. είναι η ημερομηνία κατοχής του πτυχίου.

Και κτήση πτυχίου-αναγνώριση πτυχίου από ΔΟΑΤΑΠ για χώρες εκτός Ε.Ε. είναι η ημερομηνία κατοχής της πράξης (3 μήνες αργότερα από την ημερομηνία που λαμβάνει βαθμό στο τελευταίο μάθημα).

Και γαμώ την ισονομία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια, νομιζω οτι δεχονται την ημερομηνια που γραφει το πτυχιο επανω το ξερω πολυ καλα αυτο διοτι μια εξυπνη ηθελε να δηλωσει αγροτικο με την ημερομηνια του τελευταιου μαθηματος και της την ειπαν μπροστα μου στο υπουργειο πριν απο 2 χρονια

τωρα ξερω οτι τα μορια ειναι : αρχιζεις με μορια οπως καλως 0 λιαν καλως 1 αριστα 2

και μετα παει +1 μοριο για καθε 2 μηνες που περνανε απο την ημερομηνια του πτυχιου σου

και μετα παει +3 αν εισαι εγγαμος και 4 ανα τεκνο

παλια ισχυε και η εντοπιοτητα αλλα πλεον δεν μετραται

αν τωρα εχει κατι αλλαξει μπορειτε να μου πειτε κ μενα ωστε να ειμαι ενημερη?

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή κτήση πτυχίου για τα ελληνικά πανεπιστήμια θεωρείται η ημερομηνία που λαβάνεις βαθμό στο τελευταίο μάθημα.

Κτήση πυχίου για χώρες Ε.Ε. είναι η ημερομηνία κατοχής του πτυχίου.

Και κτήση πτυχίου-αναγνώριση πτυχίου από ΔΟΑΤΑΠ για χώρες εκτός Ε.Ε. είναι η ημερομηνία κατοχής της πράξης (3 μήνες αργότερα από την ημερομηνία που λαμβάνει βαθμό στο τελευταίο μάθημα).

Και γαμώ την ισονομία!

Αυτό δεν είναι παράλογο..

καταρχήν ο απόφοιτος Ελληνικού Πανεπιστημίου δικαίως έχει προβάδισμα.

Ο διαχωρισμός ανάμεσα σε Ε.Ε. και μη απορώ γιατί σου προκαλεί εντύπωση.

Edit: μόλις είδα το παραπάνω σχόλιο από MEDPEAD και ειλικρινά δε μου φαίνεται σωστό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σου φαινεται δεν σου φαινεται σωστο αυτη ειναι η ελληνικη πραγματικοτητα κ μενα δεν μου φαινεται σωστα διαφορα κουλα που βλεπω καθημερινα γυρω μου αλλα μολις αρχισα να δουλευω ως γιατρος εμαθα να βαζω νερο στο κρασι μου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειρήνη συνάδελφοι!

Έχω την εντύπωση, ότι ο obvious είναι ο σωστός. Λογικά μετράει απο την ημερομηνία κτήσης που αναγράφεται στο πτυχίο και όχι από την ημερομηνία της τελετής, της ορκομωσίας. Η ημερομηνία κτήσης είναι λογικό να είναι η τελευταία μέρα κάθε εξεταστικής και όχι η μέρα που κάθε έδρα θα ανακοινωνε τα αποτελέσματά της, πράγμα αυθαίρετο και επικίνδυνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και μετα παει +3 αν εισαι εγγαμος και 4 ανα τεκνο

και άμα είσαι ο Χωραφάς από τη γνωστή οικογένεια Χωραφά έχεις 200 μόρια... :P

Λοιπόν για να ενημερωθείς....

κάποτε τον Φεβρουάριο του 2008 βγήκε ένα ΦΕΚ που τα καταργούσε όλα....δες ΕΔΩ

παιδιά, σύζυγος....στην πεθερά,δεν βοηθούν πλέον σε τίποτα :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χαιρω πολυ το ιδιο λεμε! στο πτυχιο βαζουν παντα ημερομηνια που περαστηκε στο πρωτοκολλο τους η ληψη του πτυχιου του φοιτητη κ οχι του πανηγυριου της ορκομωσιας η του τελευταιου μαθηματος του καθενα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά στο δικό μου χαρτί που συνόδευε το πτυχίο λέει ο doctcom ορκίστηκε ως πτυχιούχος του τμήματος ιατρικής Δ.Π.Θ. την Α ημερομηνία και πέρασε το τελευταίο μάθημα την Β ημερομηνία (νωρίτερα) η οποία θεωρείται η ημερομηνία κτήσης του πτυχίου σύμφωνα με το ν. 1268/1982, αρ. 25, παρ. 12. Αν μπορεί κάποιος ας κατεβάσει το νόμο να δούμε τι ακριβώς λέει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή μπορεί να ορκίστηκες φίλε μου μαζί με άλλα ας πούμε 40 άτομα, αλλά το καθένα να έχει διαφορετική ημερομηνία λήψης του πτυχίου; Αυτό δεν είναι διαβλητό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.