Jump to content

[αγροτικό] Οταν μου ζητηθεί να καλύψω κενό ιατρείο...


j77

Recommended Posts

Μας ζητείται απο το ΓΝ-ΚΥ να καλύψουμε το αγροτικό συναδέλφου (άγονο) σε νησί 60km+ μακρυά από την έδρα των ΠΙ των υπολόιπων αγροτικών.

Tο εν λόγω ΠΙ ανήκει σε άλλο ΚΥ το οποίο όμως υπάγεται στο ΓΝΚΥ που υπάγομαι και εγώ και καμιά 10αριά άλλοι συνάδελφοι.

To ΠΙ είναι πολύ μακρυά, και επιπλέον πρέπει να πάρεις και φερυ για να πας στο νησί.

αν μπορείτε να απαντήσετε σύντομα θα το εκτιμούσα.

Παιδιά δεν προσπαθούμε να λουφαρουμε, αλλά είναι βάρβαρο να κανεις 60+Km (το μπρος πίσω 120+).

Αν κάποιος έχει άποψη ας συνδράμει γιατί καιγόμαστε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κανονικα ,νομιζω οτι καλυπτεις αλλα ζητας απ τον διευθυντη να σου βρει αλλον ενα να δεχεται να καλυψει (για να μπορεις να ξεκουραζεσαι καμια μερα ,για να παιρνεις καμια αδεια...κλπ).αν δεν δεχθει ζητας δυο πλασματικες για τα οδοιπορικα σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και ανάμεσα στα χωρια μου μπορεί να κάνω 15-20 τη μέρα. Το θέμα είναι οτι είναι τα χωριά μου και το επέλεξα εγώ να είμαι εδω για τους λόγους μου όταν έκανα αίτηση για αγροτικό (είναι 4Κμ απο παραλία 10 απο το νοσοκομείο, μου αρέσει η κόρη της φουρνάρισας, έχει καλό ψητό κάθε σάββατο βράδυ, και ό,τι αλλο μπορεί να σκεφτόμουν όταν δήλωνα)

Το θέμα είναι ότι δεν είναι δυνατόν όπου υπάρξει ανάγκη μέσα στο νομό να με στέλνουν εμένα σαν το μλκ και να πληρωνω βενζίνες, φθορές αμαξιού και μεταφορά οικοσκευής.

Επιπλέον δεν είναι δυνατόν εκεί που υπάρχουν βύσματα για άδειες και ταυτόχρονα να ασκούνται πιέσεις από πολιτικούς παράγοντες του νησιού να υποχρεώνεται αγροτικός να τρέχει.

(Όταν και σε άλλες περιοχές του ίδιου ΓΝΚΥ είχε μείνει άλλο χωριό 50κμ μακρυά ακάλυπτο.)

Όχι άλλο κάρβουνο! Έχω φάει 15 μηνες από τη ζωή μου να ασχολούμαι και να κάνω πράγματα που με τη λογική δεν συμπεριλαμβάνονται στα καθήκοντά μου, να δουλεύω εφημερίες 18ωρο και να πληρώνομαι 16ωρο. Να μην ξέρω τι λεφτά παίρνω και γιατί. Να ζητάω άδεια κανονική 5 ημερών και να μου λένε ότι επειδή το αγροτικό πρέπει να είναι ατόφιο (!) και θα έπρεπε να πάρω την άδεια αφού θα είχα τελειώσει τους 3+12 μήνες , γι'αυτο θα μου κάνουν επέκταση το χρόνο μου κατά 5 μέρες. Ναί, αυτό είπαν όταν τους είπα για τον νέο δημοσιουπαλληλικό κώδικα, και ότι πιστεύω ότι και να υπήρχε αυτός ο νόμος που λένε θαήταν αντισυνταγματικό να είναι 2 ΔΥ με διαφορετικά δικαιώματα στην άδεια... η απάντηση ήταν ότι το αγροτικό πρέπει να είναι ατόφιο

Σκεφτόμουν ότι σύμφωνα με το νεο ΔΥΚώδικα, δεν έχουν δικαίωμα οι υπηρεσίες να μετατάξουν,μεταθέσουν,αποσπάσουν υπάλληλο εαν δεν έχει κλείσει 2ετία αλλά πιάσ' τ'αυγό και κούρευ' το.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν σου πει ο Δ/ντης να πας , θα πας.... Δυστυχως....

Βεβαια με συνενοηση με τον Δ/ντη και μεταξυ σας , μπορειτε να κανονισετε να πηγαινει ενας διαφορετικος αγροτικος καθε εβδομαδα ετσι ωστε το βαρος να μην πεσει στην πλατη ενος μονο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όντως θα πρέπει να πας. Κάτι ανάλογο είχε συμβεί και στο δικό μου αγροτικό, με τη διαφορά ότι στο δικό μου ΚΥ ερχόντουσαν για ενίσχυση από άλλο νησί, γιατί είχα μείνει μόνος καλοκαιριάτικα. Όμως τους πλήρωναν όλα τα έξοδα ( διαμονή, ημερίσια αποζημίωση, οδοιπορικά) και βέβαια ερχόντουσαν εκ περιτροπής, δεν έτρωγε ένας όλο το πακέτο. Αν είστε δέκα άτομα, μπορείτε να συνεννοηθείτε να πηγαίνει ο καθένας τρεις μέρες και να μένει εκεί για να αποφύγετε τις διαδρομές. Πάντως σε κάθε περίπτωση να διεκδικήσετε τα έξοδα και έχε υπόψιν σόυ ότι κανένας νόμος δε λέει ότι ο αγροτικός οφείλει να έχει αυτοκίνητο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν ειναι να καλυψεις αγονο αγροτικο ιατρειο

πρεπει να ζητησεις και το επιδομα αγόνου

550 ευρω το μηνα δεν ειναι ασχημα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θεμα ειναι οτι οταν σε ''χωνουν',' και πιστεψε με και γω τρωω χωσιμο οπως ολοι οι αγροτικοι που δεν εχουν τα μεσα, ειναι οτι αηδιαζεις ανακαλυπτωντας τη γυφτια, την ανοργανωσια και την αχρηστιλα του συστηματος υγειας...Κατα τ'αλλα ας δουμε λιγο τη καλομοιρα να νιωσουμε εθνικα υπερηφανοι...ελεος γαμω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είναι και θέμα νοσοκομείου,όσες φορές κάλυψα μη όμορο π.ι πληρώθηκα και οδοιπορικά και το επίδομα εκτός έδρας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είναι και θέμα νοσοκομείου,όσες φορές κάλυψα μη όμορο π.ι πληρώθηκα και οδοιπορικά και το επίδομα εκτός έδρας

Τα οδοιπορικά είναι τα 35 ευρώ σωστά;

Το επίδομα εκτός έδρας πόσο είναι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Εχω το εξης προβλημα ειμαι τοποθετημενος σε ενα Κ.Υ και εφημερευω κανονικα στο Κ.Υ. (περιπου 8 εφημεριες τον μηνα). Πριν λιγες μερες πααιτηθηκε ενας αγροτικος απο ενα Π.Ι. που υπαγεται στο Κ.Υ.. Το θεμα ειναι πως ο αγροτικος του εν λογω Π.Ι. εφημερευε στο χωριο για μερικα χωρια της πςριοχης και τωρα θα μενουν ακαλυπτα.Ειμαι υποχρεομενος να πηγαινω σ αυτο το χωριο και να κανω εφημεριες για την περιοχη του?

Περιττο να σα πω πως απο τις 5 μερες τισ εβδομαδας τις 2 ειμαι παντα σε Π.Ι που δεν εχουν αγροτικο η που μενουν ακαλυπτα λογω αδειας των αγροτικων, εχουμε γυρισει και τα 8 χωρια που καλυπτει το Κ.Υ., εχω καταντησει νομας... αλλα εφημερια σε ΠΙ μπορω να την αρνηθω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι γιατροί που θα διοριστούν στα Κ. Υ. θα καλύπτουν τις ανάγκες τους καθώς και των Π.Ι. της περιοχής ευθύνης τους .

Αυτό γράφει σε κάθε προκήρυξη.

υ.γ. συνάδελφος στο Ν.Αχαΐας καλύπτει 16 χωριά, το αναφέρω για να σου δείξω πως υπάρχουν και χειρότερα, όχι όμως πως είναι και ότι πιο φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει με την κάλυψη των κενών θέσεων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Έψαξα λίγο στο site αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό. Αντιμπετωπίζω ένα πρόβλημα. Υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο για ένα διάστημα να αδειάσει το γειτονικό άγονο αγροτικό (μέχρι να το καλύψει ο επόμενος αγροτικός). Σε αυτή την περίπτωση είμαι υποχρεωμένος να το καλύψω για όσο χρόνο χρειαστεί; Δεν υπάρχουν άλλα κοντινά αγροτικα εκτός απ΄το δικό μου. Υπάρχει κανένα ΦΕΚ που να ορίζει τις υποχρεώσεις μου σε αυτή την περίπτωση;

Γενικά θα πρέπει να μου το ζητήσουν γραπτώς απ'το Κεντρικό Νοσοκομείο να καλύψω τη θέση;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έψαξα λίγο στο site αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό. Αντιμπετωπίζω ένα πρόβλημα. Υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο για ένα διάστημα να αδειάσει το γειτονικό άγονο αγροτικό (μέχρι να το καλύψει ο επόμενος αγροτικός). Σε αυτή την περίπτωση είμαι υποχρεωμένος να το καλύψω για όσο χρόνο χρειαστεί; Δεν υπάρχουν άλλα κοντινά αγροτικα εκτός απ΄το δικό μου. Υπάρχει κανένα ΦΕΚ που να ορίζει τις υποχρεώσεις μου σε αυτή την περίπτωση;

Γενικά θα πρέπει να μου το ζητήσουν γραπτώς απ'το Κεντρικό Νοσοκομείο να καλύψω τη θέση;

Ουτε γραπτως, ουτε τιποτα...Θα σου πουν απο το διοικητικο ή ο ιδιος ο διευθυντης οτι τοσες μερες το μηνα θα καλυπτεις...Ισως να σ'αφησουν να διαλεξεις τη μερα/ες...Μπορουν να σου δωσουν αυτη την εντολη κι, αν δεν εχεις σοβαρο λογο, εισαι υποχρεωμενος να εκτελεσεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εφόσον είσαι απ' ότι ξέρω σε Π.Ι. μπορούν να σου ζητήσουν να καλύψεις το όμορο χωριό (για κάποιο χρονικό διάστημα και για ορισμένες ημέρες).

Εάν ήσουν σε Κ.Υ. θα μπορούσαν να σου ζητήσουν να καλύψεις οποιοδήποτε Π.Ι. που ανήκει στο Κ.Υ.

Φ.Ε.Κ. 138, τεύχος Α', 20/9/1991

Άρθρο 20, παράγραφος 3

5081278109_1aa3fbd643_z.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παντως οτι σου πουνε να σου το δωσουν και γραπτως

για να εισαι σιγουρη οτι θα παρεις και το επιδομα καλυψης αγονου αγροτικου ιατρειου

για οσο καιρο χρειαστει να καλυψεις το ιατρειο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω που καλυπτω αγονο ομορο μου εγινε βαση αποφασης και θα το καλυπτω για τουςεπομενους 5 μηνες.εσυ τι φοβασαι?εγω ειμαι στα 1080 μετρα(μαντεψτε το χωριο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εσενα σε περιμενω να παμε για κοψιδια εκει

για να καταλαβετε τωρα γυριζω απο τα χωρια μιας και το ομορο το καλυπτουμε 2 φορες και η 1 ειναι απογευμα χωρις να την πληρωνομαστε σαν εξτρα.

οποτε τσαμπα ο πανικος φιλε μου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα ήθελα ακόμα μια διευκρίνιση για τα άγονα...

Τα Σαββατοκύριακα έχουμε μοιράσει τις εφημερίες εκ περιτροπής οι άγονοι αγροτικοί της ευρύτερης περιοχής, σύμφωνα με υπόδειξη του υπεύθυνου των αγροτικών του Νοσοκομείου. Ουσιαστικά αναλογεί 1 Σαββατοκύριακο στον καθένα για εφημερία στο Κέντρο Υγείας..(στην πραγματικότηα στο πολυδύναμο(;) ιατρείο). Στα υπόλοιπα είμαστε ελεύθεροι να απέχουμε όσο θέλουμε... Αυτά βεβαια μας τα είπε προφορικά...Νομικά δεν νομίζω να έχουμε αυτό το δικαίωμα.

1)Τι ακριβώς ισχύει για τους άγονους και τα Σαββατοκύριακα; Οφείλουμε όλα τα Σαββατοκύριακα να είμαστε στο Π.Ι μας ανεξάρτητα απ΄ το αν καλύπτει την περιοχή μας άλλος αγροτικός που εφημερεύει στο κέντρο υγείας;

2)Αν ναι, όλα τα ΠΚΣ τα πληρωνόμαστε ως εφημερίες ή συμπεριλαμβάνονται στο μισθό που παίρνουμε ως άγονοι;

Υπάρχουν ΦΕΚ που να δηλώνουν ξεκάθαρα τις υποχρεώσεις μας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω που καλυπτω αγονο ομορο μου εγινε βαση αποφασης και θα το καλυπτω για τουςεπομενους 5 μηνες.εσυ τι φοβασαι?εγω ειμαι στα 1080 μετρα(μαντεψτε το χωριο)

Interesting, this is the exact altitude of my village..!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.