Jump to content

αναγνωριση χρονου ειδικοτητας απο το αγροτικο


vpmichelin

Recommended Posts

επειδη ειχα κανει ενα μερος του αγροτικου το 2003,μετα παραιτηθηκα για στρατο,εκανα χειρουργικη,PhD κτλ εχω χασει λιγο την επαφη με τα γραφειοκρατικα θεματα θελω λιγο τη βοηθεια σας.διαβασα οτι πλεον αναγνωριζεις 6 αντι για 3 μηνες στο γενικο μερος της ειδικοτητας απο το αγροτικο.εγω εχω κανει τριμηνο και ενα μηνα στο χωριο και στη συνεχεια εκανα 9 μηνες χειρουργικη(εκκρεμει η αιτηση μου για ορθοπαιδικη τωρα).με επηρρεαζει αυτη η αλλαγη καθολου???κατι που γραφει για αναδρομικη ισχυ τι εννοει???ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Last Reply

δε σε πιάνει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδιά μια απάντηση θέλω ας υποθέσουμε οτι στην προκηρυξη-φαντασμα του ιανουαρίου που τόσο την περιμένουμε γινεται ενα θαυμα και πιάνω αγροτικό ωραία?τελικά πόσο χρόνο παθολογίας θα αναγνωρίσω 6 μήνες ή 3 μήνες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας! να ρωτησω κι εγω κατι επι του θεματος...

emconfused αν αναγνωριζονται 6 μηνες πχ παθολογιας απο το 3μηνο + αγροτικο, τοτε αυτό σημαίνει ότι κάποιος που ψάχνει για γενικό μέρος π.χ καρδιολογιας μπορεί να δοκιμάσει να δηλώσει και την Λευκαδα που δίνει μονο 1,5 χρόνο και όχι 2 χρόνια παθολογία... σωστά ??? emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας! να ρωτησω κι εγω κατι επι του θεματος...

emconfused αν αναγνωριζονται 6 μηνες πχ παθολογιας απο το 3μηνο + αγροτικο, τοτε αυτό σημαίνει ότι κάποιος που ψάχνει για γενικό μέρος π.χ καρδιολογιας μπορεί να δοκιμάσει να δηλώσει και την Λευκαδα που δίνει μονο 1,5 χρόνο και όχι 2 χρόνια παθολογία... σωστά ??? emcolgate

ναι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φυσικά όλα αυτά με την προυπόθεση οτι κάποιος έχει ολοκληρώσει τη θητεία στο αγροτικό. Διαφορετικά αναγνωρίζονται μόνο οι 3 μήνες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας! να ρωτησω κι εγω κατι επι του θεματος...

emconfused αν αναγνωριζονται 6 μηνες πχ παθολογιας απο το 3μηνο + αγροτικο, τοτε αυτό σημαίνει ότι κάποιος που ψάχνει για γενικό μέρος π.χ καρδιολογιας μπορεί να δοκιμάσει να δηλώσει και την Λευκαδα που δίνει μονο 1,5 χρόνο και όχι 2 χρόνια παθολογία... σωστά ??? emcolgate

οχι βεβαια! Αν δηλωσεις Λευκαδα και εχεις κανει αγροτικο (3+3 μηνες παθολογιας) στη Λευκαδα θα σου αφαιρεθει το 6 μηνο απο τον 1,5 χρονο και θα μπορεσεις να κανεις μονο 1 χρονο. οποτε θα σου μενουν 6 μηνες ακομα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας! να ρωτησω κι εγω κατι επι του θεματος...

emconfused αν αναγνωριζονται 6 μηνες πχ παθολογιας απο το 3μηνο + αγροτικο, τοτε αυτό σημαίνει ότι κάποιος που ψάχνει για γενικό μέρος π.χ καρδιολογιας μπορεί να δοκιμάσει να δηλώσει και την Λευκαδα που δίνει μονο 1,5 χρόνο και όχι 2 χρόνια παθολογία... σωστά ??? emcolgate

οχι βεβαια! Αν δηλωσεις Λευκαδα και εχεις κανει αγροτικο (3+3 μηνες παθολογιας) στη Λευκαδα θα σου αφαιρεθει το 6 μηνο απο τον 1,5 χρονο και θα μπορεσεις να κανεις μονο 1 χρονο. οποτε θα σου μενουν 6 μηνες ακομα...

emarup Δεν νομιζω να ισχυει το παραπανω . Βεβαια για παν ενδεχομενο καλο θα ηταν πας και να κανεις ενα ερωτηματακι στο νοσοκομειο της Λευκαδας 'η οπου αλλου θες να δηλωσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οχι βεβαια! Αν δηλωσεις Λευκαδα και εχεις κανει αγροτικο (3+3 μηνες παθολογιας) στη Λευκαδα θα σου αφαιρεθει το 6 μηνο απο τον 1,5 χρονο και θα μπορεσεις να κανεις μονο 1 χρονο. οποτε θα σου μενουν 6 μηνες ακομα...

αυτό δεν το κατάλαβα. μου το κάνεις λιανά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οχι βεβαια! Αν δηλωσεις Λευκαδα και εχεις κανει αγροτικο (3+3 μηνες παθολογιας) στη Λευκαδα θα σου αφαιρεθει το 6 μηνο απο τον 1,5 χρονο και θα μπορεσεις να κανεις μονο 1 χρονο. οποτε θα σου μενουν 6 μηνες ακομα...

αυτό δεν το κατάλαβα. μου το κάνεις λιανά;

για να κανεις καρδια θελεις ειδικοτητα παθολογιας 2 χρονων

το οτι ενα νοσοκομειο δινει ειδικοτητα πληρη σημαινει οτι μπορει να εκπαιδευσει τους ειδικευομενους πληρως.

1 χρονος --> γνωσεις πρωτου ετους

2 χρονια --> γνωσεις και δευτερου ετους κ.ο.κ.

η Λευκαδα λοιπον εκπαιδευει (απο ο,τι καταλαβα) για 1,5 χρονο.

αν εχει καποιος κανει 6 μηνες λογω αγροτικου (ή οπουδηποτε αλλου) τοτε εχει λαβει την εκπαιδευση των 6 πρωτων μηνων. Αρα η λευκαδα, δεν θα τον "ξαναεκπαιδευσει" για τους πρωτους 6μηνες. αλλα απο τον 7ο μηνα και μετα. Κοινως η Λευκαδα μπορει να προσθεσει στην εκπαιδευση του γνωσεις ακομα 1 ετους.

Δεν ξερω αν γινεται κατανοητο, παντως 100% δε γινεται να κανεις 6 μηνο + 18μηνες στη Λευκαδα.

Ειναι σαν να θελεις να κανεις πληρη οφθαλμολογια επειδη κανεις 1 χρονο στο Αγια Σοφια, 6 μηνες στο Παιδων Πεντελης και 2,5 χρονια στο 251/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ενδιαφέρουσα τοποθέτηση και σε ευχαριστουμε

Αυτό ήξερα εγώ ότι ισχύει για το ειδικό μέρος, όπου πρέπει υποχρεωτικά το τελικό νοσοκομείο να δίνει πλήρη.

Για το γενικό μέρος εχω ζωντανό παράδειγμα πάντως, γιαυτο και ειμαι σίγουρος.

Αμάντα where r u?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

O dr Takis έχει δίκιο.έτσι είναι,υποτίθεται ότι οι 6 μήνες που αφαιρούνται είναι οι πρώτοι 6 μήνες ειδικότητας.απο τον 1,5 χρόνο αφαιρείται το 1ο εξάμηνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αναγνωριζεται το αγροτικο ως χρονος ειδικοτητας σε ολους οσους εχουν κανει 12 αγροτικο;

δηλαδη τριμηνο + αγροτικο = 6 μηνες ειδικοτητας για ολους οσους κανουν παθολογικη ή χειρουργικη ειδικοτητα;;;

ειναι το Φεκ 134/Α07 νομος 3580/07 παρ 3β και 3γ, αρ 21;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προκειμένου να κάνει κάποιος ειδικότητα-γενικό μέρος πρέπει το νοσοκομείο στο οποίο θα κάνει την αίτηση να παρέχει αναγνωρίσιμο χρόνο ίσο ή μεγαλύτερο από τον απαιτούμενο. Δηλαδή αν πρέπει να κάνεις 2 χρόνια Παθολογίας για ειδικότητα καρδιολογίας πρέπει να δηλώσεις σε νοσοκομείο που δίνει τουλάχιστον 2 χρόνια. Το τρίμηνο ή εξάμηνο της υπηρεσίας υπαίθρου θα αφαιρείται σε κάθε περίπτωση από το συνολικό χρόνο. Δηλαδή 24 μήνες (απαιτούμενοι) μείον 6 μήνες (από το αγροτικό) ίσον 18 μήνες ειδίκευσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια γεια χαρα!!!Γνωριζει καποιος,ποιους αφορα η διευκρινηση σχετικα με 3Β του Γ τοα αρθρου 21 του Ν.3580707 και του αρθορυ 8 του Ν3627-07...

Το διαβασα και χρειαζομαι τα φωτα σας...Σιγουρα αφορα τους 9μηνιτες,για τους πρηγουμενους 15μηνιτες που εχουν τελειωσει ή τελειωνουν τωρα,τι συμβαινει;

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτοί που τώρα κάνουν ειδικότητα και έχουν ολοκληρώσει το αγροτικό τους ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ σε 6 μήνες αναγνώρισης ειδικότητας εφόσον κάνουν παθολογία ή χειρουργική.

Οι παραπάνω ειδικευόμενοι που ολοκλήρωσαν το αγροτικό τους και τώρα βρίσκονται στους τελευταίους 3 μήνες της ειδίκευσής τους ΑΝΑΓΚΑΖΟΝΤΑΙ σε απόλυση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σε όλους! Ήθελα να μάθω,αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει όσον αφορά για τους ψυχιάτρους τι ισχύει;ευχαριστώ
εφόσον έχεις κάνει αγροτικό, δεν κάνεις παθολογία και δηλώνεις το επόμενο μέρος της ειδικότητας.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτοί που τώρα κάνουν ειδικότητα και έχουν ολοκληρώσει το αγροτικό τους ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ σε 6 μήνες αναγνώρισης ειδικότητας εφόσον κάνουν παθολογία ή χειρουργική.

Οι παραπάνω ειδικευόμενοι που ολοκλήρωσαν το αγροτικό τους και τώρα βρίσκονται στους τελευταίους 3 μήνες της ειδίκευσής τους ΑΝΑΓΚΑΖΟΝΤΑΙ σε απόλυση.

υπάρχουν ειδικευόμενοι που θέλουν να κάνουν χρήση του νόμου αναδρομικά και δεν τους αφήνουν λόγω έλλειψης ειδικευομένων ,σε απλά ελληνικά πάλι γίνεται το απόλυτο μπάχαλο
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρήκα το νόμο αλλά δεν μπόρεσα να βρω τη διευκρίνιση για την οποία μιλάς. Μπορεί κάποιος να τη δημοσιεύσει εδώ? Η να βοηθήσει στην αναζήτηση. Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη, για να καταλάβω. Υπάρχει συνάδελφος που πάει και ζητάει να τον απολύσουν και δεν το δέχεται το γραφείο προσωπικού λόγω της σύμβασης που έχουν υπογράψει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σε όλους! Ήθελα να μάθω,αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει όσον αφορά για τους ψυχιάτρους τι ισχύει;ευχαριστώ
εφόσον έχεις κάνει αγροτικό, δεν κάνεις παθολογία και δηλώνεις το επόμενο μέρος της ειδικότητας.

Συγνώμη,δε σου μένουν άλλοι 3 μήνες παθολογία;Δλδ πας κατευθείαν νευρολογία;Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω ποστ έχω μπερδευτεί και η αλήθεια είναι ότι μ'ενδιαφέρει και μένα το θέμα.... emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.