Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Ο Αστερίξ στους Ολυμπιακούς Αγώνες


stafman

Recommended Posts

2001514219896939719_rs.jpg

Μια πολύ καλή μεταφορά του ομώνυμου μαμούθ κόμικ στην μεγάλη οθόνη..!

Έχει αρκετά καλά εφέ αλλά εξαιρετικά συνεπτυγμένη δράση , ίσως για ευνόητους λόγους…

Την παράσταση όμως, την έκλεψε ο ‘χιουμορίξ’, ο οποίος είναι ο διηνεκής αέναος πρωταγωνιστής και δεν είναι άλλος από το πνεύμα σαρκασμού και αυτοσαρκασμού, το οποίο αναβλύζει από τις στιχομυθίες των ηρώων και λοιπών…

Τα διδάγματα για παιδιά και όχι μόνο ήταν πολλά … αυτό όμως που μου έκανε την μεγίστη εντύπωση και αποτελεί αυθόρμητη αρχή μου είναι το ακόλουθο :

Λέει ο Asterix στον Obelix : ‘’Αυτός που έχει πραγματική δύναμη δεν την επιδεικνύει αλλά, έχει την δύναμη να την συγκρατήσει’’

Οι συνέπειες της παραπάνω πρότασης αρκετές θα έλεγα… και ο νοών νοήτω

Η βαθμολογία μου 4,5/5 και αυτό επειδή το να βλέπει κανείς Asterix ποτέ δεν φτάνει…

2001520734222280479_rs.jpg Καλή απόλαυση ...!

ΥΓ: Πάντως, ανέκαθεν είχα την εξής απορία: Αφού στο κόμικ ο σωματότυπος του Asterix είναι στις αναλογίες νάνου… γιατί στο έργο δεν επέλεξαν ποτέ μέχρι τώρα, να παίξει το ρόλο του Asterix ένας νάνος, όπως έγινε με τον Gimli στο Lord of the Rings (όχι φυσικά τόσο χοντροκομμένο); Νομίζω ότι αν προσέξουν αυτή την λεπτομέρεια ίσως και ψηφιακά τότε η ταινία θα ξεπεράσει κατά πολύ το boxoffice της… και αν φυσικά βάλουν λίγη δράση χρονικά παραπάνω…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΩΩΩΩΩΩΩ!!!!Επιτέλους κι άλλο επεισόδιο του Αστερίξ στους κινηματογράφους!!!!!! emclap

Απ'ό,τι είδα όμςω δεν είναι ο Christian Clavier στο ρόλο του Αστερίξ... emcrybaby

...

Το Σάββατο ελπίζω να μπορέσω να τη δω!!!! emjump

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είδα την ταινία χτες και μου άρεσε πολύ. Τη θεωρώ την καλύτερη ταινία Αστερίξ που έχει βγει (με ζωντανούς ηθοποιούς).

Ο καινούριος Αστερίξ (Κλοβίς Κορνιγιάκ) μου άρεσε, κυρίως για το πονηρό του βλέμμα, που ταιριάζει πολύ στο πνεύμα του τετραπέρατου ήρωα. Πολλοί κριτικοί δεν τον ενέκριναν, ωστόσο η δική μου γνώμη είναι θετική.

Για το Ντεπαρντιέ, τι να πει κανείς; Απλά εξαιρετικός.

Οι δύο σχετικά άγνωστοι ηθοποιοί που παίζουν τον Καψουρίξ και το Βρούτο, είναι επίσης εξαιρετικοί και, για να πούμε την αλήθεια, έκαναν και την περισσότερη δουλειά... Ειδικά ο Βρούτος, αν και ουσιαστικά έπαιξε ως καρικατούρα, έβγαλε πάρα πολύ γέλιο.

Τέλος, εξαιρετικός ο Αλέν Ντελόν ως νάρκισσος, εγωπαθής Καίσαρας, αλλά και η Βανέσσα Χέσλερ ως Ελληνίδα πριγκήπισσα.

Για το πλήθος των διασήμων που κάνουν χαρακτηριστικά (και ξεκαρδιστικά) περάσματα, ας γράψει κάποιος άλλος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά λίγο συγκράτηση...

περίμενα μια ταινία με περισσότερο χιούμορ, γκάφες και να εστιάζει στην ερμηνεία των χαρακτήρων του κόμιξ

αντίθετα είδα μια ταινία που σε αρκετά σημεία ήταν αργή, διαδικαστική και δεν έκανε ούτε προσπάθεια να εκβιάσει το γέλιο.

δε μπορώ να καταλάβω γιατί βάλαν τον Κακοφωνίξ να παίζει σε όλη την ταινία? τον βάλν 5-6 φορές να κέίσει τη σκηνή και το έκανε

κάθε φορά με την πιο ξενέρωτη αττάκα.

καλή η παραγωγή αλλά σεναριακά ήταν ένα μαρτύριο...

ειδικά στο τέλος????? ξαφνικά εμφανίζεται ο Νουμεροβίς από το πουθενά για να γεμίσει η ταινία (γιατί όντως έχει πλάκα ο τύπος)

και να δείξουμε και ολίγη Σκλεναρίκοβα. (αν και ο Ζιντάν πολύ καλός σε αυτή τη σκηνή)

ο Ντεπαρντιέ που παίζει φοβερά σχεδόν εκμηδενίστηκε

πολύ καλός ο Ντελόν (και οι φωτισμοί του), η Βανέσαααααααααααχχχχχχ.... γκλουπ.... τέλεια,

αλλά ως εκεί, για DVD και αυτό να το δεις με τα ανιψάκια σου.

και ήμουν φανατικός αναγνώστης Αστερίξ γαμώτη, το προηγούμενο ήταν πολύ καλύτερο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως παλιός φανατικός αναγνώστης θέλω πολύ να δω την ταινία. Από την άλλη είναι κοινό μυστικό ότι από τότε που πέθανε ο Goscinny (1977, βλ. επίσης Lucky Luke, Ο μικρός Νικόλας κ.α.), όσα έχουν μόνο τη σφραγίδα του Uderzo (έδωσε στον Αστερίξ υπόσταση και φαντασία αλλά ποτέ δεν ήταν ιδιαίτερα ταλαντούχος στο γράψιμο) δεν είναι το ίδιο σπιρτόζικα και αστεία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.