Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Ζωντανός Θρύλος


Winmx

Recommended Posts

I am a legend

Ζωντανος θρυλος

Ειδος:θριλερ

Ηθοποιοι:Will Smith,Alice Braga

Σκηνοθετης:Francis Lawrence

Συγγραφεις:Mark Protosevich,Akiva Goldsman

Διαρκεια:101'

Πλοκη

Νεα Υορκη 2012....3 χρονια μετα την επιδημια.

Ο Robert Neville ειναι ο μοναδικος υγιης επιζων απο μια θανατηφορα επιδεμια στη Νεα Υορκη.Λαμπρος επιστημονας,προσπαθει να σωσει την ανθρωποτητα απο το θανατηφορο ιο.Τη νυχτα κυκλοφορουν τα μεταλλαγμενα πλασματα (ενα ειδος βαμπιρι) που αφησε η επιδημια.Ο Robert προσπαθει να τα εξολοθρευσει.Μοναδικη του συντροφια η σκυλιτσα Σαμ και ολη η πολη!

Κριτικη

Κλασικο μπλοκμπαστερ.Ειναι βασισμενο στο ομωνυμο βιβλιο i am a legend και ειναι η τριτη φορα που το μεταφερουν στον κινηματογραφο.Δεν εχω δει τις αλλες 2 φορες.

Δυο οι πρωταγωνιστες του εργου....ο Smith και το λυκοσκυλο Σαμ (ολα τα λεφτα η σκυλιτσα!!!!)

Γενικα το εργο με απογοητευσε αρκετα παρολο που το trailer ηταν πολυ καλο....παραπλανητικο θα ελεγα :rolleyes:

Οι βαμπιριοι ηταν αρκετα ψευτικοι,το ιδιο και η ερημικη πολη Ν.Υορκη ....τα εφε ηταν φτωχα.

Πολυ καλη η ερμηνεια του Smith....ειδικα στα φλας-μπλακ.Φοβερο σωμα....στη σκηνη που γυμναζεται απλα ΓΟΥΑΟΥ!!!Μα ποσες ωρες γυμναζεται στην πραγματικοτητα.

Η σχεση του με το σκυλο τρυφερη :)

Γενικα ηταν μεταξυ Resident Evil και λιγο Constatine

Βασικα στο τελος ειχα το ερωτημα:Ειναι θριλερ;Δραμα;Φαντασια;Τρομου;Τι ειναι;;;Λιγο απ'ολα!

Ευτυχως που διαρκουσε λιγοτερο απο 2 ωρες γιατι αρχιζα και βαριομουνα!Δειτε το στο σπιτι οταν βγει σε dvd!

empopcorn empopcorn /5

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΚΕΤΟ Η ΤΑΙΝΙΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ , ΠΟΛΥ ΦΟΥΜΑΡΟ ΜΗΔΕΝ ΟΥΣΙΑ.

ΜΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΘΡΙΛΕΡ ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΤΟ : 28 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΤΑ...

ΤΑ ΧΑΖΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΑΚΙΑ ΓΟΥΣΤΑΡΑΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΗΛΟ ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΕΝΟ , ΕΜΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΖΗΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΤΟ 40 , ΤΑ ΕΠΑΙΞΕ Ο ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΣ , Ο ΚΟΥΡΚΟΥΛΟΣ , Ο ΣΤΑΡΕΝΙΟΣ , Ο ΚΑΤΡΑΚΗΣ , Ο ΠΡΕΚΑΣ , Η ΒΟΥΓΙΟΥΚΛΑΚΗ...

ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ Σ ΕΜΕΝΑ ΕΒΓΑΛΕ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ ΟΤΑΝ ΒΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΣΚΕΦΤΗΚΑ , ΟΤΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΜΑΓΚΑΣ ΤΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΣΕΙ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΚΑΙ ΓΑΜΗΣΕ 5,8 ΔΙΣ ΚΟΣΜΟ , ΘΕΛΕΙ ΜΑΓΚΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ?

ΑΡΑΓΕ ΠΟΥ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕ?????????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α τόσο καλή η ταινία...Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω επί του θέματος.Με κάλυψαν απόλυτα οι συνάδελφοι k0st και Iris-T emcolgateemcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βαρετοτατη ταινια..τσαμπα τα 7ευρω,ολοι κοιμοντουσαν..κορυφαια στιγμη που τα παιρνει κρανα και παταει τα μουφο ζομπι με το αμαξι...

Κορυφαιο εργαστηριο εστησε ο τυπας στο υπογειο... :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ταινία φαινόταν να είναι πολυ καλή από το τρέιλερ, δυστυχώς όμως αυτό δεν ισχύει.

Εντάξει, δεν τη λες και πατάτα, αλλά δεν είναι και κάτι το εξαιρετικό. Καλός ο Γουίλ Σμιθ, αλλά γενικά δεν θα συνιστούσα σε φίλο μου να πάει να τη δει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σας εγώ προσωπικά το ειδα το εργο και μου άρεσε. δεν ειναι κατι το τρομερο αλλά ηταν κατι διαφορετικο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σας εγώ προσωπικά το ειδα το εργο και μου άρεσε. δεν ειναι κατι το τρομερο αλλά ηταν κατι διαφορετικο!

Θα συμφωνήσω. Δεν έπεσε στην παγίδα του χαζο-τρόμου (πλάσματα να πετιούνται από το σκοτάδι, αίματα παντού και τα συναφή) ούτε του χαζο-ρομάντσου (όπως προέβλεψε ένας φίλος όταν συνάντησε ο Σμιθ την άλλη που είχε επιζήσει). Ο Γουίλ Σμιθ ήταν πολύ καλός και, με τη σειρά του, δεν έπεσε σε καμία παγίδα εύκολης, αβανταδόρικης ερμηνείας (ούτε ανόητα ξεσπάσματα, ούτε υπερβολές), αντίθετα είχε το κατάλληλο ύφος για έναν άνθρωπο που δεν είχε δει άλλον για 3 χρόνια.

Προσέξατε την ατάκα:

γυναίκα: "Ω Θεέ μου"

Σμιθ: "Ποιος Θεός; Εμείς το κάναμε αυτό."

Προφητική...;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελικά σε κανέναν μας δεν άρεσε η ταινία , αλλά όλοι την είδαμε...

εδώ είναι η μαγκιά των κάφρο-Αμερικάνων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελικά σε κανέναν μας δεν άρεσε η ταινία , αλλά όλοι την είδαμε...

εδώ είναι οι μαγκιά των οι κάφρο-Αμερικάνων.

'Εχεις σχεδόν δίκιο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.