Jump to content

[αγονο αγροτικό] Υποχρεώσεις


Irma_Vep

Recommended Posts

Φίλοι και συνάδελφοι Γκρίκμέντς καλησπέρα σας

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ αν και είναι αρκετός καιρός που το διαβάζω.

Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς ποια νομοθεσία ισχύει για τους άγονους αγροτικούς σε σχέση με τις εφημερίες τους.

Έχουν δικαίωμα οι άγονοι αγροτικοί που έχουν ετοιμότητα (και φυσικά παίρνουν το ανάλογο επίδομα) να διεκδικήσουν εφημερίες σε κέντρο υγείας που μέχρι τώρα κάλυπτε τις εφημερίες του με τους αγροτικούς που υπηρετούν εκεί καθώς και με τους μη άγονους αγροτικούς από τα γύρω χωριά? Στο συγκεκριμένο κέντρο υγείας έπεφταν 7 περίπου εφημερίες για τον καθένα, ενώ με το καινούργιο αίτημα των άγονων οι εφημερίες περιορίζονται σε 4. Το αποτέλεσμα είναι οι μη άγονοι να χάνουν χρήματα ενώ οι άγονοι να κερδίζουν εις βάρος των μη άγονων φυσικά.

Να μην ξεχάσω να σας αναφέρω πως οι άγονοι πήγαν στον αρχηγό εκεί στο κέντρο υγείας και είπαν πως θέλουν εφημερίες στο κ.υ διότι είναι καλύτεροι γιατροί άρα το κέντρο θα είναι σε καλύτερα χέρια. Ο αρχηγός το δέχθηκε αλλά μας είπε πως αν βρούμε κανα φεκ που να λέει πως οι άγονοι δεν μπορούν να εφημερεύουν σε κ.υ παρά μόνο αν το κέντρο έχει πραγματική ανάγκη από γιατρούς, τότε θα τους τις πάρει πίσω και θα ξαναγυρίσουμε στις 7.

Αν κάποιος ξέρει τι ισχύει και τι μπορούμε να κάνουμε για να μη χάσουμε τις 7 εφημερίες μας, ας το πει παρακαλώ!

Έχω και μια άλλη ερώτηση: Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω προκειμένου να πληρωθώ τις 6 μέρες άδειας που δεν πήρα ,ούτε πρόκειται να πάρω μέχρι το τέλος του τριμήνου?

Μου είπαν πως πρέπει να κάνω μία αίτηση και να γράψω πως την άδεια την ζήτησα από τον διευθυντή του κάθε τμήματος, αλλά δεν μου την έδωσε.

Είναι νόμιμο αυτό? Εμένα μου φαίνεται πως είναι τέχνασμα για να φάνε τα λεφτά των 6 ημερών της άδειας που ,τελικά, έχω δουλέψει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Last Reply

1. οσοι εχουν αγονο και δεν αναφερεται ρητα οτι εφημερευουν στο π.ι. (πχ νησι) μπορουν να κανουν εφημεριες στο κ.υ.

2. δεν δινεται αποζημιωση για αδειες που δεν δωθηκαν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. οσοι εχουν αγονο και δεν αναφερεται ρητα οτι εφημερευουν στο π.ι. (πχ νησι) μπορουν να κανουν εφημεριες στο κ.υ.

Δηλαδή για να μάθω άν αναφέρεται ρητά οτι εφημερεύουν στο π.ι , πρέπει να δώ τη σύμβαση εργασίας τους?

Σε νησί βρισκόμαστε.Υπάρχει κάποιος νόμος που να λέει για τις εφημεριες σε π.ι νησιών?

2. δεν δινεται αποζημιωση για αδειες που δεν δωθηκαν

Ωραία! μου έκανες την καρδιά περιβόλι!!!

Ευχαριστώ παντως

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το εχω αναφερει το φεκ πολλες φορες

γενικα αναζητηση φεκ στο

www.et.gr

ας το ξαναψαξουμε λοιπον ακομα 1

Β / 92] 30/01/2006 02/02/2006

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το εχω αναφερει το φεκ πολλες φορες

γενικα αναζητηση φεκ στο

www.et.gr

ας το ξαναψαξουμε λοιπον ακομα 1

Β / 92] 30/01/2006 02/02/2006

Αμάντα σε ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω και μια άλλη ερώτηση: Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω προκειμένου να πληρωθώ τις 6 μέρες άδειας που δεν πήρα ,ούτε πρόκειται να πάρω μέχρι το τέλος του τριμήνου?

Μου είπαν πως πρέπει να κάνω μία αίτηση και να γράψω πως την άδεια την ζήτησα από τον διευθυντή του κάθε τμήματος, αλλά δεν μου την έδωσε.

Είναι νόμιμο αυτό? Εμένα μου φαίνεται πως είναι τέχνασμα για να φάνε τα λεφτά των 6 ημερών της άδειας που ,τελικά, έχω δουλέψει.

Δηλαδή για πόσα χρήματα μιλάμε για έξι μέρες? Μήπως (λέω τώρα εγώ) χάσεις περισσότερο χρόνο και ενέργεια απ΄όσα θα ωφεληθείς σε χρήμα? Αν νοιώθεις ένα κάτι για το άδικο, σκέψου ότι μέχρι πριν λίγα χρόνια εμείς κάναμε δυο χρόνια χωρίς να δικαιούμαστε ούτε μια ώρα άδεια. Ίσως νοιώσεις καλύτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πανω σ αυτο στο θεμα εχω μια αλλη ερωτηση. Αναφερεται καπου ξεκαθαρα οτι οι εφημεριες αγονων αγροτικων ειναι 8 και δικαιουνται να δηλωσουν και τα 4 σαββ/κα? γιατι σε μενα δεν ειπωθηκε ξεκαθαρα αυτο. φυσικα απο τη μισθοδοσια υποστηριζουν το αντιθετο. οταν ομως το πηρα χαμπαρι ζητησα πισω τα λεφτα που εχασα δηλωνοντας μονο 2 σαβ/κα και φυσικα αρνηθηκαν. Οταν εξηγησα τι εγινε η απαντηση που πηρα ηταν ξεχνα τα τωρα και απο τον διοικητη ακουσα το θεικο επρεπε να το ξερεις .

Τι λετε? :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πανω σ αυτο στο θεμα εχω μια αλλη ερωτηση. Αναφερεται καπου ξεκαθαρα οτι οι εφημεριες αγονων αγροτικων ειναι 8 και δικαιουνται να δηλωσουν και τα 4 σαββ/κα? γιατι σε μενα δεν ειπωθηκε ξεκαθαρα αυτο. φυσικα απο τη μισθοδοσια υποστηριζουν το αντιθετο. οταν ομως το πηρα χαμπαρι ζητησα πισω τα λεφτα που εχασα δηλωνοντας μονο 2 σαβ/κα και φυσικα αρνηθηκαν. Οταν εξηγησα τι εγινε η απαντηση που πηρα ηταν ξεχνα τα τωρα και απο τον διοικητη ακουσα το θεικο επρεπε να το ξερεις .

Τι λετε? :splats:

Να σου πω. Όταν κάποτε έκανα αγροτικό, έπαιζαν πολύ οι αποσπάσεις από τα ΠΙ μας σε διάφορα άγονα, εκ περιτροπής. Από το τηλέφωνο το νοσοκομείο μας έλεγε τί εφημερείες μπορούσαμε να γράψουμε, κι ας ήταν προφανές ότι εφημερεύαμε κάθε μέρα αφού πηγαίναμε ένας-ένας και είμασταν οι μόνοι γιατροί πάνω στο νησί. Εκ των υστέρων έμαθα ότι κάποιοι είχαν δηλώσει όλα τα σαββ/κα, ενώ κάποιοι άλλοι μόνο ένα ή δύο. Και φυσικά κανένα λάθος δεν αναγνωρίζεται μετά την απομάκρυνση απ΄το ταμείο :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σ αυτο εχεις δικιο....αλλα καμια φορα σε πιανει το...γ.....το και λες θα προσπαθησω...τουλαχιστον θελω να ξερω αν υπαρχει καπου ενα φεκ,κατι...εγω παντως μιλησα με δικηγορο προχθες και μου προτεινε να στειλουμε ενα ΞΩΔΙΚΟ! θα το σκεφτω.....και φυσικα μετα που θ απομακρυνθω κι εγω απο το ταμειο ,δια παντως βεβαια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πανω σ αυτο στο θεμα εχω μια αλλη ερωτηση. Αναφερεται καπου ξεκαθαρα οτι οι εφημεριες αγονων αγροτικων ειναι 8 και δικαιουνται να δηλωσουν και τα 4 σαββ/κα? γιατι σε μενα δεν ειπωθηκε ξεκαθαρα αυτο. φυσικα απο τη μισθοδοσια υποστηριζουν το αντιθετο. οταν ομως το πηρα χαμπαρι ζητησα πισω τα λεφτα που εχασα δηλωνοντας μονο 2 σαβ/κα και φυσικα αρνηθηκαν. Οταν εξηγησα τι εγινε η απαντηση που πηρα ηταν ξεχνα τα τωρα και απο τον διοικητη ακουσα το θεικο επρεπε να το ξερεις .

Τι λετε? :splats:

4 σαββατοκυριακα πιθανον να υπερβαινουν το πλαφον και να μην πληρωνεσαι ολες τις αποδοχες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπερα

Κατασταση: νησι που εχει 2 αγονους και εναν γενικο γιατρο - διευθυντη. Οι εφημεριες γινονται απο το σπιτι.

Ερωτηση: οταν φυγει ο 1 αγονος, και μεινει ο αλλος, ειναι δυνατον να κανει 30 εφημεριες ο ενας μονος του?

Κι αν ναι πληρωνεται μονο για τις 15? Υπαρχει τροπος να αρνηθει να ειναι on call τις υπολοιπεσ 15?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άγονο σημαίνει ότι δεν μπορείς να φύγεις...

Είσαι stand by 24ώρες την μέρα/7 ημέρες την εβδομάδα/30-31 ημέρες το μήνα/9 μήνες που διαρκεί...Και όταν δεν είσαι εφημερία,οφείλεις να είσαι εντός νομού και σε απόσταση όχι πάνω από κάποια χλμ από το χωριό,ώστε μόλις σε χρειαστούν να τρέξεις.Αυτός είναι και ο λόγος που σου δίνουν παραπάνω ευρώ και το δικαίωμα να δηλώσεις το γενικό και το ειδικό μέρος της ειδικότητας μαζί.Απ'ότι καταλαβαίνω,δεν εφημερεύετε κανονικά,αλλά από το σπίτι.

Πως ζητάς να πληρωθείς 30 εφημερίες ενω δεν εφημερεύεις κανονικά,αλλά κάθεσαι σπίτι σου?Επειδή είσαι stand by?Μα αυτό σημαίνει άγονο .

Τυχερόυλη...έχεις άλλους δύο!!!

Sorry κιόλας,αλλά αυτά μου είπαν σε αυτά που ρωτάς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πληρώνεσαι μέχρι οι εφημερίες σου να φτάσουν τον μισθό σου σε χρήματα, όχι 15 που λες. Τις μισές θα τις κάνεις εσύ, τις άλλες μισές ο διευθυντής σου. Από τον νόμο είναι υποχρεωμένος να καλύπτει τις τυχόν τρύπες που μπορεί να υπάρξουν στο πρόγραμμα εφημεριών. Τώρα εφόσον τις κάνεις από το σπίτι σου....εκεί πια ότι συννενοηθείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΑΓΟΝΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΙ 8 ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ - ΤΕΣΣΕΡΑ Σ/Κ ΔΗΛΑΔΗ. ΟΙ 15 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ?ΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΑΥΤΑ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΝΙΩΘΩ ΟΛΙΓΟΝ Μ........ ΑΦΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΝΗΣΙ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΠΑΡΩ ΑΔΕΙΑ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 σ-κ είναι το πλαφόν (αν δεν το υπερβαίνεις κιόλας για λίγο)

απλώς το βρήκαν κόλπο να μην την κοπανάς σ-κ (αφου σε νησί καθημερινές δεν προλαβαινεις να πας πουθενά)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Θα σας ήμουν υπόχρεος αν απαντούσε κάποιος που ξέρει, αλλά με επίσημα στοιχεία! Έρχονται με ένα τουπέ οι συνάδελφοι αγροτικοί που έχουν άγονα και ζητάνε τις ίδιες εφημερίες στο νοσοκομείο, με εμένα που έχω μή άγονο. Κανονικά εγώ ξέρω ότι αυτοί που έχουν άγονο πληρώνονται εξτρά λεφτά σαν να εφημερεύουν στο χωριό τους καθημερινά

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

΄Όπως τα λές είναι! οι άγονοι αγροτικοί εφημερεύουν στο ιατρείο καθημερινά! δεν έχουν καμία δουλειά στο ΚΥ, είναι στο ΦΕΚ που ορίζει τα άγονα ΠΙ αλλά δεν ξέρω αριθμό!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

΄Όπως τα λές είναι! οι άγονοι αγροτικοί εφημερεύουν στο ιατρείο καθημερινά! δεν έχουν καμία δουλειά στο ΚΥ, είναι στο ΦΕΚ που ορίζει τα άγονα ΠΙ αλλά δεν ξέρω αριθμό!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα άγονα ιατρεία έχουν δύο μόνο διαφορές σε σχέση με τα κανονικά:

1) Περισσότερα χρήματα

2) Δήλωση δεύτερου μέρους

Ούτε εφημερεύεις κάθε μέρα, ούτε είσαι ο μαλάκας του ΚΥ, ούτε τίποτα άλλο. Οι συνάδελφοί σας των αγόνων έχουν απολύτως τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις με εσάς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι συνάδελφοί σας των αγόνων έχουν απολύτως τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις με εσάς.
έχουν δικαίωμα οι συνάδελφοι που υπηρετούν σε άγονο να απομακρύνονται από το ιατρείο τους και να εφημερεύουν στο νοσοκομείο στο οποίο υπάγονται και απέχει 25+ χιλιόμετρα;huh.gif

δεν υπάρχει νόμος που να αναφέρει πως απαγορεύεται να κάνει εφημερίες στο κ.υ. ή στο νοσοκομείο ο αγροτικός που υπηρετεί σε άγονο

αλλά υπάρχει νόμος που λέει πως απαγορεύεται να απομακρύνεται από το ιατρείο

ποιος τον αντικαθιστά όταν αυτός εφημερεύει στο νοσοκομείο; ΚΑΝΕΙΣ

Αφού έψαξα και παλιότερα να βρω το νόμο και δεν τον βρήκα ρώτησα την συνάδελφο της κα Πάτα στο γραφείο αγροτικών και την ίδια και η απάντηση ήταν "λογικά δεν επιτρέπεται".

Και όταν η προϊστάμενος δεν γνωρίζει λογικό είναι να κάνει ο καθένας ότι θέλει.

Όταν όμως θα συμβεί κάτι στραβό στο χωριό-άγονο τότε θα ήθελα να ήξερα πως θα δικαιολογήσουν την αδικαιολόγητη απουσία του ιατρού.

Και εν πάσει περιπτώση ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ για να μένει στο χωριό, του δίνουν το δικαίωμα να δηλώσει β' μέρος ειδικότητας για ένα και μόνο λόγο.

ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ 24 ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή το λες εσύ ή επειδή το ορίζει κάποιος νόμος;

Παρέθεσες όλα τα ΦΕΚ για τα άγονα, ρώτησες στο Υπουργείο, το έψαξες ρε παιδί μου. Βρήκες Νόμο, διάταξη, οτιδήποτε που να διαχωρίζει τις υποχρεώσεις άγονου-κανονικού; Δεν πληρώνεται παραπάνω για να κάθεται επί μονίμου βάσεως στο ιατρείο, πού ακούστηκε αυτό; Το επιπλέον επίδομα έχει να κάνει με την άγονη περιοχή-και τίποτα παραπάνω. Το ωράριό του είναι ΙΔΙΟ με των υπολοίπων και με βάση τις διατάξεις για ΟΛΟΥΣ τους αγροτικούς, οφείλει να διαμένει στην περιοχή ευθύνης του. Όπως ΟΛΟΙ οι αγροτικοί. Μπορεί να εφημερεύει απολύτως νόμιμα στο ΚΥ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή το λες εσύ ή επειδή το ορίζει κάποιος νόμος;
Ο νόμος αναφέρει πως ο αγροτικός που υπηρετεί σε άγονο δεν μπορεί να απομακρυνθεί από το ιατρείο πάνω από 25 χιλιόμετρα.

Άρα πως κάνει εφημερίες σε ένα νοσοκομείο που απέχει μεγαλύτερη απόσταση από αυτή;

Δε συνηθίζω να λέω κάτι ως προσωπική άποψη αλλά κάτι που λέει ο νόμος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.