Jump to content

Ποια ταινία σου άρεσε /δεν σου άρεσε φέτος ;;


tik-tak

Recommended Posts

Ποια ταινία σου άρεσε φέτος ;;

Ποια ταινία δεν σου  άρεσε φέτος;;

Από τις ταινίες που έχεις  δει ως τώρα,

ποια νομίζεις  οτι κέρδισε τις  θετικές εντυπώσεις σου  και ποια κέρδισε την μήνιν σου;

Από την τρέχουσα  κινηματογραφική περίοδο , ποια ταινία σου  άρεσε πολύ;;

Με ποια ταινία απογοητευτηκες;;

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Δεν βαζω καν ταινιοκριτικη ή οποιαδηποτε σχολια Θα εκφραστω με μια φατσουλα:

The Scorpion king 2 :Rise of a warrior (2008) emanakatevomai

The butterfly effect 2 (2006) emanakatevomai

b.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ ''Η απίστευτη ιστορία του Μπέντζαμιν Μπάτον''.

Από ταινιοκριτικούς είδα ότι οι απόψεις διΐστανται, τώρα τα συμπεράσματα είναι του καθενός μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου άρεσαν:

1) Slumdog Millionaire

2) The Wrestler

3) The Dark Knight

4) The Changeling

5) Wall-E

6) The Strangers

7) The Boy in the Striped Pyjamas

8) Burn After Reading

9) Ghost Town

10) Body of Lies

11) The Reader

Με απογοήτευσαν:

1) Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2) Quantum of Solace

3) Defiance

Με άφησαν αδιάφορο:

1) Australia

2) RocknRolla

3) Mamma Mia!

4) Get Smart

5) Tropic Thunder

6) Yes Man

7) The Curious Case of David Fincher (;))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ ''Η απίστευτη ιστορία του Μπέντζαμιν Μπάτον''.

Από ταινιοκριτικούς είδα ότι οι απόψεις διΐστανται, τώρα τα συμπεράσματα είναι του καθενός μας.

τις κριτικες τις διαβασα.σαφως υπαρχουν διαφοροποιησεις..αλλα εμενα η ταινια μου αρεσε πρωτιστως ως πρωτοτυπο σεναριο,αλλα και περα απο αυτο ως συνολκη παρουσιαση

κατα τα λοιπα εχω αφησει ουκ ολιγες ταινιες στη μεση..η στην αρχη..αν δεν μου αρεσει την αφηνω

σε λιγο θα δω και την ΑUSTRALIA ... ελπιζω να λεει κατι (η ταινια ευρεθη στα γνωστα υποπτα μερη ...πρωτα να απελευθερωθει ο Utorrent )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

δεν πρεπει να ειναι φετινη η ταινια αλλα τεσπα δε βρισκω που αλλου να το γραψω:Ρεχει δει κανεις το seven pounds???συγκλονιστικη ταινια και ενας... υμνος(?) στη δωρεα οργανων.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Ψυχή Βαθιά" του Παντελή Βούλγαρη

Σενάριο: «Δύσκολο να πυροβολήσεις απέναντι όταν ξέρεις ότι εκεί μπορεί να βρίσκεται ο αδερφός σου».

1949, τρίτη χρονιά του Εμφυλίου Πολέμου.

Στα βουνά της Δυτικής Μακεδονίας σε μεγάλες και μικρές μάχες, μέρα και νύχτα, το αίμα κυλάει ποτάμι.

Δύο αδέρφια, ο Ανέστης 17 χρονών (Χρήστος Καρτέρης) και ο Βλάσης 14 (Γιώργος Αγγέλκος), βρίσκονται σε αντίπαλα στρατόπεδα. Ο πατέρας τους νεκρός από νάρκη, η μάνα τους σε στρατόπεδο αμάχων.

Τσοπανόπουλα που γνωρίζουν καλά τα υψώματα, τα δάση, τα ποτάμια και τα περάσματα, τα δύο παιδιά χρησιμοποιούνται ως οδηγοί, ο Ανέστης από τον ανθυπολοχαγό Τριαντάφυλλο του Εθνικού Στρατού (Γιώργος Συμεωνίδης) και ο Βλάσης από τον Καπετάν Ντούλα του Δημοκρατικού Στρατού (Βαγγέλης Μουρίκης).

Μοιραία βρίσκονται με όπλο στο χέρι σε ομάδες που πολεμούν απέναντι και βάλλουν η μία εναντίον της άλλης.

Στόχος Ταινίας : Δεν είμαι πολιτικός, ούτε ιστορικός, είμαι καλλιτέχνης και στην ταινία καταθέτω αυτό που μου αναλογεί, αυτό πού μέσα μου, επιμένει να με συγκλονίζει.

Τη μοίρα των απλών ανθρώπων, των από κάτω, των λησμονημένων θυμάτων.

Κινηματογράφησα μια κόλαση που διαδραματίστηκε στον παράδεισο, την ασύλληπτης ομορφιάς φύση της Δυτικής Μακεδονίας.

Εστίασα στα πρόσωπα και τις ιστορίες των ταπεινών, ανταρτών, στρατιωτικών και χωρικών της περιοχής.

Αντίλογος και κριτική : Η ταινία συναπαρτίζεται από «επεισόδια» παρμένα από αυθεντικά περιστατικά της περιόδου -άλλωστε στο δελτίο τύπου που μοίρασε η εταιρεία παραγωγής επισυνάπτεται «βιβλιογραφία» για την περίοδο του Εμφυλίου, πάνω στην οποία στηρίχτηκε η έρευνα και το σενάριο της ταινίας. Και ενώ από τις προσωπικές μου μελέτες χρόνων για την περίοδο η βιβλιογραφία αυτή κρίνεται αρκούντως ικανοποιητική, από την άλλη με ξενίζει το γεγονός ότι μια ταινία μυθοπλασίας μοιάζει να διεκδικεί τη δικαίωσή της στο χώρο της ιστοριογραφίας.

Επιπλέον, δεν μου είναι εύκολο να αποδεχτώ τη λογική του action στις σκηνές μάχης, στις οποίες ο σκηνοθέτης φαίνεται να αποδίδει ιδιαίτερη βαρύτητα. Θέλει άραγε να μας πει, «δείτε τι σφαγείο ήταν ο εμφύλιος»; Και αν αυτός ήταν ο στόχος του, ήταν όντως αυτή η καλύτερη επιλογή που είχε; Εάν η οπτική είναι αντιπολεμική, συνάδει με την απόδοση ιδιάζουσας βαρύτητας στις σκηνές μάχης; Αισθάνθηκα στη διάρκεια της προβολής πως «πρέπει» να πειστώ ότι ο ανθρωποκεντρικός Βούλγαρης ξέρει να γυρίζει και πολεμικές σκηνές…

Ερώτηση προς το σκηνοθέτη: Παίρνετε θέση μέσα σας, αλλά και ως σκηνοθέτης της ταινίας, ανάμεσα στα δυο στρατόπεδα, την Αριστερά και τη Δεξιά. Ποιο είναι πιο κοντά στη δική σας «Ψυχή Βαθιά»;

Απ.: Γενικά όταν κάνω ταινίες, όχι μόνο πολιτικές, το εκλογικό μου βιβλιάριο ή τις παρωπίδες μου τις αφήνω στο σπίτι. Προσπαθώ να είμαι όσο μπορώ πιο ανοιχτός για όλα αυτά τα πράγματα στα οποία «μπαίνω» και ψάχνω. Δεν μπορώ να μιλήσω σαν ιστορικός αυτή τη στιγμή, να τοποθετηθώ και να πω ότι υπήρχαν ευκαιρίες για να μη γίνει αυτός ο πόλεμος. Μη ξεχνάμε ότι η εποχή δεν έχει αποκαλυφθεί στην πληρότητα της. Υπάρχουν αρχεία όπως είναι το αρχείο το ΚΚΕ το οποίο δεν είναι ανοιχτό για έρευνα. Εμπιστεύομαι τις πηγές που έχω μπροστά μου, των ειδικών επιστημόνων που από το 1974 και μετά κάνανε φέτες τον εμφύλιο, από τα στρατοδικεία μέχρι τα στρατόπεδα συγκέντρωσης, μέχρι τις τελευταίες μάχες, μέχρι τη φυγή μετά το 1949 των ανταρτών στις διπλανές χώρες. Η ψυχή μου είναι Αριστερά, αυτό είναι το αίσθημα μου, δίχως να υπήρξα ποτέ μέλος κόμματος ούτε να με διακατέχει κανενός είδους φανατισμός.

Να την δείτε. Δραματική και συγκινητική και στις λεπτομέρειες υπάρχει ανοιχτή και ξεκάθαρη θέση του σκηνοθέτη προς πια πολιτική σκοπιά τίθεται η ταινία.

(Αν δούλευαν και τα bold θα ήταν καλύτερα. Πώς κάνουμε μπολντ ρε παιδιά ? )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειδε κανενας την αλλη ελληνικη που εχει βγει τωρα,τον Κυνοδοντα, και λενε πως ειναι πολυ καλη?

@ holly

κειμενο [ /b](xoris to keno prin to /)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Θα συμφωνήσω φυσικά με την Holly για το "Ψυχή Βαθιά"! Είναι συγκλονιστική ταινία! Πήγα να την δω με τις φίλες μου και αφού τελείωσε και βγήκαμε από την αίθουσα... άκρα του τάφου σιωπή! Δεν μπορούσαμε να αρθρώσουμε λέξη!!!! Φανταστικές ερμηνείες από όλους τους ηθοποιούς της ταινίας και... υπέροχο σενάριο! Τρέξτε, να την δείτε!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

http://www.aek365.gr/article.php?id=60272

για να μιλησουμε σοβαρα ομως (το ξερω ειναι αισχος απο αισθητικη,σκηνοθεσια,υποθεση κλπ) οσο και να αηδιασανε οι θεατες

σκεφθηκε κανεις

τις κακομοιρες ηθοποιες που ειχανε τοσες ωρες χωμενα τα μουτρα τους στον ..πωπο του μπροστινου;

αυτο μονο

υγ.ρε τι σεναρια που βγαινουν...και ελεγα πως αυτο που ειχα σκεφθει τις προαλλες ηταν το ακρον αωτο της καμενιας και της φρικης

και ΝΑΙ εχει και τουτο ιατρικο ενδιαφερον και πολιτικα χροια λεμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Εγώ είδα το "Οι 3 επόμενες μέρες" με τον Russel Crowe. Πολύ καλή ταινία αν και το θέμα λίγο κλισέ (πώς δραπετεύει κανείς από μια φυλακή υψηλής ασφάλειας). Ο Crowe είναι κατά την άποψη μου από τους κορυφαίους ηθοποιούς, καθώς μπορεί να μεταμορφώνεται από μονομάχος σε John Nash και μετά σε αποτυχημένο μπάτσο, μετά σε πιστολέρο και κατόπιν σε καθηγητή, χωρίς να σε κάνει να σκέφτεσαι τους προηγούμενους ρόλους. Η ταινία έχει επίσης ένα ωραίο φινάλε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

The+Other+Guys+Movie+Poster.jpg

Πολύ καλή!

Εχοντας εμβαθύνει πάρα πολύ, όσο δεν παίρνει στο φαινόμενο Will Ferrel και στο εφηβικό, ανώριμο, ώρες ώρες θεόχαζο αλλά πάντα ξεκαρδιστικό χιούμορ, δε μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα από την ταινία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
  • 1 year later...
  • 1 month later...

Μην δείτε το Amazing Spiderman, ήταν μεγάλη πατάτα.

Σίγουρα θα δω τους Αναλώσιμους 2 (το 1 μου άρεσε πολύ) και το Μπάτμαν 3: Η επιστροφή (το 1 ήταν αριστούργημα, το 2 πατάτα ολκής).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Μην δείτε το Amazing Spiderman, ήταν μεγάλη πατάτα.

Σίγουρα θα δω τους Αναλώσιμους 2 (το 1 μου άρεσε πολύ) και το Μπάτμαν 3: Η επιστροφή (το 1 ήταν αριστούργημα, το 2 πατάτα ολκής).

τα χεις παιξει ρε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.