Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ


Clemence

Recommended Posts

ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ

(κάτι πιο φρέσκο;)

Ποιος είναι ο Κρόνεμπεργκ; Είναι ο σκηνοθέτης της «Μύγας», του Crash (εκείνης της ταινίας με τις συγκρούσεις), του Σκάνερς, αλλά και του «Γυμνού γεύματος». Τώρα έφτασε αισίως τα 74 και αποφάσισε να κάνει μια ταινία για τη Ρωσική μαφία στο Λονδίνο.

Γιατί το κάνει; Ίσως γιατί του άρεσε το σενάριο που περιλαμβάνει διάφορα μακάβρια επί μέρους επεισόδια μέχρι να φτάσουμε στην ποθούμενη λύση. Στην πραγματικότητα όμως δεν έχει τίποτε απολύτως να προσφέρει ή έστω να προσθέσει σε όλα τα μαφιόζικα θρίλερ που έχουμε παρακολουθήσει τα τελευταία χρόνια. Ο πυρήνας της ιστορίας είναι η αφήγηση, μέσω ενός ημερολογίου, της περιπέτειας μιας Ρωσίδας που παρασύρεται από τους μαφιόζους και έρχεται στο Λονδίνο όπου βρίσκει μετά από διάφορα βασανιστήρια το θάνατο αφήνοντας πίσω της ένα μωρό. Η ιστορία δεν σώζεται από την παρουσία του Βίγκο Μίρτενσεν, του Άρμιν Μίλερ Σταλ ή της Ναόμι Γουότς. Όταν έχει υπάρξει η «Αγνοούμενη» του Τορνατόρε χρειάζεται πολλή δουλειά, πολλή δύναμη ψυχής και πολύ ταλέντο για να κάνεις κάτι που να το ξεπερνάει. Όσο για το καθαρά θριλερικό στοιχείο του φιλμ, συγνώμη Ντέιβιντ αλλά έχουν βγει τόσες ταινίες για μαφιόζους που δεν έχεις παρά να διαλέξεις τι σου... ταιριάζει. Κινέζικη, Ρωσική, Νοτιοκορεάτικη, κλασική (ή μεταμοντέρνα) Αμερικανική. Συγκριτικά με αυτές οι επινοήσεις του συγκεκριμένου φιλμ είναι πολλά χρόνια πίσω. Στην παλιά καλή εποχή του Κρόνεμπεργκ.

Τελευταία λέξη: Δείτε την «Αγνοούμενη», έστω και σε dvd.

EASTERN PROMISES

Σκηνοθεσία: Ντέιβιντ Κρόνεμπεργκ

Σενάριο: Στίβεν Νάιτ

Πρωταγωνιστούν: Ναόμι Γουότς, Βίγκο Μόρτενσεν, Άρμιν Μίλερ Σταλ, Βενάν Κασέλ

Διάρκεια: 100΄ (ΗΠΑ, Αγγλία, Καναδάς-2007)

μια απορία έχω: γιατί τόσο θάψιμο στις κριτικές? εμένα καλό μου φάνηκε ... δεν έχω δει όμως και πολλά του είδους και άρα δε μπορώ να συγκρίνω. σίγουρα είχε σκηνές πολύ φρίκη, αλλά είχε και καλούς πρωταγωνιστές. πλοκή και μουσική επένδυση μ και μ :P

περιμένω με ενδιαφέρον τις απόψεις των φαν του κρον ...

empopcorn empopcorn

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ

Ποιος είναι ο Κρόνεμπεργκ; Είναι ο σκηνοθέτης της «Μύγας», του Crash (εκείνης της ταινίας με τις συγκρούσεις), του Σκάνερς, αλλά και του «Γυμνού γεύματος». Τώρα έφτασε αισίως τα 74 και αποφάσισε να κάνει μια ταινία για τη Ρωσική μαφία στο Λονδίνο.

Γιατί το κάνει;...

EASTERN PROMISES

Σκηνοθεσία: Ντέιβιντ Κρόνεμπεργκ

Σενάριο: Στίβεν Νάιτ

Πρωταγωνιστούν: Ναόμι Γουότς, Βίγκο Μόρτενσεν, Άρμιν Μίλερ Σταλ, Βενάν Κασέλ

Διάρκεια: 100΄ (ΗΠΑ, Αγγλία, Καναδάς-2007)

Ποιας μύγας; Αυτής που πετάει πάνω από το κεφάλι μου;; :rolleyes: Crash εννοείς "συγκρουόμενα";; :P Πόσοι τρώνε τα γεύματά τους ντυμένα;; Γιατί το κάνει;; Ε,άντε τώρα να μπούμε στη λογική του κάθε τρελού.. Η Νάόμι Γουότς δέχτηκε να παίξει σε αυτήν την ταινία;; Ε τότε σίγουρα την κυνηγάει η Μαφία!!!

emeleosemeleosemeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.