Jump to content

[υποψ.αγροτικός] Όταν ήδη εχεις κάνει ειδικότητα (μέρος- όλην), πριν το αγροτικό


formae

Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τι ισχύει για όσους από εμάς έχουν κάνει ένα μέρος της ειδικότητας τους πρίν το αγροτικό. Διοριζόμαστε κατευθείαν στο περιφερικό ιατρείο ή κανονικά, 3μηνο στο νοσοκομείο όπως όλοι;; Κανείς με παρόμοια εμπειρία;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν κάνεις τρίμηνο , πας κατευθείαν όπου έχεις διοριστεί . Ενδεχομένως όμως να σου ζητηθεί να κάνεις εφημερίες στο αντίστοιχο νοσοκομείο στο Παθολογικό ή στο Χειρουργικό τμήμα ανάλογα τι έχεις ήδη κάνει ως πρώτο μέρος .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν κάνεις τρίμηνο , πας κατευθείαν όπου έχεις διοριστεί . Ενδεχομένως όμως να σου ζητηθεί να κάνεις εφημερίες στο αντίστοιχο νοσοκομείο στο Παθολογικό ή στο Χειρουργικό τμήμα ανάλογα τι έχεις ήδη κάνει ως πρώτο μέρος .

η να καλύψεις οποιοδήποτε τμήμα που έχουν έλλειψη ,εδώ ζήτησαν απο αγροτικό να εφημερεύει στην ΜΕΘ !!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό αν έχεις ήδη κάνει ειδικότητα.Τουλάχιστον δε σκουριάζεις και αποκομίζεις μεγαλύτερη εμπειρία.Συνήθως για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει να το θέλεις και ο ίδιος. Δυστυχώς στην Ελλάδα λόγω ελλείψεων πολλοί αγροτικοί εφημερεύουν στα νοσοκομεία ανεξάρτητα αν έχουν κάνει πριν τμήμα ειδικότητας ή όχι.Απλώς αυτοί που έχουν κάνει ειδικότητα προτιμούνται λόγω πείρας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ , ΠΑΙΔΕΣ !

ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΑΠΟΡΙΑ ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΑΓΡΟΤΙΚΑ . ΕΧΟΝΤΑΣ ΗΔΗ ΚΑΝΕΙ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΟΣ ΜΟΥ (ΟΦΘΑΛΜΟΛΟΓΙΑ) ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΓΡΟΤΙΚΟ , ΠΛΕΟΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΓΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΞΑΜΗΝΟΥ ???

ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΠΑΩ ΚΑT' ΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΠΙ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑ 6ΜΗΝΟ , ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΤΕΡΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΡΙΜΗΝΟΥ ???

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΖΗ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ , ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΩ ΩΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ... ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΝΟΗΜΑ ΑΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΡΩ ΠΟΤΕ ΑΓΡΟΤΙΚΟ , ΩΣΤΟΣΟ ΑΛΛΟ ΤΟ ΠΑΛΙΟ 15 ΜΗΝΟ , ΑΛΛΟ ΤΟ 9ΜΗΝΟ ΚΙ ΑΛΛΟ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΛΟ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι ..................... μην ευχαριστείς, δεν διέθεσα και πολύ χρόνο! :D

Αν έχεις κάνει χειρουργική πρώτα 2-3 χρονια και μετα δηλώσεις αγροτικό πρώτη φορά?Πάλι εξάμηνο?Πάλι όλο στο χωριό? Ναι / Ναι?

ναι...ναι...ναι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το υποχρεωτικό της υπηρεσίας υπαίθρου νοείται μόνο για την περίπτωση που θες να δουλέψεις στο ΕΣΥ

πέραν αυτού πλέον κάθε χρόνο ανανεώνεται το έτος απαλλαγής από το αγροτικό... αν δεν απατώμαι είναι περίπου μία δεκαετία πριν για το ετος εγγραφης στην ιατρικής σχολή... δηλαδή τώρα πρέπει να έχει απαλλαγή η κλάση του 1998

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Λοιπόν οκ,όποιος έχει κάνει ήδη μέρος ή όλη την ειδικότητα απαλλάσσεται από το τρίμηνο. Αυτό ισχύει για όλες τις ειδικότητες ανεξαιρέτως ή μόνο τις κλινικές;

Για τους εργαστηριακούς χωρίς κλινική εμπειρία δεν υπάρχει ιδιαίτερη πρόβλεψη; Δεν περιμένω να υπάρχει για να είμαι ειλικρινής, αφού όταν πρωτοφτιάχτηκαν τα αγροτικά προορίζονταν για φρέσκους γιατρούς, δεν φαντάζονταν τότε ότι κάποιος μπορείνα προλάβαινε να ξεκινήσει ειδικότητα πριν πάρει αγροτικό. Αλλά έλα που εμένα έτσι μ ου έσκασε. Και φυσικά αγχώνομαι για το πώς θα πάω στο χωριό χωρίς κλινικη εμπειρία. Θα ήμουν ευγνώμων αν όσοι έχουν βρεθεί σε ανάλογη θέση μπορούν να μου πουν τις δικες τους σχετικές εμπειρίες. Ευχαριστώ, αγάπες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν πρωτοφτιάχθηκαν τα αγροτικά,δεν υπήρχε τρίμηνη εκπαίδευση,πήγαινες κατευθείαν στο χωριό από το πανεπιστήμιο.Το τρίμηνο πριν το αγροτικό καθιερώθηκε το 1998 και είναι ένας ομολογουμένως σωστός θεσμός....

Για το ότι θα πας χωρίς καμία εμπειρία στο χωριό,μην αγχώνεσαι,αφού η δουλειά σου εκεί θα είναι κατά 95% συνταγογραφία.....ό,τι δεν ξέρεις,θα το παραπέμπεις στο ΚΥ..μόνο στις εφημερίες του ΚΥ θα βρεις καποια δυσκολία στην αρχή....και μέχρι να συνηθίσεις,θα τελειώσει το 6μηνο!Απλά καλό θα είναι να διαλέξεις ένα Π.Ι. που δεν είναι μάχιμο,γιατί αλλιώς χωρίς τρίμηνο και κλινική εμπειρία σκούρα τα πράγματα....κανείς δεν περιμένει άλλωστε από έναν οφθαλμίατρο να ερμηνεύσει ΗΚΓράφημα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΑΚΤΙΝΟΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΗΣ.

ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ 3 ΜΗΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ??? (ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ).

ΚΑΝΩ ΔΗΛ. 6 ΜΗΝΕΣ (ΧΩΡΙΣ 3 ΜΗΝΟ) Ή 9 ΜΗΝΕΣ (3+6) ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 μήνες κάνεις

Φ.Ε.Κ. ?????????????

το καταστημα λειτουργεί ώρες νορμάλ

τώρα ξεκουράζεται.....αύριο θα στο έχω ποστάρει εδώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ψάξω να βρω το νόμο.....αυτό που παραθέτω δεν ξέρω ακριβώς αν είναι αυτό ακριβώς που ψάχνεις.

Γιατροί με θητεία (μη υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου του Ν.Δ. 67/68) μπορούν να διεκδικούν με αίτησή τους θέση μόνο από την ειδική προκήρυξη για κενά μονοθέσια Π.Ι. και Κ.Υ. νησιών στα οποία δεν λειτουργούν Νοσοκομεία.

Σε περίπτωση που υπάρχουν περισσότεροι του ενός υποψήφιοι για τις θέσεις με θητεία και ο επικρατέστερος από πλευράς μορίων έχει ήδη ολοκληρώσει ένα τουλάχιστον χρόνο με θητεία θα επιλέγεται ο αμέσως επόμενος επικρατέστερος που δεν έχει διορισθεί ήδη μια φορά με θητεία.

Ο υπολογισμός των μορίων για τους ανωτέρω γιατρούς θα γίνεται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που ισχύει και για τους υπόχρεους υπηρεσίας υπαίθρου.

Σε περίπτωση μη αποδοχής του διορισμού ή διακοπής της νέας θητείας τους πριν την ολοκλήρωσή της, υπόκεινται στους περιορισμούς που προβλέπονται στην παράγραφο 8 της παρούσας.

Οι γιατροί μη υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου (με θητεία) μπορούν να διεκδικούν τις ανωτέρω θέσεις εφόσον έχουν αναμονή για ειδικότητα για χρονικό διάστημα πλέον του ενός (1) έτους.

Για τους γιατρούς αυτούς δεν ισχύει η υποχρέωση τρίμηνης εκπαίδευσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΕΝ ΜΕ "ΠΙΑΝΕΙ" ΑΥΤΟ.

ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΩΣ ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΥΠΑΙΘΡΟΥ.

ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ 3 ΜΗΝΟ ΑΦΑΙΡΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ (ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ Ή ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ).Ή ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ.

ΣΕ ΕΜΑΣ ΩΣ ΤΙ ΑΦΑΙΡΕΙΤΕ ???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

από όλες τις ειδικότητες αφαιρείται το τρίμηνο

οποιαδήποτε ειδικότητα και αν αρχίσεις και μετά διοριστείς στο αγροτικό κάνεις 3 μήνες λιγότερο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ 3 ΜΗΝΟ.

ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.

ΑΜΑ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ...

ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΟΜΩΣ, ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ.

ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΟ 3 ΜΗΝΟ , ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.

Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εδώ υπάρχει 1 κενό στο νόμο που παρατηρείται συχνότερα μετα την αλλαφή του νόμου.

ο νόμος έχει προβλέψει και ξεκαθαρίζει ρητά τι πρέπει να γίνει σε ιατρούς που κάναν πρωτα αγροτικό και μετά ειδικότητα και αναγνωρίζουν αντίστοιχο κομμάτι.

δυστυχώς υπάρχει νομικό κενό για το αντίστρφο θέμα δηλαδή πρώτα ειδικότητα και μετά αγροτικό.

αυτό που γίνεται από κεκτημένη ταχύτητα ειναι και η αντίστροφη αναγνώριση. δηλαδη έκανες ειδικότητα? (δεν μας νοιάζει ποια) δεν κάνεις τρίμηνο. ειδικά για τις εργαστηρικές τα παιδιά έχουν τρελλό πρόβλημα καθώς εχουν ξεχάσει καριδογράφημα δεν ξέρουν να κάνουν ράμματα κτλ και τα ξαμολάνε ως νέους 007 στα χωριά (lisence to kill)

παιδιά που έχουν πάει με δικηγόρο όμως σε γραφεία προσωπικού έχουν κάνει τρίμηνο και αυτό αποτελεί την εξάιρεση του κανόνα.

δεν γνωρίζω συγκεκριμένη οδηγία του υπουργείου (νόμος δεν υπάρχει) το καλύτερο θα ήταν να στείλεις ένα ερώτημα στο υπουργείο (να το πρωτοκολήσεις ο ίδιος ή μεσω ΚΕΠ) και να θέτεις το ερώτημά σου.

δηλαδή εχω κάνει τμήμα ειδικότητας δεν έχω εκπαιδευτεί καθόλου σε χειρορυγικη και παθολογια που προβλέπει ο νέος νόμος για το τρίμηνο. δικαιούμαι να κάνω το τρίμηνο ή οχι?

και τότε θα πάρεις επίσημη απάντηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΝΑΙ, ΕΝΩ ΑΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΓΙΝΕΣΕ ΕΞΠΕΡ ΣΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΗΚΓ.

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΡΕΣΕΨΙΟΝΙΣΤ ΑΠΟΚΤΑΣ ΜΑΛΛΟΝ.

ΞΕΡΩ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΥΣ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ Ή ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΣ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΥΣ ΠΑΘΟΛΟΓΟΥΣ Ή ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥΣ (ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ).

ΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ: ΠΡΟΤΙΜΑΣ ΕΝΑΝ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ , ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ.

AMANDA, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ (ΕΡΩΤΗΜΑ+ΚΕΠ κτλ).

ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΞΕΡΩ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΥΣ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ Ή ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΣ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΥΣ ΠΑΘΟΛΟΓΟΥΣ Ή ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥΣ (ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ).

Ω, ρε μάνα μου...Περίμενε λίγο, έρχεται ο Σλίπυ και ο Κοτ να σου πουν για τους ειδικευόμενους ακτινολογίας που ξέρουν "πολύ καλύτερη" χειρουργική από ειδικευόμενους χειρουργικής...(για το αντίστροφο πάλι, παίζει όντως να ισχύει).

:bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.