Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] 1408


Recommended Posts

Πολύ καλό thriller, με τον Cusack ουσιαστικά σε "one man show", με τον Samuel Jackson πολύ καλό στο ρόλο του διευθυντή του ξενοδοχείου ("it's just a mean motherfucking room") αλλά με ολιγόλεπτη παρουσία. Συστήνεται ανεπιφύλακτα στους οπαδούς των σεναρίων με στοιχειωμένα δωμάτια/σπίτια/ξενοδοχεία. Αρκετά ατμοσφαιρικό, προσφέρει στιγμές γνήσιας ανατριχίλας αν και σε κάποιες φάσεις ψιλοβαλτώνει. Αλληγορία υπάρχει μεν και η ταινία περνά κάποια (χιλιοειπωμένα) μηνύματα, αλλά μην περιμένετε βαθύτερο νόημα και λογικές εξηγήσεις γιατί αν ψάχνετε σώνει και ντε κάτι τέτοιο θα απογοητευθείτε. Βγήκα από την αίθουσα σκεπτόμενος "Μπράβο, καιρό είχα να ευχαριστηθώ έτσι thriller, δεν θα το πολυθυμάμαι σε ένα μήνα αλλά ήταν καλό!"

Από μένα 7,5/10

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλοστημένη ταινία τρόμου με ένα πολύ πειστικό Κιούζακ στον πρωταγωνιστικό ρόλο, ίσως στην καλύτερη ερμηνεία της καριέρας του. Δε νομίζω ότι "βαλτώνει", είναι από τις καλύτερες στο είδος της των τελευταίων χρόνων και, όπως πάντα σε ταινίες που βασίζονται σε βιβλία του Στήβεν Κινγκ, προσφέρει ένα δεύτερο επίπεδο (τη σχέση του πρωταγωνιστή με την κόρη του) και ένα τέλος χωρίς χαζο-λογική εξήγηση αλλά με μυστήριο. Θα το απολαύσουν οι λάτρις τέτοιων ταινιών. Έχει κάποιες τρομακτικές στιγμές, πιο πού τρόμαξα όταν σε ένα "λεπτό" σημείο της ταινίας είδα ξαφνικά δίπλα μου να περνάει μια σκιά... ήταν η ταξιθέτρια...!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάρα πολύ καλή ταινία, αν και δεν είμαι μεγάλος φαν του είδους. Από τις καλύτερες που κυκλοφορούσαν μέχρι τώρα (που ξανανοίγει η σεζόν και θα έρθει και κανένα μπλοκμπάστερ, πχ Χάρι Πότερ).\

Αν δεν την προλάβετε σινεμά, νοικιάστε τη: αξίζει!

empopcorn empopcorn empopcorn ,5/5

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
Πάρα πολύ καλή ταινία, αν και δεν είμαι μεγάλος φαν του είδους. Από τις καλύτερες που κυκλοφορούσαν μέχρι τώρα (που ξανανοίγει η σεζόν και θα έρθει και κανένα μπλοκμπάστερ, πχ Χάρι Πότερ).\

Αν δεν την προλάβετε σινεμά, νοικιάστε τη: αξίζει!

empopcorn empopcorn empopcorn ,5/5

Εδώ θα συμφωνήσουμε απόλυτα! Και μένα μου άρεσε πολύ η ταινία ήταν καταπληκτική με πολύ ωραία ατμόσφαιρα, αντάξια του κλίματος που δημιουργούν σε αυτά τα κλειστοφοβικά θρίλερ τα βιβλία του Steven King!!! Καμιά σχέση με κάτι παρόμοιο το πρώτο επεισόδιο του Dreamcatchers and DreamScapes το οποίο είναι σκέτη πατάτα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Εγω παλι δεν θα συμφωνησω μαζι σας!

Ηταν καλο θριλερ αυτο το πραγμα;;;; <_< Ξεκιναει καλα...αλλα μετα ξενερωσα αφανταστα....αφου σκεφτομουνα να το κλεισω!!!!!

Δεν εχω δει τον τελευταιο καιρο μεγαλυτερη παπαρουμπα βρε παιδια!!!!Αφηστε που ο Στεφεν Κινγκ εχει χαλαααααααασει σα συγγραφεας....δεν εχω δει τιποτα αξιοπρεπες απο μερους του τα τελευταια χρονια!

Κλαψ κλαψ......μα που πηγαν τα καλα θριλερ emcrybabyemcrybabyemcrybabyemcrybaby

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.