Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] ARARAT


samwise

Recommended Posts

Του Ατομ Εγκογιάν.Μια διαφορετική άποψη της τέχνης, απέναντι στα χολυγουντιανά παραμύθια .

Μια ταινία-και , μάλλον, και η μοναδική- για την γενοκτονία των Αρμενίων από τους τούρκους το 1915, και την αναζήτηση της αλήθειας από τους εκπατρισμένους πλέον απογόνους αυτού του πολυβασανισμένου λαού.

Υπερβολικά επίκαιρη υπό τους ήχους των πολεμικών ιαχών των "δημοκρατικών" αμερικανών.

Και μια ευκαιρία να θυμηθούμε την δική μας ιστορία, που τόσο βολικά ξεχάσαμε παρακολουθώντας τα ζεϊμπέκικα των υπουργών εξωτερικών ελλάδος και τουρκίας.

Γιατί, αν δεν είχε προηγηθεί η γενοκτονία των Αρμενίων , ο Χίτλερ δεν θα τολμούσε να επιχειρήσει το Εβραϊκό Ολοκαύτωμα. Αλλά οι Εβραίοι "αποζημιώθηκαν¨" με ένα κράτος νέο, σε εδάφη ξένα, και η Γερμανία εδώ και 60 χρόνια προσπαθεί να εξιλεωθεί. Η τουρκία αρνείται καν ότι έκανε αυτά τα εγκλήματα: στους Αρμενιους, στους Έλληνες της Μικράς Ασίας, στους Έλληνες του Πόντου. Και σήμερα στους Κούρδους.

Η ιστορία επαναλαμβάνεται. Και η Ευρώπη διευρύνεται, αγκαλιάζοντας νέα "πολιτισμένα" κράτη. Πόσοι από εμάς ξέρουν τα γεγονότα του περασμένου αιώνα ώστε να αντισταθούν στην επανάληψή τους?

Η ταινία παίζεται μόνο σε 3 κινηματογράφους σε όλη την Αθήνα. Προφανώς οι συμμορίες της νέας Υόρκης, ο αμερικανικός εμφύλιος και ο λεονάρντο ντι Κάπριο είναι πιο κοντά στον Έλληνα θεατή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Για όσους "αμέλησαν" να δούνε την ταινία.....

τους προτείνω να είναι το καλοκαίρι με τα μάτια ανοιχτά μπας και παιχτεί σε κανά θερινό .....

Διαφορετικά να την πάρουν να την δούνε σπίτι......

Η ταινία είναι κορυφή.....

Πολύ ωραία σκηνοθεσία και ερμηνείες.....

Παρουσιάζει ένα ιστορικό γεγονός με ένα πρωτότυπο τρόπο και συγχρόνως οφείλω να πω και λίγο διπλωματικό.....το οποίο όμως περνάει καλύτερα το μήνυμα που θέλει ο σκηνοθέτης....

από μένα πέρνει τουλάχιστον 4/5 :cinema: :cinema: :cinema: :cinema:

ΥΓ. Δεν είναι η κουλτουριάρικη ταινία που μερικοί ίσως υποθέσουν......με την κακή έννοια της λέξης........

Σας μιλάει κάποιος που θεωρεί το Starship Troopers μια από τις κορυφαίες sci-fi ταινίες..... :alien: :alien: :alien:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μ'αρέσει αυτό το σύστημα βαθμολογίας με τα κουτιά του ποπ-κορν...Ξέρω βέβαια τουλάχιστον δύο από το φόρουμ που θα έβαζαν 5/5 σε όλες τις ταινίες αν έτρωγαν αυτά τα ποπ-κορν....Ο ένας είμαι εγώ, ο άλλος;;;

Υ.Γ. drWatkins για ποιόν χτυπά η καμπάνα;;;;; :D:D:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύυυ καλό το Ararat, συμφωνώ!

Υ.Γ. Για μένα για μένααα!!! :cinema: :cinema: :cinema: :cinema: :cinema: :cinema:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6/5 :cinema: ???? Ρε σεις,κάποιος/α κλέβει,ή ιδέα μου είναι πάλι;;; 8)

Υ.Γ. και να καθαρίσουμε τους κοιλιόδουλους..... (μας τρώνε το φαγί μας.... :lol: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υ.Γ. και να καθαρίσουμε τους κοιλιόδουλους..... (μας τρώνε το φαγί μας.... :lol: )

Κι εσένα τί σε νοιάζει; Κοιλιόδουλος είσαι;;; :bloodomen::bloodomen::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνώμη, αλλά τι μανία είναι αυτή να θυμάστε 4 μήνες μετά τα θέματα που είχα ανοίξει και με πνίξατε στο φτύσιμο?????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε δόκτορα...νύχτα το πήρες το πτυχίο; με κουράρεις εδώ και 5 χρόνια και τώρα το παρατήρησες ότι γκρινιάζω ασύστολα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχμ, προσπαθώντας να ανταποκριθώ στο λαϊκό αίτημα και να συνδυάσω το "βεζύραινα" με το "γκρινιάρα" έφτασα σε αδιέξοδο. Και αυτό γιατί το αποτέλεσμα είτε "γκρινιάραινα" μου έβγαινε είτε ... "βυζάρα" . Ειλικρινά, δεν ξέρω τι να κάνω, :help: :help:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.