Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Harry Potter


Recommended Posts

Harry Potter and the order of the Phoenix

Ο Χαρι Ποτερ και το ταγμα του Φοινικα

Ειδος:περιπετεια

Ηθοποιοι:Daniel Radcliffe,Rupert Grint,Emma Watson,Ralph Fiennes,Michael Gambon,Gary Oldman,Alan Rickman,Imelda Staunton

Σκηνοθεσια:David Yates

Υποθεση

Ο Χαρι επιστρεφει για το 5ο χρονο των σπουδων.Διαπιστωνει οτι οι περισσοτεροι δε τον βλεπουν με καλο ματι και δεν πιστευουν οτι συναντησε τον "ξερετε ποιον"....Voldemont.Η μεθοδος διδασκαλιας αλλαζει,οι μαθητες δε μπορουν να χρησιμοποιησουν πια τη μαγεια,παρα μαθαινουν μονο τη θεωρια.Ο Βολντεμορτ ετοιμαζει το στρατο τουενω ο Χαρι οργανωνει μια ομαδα μαθητων που θα την ονομασει "Dumbledore's Army".Συναντιουνται κρυφα και μαθαινουν να χρησιμοποιουν τη μαγεια για να τον αντιμετωπισουν.Υπαρχει το κρυφο ταγμα του Φοινικα που πολεμα εναντιον του Βολντεμορτ.....τελικα ποιος θα νικησει;

Κριτικη

Η πεμπτη κατα σειρα ταινια...μας μενουν αλλα 2 κεφαλαια

Πρωτη διαπιστωση....καλε μεγαλωσαν οι ηρωες ....εγιναν αντρες/γυναικες!

Δευτερη διαπιστωση....αυτη τη φορα πιστευω οτι τα εφφε του ηταν πολυ καλυτερα απο τα προηγουμενα επεισοδια...πιο επεξεργασμενα θα'λεγα.

Περιμενα ενα σκοτεινο εργο....και μαυρη μαυριλα πλακωσε!

Η κακιασμενη καθηγητρια του υπουργειου εχει πλακα....μες τα ροζ της καταφερνει να ειναι μια σκυλα.

Η Emma Thompson εχει ενα πολυ μικρο ρολο...αλλα παντα μου αρεσει.

Σε γενικες γραμμες δεν ειναι ασχημο εργακι....ηταν κατι που περιμενα

empopcorn empopcorn empopcorn/5

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλογυρισμένο, σκοτεινό (νταξ, όχι ότι μας πήραν τα μαύρα σκοτάδια, τηρουμένων των αναλογιών πάντα) και πιο ενδιαφέρον από τα προηγούμενα ως προς τον χαρακτήρα του πρωταγωνιστή, που έχει μπει για τα καλά στην εφηβεία (και πάλι, μη νομίσετε ότι θα δείτε και τίποτα πολύ προχωρημένο που φαγώθηκαν στην Αγγλία ότι έχει... σεξουαλικές αναφορές). Από την άλλη, ακόμα περιμένω μήπως κορυφωθεί σεναριακά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοιτάχτε όπως και στον κώδικα Da Vinci είναι πολύ δύσκολο να συμπυκνώσεις τόσες σελίδες σε ένα έργο.

Η ταινία όμως το κατάφερε αυτό σχετικά καλά (για αυτό και όλα κινούνται τόσο γρήγορα).

Σε γενικές γραμμές καλή - καλογυρισμένη με ωραία εφέ.

Για τους φαν του Χαρυ Πότερ ==> 21 Ιουλίου βγαίνει στα Tesco το τελευταίο βιβλίο.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τους φαν του Χαρυ Πότερ ==> 21 Ιουλίου βγαίνει στα Tesco το τελευταίο βιβλίο.....

Με 2 pints γάλα ένας Χάρης Πότερ δώρο; Οι Άγγλοι είναι αλλούυυυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και εγώ που νόμιζα πως last time που είχα ανέβει τους είχα δει να γεμίζουν τα μπιτονάκια το γάλα σε lt και όχι σε pints :unsure: second thoughts???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"I just think the pint of milk is just one of those iconic things that everybody in the UK understands what a pint of milk is and uses it shorthand really for milk."

Andrew Opie

Director of the British Retail Consortium

No other second thoughts :)

ΥΓ: Όταν ο μέσος Άγγλος αρχίσει να μιλάει σε λίτρα και κιλά αντί για pints και pounds ή stones (κάθε stone είναι περίπου 6.5 κιλά) a bakery will have been demolished.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλό ήταν, μου φάνηκε λίγο κατώτερο από το προηγούμενο. Ίσως να φταίει ότι έχει αρχίσει να παλιώνει το στυλ του...

Όσο για το βιβλίο, κάθε Potter-fan θα το διαβάσει, αλλά να προειδοποιήσω πως είναι (κατα τη γνώμη τη δική μου και όσω ξέρω που το έχουν διαβάσει) το χειρότερο από τα 7! Δυστυχώς... Πάντως έχει τις στιγμές του, αυτό δεν το αρνούμαι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαριτωμένη η ταινία, βλέπεται πολύ ευχάριστα. Δεν έχει την τρελή δράση βέβαια που είχαν κάποιες προηγούμενες, αλλά έχει ένα σκανταλιάρικο ενδιαφέρον που δε συναντάς συχνά στη σειρά. Τα δυο αδέλφια-φαρσέρ όλα τα λεφτά!

Χαλαρά empopcorn empopcorn empopcorn empopcorn /5

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε σχέση με το βιβλίο χάνει πάρα πολύ η ταινία. 2 ποπ κορν, διαβάστε καλύτερα το βιβλίο και δείτε την ταινία σε DVD :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Ναι ήταν αρκετά καλή αν και νομίζω ότι ο Βόλντεμορτ παρέμεινε σαν κουρεμένο γίδι, λες και είναι θύμα λευχαιμίας...Ήταν μια καλλικατούρα που έπρεπε ο νέος σκηνοθέτης οπωσδήποτε να την αλλάξει! Επίσης νομίζω ότι παρόλη τη δράση ο πρωταγωνιστής που παίζει τον Χάρυ συνεχίζει να μην παίζει τόσο καλά! Ίσως θα έπρεπε να τον αλλάξουν με κάποιον άλλο που να του μοιάζει αλλά βέβαια έτσι θα κατέστρεφαν την συνέχεια. Τελοσπάντων σε γενικές γραμμές η ταινία ήταν πολύ καλύτερη από τις προηγούμενες. Η επόμενη πότε αναμένεται;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.