Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Transformers


Recommended Posts

Transformers

Ειδος:επιστημονικη φαντασια

Ηθοποιοι:Shia LaBeouf,Megan Fox,Josh Duhamel,Tyrese Gibson,Jon Voight,John Turturro

Σκηνοθεσια:Michael Bay

Παραγωγη:Steven Spielberg

Πλοκη

Μετά από πολλές μάχες με τις εξωγήινες φυλές, οι AUtobots και οι Decepticons μεταφέρουν το πεδίο μάχης στη Γη, βάζοντας την ανθρωπότητα σε κίνδυνο.

Κριτικη

Τα κινουμενα σχεδια ολοι τα ξερετε...ποσοι ομως τα εχετε δει;Εγω δε ημουν φαν...εχω ομως εναν αδερφο που τα'βλεπε κι ετσι πανω κατω την ιστορια την ηξερα.Δε θυμαμαι να εχω δει το παλιο εργο....

Ειναι μια απλη μεταφορα της ιστοριας με παρα πολλα εφφε.Η εικονα,τα ρομποτ,τα χρωματα ο ηχος και ολα τα εφφε μου αρεσαν παρα πολυ!

Δε με κουρασε το εργο...κυλαει ανετα και ευχαριστα.Εχει μερικους διαλογους που φερνουν προς κωμωδια οι οποιοι ειναι αρκετα ευχαριστοι.Ειναι περιεργο αλλα το χιουμορ σε μια τετοια ταινια λειτουργησε κατ΄εμε πολυ θετικα :)

Τα αυτοκινητα τα εχουν μεταφερει ολοιδια....φοβερα χρωματα.Τα ανθρωπινα χαρακτηριστικα τους ειναι αρκετα καλα

Ο Jon Voight εχει εναν κλασσικο ρολο....οπως μας εχει συνηθισει

Ο John Turturro μου αρεσε σχεδον παντα.....

Τον Shia LaBeouf δε θυμαμαι να τον εχω δει σε κανενα αλλο εργο....παντως ο ρολος του ταιριαζει....οι ατακες φοβερες "ειναι τα χαπια του σκυλου μου"

Ή με τον πατερα του παει να του αγορασει αυτοκινητο:

Ron 'Sparkplug' Witwicky[drives past a Porsche dealer] I've got a little surprise for you, son.

Sam 'Spike' Witwicky: No, no, no, no! Dad! Oh, you've got to be kidding me!

Ron 'Sparkplug' Witwicky: Yeah, I am. You're not getting a Porsche!

Βασικα γενικοτερα οι ατακες του ηταν καλες...μεσα στην αιθουσα ακουγοντουσαν γελια κ απο γυναικες.....

Η Megan Fox απλα γυναικαρα...κυριοι αυτη ειναι γυναικα....!!!

Μουσικουλα εχουμε Linkin Park, Smashing Pumpkins και τους Goo Goo Dolls

Στα φετινα mtv movie awards νομιζω κατι κερδισε...... emxmm

Τεσπα....Ηταν πολυ καλοοο!!!!Μακραν καλυτερο απο το Σπαιντερμαν και Fantastic 4.Τα εφφε του ηταν πολυ καλυτερα απ'αυτα τα 2.Φετος εχω δει πολλα εργα και πιστευω οτι ηταν ενα απο τα καλυτερα.Οταν πηγα περιμενα να κοψω τις φλεβες μου....για να πω την αληθεια αν δεν το'χα υποσχεθει δε θα παταγα το ποδι μου.

Ειναι εργο για σινεμα...σπιτι θα χασει πολυ!Παρτε μπολικα ποπ κορν και αναψυκτικο...εννοειται τα μεγαλα και VIA!!!

empopcornempopcornempopcornempopcorn/5

Ααααα ξεχασα......

Προς αντμ:

Κυριοι το εργο ειναι μια μεγαλη διαφημιση της apple.....πηγαινετε να τη δειτε να γεμισει το ματι σας....μετα να ξαναπιασετε καμια συζητηση :lol::D Αχαχαχα ποιος σας σταματαει μετα!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την είδα χθες.

Δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει μεγαλύτερη μπούρδα.

Εντάξει ο Σπίλμπεργκ δεν ήταν ποτέ Κόπολα αλλά τόσο μεγάλη ηλιθιότητα είχα καιρό να δω.

Όποιος θέλει να δει τα νέα οπλικά συστήματα των Αμερικανικών Ενόπλων Δυνάμεων (F-22 κτλ.) ας πάει να το δεί.

Κατά τα άλλα η ταινία δεν αντέχει στην κριτική. Ίσως να ήμουν και ολίγον εκτός πνεύματος καθότι δεν πέτυχα την εποχή των Transformers στα παιδικά (σε αντίθεση με τον Σπάϊντερμαν που τουλάχιστον το 1 δεν ήταν και τόσο άσχημο).

Την κατάσταση (μερικώς) σώζει το χιούμορ που βοηθάει λίγο να ξεχαστεί το ανύπαρκτο σενάριο.

Προσωπικά δεν μ' άρεσε (παρότι είμαι fan γενικά της SF) και η έωλη επιστημονικοφανής εξήγηση των μεταφορφώσεών τους.

Τέσπα, σε κοπέλες δεν θα συνέστηνα να την δουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

empopcorn empopcorn empopcorn empopcorn

Μετά την Εκδίκηση των Σιθ,η πιο ουάου ταινία που έχω δει σε σινεμά.

Άριστη μεταφορά των Ότομποτς στην μεγάλη οθόνη, ρηχή αυτή των Ντισέπτικονς, μετρημένες οι εμφανίσεις τους στα δάχτυλα (Μέγκατρον, είδαμε πολύ λίγο, καθώς κ Στάρσκριμ. Σάουντγουέηβ πουθενά!!!)

Το γέλιο δεν λείπει επίσης, προσφέρεται απλόχερα, δημιουργώντας μια πολύ ευχάριστη ταινία τελολογικών/ πασιφιστικών/ διαπλανητικών διαστάσεων.

Τα τρανσφόρμερς μετά από στυλιστική επέμβαση ήρθαν στο 2000. Η GM κάνει γερή διαφήμηση για τα κάρα της, όπως και η πολεμική βιομηχανία των ΗΠΑ. Οι σκηνές δράσεις κολοσσιαίες, αν και είναι τόσο γρήγορες που από ένα σημείο κ μετά βλέπεις κάτι μάζες απλώς.

Θα ήθελα πάντως ένα σίκουελ με πιο πολλούς Ντισέπτικονς.

ΥΣ: Θα το πω δεν αντεχώ. Θέλω να βγει κ ο Βόλτρον στο σινεμά :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

empopcorn empopcorn empopcorn empopcorn

Μετά την Εκδίκηση των Σιθ,η πιο ουάου ταινία που έχω δει σε σινεμά.

Άριστη μεταφορά των Ότομποτς στην μεγάλη οθόνη, ρηχή αυτή των Ντισέπτικονς, μετρημένες οι εμφανίσεις τους στα δάχτυλα (Μέγκατρον, είδαμε πολύ λίγο, καθώς κ Στάρσκριμ. Σάουντγουέηβ πουθενά!!!)

Το γέλιο δεν λείπει επίστης, προσφέρεται απλόχερα, δημιουργώντας μια πολύ ευχάριστη ταινία τελολογικών/ πασιφιστικών/ διαπλανητικών διαστάσεων.

Τα τρανσφόρμερς μετά από στυλιστική επέμβαση ήρθαν στο 2000. Η GM κάνει γερή διαφήμηση για τα κάρα της, όπως και η πολεμική βιομηχανία των ΗΠΑ. Οι σκηνές δράσεις κολοσσιαίες, αν και είναι τόσο γρήγορες που από ένα σημείο κ μετά βλέπεις κάτι μάζες απλώς.

Θα ήθελα πάντως ένα σίκουελ με πιο πολλούς Ντισέπτικονς.

ΥΣ: Θα το πω δεν αντεχώ. Θέλω να βγει κ ο Βόλτρον στο σινεμά :P

εβλεπες ΒΟΛΤΡΟΝ?πλακα κανεις!!!μακαρι να βγει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΣ: Θα το πω δεν αντεχώ. Θέλω να βγει κ ο Βόλτρον στο σινεμά :P

Όχι ρε παιδιά, είπαμε... Στο τέλος θα ζητήσετε και το Saber Rider! Τoo much... emhehe

εδω βγηκαν χελωνονιντζακια!!!! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτή ήταν η επόμενή μου επιλογή. Ορμόμενος από την επιτυχία των Τρανσφόρμερς τί θα ήθελα να βγει σε σινεμά:

Βόλτρον

Αστρομαχητές

Μπρέιβ Σταρ

Χ-ΜΑΝ (ναιιιι!!!)

Θάντερκατς (!)

όχι όμως G.I Joe προς θεού, πολύ μα πολύ μα πολύ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπηρχαν στιγμες που νομιζα οτι αντι για τους Decepticons ο εχθρος ηταν ο ''αξονας του κακου'' και οτι σε Megatron ηταν μεταμφιεσμενος ο γνωστος εξαφανισμενος γενειοφορος,ο γιος του σε'ι'χη...

Χορτασαμε ερημο και πολεμο πολεων...

Συμπτωση? <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτή ήταν η επόμενή μου επιλογή. Ορμόμενος από την επιτυχία των Τρανσφόρμερς τί θα ήθελα να βγει σε σινεμά:

Βόλτρον

Αστρομαχητές

Μπρέιβ Σταρ

Χ-ΜΑΝ (ναιιιι!!!)

Θάντερκατς (!)

όχι όμως G.I Joe προς θεού, πολύ μα πολύ μα πολύ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΑ

Τι μου θύμισες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαι μια λεπτομερεια.Στο περιπολικο που ειναι Ford Mustang δεν εγραφε το κλασσικο:

To protect and to serve

αλλα

To punish and enslave

Μπορει καποια/ος οταν το δει να το τσεκαρει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ισχύει, ακόμη το περιπολικό είχε στο δεξιό μπροστινό φτερό το σήμα των Ντισέπτικονς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ καλή μεταφορά κινούμενων σχεδίων στη μεγάλη οθόνη. Γερές δόσεις χιούμορ, καλοδουλεμένα εφέ, σενάριο που μπορεί να ανεχτεί και θεατής άνω των 3 ετών και βεβαίως, ΜΕΓΑΛΑ ΡΟΜΠΟΤ ΠΟΥ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΙ.

Με καλύπτει 100% το παρακάτω review:

Transformers is better than sex. I mean, I don't want to overhype it or anything, but I just got back from the screening, and if I had the chance to watch it again right now, or some hot woman would have sex with me if I went home with her, I can't think of a woman alive who would tempt me away from a repeat viewing. Jennifer Garner is usually my go-to babe, but not even her. And if there are any women out there who doubt this, I suggest you make me an offer and put me to the test.

(για τα υπόλοιπα βλ. http://www.canmag.com/nw/8190-transformers-review )

empopcorn empopcorn empopcorn empopcorn /5 γιατί είναι μάλλον η καλύτερη ταινιούλα που θα δούμε μέχρι το Χάρι Πότερ αυτό το καλοκαίρι (ίσως καλύτερη και από το Χάρι Πότερ)

ΥΓ: Να επισημάνω για τους άπιστους το 8/10 rating της ταινίας στο IMDB και τη συμμετοχή του "ηγέτη των πιστών" Hugo Weaving (μεταξύ άλλων, Agent Smith στο Matrix) στα "φωνητικά" του Μέγκατρον! (Optimus Prime: "It's you and me, Megatron." Megatron: "No, it's just me, Prime.")

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας ελπισουμε οτι σε καποιο sequel αυτης της ταινιας θα ακουσουμε τον Megatron να ευαγγελιζεται το:

''Peace through tyranny...''

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να σημειώσω πως με δυσαρέστησε η μετονομασία του Beetlebee σε Bumblebee (ή κάτι τέτοιο), καθώς και η μετατροπή του από κλασσικός "σκαραβαίος" σε κάποιο ξενέρωτο μοντέλο της General Motors. Άτιμο μάρκετιγκ...

Τελοσπάντων, η ταινία είναι διασκεδαστικότατη και τη συνιστώ ανεπιφύλακτα (αν είμαι λίγο biased λόγω παιδικών βιωμάτων...) :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγινε μαχη για το ποιες εταιριες θα προβαλονταν μεσω της ταινιας...

''Ειναι πολλα τα λεφτα Αρη...''

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
empopcorn empopcorn empopcorn empopcorn

Μετά την Εκδίκηση των Σιθ,η πιο ουάου ταινία που έχω δει σε σινεμά.

Άριστη μεταφορά των Ότομποτς στην μεγάλη οθόνη, ρηχή αυτή των Ντισέπτικονς, μετρημένες οι εμφανίσεις τους στα δάχτυλα (Μέγκατρον, είδαμε πολύ λίγο, καθώς κ Στάρσκριμ. Σάουντγουέηβ πουθενά!!!)

Το γέλιο δεν λείπει επίσης, προσφέρεται απλόχερα, δημιουργώντας μια πολύ ευχάριστη ταινία τελολογικών/ πασιφιστικών/ διαπλανητικών διαστάσεων.

Τα τρανσφόρμερς μετά από στυλιστική επέμβαση ήρθαν στο 2000. Η GM κάνει γερή διαφήμηση για τα κάρα της, όπως και η πολεμική βιομηχανία των ΗΠΑ. Οι σκηνές δράσεις κολοσσιαίες, αν και είναι τόσο γρήγορες που από ένα σημείο κ μετά βλέπεις κάτι μάζες απλώς.

Θα ήθελα πάντως ένα σίκουελ με πιο πολλούς Ντισέπτικονς.

ΥΣ: Θα το πω δεν αντεχώ. Θέλω να βγει κ ο Βόλτρον στο σινεμά :P

Μην φοβάσαι όλα αυτά που λες τα εξηγούν πολύ αναλυτικά ο Michael Bay και ο Steven Silberg σε σχετική συνέντευξη! Λένε λοιπόν ότι η νέα ταινία ετοιμάζεται ήδη (η συνέχεια) στην οποία εμφανίζονται και Σάουντγουέηβ και ο Σοκγουέηβ! Ειδικά για τον Σάουντγουέηβ ο Spilberg σχολίασε ότι δεν τον βάλανε γιατί θα κατέστρεφε την ισορροπία καλών - κακών επειδή είναι πολύ δυνατόν Ντισέπτικον με δύσκολη μεταμόρφωση (κασετόφωνο) οπότε δεν μπορούσε να τον κολλήσει πουθενά. Γι'αυτό άλλωστε άλλαξε και τη μεταμόρφωση του Μεγκατρον! Στο δεύτερο επεισόδιο ετοιμάζουν την είσοδο πολλών άλλων τρανσφόρμρες και Ντισέπτικονς και Ότομποτς μα κυρίως ο Spilberg περιφανεύτηκε για τους 6 κονστρέπτικόνς (τις πράσσινες μπουλτόζες - φορτηγά) που σκοπεύει να βάλλει στην δεύτερη συνέχεια! Μην την χάσεις!!!! Οι αστρομαχητές άκουσα ήδη έχουν αρχίσει να γυρίζονται , ενώ υπάρχει ήδη μια ταινία "Αστρομαχητές" αλλά δυστυχώς απλή συνωνυμία με την αξέχαστη παιδική σειρά...

:D:D:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.