Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Zodiac


Recommended Posts

Se7en. Fight club.The Game.

Η λογική συνέχεια;

Zodiac.

Κάποτε λέχθηκε ότι είναι ο σημαντικότερος σκηνοθέτης της γενιάς του. Δεν έχω ιδέα, τα αφήνω αυτά για εκείνους που ασχολούνται με top 5. Το θέμα για μένα είναι ότι ο David Fincher έχει σκηνοθετήσει μερικές από τις πιο αγαπημένες μου ταινίες. Κι αν Se7en δεν μπορεί να ξαναγίνει γιατί τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί με το πρωτότυπο, γίνεται να γυριστεί ένα Zodiac για να μας θυμίσει ότι τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί με την πραγματικότητα.

Αργό, ατμοσφαιρικό και κυρίως πέρα για πέρα αληθινό, είναι η τονωτική ένεση που το είδος χρειαζόταν χρόνια τώρα. Ίσως από την εποχή του Se7en.

Παρά την υπερ-αναλυτική παρουσίαση ενός από τα μεγαλύτερα μυστήρια της διεθνούς εγκληματικής βιβλιογραφίας, η ταινία είναι διανθισμένη με χιούμορ ακριβώς στις κατάλληλες ποσότητες. Ο Robert Downey Jr συμβάλλει τα μάλα σε αυτό, σε έναν ρόλο-έκπληξη. Και παρεμπιπτόντως, άνετα μπορώ να εντοπίσω τουλάχιστον πέντε υποψηφιότητες για Όσκαρ σε αυτό το διαμαντάκι.

Se7en. Fight club.The Game. Zodiac.

Τα υπόλοιπα φαίνονται απλά μια αστεία παρένθεση.

David, keep chilling us.

PS: Και για όσους θέλουν να το ψάξουν λίγο παραπάνω για την πραγματική ιστορία... http://www.zodiackiller.com/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βγήκε στις αίθουσες???

το περιμένω από πέρσι...

λένε πως πέρα από την πολύ καλή ιστορία

χρησιμοποιεί και καινούργια τεχνολογία σε μεγάλου μήκους ταινία

πες μας πού, πώς και πότε!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βγήκε στις αίθουσες???

το περιμένω από πέρσι...

λένε πως πέρα από την πολύ καλή ιστορία

χρησιμοποιεί και καινούργια τεχνολογία σε μεγάλου μήκους ταινία

πες μας πού, πώς και πότε!!!

ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ZODIAC ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΕ DVD.....ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ REMAKE?

ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕ ΜΟΥ ΠΟΛΥΑΡΕΣΕ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναφέρεσαι σε ταινία της σειράς με το ίδιο θέμα, χρονολογίας 2005. Αν δεις το καινούριο, θα καταλάβεις την διαφορά.

agomahodas, δεν έχω ιδέα αν έχει βγει ακόμα στην Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Επανέρχομαι γιατί έμαθα ότι η ταινία θα παιχτεί στην Ελλάδα από αυτή τη βδομάδα.

Fincher fans, enjoy!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου άρεσε πάρα πολύ.Είχε αγωνία,πραγματικά με καθήλωσε απ'την αρχή ως το τέλος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Παιδιά την είδε κανείς; Δεν πήγα να την δώ αλλά άκουσα ότι είναι αρκετά καλή! Αξίζουν τα χρήματα να την δανειστώ σε dvd;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πηγαινε δες την..αξιζει σιγουρα τα λεφτα της..αν και μεγαλη σε διαρκεια σε κραταει ολη την ωρα με τις εναλλαγες και την πλοκη...βεβαια προς το τελος καταλαβαινεις τι συμβαινει αλλα παρολα αυτα σου μενει μια αισθηση μυστηριου για το τι πραγματικα εγινε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
Πηγαινε δες την..αξιζει σιγουρα τα λεφτα της..αν και μεγαλη σε διαρκεια σε κραταει ολη την ωρα με τις εναλλαγες και την πλοκη...βεβαια προς το τελος καταλαβαινεις τι συμβαινει αλλα παρολα αυτα σου μενει μια αισθηση μυστηριου για το τι πραγματικα εγινε...

Κατάλαβα, ελπίζω να μην είναι καμιά κοτζάνα τέλος όπως στο "Τρόμος στο μετρό"...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πηγαινε δες την..αξιζει σιγουρα τα λεφτα της..αν και μεγαλη σε διαρκεια σε κραταει ολη την ωρα με τις εναλλαγες και την πλοκη...βεβαια προς το τελος καταλαβαινεις τι συμβαινει αλλα παρολα αυτα σου μενει μια αισθηση μυστηριου για το τι πραγματικα εγινε...

Κατάλαβα, ελπίζω να μην είναι καμιά κοτζάνα τέλος όπως στο "Τρόμος στο μετρό"...

σεβασμος στον Fincher μικρε! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.