Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Ghost Rider


Recommended Posts

O Nicolas Cage παίζει τον Johnny Blaze, ένα μοτοσικλετιστή κασκαντέρ που τα βράδια, εκπληρώνοντας το συμβόλαιό του με το διάβολο, γίνεται ο νεκροζώντανος Ghost Rider, ένας φλεγόμενος σκελετός που κυνηγά το κακό πάνω σε μια εξίσου φλεγόμενη τσόπερ.

Η ταινία σεναριακά δεν αντέχει σε καμία απολύτως κριτική. Βασίζεται σε κόμικ της Μάρβελ, και το γεγονός ότι είναι λίγο καλύτερη από το Daredevil, την Ηλέκτρα και άλλα αντιστοίχως επικά "αριστουργήματα" δεν το οφείλει τόσο στην ερμηνεία του Κέιτζ όσο στην πρόοδο των ειδικών εφέ.

Δίνω δυομισι ποπκορνάκια στα 5 γιατί βλέπεται πολύ ευχάριστα, ιδίως μια Κυριακή πριν έρθει η μίζερη Δευτέρα. Εξάλλου, οι βγαλμένες από το κόμικ ατάκες είναι θεϊκές. Προσωπικό Νο 1 το "τελείωμα" του Blackheart με το "A thousand souls to burn... Your souls have been tainted by the blood of the innocent. Look into my eyes and feel their pain!" ακολουθούμενο από το "Forgive me father for I have sinned. I have sinned a lot.", με βαθύ νόημα όταν το λέει ο ίδιος ο γιος του Διαβόλου...

Περισσότερα για την ταινία εδώ: http://www.imdb.com/title/tt0259324

ΥΓ: Θα έδινα 3,5 ποπκορνάκια για το ντεκολτέ της Eva Mendes, που ήταν μια ΘΕΑ στην ταινία, αλλά μου το απαγορεύει η προσήλωση στη Σκάρλετ Γιόχανσον, η οποία μετά το σημερινό Πρώτο Θέμα απέκτησε προσωπικό Σύλλογο Φίλων στην Ελλάδα, εμπνευσμένο από τη Φιλελεύθερη Συμμαχία!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Αμερικανική ταινία σε σκηνοθεσία Μαρκ Στίβεν Τζόνσον, με τους: Νίκολας Κέιτζ, Εύα Μέντες, Πίτερ Φόντα

Ο μοτοσικλετιστής Τζόνι Μπλέιζ, για να σώσει τον πατέρα του, συνάπτει μια συμφωνία με τον Διάβολο. Ετσι, τυλιγμένος στις φλόγες και καβάλα στη μηχανή του, είναι υποχρεωμένος να αντιμετωπίσει τον "αποστάτη" δαίμονα Μαυρόκαρδο.-απο Αθηνοραμα

Μερικες φορες αναρωτιεμαι , τι ακριβως εχω κανει στην προηγουμενη ζωη μου για να τιμωρουμαι ετσι...

Κινηματογραφοβολτα ,αλλα ειναι να εισαι και ατυχος , emgademis η μοναδικη ταινια κοντα στην διαθεσιμη ωρα μας ο Ghost Rider, δε μου κανει κλικ ο τιτλος ,φευγουμε . :) Αλλα βλεπεις στη συνεχεια χρησιμοποιουνται πιο ''υποχθονιες'' τεχνικες -στεναχωρεθηκες ?ηθελες να το δουμε? -ε ναι στεναχωρεθηκα .Πρωτος κλονισμος της Ηρας αλλα ακομη αντεχω. emflex Δευτερο χτυπημα , πιο ''υπουλο''-εγω φταιω που ερχομαι μαζι σε ολα τα θεατρα που θελεις .Αυτο ηταν , χτυπηθηκε το φιλοτιμο μου ,ενω θα ηταν καλυτερα να χτυπηθει το κεφαλι μου.Εισιτηρια για το Ghost Rider. emexetaseis

Συμπαθητικος ο νεαρος πρωταγωνιστης αρχικα , εχει και μια ιστορια αγαπης , ειναι αρρωστος και ο πατερας του , αναθαρρω , μπορει τελικα να μην ειναι και τοσο χαλια η ταινια .Δε δαγκωνα τη γλωσσα μου καλυτερα.Αρχιζουμε .

Εμφανιζεται ο Διαβολος , υπουλα συναπτει συμφωνια πουληματος της ψυχης με τον συμπαθη νεαρο ο οποιος στη συνεχεια γινεται μεγαλος και τρανος μηχανοβιος που πηδαει πανω απο ελικοπτερα , νταλικες , φωτιες ,ωραια λεω , εστω ειναι μια ταινια περιπετειας , ανεκτη , αλλα ουτε! Εμφανιζεται και ενας Μαυροκαρδος με αλλα τρια αποκρουστικα ανθρωποειδη που θελουν σωνει και καλα ενα συμβολαιο , το οποιο το θελει και ο Διαβολος , ο οποιος σημειοτεον ειναι και πατερας του Μαυροκαρδου και στελνει τον ανθρωπο του , τον αρχικο νεαρο με το πουλημα της ψυχης , να το βρει και να πολεμησει την Μαυροκαρδοομαδα.στο γυρω γυρω εχουμε μια μηχανη που βγαζει φωτια , ενα κρανιο που επισης βγαζει φωτια για να ταιριαζει γαντι με την μηχανη , πετσινα σακακια , κατι σκιες νεκρων , το βλεμμα της μετανοιας ,μια παιδαριωδη ερμηνεια του Νικολας Κειτζ που εχει και μαλλια σε αυτην την ταινια αλλα χαλια μαλλια , μια κουκλαρα Μεντες που περιφερεται και ανθρωπους να μελανιαζουν .

Με ενημερωσαν ότι η ταινια βασιζεται σε κομικ ,ή το κομικ σαν ιστορια υστερει ή η μεταφορα ηταν χαλια.Περα ομως απο την χαλια υποθεση , ουτε οι ερμηνειες ηταν καλες ,μπορει να εντυπωσιαζομουν απο τις μηχανες και τα αλματα αλλα ουτε και αυτα ειναι τα φορτε μου.

ηθικο συμπερασμα απο την βραδια-μην επιδεικνυετε φιλοτιμο οσον αφορα τις επιλογες τεχνης. emno

υγ-κατα τα αλλα ειναι καλο παιδι ,δε μπορω να το εξηγησω. :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμενα , αν και μου αρεσουν γενικα τα κομικ και δε χανω καμια απο τις μεταφορες τους στη μεγαλη οθονη ,

το συγκεκριμενο δε μου αρεσε καθολου μα καθολου.ακομα και οι ηθοποιοι - παρολο που cage και μendes γενικα τους συμπαθω -

μου φανηκαν λιγοι .βεβαια δε βοηθουσαν και οι ρολοι.οποιος θελει να το δει ας το δει.εξαλλου τα γουστα ειναι υποκειμενικα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω θυμονουν το comic και μου αρεσε πολυ και ειπα..δεν βλεπω την ταινια??

και μου αρεσε αρκετα..ειναι μια πολυ καλη μεταφορα στην οθονη,πολυ καλυτερη απο αλλες ταινιες που κοιμηθηκα οταν τις εβλεπα

εγω προσωπικα την εχω δει 4 φορες και καθε φορα μου αρεσει..

τα γουστα οπως ειπες giwrgos ειναι υποκειμενικα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως πιστεύω ότι η μεταφορά είναι ανώτερη από το κόμικ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eίδα και εγώ την ταινία και μπορώ να πώ ότι ήταν μεγίστη απογοήτευση ...

Ας αφήσουμε που περίμενα από στιγμή σε στιγμή την επέμβαση του Υψίστου και δεν την είδα παρά τα όσα φοβερά συνέβαιναν στην γή.

Το κόμικ δεν το έχω διαβάσει για να ξέρω την πιστότητά της μεταφοράς ...

Αλλά αυτή η Έβα Μέντες τι να πείς και τι να γράψεις ...

Δεν νομίζω να υπήρξε αρσενικό στο σινεμά του οποίου η θερμοκρασία να μην άγγιξε τα κόκκινα !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πράγματι η ταινία ήταν μέτρια. Από ειδικά εφέ, δεν τρελάθηκα κιόλας, αν και η αναπαράσταση του κρανίου ήταν αρκετά καλή. Το υπόλοιπο στόρυ...μέτριο. Όσο για την Μέντεζ....no comment! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.